[Ανακοίνωση] «Οιχηματάριον» (Οικηματάριον) χφ. 85 Corgialenios Library

filotheu

Νέο μέλος
Κυριε, βοηθησον!

Dear friends,

I uploaded on mediafire (http://www.mediafire.com/download.php?wzymtdh0gde) the manuscript number 85 from the digital library of Corgialenios (http://www.corgialenios.gr/library/media.asp?aid=727), after i took the time to download it page by page. Please, feel free to use it and spread it.
Please, if you know a better way to download whole manuscripts from that site, and also at better resolutions, or if you have the same compositions in some others' hands, please, let me know.

Φόρτωσα για mediafire το χειρόγραφο αριθμό 85 από την ψηφιακή βιβλιοθήκη της Corgialenios, μετά πήρα το χρόνο να το κατεβάσετε από την σελίδα της σελίδας. Παρακαλώ, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και την εξάπλωση του.
Παρακαλώ, αν γνωρίζετε ένα καλύτερο τρόπο για να κατεβάσετε ολόκληρο χειρόγραφα από αυτό το site, αλλά και σε καλύτερες αποφάσεις, ή αν έχουν την ίδια σύνθεση σε ορισμένα άλλα χέρια, σε παρακαλώ, πες μου.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Κατ'αρχήν, ευχαριστούμε πολύ για τη προσφορά σου!
Δεν είδα ακόμη το site στο οποίο παραπέμπεις αλλά γενικά δεν είναι καθόλου εύκολο ή γρήγορο ή ευχάριστο να κατεβάζεις σελίδα-σελίδα ένα ολόκληρο βιβλίο (πού είσαι ρε Ανέμη με τις ανέσεις σου...!). Το γνωρίζω από πείρα.

...και πάλι ευχαριστούμε!
 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Ευχαριστούμε για τον κόπο που έκανες για να μας προσφέρεις το βιβλίο αυτό.

Προς τους συντονιστές: Μάλλον είναι σε λάθος section το θέμα και να γίνει αλλαγή του τίτλου το βιβλίο λέγεται Μουσικόν [Οιχηματάριον, τόμος Α]$hΑ.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Προς τους συντονιστές: Μάλλον είναι σε λάθος section το θέμα και να γίνει αλλαγή του τίτλου το βιβλίο λέγεται Μουσικόν [Οιχηματάριον, τόμος Α]$hΑ.

Δεν υπάρχει βιβλίο με τον τίτλο "Οιχηματάριο". Οικηματάριο είναι το βιβλίο που περιέχει τους Οίκους του Ακαθίστου μελοποιημένους. Η λέξη οιχηματάριο πρόκειται προφανώς για αντιγραφικό (ή ακουστικό;) λάθος.

Μπήκα στο site της βιβλιοθήκης αλλά δε μου επιτρέπει να ανοίξω καμία σελίδα. Ούτε οι Οδηγίες ανοίγουν ούτε βρήκα κάπου να κάνεις εγγραφή.:confused:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τάσος Μπόκος;44259 said:
Δεν υπάρχει βιβλίο με τον τίτλο "Οιχηματάριο". Οικηματάριο είναι το βιβλίο που περιέχει τους Οίκους του Ακαθίστου μελοποιημένους. Η λέξη οιχηματάριο πρόκειται προφανώς για αντιγραφικό (ή ακουστικό;) λάθος.

Μπήκα στο site της βιβλιοθήκης αλλά δε μου επιτρέπει να ανοίξω καμία σελίδα. Ούτε οι Οδηγίες ανοίγουν ούτε βρήκα κάπου να κάνεις εγγραφή.:confused:

Οικηματάριον...
Δοκίμασες με mac.... Διακρίσεις δυστυχώς... Σε pc ανοίγει...
 

George

Ιεροψάλτης
Δεν υπάρχει βιβλίο με τον τίτλο "Οιχηματάριο". Οικηματάριο είναι το βιβλίο που περιέχει τους Οίκους του Ακαθίστου μελοποιημένους. Η λέξη οιχηματάριο πρόκειται προφανώς για αντιγραφικό (ή ακουστικό;) λάθος.

Μπήκα στο site της βιβλιοθήκης αλλά δε μου επιτρέπει να ανοίξω καμία σελίδα. Ούτε οι Οδηγίες ανοίγουν ούτε βρήκα κάπου να κάνεις εγγραφή.:confused:

Έγραψα ότι είδα το αν υπάρχει ή όχι "Οιχηματάριον" δεν ξέρω, αλλά στο site τους έτσι είναι ο τίτλος κα ότι γράφει σε σχέση με το βιβλίο αυτό.
 
Top