«Ο Αγιώνυμος Άθως. Σύναξις Αγιορειτών Πατέρων», ο νέος διπλός ψηφιακός δίσκος του Βυζαντινού Χορού "Τρόπος"

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Εκδόθηκε ο νέος διπλός ψηφιακός δίσκος του Βυζαντινού Χορού ΤΡΟΠΟΣ, Αγιώνυμος Άθως. Σύναξις Αγιορειτών Πατέρων", υπό την διεύθυνση του Κ. Αγγελίδη, με μέλη από την ακολουθία των αγιορειτών πατέρων.

Περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω, από το ιστολόγιο "Αγιορείτικες Μνήμες"

http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/2012/11/2304.html
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Άριστος χορός
 

Attachments

  • Ο ΑΓΙΩΝΥΜΟΣ ΑΘΩΣ - ΣΥΝΑΞΙΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ.MP3
    2.9 MB · Views: 161
S

Sotres

Guest
Ο Βυζαντινός Χορός Τρόπος με χοράρχη τον κ. Αγγελίδη και με δύο πολύ σημαντικές συμμετοχές των Ιωάννη Παπαχρόνη και Ιωάννη Χασανίδη, κυκλοφορεί διπλό ψηφιακό δίσκο με τίτλο Ο Αγιώνυμος Άθως: Σύναξις Αγιορειτών Πατέρων. Στα μέλη που παρουσιάζονται ξεχωρίζουν οι μελοποιητικές δραστηριότητες των Ματθαίου Βατοπαιδινού (α΄μισό του ΙΘ΄ αιώνα), Ιωάσαφ Διονυσιάτου (α΄ μισό του Ιθ΄αιώνα) και των Αθανασίου και Δανιήλ Κατουνακιωτών. Μέλη απαιτήσεων παρουσιάζονται με ιδιαίτερα επιτυχημένο τρόπο. Οι ερμηνείες τόσο του χορού όσο και των μονωδιών είναι μοναδικές. Ο κ. Αγγελίδης, με τη μεγάλη εμπειρία που έχει αποκτήσει σε θέματα οργάνωσης βυζαντινού χορού, οδήγησε τον Τρόπο σε ερμηνευτική τελειότητα. Μπράβο σε όλους τους συντελεστές αυτής της προσπάθειας. Καλή δύναμη και αναμένουμε και άλλες τέτοιες ευλογημένες προσπάθειες.Όσον αφορά τις δύο ερμηνείες των Παπαχρόνη και Χασανίδη πρέπει να ακούσεις για να καταλάβεις. Τα λόγια είναι περιττά. Απλά κατάθεση, παρακαταθήκη, ήθος και ύφος...και οι δύο τους μαθήτευσαν στον Άθω...και αυτά που άκουσαν και έμαθαν μας τα προσφέρουν απλόχερα...και με αρχοντιά!!!
 

tb---

τσοπάνης
οδήγησε τον Τρόπο σε ερμηνευτική τελειότητα

Τελειότητα ερμηνίας, δύσκολο να υπάρξει. Ερμηνία σκέτη και κατά το δοκούν ας λέγαμε καλύτερα.
Καλή επιτυχία στον δίσκο.
Φαντάζομαι θα τον διαφημίζει κάθε ώρα το ραδιόφωνο της Εκκλησίας της Ελλάδος ( " η άλλη φωνή στα εφ εμ" ):cool:
 
S

Sotres

Guest
Τελειότητα ερμηνίας, δύσκολο να υπάρξει. Ερμηνία σκέτη και κατά το δοκούν ας λέγαμε καλύτερα.
Καλή επιτυχία στον δίσκο.
Φαντάζομαι θα τον διαφημίζει κάθε ώρα το ραδιόφωνο της Εκκλησίας της Ελλάδος ( " η άλλη φωνή στα εφ εμ" ):cool:
Απουσιάζει η αρχοντιά αγαπητέ μου στο μήνυμά σου. Η όλη αυτή προσπάθεια έχει τόσα πολλά θετικά και εσύ έμεινες μόνα στα πικρόχολα σχόλια. Πες ένα μπράβο τουλάχιστον για την προσπάθειά τους. Βλέπε ότι με την όλη αυτή δραστηριότητα γνωστοποιούνται μέλη. Με την όλη αυτή προσπάθεια δύο ψαλτικές προσωπικότητες Παπαχρόνης και Χασανίδης αφήνουν κάτι για όλους εμάς. Επίσης, το σχόλιό σου για τον σταθμό είναι άκυρο. Στο λέω ως συνεργάτης (παλαιότερα) του σταθμού. Στείλε μου κάτι δικό σου και θα ακουστεί. Ο Τρόπος τολμά να παρουσιάσει τη δουλειά του. Εσύ; μόνο κρίνεις! Αυτό μας έφαγε στο Ελλαδιστάν. Κρίνω! Αλλά κάποια στιγμή όλοι θα κριθούμε...
 
Last edited:
S

Sotres

Guest
Θα ήταν ωραίο να βλέπαμε και τα μουσικά κείμενα
 

tb---

τσοπάνης
Απουσιάζει η αρχοντιά αγαπητέ μου στο μήνυμά σου. Η όλη αυτή προσπάθεια έχει τόσα πολλά θετικά και εσύ έμεινες μόνα στα πικρόχολα σχόλια. Πες ένα μπράβο τουλάχιστον για την προσπάθειά τους. Βλέπε ότι με την όλη αυτή δραστηριότητα γνωστοποιούνται μέλη. Με την όλη αυτή προσπάθεια δύο ψαλτικές προσωπικότητες Παπαχρόνης και Χασανίδης αφήνουν κάτι για όλους εμάς. Επίσης, το σχόλιό σου για τον σταθμό είναι άκυρο. Στο λέω ως συνεργάτης (παλαιότερα) του σταθμού. Στείλε μου κάτι δικό σου και θα ακουστεί. Ο Τρόπος τολμά να παρουσιάσει τη δουλειά του. Εσύ; μόνο κρίνεις! Αυτό μας έφαγε στο Ελλαδιστάν. Κρίνω! Αλλά κάποια στιγμή όλοι θα κριθούμε...

Καλημέρα. Ασφαλώς και απουσιάζει η αρχοντιά μου στο μήνυμά μου. Ασφαλώς και η προσπάθεια αυτή έχει τόσα πολλά θετικά. Ασφαλώς και είναι αξιέπαινη η προσπάθεια των κ.Χασανίδη και κ.Παπαχρόνη.

Σχετικά με το αν ακούγεται ή διαφημίζεται το έργο του κ Αγγελίδη και του χορού Τρόπος, μάλλον δεν ακούτε το ραδιόφωνο. Τουλάχιστον τις ώρες 16.000 - 17.00, είναι στάνταρ διαφήμιση της προηγούμενης έκδοσης του Τρόπος. Αυτό δεν είναι κακό, αφού όπως ξέρουμε υπάρχει στενή σχέση του κ Αγγελίδη ώς καθηγητή στην σχολή της Αρχιεπισκοπής.
Εγώ δεν έχω προσωπική δισκογραφία, αλλά αφού επιμένεται θα σας στείλω μια μικρή προσπάθεια που έγινε με έναν φίλο, και είχα την τύχη να κάνω μέρος της μεταγραφής και την παραγωγή.
Ασφαλώς και κρίνω, γιατί χωρίς κριτική εδώ θα ήταν όχι Ελλαδιστάν, αλλά ΕλΒυχιστάν ή ΟρθοΕλβυχιστάν ή όπως αλλιώς θέτε. (τυχαία τα ονόματα στο ...σταν).
Για το άν παράγω έργο ή όχι, σας προσκαλώ σε ένα μίνι τουρ σε μέρη όπως Νάξος, Εύβοια, Κάστρο Βοιωτίας , Επανωσήφη Ηρακλείου Κρήτης, και σε λίγο καιρό στην Καρδίτσα, την Μακρακώμη και την Λάρισσα. Γιατί η δουλειά και το έργο κάποιων δεν φτάνει στο ραδιόφωνο, ούτε χρειάζεται διαφήμιση. Απλά υπάρχει.
Έδωσα και στο πρώτο μήνυμα της παρουσίασης τα συγχαρητήριά μου. Το ίδιο θα κάνω και τώρα. Αλλά καλό είναι να προσέχουμε τί γράφουμε και τί λέμε.
 

Attachments

  • paper moon_manos xatzidakis_solo bandoneon by jonatan blaty.mp3
    2.1 MB · Views: 63

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς

Στή δεύτερη σελίδα τοῦ τεύχους 1955 τῆς 21ης Δεκεμβρίου 2012 τῆς παλαίμαχης ἀγωνιστικῆς ἐφημερίδος "ὀρθόδοξος τύπος" δημοσιεύεται εὐμενής κριτική γιά τόν ἐν λόγῳ ψηφιακό δίσκο ἀπό τόν πρωτοπρεσβύτερο καθηγητή παπα-Γιώργη Μεταλληνό. Θά τήν βρεῖτε ἐδῶ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο κ. Αγγελίδης, με τη μεγάλη εμπειρία που έχει αποκτήσει σε θέματα οργάνωσης βυζαντινού χορού, οδήγησε τον Τρόπο σε ερμηνευτική τελειότητα.

Τί θυμίζει, τί θυμίζει!!!! Α!!! Ναί!
Γρήγορα! Το θυμιατό του φίλου μας του domesticus:D
Μια απ' τα ίδια:rolleyes:...

Προς συντονιστές:
Δεν το κλείνετε από τώρα το θέμα, με τις ερμηνευτικές τελειότητες που βαφτίζουν το ΓΑ δίεση
έλξη;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Γιάννου, το εν λόγω σχόλιο έγινε πριν από περισσότερο από ένα μήνα, σχολιάστηκε, απαντήθηκαν τα σχόλια, διαγράφτηκαν μηνύματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το επαναφέρουμε στην επιφάνεια.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

...κριτική γιά τόν ἐν λόγῳ ψηφιακό δίσκο ἀπό τόν πρωτοπρεσβύτερο καθηγητή παπα-Γιώργη Μεταλληνό....

... το σχετικό απόσπασμα.
 

Attachments

  • 1955.jpg
    1955.jpg
    1.8 MB · Views: 39
Last edited:
Top