«Νεώτατον Αναστασιματάριον», Νικολάου Γεωργίου Πρωτοψάλτου Σμύρνης, Σμύρνη, επίτομο (1899)

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ἐπειδὴ πολὺ τὸ ἀγάπησα καὶ τὸ ἔψαλλα γιὰ 4 χρόνια...
 
Last edited by a moderator:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μετά από παράκληση αδελφών, με τις αυτονόητες ευχές του "ανεβάσαντος", και τη προτροπή μύστου τινός :wink: , ανεβάζω το PDF συμπιεσμένο σε RAR για μεγαλύτερη ευκολία.
 

Attachments

  • ΝΕΩΤΑΤΟΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ 1.rar
    37.3 MB · Views: 781

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ διάκο για το σπάνιο αυτό βιβλίο (και το Σταύρο για την ...εμπέδωση)!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστούμε πολύ διάκο για το σπάνιο αυτό βιβλίο (και το Σταύρο για την ...εμπέδωση)!

Μόλις διαπίστωσα ότι λείπουν οι σελίδες 273-274 που περιλαμβάνουν τα κεκραγάρια του πλ. β ήχου...

Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;51518 said:
Καί οἱ 277-278.


Ευχαριστίες και για αυτή την επισήμανση πάτερ. Το σύντομον είναι ξεχωριστό τεύχος και περιλαμβάνει και τους δύο παρακλητικούς κανόνες και -αν δεν κάνω λάθος- ένα Άξιόν εστιν. Ακολουθεί, ειπώθηκε. Αναμένουμε!


Δ.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὅλα καλά τώρα. Εὐχαριστοῦμε ἱερολογιώτατε!

Το σύντομον είναι ξεχωριστό τεύχος και περιλαμβάνει και τους δύο παρακλητικούς κανόνες και -αν δεν κάνω λάθος- ένα Άξιόν εστιν.
Δ.
Καί τόν Ἀκάθιστο καί δοξολογία Μισαηλίδου καί ἄλλες ἐνδιαφέρουσες προσθῆκες καί κάτι διφωνίες... (ἐντάξει στόν ἔξω διπλασμό...).


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στην με κάποιου τύπου αρμονία δοξολογία του Μισαηλίδη αναφέρεται ο Κ. Καλοκύρης στο περί Ι. Σακελλαρίδη έργο του λέγοντας ότι ίσως ο Σ. πήρε ιδέες από αυτήν.

Εντύπωση πάντως μου προκαλεί η διάδοση και χρήση του βιβλίου παρά τη μη έγκρισή του από το Πατριαρχείο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στην με κάποιου τύπου αρμονία δοξολογία του Μισαηλίδη αναφέρεται ο Κ. Καλοκύρης στο περί Ι. Σακελλαρίδη έργο του λέγοντας ότι ίσως ο Σ. πήρε ιδέες από αυτήν.

Εντύπωση πάντως μου προκαλεί η διάδοση και χρήση του βιβλίου παρά τη μη έγκρισή του από το Πατριαρχείο.

Βεβαίως. Έχουμε αναφερθεί σε επιρροές Νικολάου και άλλων Σμυρνιωτών στο έργο του Σακελλαρίδη. Παναγιώτη, κοίτα πού αφιερώνονται οι εκδόσεις του Νικολάου...στην Ελλαδική εκκλησία. Λες να είναι τυχαίο;

Δ.
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...παρά τη μη έγκρισή του από το Πατριαρχείο.

Εν αντιθέσει με το Εγχειρίδιον του Μελετίου Σισανίου το οποίο ενέκρινε βεβαίως βεβαίως το Πατριαρχείο...

"...Απορεί κανείς πώς και εγκρίθηκαν από το Πατριαρχείο τη στιγμή που άλλα έργα πολύ πιο σημαντικά και σίγουρα πιο συντηρητικά δεν θεωρήθηκαν άξια για έγκριση."

Χ''Θεοδώρου, Βιβλιογραφία, σελ. 141, Ψαλτικά Βλατάδων 1, 1998.
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Εν αντιθέσει με το Εγχειρίδιον του Μελετίου Σισανίου το οποίο ενέκρινε βεβαίως βεβαίως το Πατριαρχείο...

Αγαπητέ αυτός ήταν Μητροπολίτης... καταλαβαίνεις.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Δεν το έγραψα τυχαία :D

Έτσι κι ο Κοσμάς εκ Μαδύτων Μητροπολίτης ήταν αλλά... :D

υγ Το έχεις δει αυτό; Δεν συμφωνώ με τον Χατζηγιακουμή ότι σύντομα χερουβικά του Φωκαέως είναι «εξωτερικά» (αργά ναι όπως και τα κοινωνικά των κυριακών) αλλα γενικά αλήθεια λέει ο άνθρωπος, νομίζω :rolleyes:
 

Attachments

  • Xatzigiakoumis.JPG
    140.9 KB · Views: 81

Shota

Παλαιό Μέλος
Στην με κάποιου τύπου αρμονία δοξολογία του Μισαηλίδη αναφέρεται ο Κ. Καλοκύρης στο περί Ι. Σακελλαρίδη έργο του λέγοντας ότι ίσως ο Σ. πήρε ιδέες από αυτήν.

Εντύπωση πάντως μου προκαλεί η διάδοση και χρήση του βιβλίου παρά τη μη έγκρισή του από το Πατριαρχείο.

Τον Σακελλαρίδη εννοείς η τον Νικόλαο; :D
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
υγ Το έχεις δει αυτό; Δεν συμφωνώ με τον Χατζηγιακουμή ότι σύντομα χερουβικά του Φωκαέως είναι «εξωτερικά» (αργά ναι όπως και τα κοινωνικά των κυριακών) αλλα γενικά αλήθεια λέει ο άνθρωπος, νομίζω :rolleyes:

Το είδα. Νομίζω τα χερουβικά του είναι κάτι περίπου στο ενδιάμεσο μεταξύ των δύο πλευρών (Πατριαρχικά - "εξωτερικά").
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα αυτού του Αναστασιματαρίου από κάποιο πρόσωπο ή βιβλιοθήκη. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα αυτού του Αναστασιματαρίου από κάποιο πρόσωπο ή βιβλιοθήκη. Ευχαριστώ.
Να υποθέσουμε ότι τυγχάνεις εις εκ των κληρονόμων ;
 
Top