«Νέον Αναστασιματάριον», Πέτρου του Εφεσίου, Βουκουρέστι, επίτομο (1820)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Αυτό και το επόμενο μήνυμα αντιγράφηκαν από άλλο θέμα

Νέον Αναστασιματάριον / μεταφρασθέν κατά την καινοφανή μέθοδον της μουσικής υπό των εν Κωνσταντινουπόλει μουσικολογιωτάτων Διδασκάλων και εφευρετών του νέου μουσικού συστήματος. Βουκουρέστι: Εν τω του Βουκουρεστίω νεοσυστάτω Τυπογραφείω, 1820.

http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/6/f/b/metadata-145-0000110.tkl
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πρόκειται γιά τήν πρώτη ἔντυπη ἔκδοση τοῦ Ἀναστασιματαρίου πού πραγματοποιεῖ ὁ Πέτρος Ἐφέσιος τό 1820.
Περιέχονται τά κεκραγάρια, οἱ στίχοι τοῦ ρμ΄ ψαλμοῦ, τά στιχηρά, τά ἀπόστιχα, τά ἀπολυτίκια, τά καθίσματα, ἡ ὑπακοή, οἱ ἀναβαθμοί, οἱ αἶνοι, οἱ μακαρισμοί, τά ἐξαποστειλάρια καί τά ἑωθινά τῆς Ὀκτωήχου.
Οἱ μελωδίες αὐτές ἀποδίδονται στόν Πέτρο Πρωτοψάλτη, στόν Πέτρο Λαμπαδάριο καί στούς ἐξηγητές (Γρηγόριο καί Χουρμούζιο) καί ἀφοροῦν τό σύντομο στιχηραρικό (ἀργοσύντομο) καί τό σύντομο εἱρμολογικό μέλος.
Τόν τύπο τοῦ Ἀναστασιματαρίου αὐτοῦ χρησιμοποιοῦν ὅλες σχεδόν οἱ μεταγενέστερες ἐκδόσεις, ἐνῶ δύο ἀπό αὐτές τοῦ 1869 καί 1890 τό ἀντιγράφουν.


(Ἀπό τό βιβλίο τοῦ Καθηγητοῦ Ἀντωνίου Ε. Ἀλυγιζάκη, ΜΕΛΩΔΗΜΑΤΑ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ, σελ. 20)​

 
Last edited:

stelioss

Νέο μέλος
τελικα αυτο ειναι το κλασσικοτερο ανασταστασιμαριο?
και αν ναι γιατι διδασκεται σημερα αυτο του ιωαννη?
εν τω μεταξυ αυτο του εφεσιου και το αλλο της μουσικης βιβλιοθηκης
εχουν καποιες μικροδιαφορες πχ εις το ορος υπαρχουν καποιες θεσεις
που διαφερουν αν προσεξετε.

Γενικα τα κλασσικα βιβλια εχουν τοσες διαφορες μεταξυ τους (κειμενα του Πετρου ) πραγμα που δειχνει οτι καποιοι μπορει να βαλανε το χερακι τους η οι εξηγησεις ηταν διαφορετικες (βαση της προφορικης παραδοσης?).

Παντως στο παρελθον οσοι θελανε να εκδοσουν βιβλια εκαναν χρηση το
ονομα του Πετρου.

Δεν ξερω δεν ειμαι ειδικος εγω.

Παντως ας με κατατοπισει καποιος ειδικος παρακαλω γιατι ειμαι σε συγχυση.

Ευχαριστω!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νομίζω ότι είναι το "καθαρότερο" σάρωμα; (scan-άρισμα)

Και το σκεφτόμουνα χθές πρίν δω αυτό, κοιτώντας την ποιότητα της προηγούμενης σάρωσης η οποία είναι πολύ άσχημη.

Κατευθείαν για εκτύπωση!!! Πολλές ευχαριστίες.

Με το κόστος εκτύπωσης ολόκληρου του βιβλίου, παίρνεις ταμπλέτα και φορτώνεις όλη τη Βυζαντινή βιβλιοθήκη σου πάνω :wink:

Νεκτάριε, ευχαριστίες και από μένα.
 

Μάριος

Μέλος
Είχα βρει μία έκδοση του συγκεκριμένου Αναστασιματαρίου με νεύματα τυπογραφείου, πολύ όμορφα και ευανάγνωστα, αλλά δεν μπόρεσα να την βρω στο internet και επίσης ξέχασα και τον εκδοτικό οίκο ωστε να την αναζητήσω σε βιβλιοπωλείο.

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος την έχει υπόψη του ας δώσει κάποια στοιχεία.
 
Το ίδιο βιβλίο και από τα δικά μου σκαναρίσματα.
Μετά την κυριολεκτικά άψογη επεξεργασία του Νεκτάριου, οι μόνες λεπτομέρειες που θα μπορούσε κανείς να συνεισφέρει είναι το μικρότερο μέγεθος του αρχείου, η συμφωνία των σελίδων σε έγγραφο και pdf, καθώς και λίγη "περιποίηση" στους σελιδοδείκτες.
 

Attachments

  • 1820_ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ Πέτρου Εφεσίου.pdf
    3.3 MB · Views: 215
Top