«Πάτερ ἀγαθέ, ἐμακρύνθην ἀπὸ σοῦ» Πέτρου Λαμπαδαρίου -δοξαστικό αίνων Κυριακής του Ασώτου- (ερμηνεία: Δανιήλ Καραμπάσης)

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω το δοξαστικο των αινων της Κυριακης του ασωτου ...ειναι του Πετρου μια καλη επιλογη για την Κυριακη που ερχεται!!ανεβαζω και το κειμενο !!
 

Attachments

  • πατερ αγαθε Πετρου λαμπ....Δαν.mp3
    5 MB · Views: 379
  • Πατερ αγαθε Πετρου ....pdf
    122.6 KB · Views: 603

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε Δανιήλ, άλλη χάρη το κλασσικό μέλος! Είναι πολύ ευχάριστο που αρκετοί νέοι ψάλτες ψάλλουν Πέτρο στις μέρες μας. Η απλότητα και αμεσότητα των κλασσικών μαθημάτων, αξεπέραστη.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κάτι είπε σχετικό ο αρχ. Νεραντζής στο σεμινάριο της Δευτέρας και θα το πω όπως το θυμάμαι ελπίζοντας να μην το αλλοιώσω.

Το μέλος του Πέτρου "αφηγείται" ενώ το μέλος εκ της παραδόσεως Πρίγγου και εξής "εκφράζει".
Είναι σαν να μας δείχνουν διαφορετικές σκηνές: το πρώτο μας δείχνει τον άσωτο να σιγοκλαίει κάτω από ένα δέντρο, το δεύτερο να πέφτει στα πόδια του πατέρα του και να ικετεύει με λυγμούς.
Η εκκλησιαστική παράδοση ήταν πάντα προς το περιγραφικο και όχι προς το εκφραστικό είπε - αν και σε περιπτώσεις σαν αυτή έχει τη χάρη του και το άλλο.

Έψαλε μάλιστα με απαράμιλλο τρόπο το μέλος όπως το έλεγε ο Παναγιωτίδης - απ' όπου, όπως κατάλαβα, άντλησε και ο Καραμάνης. Δυστυχώς δεν έχω ηχογράφηση.

ΣΗΜ: Ο άρχων την Κυριακή του Ασώτου θα ψάλει μάλλον στην αγία Βαρβάρα Ιλίου, στον ναό του αειμνήστου Στάικου Χατζή - αλλά δεν είναι σίγουρο.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?

Από τις καλύτερες εκτελέσεις του δοξαστικού «Πάτερ Αγαθέ» που μπορεί να ακούσει κανείς και η καλύτερη, για μένα, από τις ηχογραφήσεις του κ. Δανιήλ εδώ στο Ψαλτολόγιον. Πολλά συγχαρητήρια!

Υ.Γ «..ὁ δι' ἐμὲ..» συνήθως το έχω δει γραμμένο. Δε ξέρω όμως πιο είναι σωστό από τα δύο και γιατί. Μήπως έχει συζητηθεί ήδη κάπου αυτό;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εύγε, και πάλι εύγε, EIRYK για τη μουσική σου αίσθηση και για τον κόπο σου!

ΥΓ Πολύ παιδαγωγικό σύστημα αυτό με το βιντεάκι. Μπορεί να αξιοποιηθεί θαυμάσια στην εκμάθηση της μουσικής...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μία άλλη εκτέλεση του σημείου «και ήρε μου» είναι να χτυπήσεις το ψηφιστόν από πρίν ψηλότερα και να πέσεις στο «μου».
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Μία άλλη εκτέλεση του σημείου «και ήρε μου» είναι να χτυπήσεις το ψηφιστόν από πρίν ψηλότερα και να πέσεις στο «μου».

Σωστο κι αυτο!!!και υπαρχει ετσι και στον Πριγγο και στον Στανιτσα !!οταν γραφω κατι το ακουω και πολλα θελω να αλλαξω!!και στο επιστρεψας προς σε κανω ενα γοργον και τρισημο που το κειμενο δεν το εχει .. μα η ηχογραφηση ειναι περσινη!!και δεν εχω το αρχειο της ηχογραφησης για επεξεργασια!!ασε που αμα βαλεις το χερακι σου ΤΕΛΙΚΑ το χαλας!!Να πω πως το κειμενο που ανεβασα ειναι απο τα δοξαστικα τριωδιου που εχει γραψει ο Στρατος ο Παπαιωαννου!!εγω απλως περασα τα ισοκρατηματα!!!!!!
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Να ευχαριστησω τον EIRYK EMNOSHELE για τα καλα του λογια και για τον κοπο που εκανε να φτιαξει το βιντεο και αφου του αρεσε να του το αφιερωσω και του ευχομαι υγεια να ειναι διμιουργικος και καλο και ευλογημενο τριωδιο!!!!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Υ.Γ «..ὁ δι' ἐμὲ..» συνήθως το έχω δει γραμμένο. Δε ξέρω όμως πιο είναι σωστό από τα δύο και γιατί. Μήπως έχει συζητηθεί ήδη κάπου αυτό;

ο "δι εμέ" είναι το σωστό νοηματικά... κατά τα άλλα, όλο υπέροχο
 
Top