«Πάσαν την ελπίδα μου», Πέτρου Μπερεκέτου

Δημήτρης Ποθητός

Παλαιό Μέλος
Καλή σας ημέρα!

Δεν χορταίνω να το ακούω!

Κωνσταντίνος Πρίγγος: «Πάσαν την ελπίδα μου», Πέτρου Μπερεκέτου.

https://www.youtube.com/watch?v=zp0FJMUIzOU

Και σε αρχείο ήχου.
 

Attachments

  • Κωνσταντίνος Πρίγγος - Πάσαν την ελπίδα μου, Πέτρου Μπερεκέτου.mp3
    16 MB · Views: 110
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Ποθητός

Παλαιό Μέλος
:):)

Το έχετε σε αρχείο pdf???..
Ευχαριστώ !!!

Σας αναρτώ το αρχείο που έχω. Στο οποίο όμως δυστυχώς λείπει η τελευταία σελίδα. Αν κάποιος φίλος από το φόρουμ το έχει ολόκληρο και μπορεί να το ανεβάσει θα είναι ευχής έργον!
 

Attachments

  • pasan tin elpida.pdf
    159.7 KB · Views: 129

Δημήτρης Ποθητός

Παλαιό Μέλος
Βέβαια, μπορούμε να αντιγράψουμε τις νότες από το βίντεο στο οποίο φαίνεται και το κομμάτι που λείπει από το αρχείο που σας ανέβασα. :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν ξέρω γιατί ξέχασα να παραπέμψω όταν το έβαλα στο youtube. Παραθέτω τα σχόλια που έβαλα κι εκεί:

Πρόκειται για τον Καλοφωνικό Ειρμό «Πάσαν την ελπίδα μου» σε μελοποίηση Πέτρου Γλυκέος του Μπερεκέτου και εκτέλεση του αοιδίμου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Κωνσταντίνου Πρίγγου. Ο λόγος που δεν παρατίθεται το πρωτότυπο κείμενο είναι ότι ο δάσκαλος το έψαλε από στήθους και υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές και συντμήσεις στο μέλος. Παρατέθηκε δε το κείμενο από την τελευταία έκδοση της Θείας Λειτουργίας του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως κ. Χαριλάου Ταλιαδώρου, όπου γίνεται απόπειρα καταγραφής του μέλους της εκτελέσεως αυτής.

Σημειωτέον ότι ο μακαριστός άρχων παραλείπει μια μικρή φράση, όπου στο βίντεο παρατίθεται σε πιο ανοιχτό χρώμα.

Η εκτέλεση έλαβε χώρα κατά πάσα πιθανότητα στα 1958 στο Λουτράκι και εκδόθηκε στο 2ο δίσκο από το 2ο διπλό CD που εξέδωσε με εκτελέσεις του άρχοντος ο Αθανάσιος Πέττας υπό τον τίτλο «Πατριαρχική Βυζαντινή Μουσική Κληρονομιά». Αποτελεί τη μόνη γνωστή ηχογράφηση καλοφωνικού ειρμού από το δάσκαλο και άξιζε πιστεύω να αναρτηθεί!

Περί του κειμένου, πιστεύω πως, και ο Παπανδρέου καταγραφή του Ταλιαδώρου παρέθεσε, απλά έκανε, ως συνήθως, πάμπολλα λάθη αντιγραφής.

Ορίστε και το βίντεο ενσωματωμένο:

 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σας αναρτώ το αρχείο που έχω. Στο οποίο όμως δυστυχώς λείπει η τελευταία σελίδα. Αν κάποιος φίλος από το φόρουμ το έχει ολόκληρο και μπορεί να το ανεβάσει θα είναι ευχής έργον!

Από την "Πατριαρχική Φόρμιγγα", την έκδοση της Θ. Λειτουργίας του Κ. Πρίγγου από τον Α. Παπανδρέου.
 

Attachments

  • Πάσαν την ελπίδα μου (υπό Κ. Πρίγγου).pdf
    769.1 KB · Views: 117
Last edited:
Top