«Πλούσιοι Επτώχευσαν» σε Βαρύ εναρμόνιο από το Μουσικό Θησαυρό

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χαίρετε, υπάρχει πουθενά ηχογράφηση του αργού «Πλούσιοι Επτώχευσαν» το κείμενο του οποίου υπάρχει στο Μουσικό Θησαυρό του Εσπερινου (τόμος 1, σελ 319);

Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το ψάλλει η Αδελφότητα των Θωμάδων στις κασέτες (και πλέον CD) με την Αγιορείτικη Αγρυπνία στην Ι.Μ.Ιβήρων. Ελπίζω να μας συγχωρέσουν την παράθεση του μικρού αυτού αποσπάσματος από τη σχετική κασέτα...
 

Attachments

  • 07 - 'PLOYSIOI EPTOXEYSAN', HX. BARYS.mp3
    2.7 MB · Views: 152

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τώρα πρόσεξα τη λεπτομέρεια «σε Βαρύ εναρμόνιο», οπότε, μη έχοντας το Μουσικό Θησαυρό για να ανατρέξω, παρέθεσα του Βαρέος το αρχαίο. Το άλλο ποιο είναι, του Δανιήλ Κατουνακιώτου ή άλλο μέλος;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ένα μόνο υπάρχει στο Μουσικό Θησαυρό. Αυτό που παρέθεσες, μόνο που αναγράφεται και «μαρτυρείται» σαν εναρμόνιος. Αν προσπαθήσεις να το πείς σαν εναρμόνιο όμως το άκουσμα είναι παράξενο. Και εγώ το έχω ακούσει διατονικό όπως το ψάλλουν οι Θωμάδες. Ποτέ δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει εναρμόνιο και όταν το ψάλλω εγώ ακούγεται κάτι ενδιάμεσο που μάλλον είναι λάθος και αυτός είναι ο λόγος που το αναζήτησα αρχικά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πράγματι, αλλά επειδή δεν μπορώ να βρω το κείμενο για να το συγκρίνω πιο ξεκάθαρα, θα μπορούσε κάποιος φίλος αν το έχει πρόχειρο να το ανεβάσει;
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Χαίρετε, υπάρχει πουθενά ηχογράφηση του αργού «Πλούσιοι Επτώχευσαν» το κείμενο του οποίου υπάρχει στο Μουσικό Θησαυρό του Εσπερινου (τόμος 1, σελ 319);

Αυτό είναι (δεν έχω το βιβλίο του Νεκτάριου); Ψάλλει ο Γιώργος Μπιλάλης με τον αδερφό του Κώστα και στα περιεχόμενα του CD αναφέρεται σαν αγιορειτικό σε ήχο βαρύ εναρμόνιο.
 

Attachments

  • 20 20.mp3
    1.1 MB · Views: 70

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αυτό είναι (δεν έχω το βιβλίο του Νεκτάριου); Ψάλλει ο Γιώργος Μπιλάλης με τον αδερφό του Κώστα και στα περιεχόμενα του CD αναφέρεται σαν αγιορειτικό σε ήχο βαρύ εναρμόνιο.
Εδώ ψάλλεται σωστά ως εναρμόνιος από το βιβλίο του Νεκτάριου.

Ενώ στο πρώτο ψάλλεται ακριβώς από το βιβλίο του Νεκτάριου, αλλά ως βαρύς διατονικός 7φωνος , και όχι εναρμόνιος.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πράγματι, αλλά επειδή δεν μπορώ να βρω το κείμενο για να το συγκρίνω πιο ξεκάθαρα, θα μπορούσε κάποιος φίλος αν το έχει πρόχειρο να το ανεβάσει;

Ιδού από τον "Μουσικό Θησαυρό" Νεκταρίου Μοναχού

Χάρης
 

Attachments

  • PloysioiEptwxefsan_VarysEnarmonios.jpg
    304.8 KB · Views: 169

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εδώ ψάλλεται σωστά ως εναρμόνιος από το βιβλίο του Νεκτάριου.
Ενώ στο πρώτο ψάλλεται ακριβώς από το βιβλίο του Νεκτάριου, αλλά ως βαρύς διατονικός 7φωνος , και όχι εναρμόνιος.

Τα περί ων ο λόγος, όπως κατεγράφησαν στό βιβλίο του Ιεροθέου...

Χάρης
 

Attachments

  • PloysioiEptwxefsan_Varys_Ierotheou.pdf
    381.5 KB · Views: 178

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Φαίνεται λοιπόν οτι για το ίδιο μέλος υπάρχουν δύο εκδοχές χωρίς να γνωρίζουμε με βεβαιότητα εάν κάποια από τις δύο είναι «σωστή» ή «λάθος» (με την έννοια λιγότερο ή περισσότερο παραδοσιακή).

Γνωρίζει κανείς ποιός είναι ο συνθέτης και η ιστορία του συγκεκριμένου μέλους αυτού; Στο Μουσικό Θησαυρό παραδίδεται αδέσποτο και ο π. Ιερόθεος το ονομάζει «μέλος αρχαίον».
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Τα περί ων ο λόγος, όπως κατεγράφησαν στό βιβλίο του Ιεροθέου...

Χάρης

Σωστή όπως πάντα η παρούσα επισύναψη σου αγαπητέ Χάρη, διότι στον εναρμόνιο σημειώνεται σωστά από τον π. Ιερόθεο η εναρμόνιος φθορά μετά την φθορά του Πα κλπ, ώστε να μην γίνεται διατονικός, κάτι που δεν σημειώνεται στου π. Νεκταρίου
Ευχαριστούμε βεβαίως βεβαίως για όλα τα νυν και αεί προσφερόμενά σου.
 
Top