«Ποτήριον σωτηρίου λήψομαι» Ὕμνοι Θείας Εὐχαριστίας

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Μετά από την έκδοση της Ανθολογίας ακολούθησε και η συγκεκριμένη έκδοση "ΠΟΤΗΡΙΟΝ ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΛΗΨΟΜΑΙ Ὕμνοι Θείας Εὐχαριστίας". Ισχύουν τα ίδια όσον αφορά στο θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων γι' αυτό και την ανεβάζω.

Ψάλλουν οι Ιερομόναχοι Αντίπας, Αμφιλόχιος, Φιλόθεος και ο μοναχός Ιωσήφ.

Ισοκρατούν: Παναγιώτης Μάθος, Ηλίας Γεωργίου Παναγιώτης Ανδριόπουλος, Κωνσταντίνος Λανάρας.

Ηχογράφηση - Επεξεργασία: Γιάννης Σκιαδάς (Sigma Sound). Φεβρουάριος 1993

Επιμέλεια Εκδόσεως: Νίκος Διονυσόπουλος

Γενική επιμέλεια & Προσφορά: Μανόλης Κ. Χατζηγιακουμής

Ψαλλόμενα μέλη

1. Τοῦ Δείπνου Σου τοῦ Μυστικοῦ. Ψάλλεται αντί Χερουβικού και Κοινωνικού την Μ. Πέμπτη. Το παρόν υπό Φωκίωνος Βάμβα (+1890 περ.) Ήχος πλ.β'.

2. Σιγησάτω πᾶσα σαρξ. Ψάλλεται αντί χερουβικού το Μ. Σάββατο. Το παρόν Θεοδώρου Φωκαέως (+1851) Ήχος πλ.α'.

3. Ὁ τρώγων μου τὴν Σάρκα. Κοινωνικό εορτής Μεσοπεντηκοστής. Το παρόν Πέτρου Λαμπαδαρίου (+1777). Το κράτημα Νικολάου Δοχειαρίτου (+1850) από τα οκτάηχα μαθήματα της εορτής των Φώτων και της Αναλήψεως. Ήχος δ' Άγια.

4. Ὕμνος μθ' «περὶ Κοινωνίας» Οσίου Εφραίμ του Σύρου (4ος αιων). Μετάφρασις εις την ελληνικήν από την αρμένικη γλώσσα υπό ιερομονάχου Συμεών. Μελοποίησις υπό Αβραάμ Ευθυμιάδη, Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Ήχος πλ.δ'.
 

Attachments

  • 01 Του δείπνου Σου του μυστικού Φ. Βάμβα Ήχος πλ.β.mp3
    3.5 MB · Views: 303
  • 02 Σιγησάτω πάσα σάρξ Θ. Φωκαέως Ήχος πλ.α.mp3
    7 MB · Views: 267
  • 03 Ο τρώγων μου την σάρκα Π. Λαμπαδαρίου Ήχος δ.mp3
    6.7 MB · Views: 227
  • 04 Ύμνος 49 Περί Κοινωνίας Εφραίμ του Σύρου, Α.Ευθυμιάδη Ήχος πλ.δ.mp3
    16.9 MB · Views: 294

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ιδού και το μουσικό κείμενο του ύμνου του Αγίου Εφραίμ του Σύρου από χειρόγραφο του μακαριστού κυρ-Αβραάμ Ευθυμιάδη...

ΥΓ Δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν καλύτερα να το βάλω εδώ, σε ήδη υπάρχον θέμα, ή να ανοίξω νέο θέμα στην ενότητα των μουσικών κειμένων. Ας κρίνουν οι κύριοι συντονιστές
 

Attachments

  • Ευλογητός ος έδωκε.pdf
    3.9 MB · Views: 187

Δημήτρης

Δημήτριος Μολύβας
Ανεβάζω εδώ το παραπάνω κείμενο δακτυλογραφημένο σε υπολογιστή. Αν έχει γίνει κάποιο λάθος στη μεταφορά, παρακαλώ πείτε μου να το διορθώσω και συγγνώμη εκ των προτέρων!
 

Attachments

  • ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ ΟΣ ΕΔΩΚΕΝ_ΔΑΚΤΥΛΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ.pdf
    364.9 KB · Views: 53
Top