«Ο τον αμπελώνα» Ιακώβου Πρωτοψάλτου

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Καλησπέρα....Ψαχνω να βρω το ιδιομελο " Ο τον αμπελώνα " του Ιακώβου σε ηχογραφηση αλλα δεν καταφερα να το βρω καπου μέσα στο forum. Μηπως το έχει κάποιος ή μπορει να μου πει που να το βρω?? Ευχαριστώ.....:wink:
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα....Ψαχνω να βρω το ιδιομελο " Ο τον αμπελώνα " του Ιακώβου σε ηχογραφηση αλλα δεν καταφερα να το βρω καπου μέσα στο forum. Μηπως το έχει κάποιος ή μπορει να μου πει που να το βρω?? Ευχαριστώ.....:wink:

http://analogion.com/IdiomelaIakovou.html
 

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Το βρηκα απο αυτη την ιστοσελιδα αλλα δεν μου το ανοιγει και ουτε μπορω να το κατεβασω...μου βγαζει οτι εχει λαθος η σελιδα
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Το βρηκα απο αυτη την ιστοσελιδα αλλα δεν μου το ανοιγει και ουτε μπορω να το κατεβασω...μου βγαζει οτι εχει λαθος η σελιδα

Δοκίμασε αυτό το file (ευχαριστίες στον Δημήτρη οποιος το μου έστειλε).
 

Attachments

  • OEBX-OTonAmpelwna-Barys.wma
    1.6 MB · Views: 309

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Καλησπέρα....Ψαχνω να βρω το ιδιομελο " Ο τον αμπελώνα " του Ιακώβου σε ηχογραφηση αλλα δεν καταφερα να το βρω καπου μέσα στο forum. Μηπως το έχει κάποιος ή μπορει να μου πει που να το βρω?? Ευχαριστώ.....:wink:


Εχω το ιδιομελο στην εξοχη ερμηνεια του μακαριστου μητροπολιτη Νικοδημου Βαλληνδρα , οχι ομως σε ψηφιακη μορφη για να το ανεβασω . Ελπιζω να το κανω καποια στιγμη !

Υ.Γ 1
Ποιος εγραψε διπλα στις ηχογραφησεις του Νικοδημου Βαλληνδρα (conservatorium style) ???:confused::eek: :D:D:D:D:D ....καλο εεεε !
Υ.Γ 2
Εχω κι'αλλο! Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος (Simon Karas' style):D:D:D.

Α! Τωρα θυμηθηκα κι'ενα με τον Τοτο...................
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από του Βατοπεδινούς πατέρες σε ζωντανή ηχογράφηση του 2010 από το blog των φίλων της μονής εδώ.
 
Γιώργος Μ.;68761 said:
Κι εδώ από χορό υπό τον Γ. Χατζηχρόνογλου.

γιώργο ποιος έγραφε και σου δωσε την ηχογράφηση , γιατί δεν έγραφε κάποιος από πάνω από το αναλόγιο . η ηχογράφηση είναι από κάτω από το ναό , από απόσταση και επειδή είναι μεγάλος ναός και ήταν μισοάδειος έχει πολύ αντίλαλο.
είναι λοιπόν από τον Άγιο Δημήτριο στο Μπραχάμι την Κυριακή που μας πέρασε , όπου είχα την χαρά και την τιμή να συμψάλω με τον άρχοντα κ. Γ . Χατζηχρόνογλου .
Το πρώτο ιδιόμελο είναι του Ιακώβου . το δεύτερο ιδιόμελο είναι συντετμημένο.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
γιώργο ποιος έγραφε και σου δωσε την ηχογράφηση;
Απόστολε, η ταπεινότητά μου έγραφε.
ΥΓ Αν ήσουν εσύ ο νεαρός μονωδός δεξιά του άρχοντος, που είπε το 2ο προκείμενο και άλλα μέλη, τότε θερμά συγχαρητήρια!
 
Γιώργος Μ.;68867 said:
Απόστολε, η ταπεινότητά μου έγραφε.
ΥΓ Αν ήσουν εσύ ο νεαρός μονωδός δεξιά του άρχοντος, που είπε το 2ο προκείμενο και άλλα μέλη, τότε θερμά συγχαρητήρια!

να σαι καλά , σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια . Δεξιά του άρχοντα , ήμουν εγώ και ο αριστερός του .( η δικά μου φωνή είναι αυτή που ακούγεται να λέει το στίχο από το δεύτερο ιδιόμελο )
λυπάμαι που δεν μας δώθηκε η ευκαιρία να τα πούμε από κοντά .
και με τους υπόλοιπους , εκεί γνωριστήκαμε . κάποια άλλη φορά , ελπίζω.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Και η δική σου φωνή πολύ βαθιά πάντως κι επιβλητική.

ΥΓ Άρα να υποθέσω ότι ο κύριος για τον οποίο μιλώ είναι ο Νικόλαος Στάθης.
 
Last edited:

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Δύο ακόμα εκτελέσεις του ιδιομέλου σε σύνθεση Ιακώβου πρωτοψάλτου. Η πρώτη από τον Χρ. Θεοδοσόπουλο, μεταδόθηκε από την εκπομπή του Ν. Νικολάου. Η δεύτερη από τον Εμμ. Χατζημάρκο, από ζωντανή εκτέλεση του 1981. Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω ολόκληρη την ηχογράφηση του Χατζημάρκου, με αριστερό/αριστερή έκπληξη:cool:!
 

Attachments

  • 02 O ton Αmpelona.mp3
    9 MB · Views: 87
  • 05 Ο τον αμπελώνα (ιδιόμελον Ιακώβου).mp3
    7.7 MB · Views: 95

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρόκειται για το α' στιχηρό ιδιόμελο των Αποστίχων του Κατανυκτικού Εσπερινού της Δ' Κυριακής των Νηστειών «Ο τον αμπελώνα φυτεύσας» σε σύνθεση του Ιακώβου Πρωτοψάλτου (+1800) όπως παρουσιάστηκε από το χορό του αοιδίμου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Θρασυβούλου Στανίτσα (+1987) σε συναυλία χρονολογημένη στις αρχές της δεκαετίας του '70, πιθανότατα στο Ρεξ Αθηνών.
Το κείμενο της επεξεργασίας του Άρχοντος ελήφθη από το πόνημά του «Μουσικόν Τριώδιον» (Αθήναι 1969). Είναι άγνωστο στο γράφοντα αν το ίδιο κείμενο χρησιμοποιήθηκε στη συναυλία ή αν υπήρξε κάποιο άλλο χειρόγραφο, εντούτοις το μέλος είναι καθ' όλα όμοιο και οι μόνες διαφορές με το τυπωμένο κείμενο εντοπίζονται σε κάποιες αλλαγές ισοκρατημάτων που προστέθηκαν για την από χορού εκτέλεση.
Η ηχογράφηση ελήφθη από πομπίνα του μακαριστού Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Λυκούργου Πετρίδη.


Την πλήρη ανεπεξέργαστη ηχογράφηση της συναυλίας θα τη βρείτε εδώ.
 
Top