«Μωσής τω καιρώ» Νικολάου Σμύρνης

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Επισυναπτω το δοξαστικον ΄΄Μωσης τω καιρω της εγκρατειας΄΄..Η συνθεση ειναι του ΝικολαουΣμυρνης

Ευχαριστίες. Το βιβλίο δε δείχνει να είναι το Τριώδιον-Πεντηκοστάριον του Νικολάου που κυκλοφορεί αναστατικά από τις εκδόσεις Β. Ρηγόπουλου. Ποιά έκδοση είναι;

Δ.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Δεν ειναι καινουργια εκδοση..Ειναι παλαια θαρρω η πρωτη. Και μια και βρηκα και το μελος το ανεβαζω κι αυτο κ .Σκρεκα...Μαλλον απο δω το ψαλλω...Σας το αφιερωνω και σε σας και στον Κωστα τον Μπουσδεκη που ξερω οτι του αρεσει ο Νικολαος.Καλη σαρακοστη!!!
 

Attachments

  • Μωσης τω καιρω..ΝικολαουΣμυρνης..Δανιηλ.mp3
    3.6 MB · Views: 203
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν ειναι καινουργια εκδοση..Ειναι παλαια θαρρω η πρωτη. Και μια και βρηκα και το μελος το ανεβαζω κι αυτο κ .Σκρεκα.Καλη σαρακοστη!!!

Καλή δύναμη, κ ευχαριστώ. Είναι εύκολο να ανεβάσετε και το εξώφυλλο να δούμε περί ποιάς έκδοσης πρόκειται; Ασφαλώς και είναι παλιά, αλλά αναρωτιέμαι ποιός ακριβώς είναι ο εκδότης!
Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν ειναι καινουργια εκδοση..Ειναι παλαια θαρρω η πρωτη. Και μια και βρηκα και το μελος το ανεβαζω κι αυτο κ .Σκρεκα...Μαλλον απο δω το ψαλλω...Σας το αφιερωνω και σε σας και στον Κωστα τον Μπουσδεκη που ξερω οτι του αρεσει ο Νικολαος.Καλη σαρακοστη!!!

... κ όχι μόνο... Μερακλαντάν! Καλή Σαρακοστή!!

Δ.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Καλή δύναμη, κ ευχαριστώ. Είναι εύκολο να ανεβάσετε και το εξώφυλλο να δούμε περί ποιάς έκδοσης πρόκειται; Ασφαλώς και είναι παλιά, αλλά αναρωτιέμαι ποιός ακριβώς είναι ο εκδότης!
Δ.

Εκανα λαθος..Η δευτερη ειναι κ .Σκρεκα και αυτο ειναι το πρωτο φυλλο!
 

Attachments

  • IMG_0002.jpg
    713.9 KB · Views: 60

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η έκδοση του Ρηγόπουλου ποιας αναπαραγωγή είναι; Της πρώτης; Πάντως δεν θυμάμαι να αναφέρει ιδιόμελα άλλου συνθέτη πλην του Νικολάου, όπως εδώ του Μανουήλ.
Μια που αυτή η έκδοση, με την προσθήκη των διαφόρων μαθημάτων, δεν φαίνεται να κυκλοφορεί πουθενά, δεν θα ήταν άσχημα να ανέβει εν καιρώ και στο Ψαλτολόγιο.
Υπάρχει και ξεχωριστός τόμος για το Πεντηκοστάριο;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η έκδοση του Ρηγοπούλου είναι αναπαραγωγή της πρώτης εκδόσεως, του 1857, και δεν αναφέρει για άλλους μελοποιούς.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Εκανα λαθος..Η δευτερη ειναι κ .Σκρεκα και αυτο ειναι το πρωτο φυλλο!

το πουλάς???

Δανιήλ, ευχαριστώ και δημόσια για την αφιέρωση! Συγχαρητήρια και για την ωραία ερμηνεία.

Ο Νικόλαος όπως και πολλοί άλλοι Σμυρνιοί, έχουν το δικό τους ιδιαίτερο ύφος το οποίο είναι μεν εξεζητημένο -πολλές φορές- από την άλλη όμως είναι τεχνικότατο και κατανυκτικότατο αν ερμηνευτεί σωστά. Και για να το συνδυάσουμε κ με το "μερακλαντάν" του Σκρέκα, ας θυμηθούμε "το όμμα της καρδίας" από τον π. Θωμά (Δημήτρη βρες το, νομίζω ο πατήρ Χρυσοβαλάντης το χε ανεβάσει κάπου).

Να σημειώσω, τέλος, ότι το δοξαστάριο του Νικολάου δε μου αρέσει και τόσο, το βρίσκω υπερβολικό σε πολλά σημεία. Σε αντίθεση με του Φιλανθίδη, για παράδειγμα. Αντιθέτως, μου αρέσουν πολύ τα κοινωνικά κ τα χερουβικά του καθώς και διάσπαρτα άλλα μέλη του.

Αυτά.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
το πουλάς???

Και για να το συνδυάσουμε κ με το "μερακλαντάν" του Σκρέκα, ας θυμηθούμε "το όμμα της καρδίας" από τον π. Θωμά (Δημήτρη βρες το, νομίζω ο πατήρ Χρυσοβαλάντης το χε ανεβάσει κάπου).

εδώ στο μήνυμα 20. Τελικά αγαλλιάσθε ήταν κ το κράτημα από το όμμα. Συμψάλλω μάλιστα, ήμουν εκεί, ήταν στη χειροτονία του διακ. Θεοδοσίου από τη Νεοσκητιώτη. Των Αγίων Αναργύρων, ημέρα που πανηγυρίζει το κελί του Γέροντα Δαμασκηνού.

http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=630&page=2
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
το πουλάς???

Δανιήλ, ευχαριστώ και δημόσια για την αφιέρωση! Συγχαρητήρια και για την ωραία ερμηνεία.

Ο Νικόλαος όπως και πολλοί άλλοι Σμυρνιοί, έχουν το δικό τους ιδιαίτερο ύφος το οποίο είναι μεν εξεζητημένο -πολλές φορές- από την άλλη όμως είναι τεχνικότατο και κατανυκτικότατο αν ερμηνευτεί σωστά. Και για να το συνδυάσουμε κ με το "μερακλαντάν" του Σκρέκα, ας θυμηθούμε "το όμμα της καρδίας" από τον π. Θωμά (Δημήτρη βρες το, νομίζω ο πατήρ Χρυσοβαλάντης το χε ανεβάσει κάπου).

Να σημειώσω, τέλος, ότι το δοξαστάριο του Νικολάου δε μου αρέσει και τόσο, το βρίσκω υπερβολικό σε πολλά σημεία. Σε αντίθεση με του Φιλανθίδη, για παράδειγμα. Αντιθέτως, μου αρέσουν πολύ τα κοινωνικά κ τα χερουβικά του καθώς και διάσπαρτα άλλα μέλη του.

Αυτά.[/QUOTEΕ

Επισυναπτω και το ΄΄Περιζωσε την ρομφαια σου΄΄ κατα την γνωμη μου ενα ωραιο μαθημα απο το ταμειο ανθολογιας του Νικολαου
 

Attachments

  • Περιζωσε την ρομφαια..Νικολαου Σμυρνης.pdf
    475.3 KB · Views: 57
το πουλάς???

ποτέ

Ο Νικόλαος όπως και πολλοί άλλοι Σμυρνιοί, έχουν το δικό τους ιδιαίτερο ύφος το οποίο είναι μεν εξεζητημένο -πολλές φορές- από την άλλη όμως είναι τεχνικότατο και κατανυκτικότατο αν ερμηνευτεί σωστά.

ή αν ερμηνευτεί σωστά;

Και για να το συνδυάσουμε κ με το "μερακλαντάν" του Σκρέκα, ας θυμηθούμε "το όμμα της καρδίας" από τον π. Θωμά (Δημήτρη βρες το, νομίζω ο πατήρ Χρυσοβαλάντης το χε ανεβάσει κάπου).

:confused:


Να σημειώσω, τέλος, ότι το δοξαστάριο του Νικολάου δε μου αρέσει και τόσο, το βρίσκω υπερβολικό σε πολλά σημεία. Σε αντίθεση με του Φιλανθίδη, για παράδειγμα. Αντιθέτως, μου αρέσουν πολύ τα κοινωνικά κ τα χερουβικά του καθώς και διάσπαρτα άλλα μέλη του.

Ο Νικόλαος Γεωργίου, το αηδόνι της Σμύρνης !!!
Αιωνία του η μνήμη
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Η έκδοση του Ρηγοπούλου είναι αναπαραγωγή της πρώτης εκδόσεως, του 1857, και δεν αναφέρει για άλλους μελοποιούς.

Υπάρχουν δυο εκδόσεις του Δοξαστικαρίου ΤΡΙΩΔΙΟΥ-ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟΥ του μεγάλου μελοποιού Νικολάου Πρωτοψάλτου Σμύρνης. Η πρώτη, εμπεριέχουσα μόνον μέλη του ιδίου, είναι η του 1857 (Σμυρνη νομίζω) που όπως σωστά αναφέρατε αναπαρήγαγε ο Ρηγόπουλος. Η δεύτερη και δημοφιλέστερη έγινε στην Αθήνα το 1895 από τον καλό συνθέτη και καθηγητή Αθανάσιο Σακελλαριάδη του οποίου ως και του επίσης καλού συνθέτη Αθανασίου Γερογιάννη, ιατρού. Συνθέτες που θεωρώ άφοβα σχεδόν ισάξιους με το Ζαχαρία Καραλή, γνωστόν από το σπάνιο Σμυρναίικου ύφους άνθος του "Τον ήλιον κρύψαντα". Ολίγα και εκλεκτά μέλη αυτών των δύο εκζητημένων "Σμυρνιωτών" κατά το ύφος και λόγιων επιμελητών (όπως το φανταστικό "Μυσταγωγών σου Κύριε", το καύχημα και ο φόβος των μερακλήδων ψαλτών και το μεράκι παλαιών απαιτητικών ακροατών εν Ελλάδι) συν αρκετά μαθήματα των κλασσικών μελοποιών (μερικά δυσεύρετα) συμπλήρωσαν την περίφημη δεύτερη έκδοση των Αθηνών. Εδώ έχουμε πλήρες δοξαστικάριο κινητών εορτών με κανόνες, ιδιόμελα, αργά μαθήματα και ό,τι τραβάει η ψυχή σου. Πρόλαβα παλιούς ψάλτες που το είχαν κόσμημα και εντρύφημα. Παλαιοί μουσοτραφείς ακροατές ζητούσαν από τους ψάλτες της εποχής 1980 και πίσω να ανεβάζουν και κάποιο μάθημα από εκεί. Το ωραίο ήταν ότι τα "βάπτιζαν" όλα Νικολάου. Θα ήταν ευχής έργο αν το ανέβαζε κάποιος και θα καθιστούσε περιττή δυστυχώς την έκδοση Ρηγόπουλου.
Και μια σημείωση για το Φιλανθίδη -που προσωπικώς εκτιμώ. Έχει δανεισθεί και από το Νικόλαο γραμμές και εμπνεύσεις. Συγκρίνατε π.χ. το "Πάσα η κτίσις ηλλοιούτο φόβω" των δυο συνθετών. Μπορεί ο κ. Καραμπάσης να μας "κεράσει" και αυτό το μέλος από το πολύτιμο αντίτυπό του και ο κ. Μπουλμπουντζής να ανεβάσει εδώ από τη σύνολη ΑΘΩΝΙΑΔΑ που ευγενικά μας έχει χαρίσει στο Ψαλτολόγιον το αντίστοιχο του Φιλανθίδου;
Ένα άλλο μέλος δυναμίτης του Νικολάου είναι το "Ιδού σοι το τάλαντον" του Όρθρου της Μεγάλης Τρίτης, άλλο "σουξέ" των απαιτητικών του παλιού καιρού, όταν η ψαλμωδία ήταν το τραγούδι πολλών, ακόμα και σε στιγμές μοναξιάς, λύπης, χαράς και έρωτος ακόμη (υπάρχουν και μέλη που συνετέθησαν κάτω από τέτοια συναισθήματα) ή κρασοκατανύξεως. Ο Νικόλαος με τη ρομαντική του κυριολεκτικά έμπνευση αλλά και "μάγκικη" μαζί έχει πολλά να μας πεί.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εκανα λαθος..Η δευτερη ειναι κ .Σκρεκα και αυτο ειναι το πρωτο φυλλο!

Αγαπητέ Δανιήλ, μπορείς να ελέγξεις αν σ' αυτή την έκδοση περιλαμβάνεται και το ιδιόμελο «τον ήλιον κρύψαντα...» του Νικολάου, επειδή στην άλλη (την πρώτη) έκδοση σίγουρα δεν υπάρχει. Ευχαριστώ.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Δανιήλ, μπορείς να ελέγξεις αν σ' αυτή την έκδοση περιλαμβάνεται και το ιδιόμελο «τον ήλιον κρύψαντα...» του Νικολάου, επειδή στην άλλη (την πρώτη) έκδοση σίγουρα δεν υπάρχει. Ευχαριστώ.




Αγαπητε μου φιλε Νεοκλη τωρα ειδα το μηνυμα ..επισυναπτω τον ΄΄ ηλιον κρυψαντα...΄΄ Νικολαου Σμυρνης..Στην πορεια του μελους να πουμε φαινεται η συνθετικη μα και εκτελεστικη δυνοτητα του Νικολαου καθως το μαθημα για να ειπωθει σωστα
θελει καλο μετρημα με οτι συνεπαγεται...
 

Attachments

  • Τον ηλιον....Νικολαου Σμυρνης.pdf
    601.5 KB · Views: 210

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εκτός από τις οφειλόμενες ευχαριστίες για το ανέβασμα του «μέρους», να ρωτήσω και τι τύχη θα έχει το «όλον». Θα έχουμε την ευτυχία να δούμε ολόκληρο το βιβλίο, κάποια στιγμή, να ανεβαίνει στο διαδίκτυο;
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Εκτός από τις οφειλόμενες ευχαριστίες για το ανέβασμα του «μέρους», να ρωτήσω και τι τύχη θα έχει το «όλον». Θα έχουμε την ευτυχία να δούμε ολόκληρο το βιβλίο, κάποια στιγμή, να ανεβαίνει στο διαδίκτυο;

+1000!!!
Και βέβαια από τη Β΄Έκδοση...
 
Top