«Πρινειστέλεια» (Προηγιασμένη Τετάρτης Ε΄ Ἑβδομάδος Νηστειῶν)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητοί/ές μου,
Ἀπό παλαιούς Κεφαλλῆνες ἔχω ἀκούσει ἕνα ὡραῖο χαρακτηρισμό τοῦ Ἑσπερινοῦ μέ Προηγιασμένη τῆς Τετάρτης τῆς Ε΄ Ἑβδομάδος τῶν Νηστειῶν (πού τελέσαμε σήμερα). Γνωστόν τό φιλακόλουθον τῶν παλαιῶν καί οἱ γνώσεις τους περί τῶν ἀκολουθιῶν, χαρακτηριστική δέ ἡ Κεφαλλονίτικη «σοφία», ὅπως ἔχουμε γράψει ἐδῶ.
Μέ τό δεδομένο καί τῆς ἐπί τό ὀρθότερον χρονικῶς τελέσεως τῶν ἀκολουθιῶν, ἔλεγαν οἱ παλαιοί Κεφαλλονῖτες γιά σήμερα τό ἀπόγευμα: «Πᾶμε στά πρινειστέλεια». Καί καταλαβαίνετε ὅτι αὐτός ὁ ὅρος προέρχεται ἀπό τό ἀκροτελεύτιον τῶν σημερινῶν ἐπιπλέον κατ᾿ ἀλφάβητον στιχηρῶν τοῦ Κύριε, ἐκέκραξα, «Κύριε, πρὶν εἰς τέλος ἀπόλωμαι, σῶσόν με.», πού καλῶς γνώριζαν.
Οἱ ἀκολουθίες τῆς Ε΄ Ἑβδομάδος τῶν Νηστειῶν, ὅπως γνωρίζετε, παρουσιάζουν μιά ἀποκορύφωση τοῦ λειτουργικοῦ πλούτου αὐτῆς, βασικά μέ τόν Μ. Κανόνα καί τόν Ἀκάθιστο Ὕμνο, ἀλλά καί μέ τόν σημερινό Ἑσπερινό. Κι αὐτό γιατί αὐτή ἡ ἑβδομάδα εἶναι ἡ τελευταία πλήρης ἑβδομάδα τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς, ἐπειδή ἡ ἑπομένη πρό τῶν Βαΐων εἶναι ἐλλιπής (ἀφοῦ ἡ Σαρακοστή τελειώνει τήν Παρασκευή πρό τῶν Βαΐων) καί «κουφή» λαϊκιστί ὀνομαζομένη.

Ἐγώ προσωπικῶς δέν μπορῶ νά μήν λάβω μέρος κάθε χρόνο σ᾿ αὐτές τίς ἀκολουθίες πού ἀποτελοῦν σταθμό, λυπᾶμαι πολύ ὅμως γιά πολλούς πού τίς ἀγνοοῦν καί δέν συμμετάσχουν.


ΥΓ. Τό γιατί ἀρχόμεθα σήμερα ἀπὸ τοῦ στίχου «Πεσοῦνται ἐν ἀμφιβλήστρῳ αὐτῶν...», καί ὄχι ἀπό προηγουμένους, ἀφοῦ ὑπάρχουν, νομίζω ὅτι τό ξέρω, ἀλλά πάει πολύ...


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας


ΥΓ. Τό γιατί ἀρχόμεθα σήμερα ἀπὸ τοῦ στίχου «Πεσοῦνται ἐν ἀμφιβλήστρῳ αὐτῶν...», καί ὄχι ἀπό προηγουμένους, ἀφοῦ ὑπάρχουν, νομίζω ὅτι τό ξέρω, ἀλλά πάει πολύ...


Πάτερ,

πεσείται;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis


ΥΓ. Τό γιατί ἀρχόμεθα σήμερα ἀπὸ τοῦ στίχου «Πεσοῦνται ἐν ἀμφιβλήστρῳ αὐτῶν...», καί ὄχι ἀπό προηγουμένους, ἀφοῦ ὑπάρχουν, νομίζω ὅτι τό ξέρω, ἀλλά πάει πολύ...

Στα βαθιά νερά της Ασματικής Ακολουθίας...
το είχαμε συζητήσει παλαιότερα...

Υ.Γ.
ἀλλά πάει πολύ...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἡ εἴσοδος στὸν ᾀσματικὸ ἑσπερινὸ γινόταν ψαλλομένου τοῦ ρμ΄ ψαλμοῦ καὶ μάλιστα ἀπὸ τοῦ στίχου 8 «Ὅτι πρὸς σέ, Κύριε, Κύριε, οἱ ὀφθαλμοί μου· ἐπὶ σοὶ ἤλπισα, μὴ ἀντανέλῃς τὴν ψυχήν μου», ὁ ὁποῖος ἦταν καὶ τὸ εἰσοδικό.
Νομίζω, ὅτι δέν μποροῦμε νά πάρουμε στίχους πρίν ἀπό τήν παλαιά εἴσοδο, γιατί ἀκριβῶς καί τά ὑποτυπώδη τροπάρια τοῦ ᾀσματικοῦ ἑσπερινοῦ οὐδέποτε ἐψάλλοντο πρό τῆς εἰσόδου ὑπό στίχον.
Γιατί δέν λαμβάνουμε τόν πρῶτο μετά ἀπό αὐτόν, ἤτοι τόν «Φύλαξόν με ἀπὸ παγίδος ἧς συνεστήσαντό μοι...»;
Γιατί μέχρι τῆς ἐξαντλήσεως τῶν σήμερον χρησιμοποιουμένων στίχων καί τῶν λοιπῶν ψαλμῶν, ὁ ἀριθμός δέν εἶναι ζυγός. Δηλαδή ἀπό «Πεσοῦνται ἐν ἀμφιβλήστρῳ αὐτῶν...» ἔχουμε 20 στίχους. Μέ τόν «Φύλαξόν με ἀπὸ παγίδος ἧς συνεστήσαντό μοι...» ἔχουμε 21 καί δέν γίνεται. Καί ἀντιθέτως φαίνεται. Ὁ «Ὅτι πρὸς σέ, Κύριε, Κύριε, οἱ ὀφθαλμοί μου...» εἶναι ζυγός, ὅπως καί ὁ «Πεσοῦνται ἐν ἀμφιβλήστρῳ αὐτῶν...». Πρέπει νά ἀρχίζει ὁ δεξιός μέ τά σήμερον κρατοῦντα.

Αὐτή τήν ἐξήγηση ἔχω δώσει ἐγώ.


 
Last edited:
Top