«Ποίοις ευφημιών»

ixadin

Ηχάδιν
Μετά από την γνωμοδότηση του π. Μαξίμου τα προσόμοια "Ποίοις ευφημιών" της εορτής του Αγ. Νικολάου. Είναι σε μέλος του Ιωάσαφ του διονυσιάτου.

Στην προσαρμογή έλαβα υπόψη και το β΄ προσόμοιο από το "Μουσικό απάνθισμα" του Ανδρέου μοναχού. Επειδή όμως είμαι άμουσος και η επιτυχία της προσαρμογής σίγουρα δεν είναι η καλύτερη παρακαλώ αποστείλατε ΠΜ με παρατηρήσεις.

Αντίδωρο σ΄ όσους κοπιάζουν σ΄ αυτό το φόρουμ
 

Attachments

  • Προσόμοια Αγ. Νικολάου.pdf
    189 KB · Views: 608
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Χρίστο,
κι άλλη φορά σε έχω ευχαριστήσει και συγχαρεί από το φόρουμ αυτό για το μεράκι σου, που συνδυάζεται, δόξα τω Θεώ, και με υψηλή αίσθηση του ωραίου, αλλά και με ταπεινοφροσύνη.

Για την ορθογραφία δεν θα πω κάποια παρατήρηση, γιατί φαίνεται πως ο Ιωάσαφ, που ακολουθείς τη γραφή του, έχει κάποιες ιδιορρυθμίες, π.χ. χρησιμοποιεί αντικένωμα αντί ψηφιστού σε πολλές περιπτώσεις.

Υπάρχει και ένα πρόβλημα στο pdf: ένα κομμάτι του κειμένου έχει βγει από τη σιερά του και είναι ξεχωριστά με μεγαλύτερη γραμματοσειρά. Υποθέτω ότι έγινε κατά τη μετατροπή του word σε pdf. Αν θες το διορθώνεις και το ξανανεβάζεις.

Πολύ καλή δουλειά όμως! Και σε άλλα, Χρίστο.

ΥΓ Θέλω μια μεγάλη χάρη: αν μπορείς να ανεβάσεις ή να μου στείλεις σε ΠΜ τη γραμματοσειρά του κειμένου που χρησιμοποιείς, καθώς και των αρχιγραμμάτων. Θα μου έκανες μεγάλο καλό. Ευχαριστώ.
 

ixadin

Ηχάδιν
Ευχαριστώ για τις διορθώσεις. Έχω ενημερώσει το πρώτο αρχείο.

Η μουσική γραμματοσειρά είναι η οικογένεια ΒΖ, για τα γράμματα gfs-Gazis και τα πρωτογράμματα PFGoudy Initials.
 

ixadin

Ηχάδιν
Ζητώ συγνώμη για την αθέλητη (εκ μέρους μου) παραπλάνηση όσων κατέβασαν τα παραπάνω προσόμοιο, διότι πολύ απλά δεν είναι του Ιωάσαφ. Πριν λίγο καιρό το διαπίστωσα όταν έπεσε στα χέρια μου η σωστή παρτιτούρα.

Επιτέλους πιάνει τόπο και τό "Εἰ οὖν ἁμαρτηματα λέξεως ἐν τῷ παρόντι οἱ ἀναγινώσκοντες ἐντύχετε συγγνώμην δότε τῷ ἀντιγραφεῑ ὅτι ἄμουσος ἦν καὶ ἐστι καὶ ἐσται..."
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ζητώ συγνώμη για την αθέλητη (εκ μέρους μου) παραπλάνηση όσων κατέβασαν τα παραπάνω προσόμοιο, διότι πολύ απλά δεν είναι του Ιωάσαφ. Πριν λίγο καιρό το διαπίστωσα όταν έπεσε στα χέρια μου η σωστή παρτιτούρα.

Επιτέλους πιάνει τόπο και τό "Εἰ οὖν ἁμαρτηματα λέξεως ἐν τῷ παρόντι οἱ ἀναγινώσκοντες ἐντύχετε συγγνώμην δότε τῷ ἀντιγραφεῑ ὅτι ἄμουσος ἦν καὶ ἐστι καὶ ἐσται..."

Τελικά δεν μας λέτε τίνος είναι η μελοποίηση; Έτσι πάντως τα έχει μελοποιημένα ο π. Δανιήλ Κατουνακιώτης και έτσι τα ψάλλουν οι Δανιηλαίοι μέχρι σήμερα στις πανηγύρεις. Όταν είδα όμως ότι εδώ αναφέρεται ως συνθέτης ο Ιωάσαφ πίστεψα ότι δική του θα ήταν η αρχική μελοποίηση. Τελικά όμως μάλον του π. Δανιήλ είναι.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Η μουσική γραμματοσειρά είναι η οικογένεια ΒΖ

Χρήστο, η νεότερη έκδοση του πακέτου ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ έχει ελαφρά χαμηλότερη κλίση για την οξεία για μεγαλύτερη καλαισθησία. Μπορείς να την κατεβάσεις εδώ: www.melodima.gr στην ενότητα Υλικό.

Απλά εγκατέστησε τις γραμματοσειρές στα windows/fonts. Όλα τα άλλα είναι ίδια. Όσα κείμενα έχεις γράψει ήδη, θα φαίνονται με τις βελτιωμένες γραμματοσειρές όταν τα ανοίγεις στο word. Όσα έχεις μετατρέψει ήδη σε pdf δε θα επηρεαστούν.


Μερικές παρατηρήσεις στα σύμβολα:
- Όταν βάζεις ισάκι μπροστά από γοργό, βάζε αυτό που γράφεται πιο κάτω (μικρό q )
- Όταν βάζεις αντικένωμα κάτω από απόστροφο, βάζε αυτό που είναι πιο λεπτό (κεφαλαίο M )
- Όταν (μετά από βαρεία) έχει ίσο με απόστοφο και γοργό στην απόστροφο, μη βάζεις το σύμπλεγμα ίσο-απόστροφο. Βάζε τα χωριστά για καλύτερη στοίχιση. Ομοίως οι δυο απόστροφοι με γοργό.
- Η φράση "πιστών τον πρόμαχον" δεν έχει πέσει σωστά κάτω από τη μουσική.
- Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν λίγα ορθογραφικά λάθη, π.χ. το λύγισμα συνήθως το γράφεις μια θέση δεξιά από εκεί που θα έπρεπε να είναι. Για παράδειγμα, στην πρώτη γραμμή θα έπρεπε να είναι στο ολίγον του "στε". Έλεγξε αν θες μήπως έχουν γίνει λάθη κατά την αντιγραφή.


Μια ερώτηση: Βλέπω ότι χρησιμοποιείς παλαιά σύμβολα. Αυτά υπήρχαν από το πρωτότυπο. Υπάρχει ηχογράφηση για να δούμε πως τα αναλύει;
 

ixadin

Ηχάδιν
Ζητώ συγνώμη για την αθέλητη (εκ μέρους μου) παραπλάνηση όσων κατέβασαν τα παραπάνω προσόμοιο, διότι πολύ απλά δεν είναι του Ιωάσαφ. Πριν λίγο καιρό το διαπίστωσα όταν έπεσε στα χέρια μου η σωστή παρτιτούρα.

Επιτέλους πιάνει τόπο και τό "Εἰ οὖν ἁμαρτηματα λέξεως ἐν τῷ παρόντι οἱ ἀναγινώσκοντες ἐντύχετε συγγνώμην δότε τῷ ἀντιγραφεῑ ὅτι ἄμουσος ἦν καὶ ἐστι καὶ ἐσται..."

Πατέρες και αδελφοί η ιστορία του κειμένου είναι η εξής:

Είχα στα χέρια μου μια παρτιτούρα του καθ. Γ. Στάθη με τα προσόμοια του Εσπερινού των Τριών Ιεραρχών κατά το μέλος του π. Δανιήλ, την οποία έχασα. Μου άρεσε το συνολικό άκουσα και όταν έψαλα σε ναό του Αγ. Νικολάου ετοίμασα την παρτιτούρα. Το πρωτότυπο δεν το είχα και έτσι δανείστηκα μια άλλη παρτιτούρα ενός φίλου μου με τα προσόμοια που τα είχε αντιγράψει από παρτιτούρα του Κλέντου, που απλά είχα την διατονική θέση. Το κατάλαβαῡπέθεσα-επιβεβαίωσα μόνο όταν ο κ. Ευστάθιος Μεντζάς μου έστειλε σειρά διορθώσεων. Σκέφτηκα να ζητήσω να διαγραφεί το θέμα αλλά επειδή υπήρχαν και άλλα μηνύματα, δεν το θεώρησα πρέπον. Περίμενα να βρώ την παριτούρα ώστε να ανέβει το σωστό.

Ευχαριστώ φίλε Στέφανε για τις υποδείξεις σου για τα παλαιά σημάδια, αλλά απλά ήθελα να πειραματιστώ στη τοποθέτηση τους.

Υ.Γ.: Ακόμα παλεύω να προσαρμόσω μια γραμματοσειρά στο ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ. Που θα πάει όμως, θα μου κάτσει :wink:
 
Last edited:

ioannis1751

Ιωάννης
για το προσόμοιο ποίοις ευφημιών θα ήθελα να πώ ότι ούτε αυτη πλήσιάζει στο μέλος του γέροντα Δανιήλ. όποιος μπορεί και έχει τα κατάλληλα προγράμματα μπορει να ακουσει τα ιδιόμελα του αγίου Αθανασίου του Αθωνίτου που είναι στις ηχογραφήσεις των δανιηλαίων και αν μπορεί έστω και το πρώτο προσόμοιο να το καταγράψει σε μουσικά.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
αν μπορεί .... να το καταγράψει σε μουσικά.
Έκανα μια προσπάθεια.
Το κατέγραψα από την πανήγυρη της Μ.Λαύρας και προσάρμοσα το κείμενο από τον πρόλογο (Ποιοις ευφημιών-Πέτρου και Παύλου) με μικροαλλαγές πάνω από τις συλλαβές όπου χρειαζόταν.
 

Attachments

  • IMG_0001.jpg
    685 KB · Views: 149
  • IMG_0002.jpg
    598.8 KB · Views: 73

ioannis1751

Ιωάννης
Αυτό φίλε μου είναι όντως μπορούμε να πουμε προσόμοιο το οποίο λέγεται κατά την προφορική παράδοση των δανιηλαίων.Έκανες καλή δουλεία με μιά γρήγορη ματιά που έριξα.να είσαι καλά!
 
Top