«Νέον Ταμείον Μουσικής Ανθολογίας», Γεωργίου Χαλιορή, Αθήνα, τ. Α΄ (1890)

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Η εργασία που γίνεται στο Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι μοναδική και αξίζει πολλών συγχαρητηρίων.

Είδα σήμερα το Ταμείο Ανθολογίας του Γρηγορίου Πρωτοψάλτη και μου έκανε εντύπωση γιατί πίστευα πως δεν υπάρχει. Εδώ στα παλαιά βιβλία έχετε κάποιες διευθύνσεις, πουθενά δεν είδα να αναφέρεται αυτό το βιβλίο παρά μόνο μέσα από κάποιο μήνυμα που μιλά για το Ταμείον Ανθολογίας του Κωνσταντίνου εδώ: http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=4332 και εκεί ευτυχώς ο κ. Καζίλας είχε γράψει τη σχετική διεύθυνση και τον ευχαριστώ πολύ. Θα ήταν αρκετά βοηθητικό νομίζω να υπήρχε εξ αρχής θέμα με το σχετικό βιβλίο. Θα μπορούσα να το άνοιγα, αλλά σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιος λόγος και δεν θέλετε, γι’αυτό το άφησα.

Το ερώτημα ποιο είναι;

Είναι σχετικό με το… Νέον Ταμείον Μουσικής Ανθολογίας.
Εντελώς συμπτωματικά έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο του μακαρίτη Γ. Χαλιορή του 1890 με τίτλο Νέον Ταμείον Μουσικής Ανθολογίας.
Ξέρετε αν υπάρχει κάπου αλλού και αν δεν υπάρχει έχω άδεια να το σαρώσω και να το μοιραστώ μαζί με τα μέλη του ψαλτολογίου; Απ’ ότι είδα λείπει μόνο η πρώτη σελίδα. Όλο το άλλο είναι ΟΚ

Ευχαριστώ
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Mακάρι να το έκανες, φίλε, θα σου ήμασταν ευγνώμονες.

(Θέμα δικαιωμάτων για τέτοια χρονολογία δεν υπάρχει απ' ό, τι ξέρω).
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Σε ευχαριστώ Γιώργο. Θα το βάλω στο πρόγραμμα :)
Μήπως ξέρει κανείς περισσότερα να μας πει για τον Γιώργο Χαλιορή;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σε ευχαριστώ Γιώργο. Θα το βάλω στο πρόγραμμα :)
Μήπως ξέρει κανείς περισσότερα να μας πει για τον Γιώργο Χαλιορή;

Αντιγράφω:

Χαλιορής Γεώργιος: ιεροψάλτης και μουσικός στην `Υδρα (19ος αι.).
Πηγή

Βλ. και εδώ

Νέον Ταμείον Μουσικής Ανθολογίας
Υπό Γεωργίου Μ. Χαλιορή
Εν Αθήναις 1890, Τυπογραφείον Κουσουλίνου και Αθανασιάδου.
Πρόκειται για ένα μουσικό βιβλίο του Υδραίου πρωτοψάλτη του 19ου αιώνα Γ. Χαλιορή, που γνώρισε μεγάλη διάδοση στην εποχή του.

Παλιότερα που το είχα φωτοτυπήσει μου είχε κάνει αίσθηση η γραφή του, που μου θύμιζε τότε επιρροές από Σμύρνη και εξωπατριαρχικούς Πολίτες ( έχει και Δοξαστικά Κων/νου στο τέλος νομίζω) και κάπως αντίστοιχες Ανθολογίες Χριστοδούλου Γεωργιάδου Κεσσανιέως και Μελετίου Π. Σισανίου. Ο κ. Ανδριόπουλος μιλά για μεγάλη διάδοση, αλλά η μάλλον τεκμηριωμένη λήθη περί το πρόσωπο του μελοποιού οδηγεί σε αντίθετα συμπεράσματα.. Ίσως εντάσσεται στην προσπάθεια της Ελλαδικής εκκλησιαστικής μουσικής απογαλακτισμού από την σφιχτή εναγκάλιση με τη Μητέρα Εκκλησία, που ωστόσο δεν καρποφόρησε (τουλάχιστον μουσικά)...

Δ.
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Σε ευχαριστώ Δημήτρη. Πάντα ενημερωμένος!


Ένα δείγμα από το Νέον Ταμείον Ανθολογίας του Γεωργίου Χαλιορή. Στην τελευταία εικόνα αυτού του δείγματος προσέξτε κάτω που γράφει Νέον Αναστασιματάριον.

Ξέρει κανείς γιατί; Εγώ νομίζω επειδή στα άλλα φύλλα γράφει νέον ανθολόγιον, και εδώ επειδή είναι κομμάτια από το αναστασιματάριον γράφει έτσι.




Έτσι είναι με τη μορφή του άφτιαχτου. Μετά χωρίζω μία μία τις σελίδες και ίσως να χρειαστεί να μετααφερθεί το θέμα στο σωστό χώρο. Σιγά σιγά θα προσπαθώ να ανεβάζω το βιβλίο.
Σας ευχαριστώ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πρόκειται περί τοῦ πρώτου τόμου, τρίτομου ἔργου, πού φέρει τόν ἴδιο τίτλο μέ τό τρίτομο ἔργο τοῦ Νικολάου Πρωτοψάλτου Σμύρνης, τό ὁποῖον ἐκδόθηκε στήν Σμύρνη τά ἔτη 1862, 1864 καί 1867 ἀντίστοιχα γιά κάθε τόμο καί ἀποτελοῦσε ἐπανέκδοση τοῦ Ταμείου Ἀνθολογίας Χουρμουζίου κ.λπ., μέ τήν προσθήκη ὅμως πολλῶν νεωστί μελοποιηθέντων μαθημάτων ὑπό τοῦ ἐκδότου Νικολάου Πρωτοψάλτου Σμύρνης.

Αὐτός ὁ τόμος ὅμως εἶναι ἄσχετος μέ τήν συλλογή τοῦ Νικολάου.

Ἄς ἐλπίζουμε ὅτι θά συνεχιστεῖ τό ἀνέβασμα.

Σημ.: Τίς πληροφορίες ἔλαβα ἀπό τήν Εἰσαγωγή τοῦ ἔργου τοῦ καθηγητοῦ κ. Ἀλυγιζάκη, Μελωδήματα Ἀσκήσεων Λειτουργικῆς, σελ. 31.


 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Είσαι μεγάλος παίχτης!!! Και εννοείται ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα άδειας: αφού έχεις το βιλίο του 1890, τα όποια πνευματικά δικαιώματα έχουν παρέλθει προ πολλού και το διαθέτεις κανονικά και με το νόμο όπου θες. Ευχαριστούμε πολύ και πάλι για τις προσφορές που κάνεις τελευταίως στο Ψαλτολόγιο!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά εἶσαι καλά «ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΚΥΡΙΕ».
Ὄντως πρόκειται γιά τόν πρῶτο τόμο τρίτομου ἔργου του. Στό τέλος αὐτοῦ ἀναγγέλλεται ὁ δεύτερος τόμος.
Ἀναμένονται πάντως σχόλια καί παρατηρήσεις ἀπό τούς μελετητάς.
Ὁ Σκρέκας δέν τόν εἶδε ἀκόμη...
Περιμένουμε περισσότερα ἀπ᾿ ὅσα ἔγραψε, ἀπό ἐκεῖνα πού θυμόταν ὅτι εἶχε δεῖ.


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;54334 said:

Νά εἶσαι καλά «ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΚΥΡΙΕ».
Ὄντως πρόκειται γιά τόν πρῶτο τόμο τρίτομου ἔργου του. Στό τέλος αὐτοῦ ἀναγγέλλεται ὁ δεύτερος τόμος.
Ἀναμένονται πάντως σχόλια καί παρατηρήσεις ἀπό τούς μελετητάς.
Ὁ Σκρέκας δέν τόν εἶδε ἀκόμη...
Περιμένουμε περισσότερα ἀπ᾿ ὅσα ἔγραψε, ἀπό ἐκεῖνα πού θυμόταν ὅτι εἶχε δεῖ.

Θερμές ευχαριστίες.
Πρόκειται για τον μοναδικό τόμο του σχεδιασθέντος Νέου Ταμείου, αλλά όπως έγραψα και σε ανύποπτο χρόνο, άλλος τόμος δε φαίνεται να εξεδόθη...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Σελιδα 30 του pdf. Τα ανοιξανταρια του Θ. Φωκαεως, κατα αλλους Αντωνιου Σιγαλα, εμφανιζονται ως εργο του Χουρμουζιου. Αυξηθηκαν οι διεκδικητες.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Έχει ενδιαφέρον ότι οι Έλληνες συνθέτες του 19ου. αιώνα είχαν μια διαφορετική αντίληψη για τη μουσική ορθογραφία.
 
Για πρώτη φορά στο διαδίκτυο λοιπόν μέσα από την κοινότητα αυτή του Ψαλτολογίου το Νέον Ταμείον Μουσικής Ανθολογίας του Γ. Χαλιορή.

http://www.4shared.com/file/153368118/60f4dc0f/NeonTameionAnthologias_XALIORH.html

288 σελίδες σε εγχρωμο pdf ~25MB

Το ίδιο αρχείο (ακέφαλο, ως φαίνεται εκ του αυτού πρωτοτύπου) ανέβηκε και στην Ανέμη.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Top