«Μουσικόν Πεντηκοστάριον» Γαβριήλ Κουντιάδου

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Αγαπητοί συνάδελφοι είμαι κι εγώ ένας ταπεινός υπηρέτης της Ψαλτικής Τέχνης! Ήθελα να κάνω μία ερώτηση και αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ. Έμαθα ότι το Μουσικό Πεντηκοστάριο του Γαβριήλ Κουντιάδου είναι ένα αξιόλογο έργο και χρήσιμο για έναν Ιεροψάλτη.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί αν κυκλοφορεί ακόμα και που μπορώ να το βρώ γιατι πήρα στην Αποστλολική Διακονία και δεν το είχαν, στη Μητρόπο΄λη Σερρών που μου είπαν ότι είναι η έκδοση και πάλι τίποτα, μέχρι και το τηλ. του κ. Παπαχρόνη μου δώσανε που είχε την επιμέλεια αλλά μάλλον άλλαξε ο άνθρωπος κινητό. Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε.
Καλή και Αγία υπόλοιπη Σαρακοστή
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι είμαι κι εγώ ένας ταπεινός υπηρέτης της Ψαλτικής Τέχνης! Ήθελα να κάνω μία ερώτηση και αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ. Έμαθα ότι το Μουσικό Πεντηκοστάριο του Γαβριήλ Κουντιάδου είναι ένα αξιόλογο έργο και χρήσιμο για έναν Ιεροψάλτη.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί αν κυκλοφορεί ακόμα και που μπορώ να το βρώ γιατι πήρα στην Αποστλολική Διακονία και δεν το είχαν, στη Μητρόπο΄λη Σερρών που μου είπαν ότι είναι η έκδοση και πάλι τίποτα, μέχρι και το τηλ. του κ. Παπαχρόνη μου δώσανε που είχε την επιμέλεια αλλά μάλλον άλλαξε ο άνθρωπος κινητό. Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε.
Καλή και Αγία υπόλοιπη Σαρακοστή

Ψάχνω και εγώ αυτό το βιβλίο. Έχω δει ορισμένα κείμενά του και είναι πραγματικά ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο.

Σημείωση: Ο μοναχός έγραψε το βιβλίο αυτό, όντας στη φυλακή. Τον είχαν συλλάβει αν δεν κάνω λάθος οι Βούλγαροι (δεν ξέρω για ποιο λόγο).
 
Last edited:

chriskont

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί έχω αυτό το βιβλίο "Μουσικόν Πεντηκοστάριον" Γαβριηλ Κουντιάδου και βλέπω ότι εξεδόθη από τη Μητρόπολη Σερρών ως επανέκδοση το 1991 της παλαιάς του 1935. Προλογίζει ο Μητροπολίτης Μάξιμος. Θυμάμαι ότι το είχε το βιβλιοπωλείο Άγιο Όρος στην οδό Γερανίου κάτω απ την Ομόνοια. Έχει βιβλιοθήκη η Μητρόπολη και φαντάζομαι ότι θα γνωρίζουν και το τηλέφωνο του Διευθυντή της χορωδίας που επιμελήθηκε την έκδοση του κ Γιάννη Παπαχρόνη. Τώρα αν για κάποιο λόγο δεν το βρείτε μπορώ να το δώσω για φωτοτυπία και να το στείλω.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Τώρα αν για κάποιο λόγο δεν το βρείτε μπορώ να το δώσω για φωτοτυπία και να το στείλω.

Αν το εν λόγω αξιολογώτατο Πεντηκοστάριο έχει εξαντληθεί και δεν επίκειται προσεχής ανατύπωση, το καλύτερο θα ήταν να το δώσετε, αν έχετε τη διάθεση και τα (οικονομικά) μέσα, για φωτοτύπηση (μονές σελίδες) ή/και για ψηφιοποίηση (PDF) ώστε να ανεβεί και στο Ψαλτολόγιο.
Προσωπικά είχα αγοράσει την ανατύπωση αλλά δεν το έχω διαθέσιμο.

Σημ. Όλα τα σύγχρονα φωτοτυπεία διαθέτουν πλέον τη δυνατότητα να ψηφιοποιήσουν/σαρώσουν αυτόματα σελίδες Α4 σε μεγάλη ταχύτητα. Ενδεικτικά, η τιμή ανά σελίδα στην Αθήνα κυμαίνεται περί τα 3 ή 4 λεπτά για μεγάλο αριθμό σελίδων.
 
Last edited:

chriskont

Παλαιό Μέλος
Το μουσικο πεντηκοστάριο του Γαβριήλ Κουντιάδου ειναι ενας τόμος περίπου 600 σελίδωνστην ανατύπωση του Επικοινώνησα με το βιβλιοπωλείο Αγιον Όρος και είπαν ότι υπάρχει προοπτική να ξαναεκδοθεί. Σ αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να κυκλοφορήσει σε ψηφιοποιημένη μορφή μιας και εκδότης της επανέκδοσης του 1935 που εξαντλήθηκε θεωρείται η μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Αρχικά όπως λέει και στην εισαγωγή ήταν δυο τόμοι μεχρι σελίδα 288 ο πρωτος και εκδόθηκε σε τυπογραφείο στην Αθήνα και ο δεύτερος στο τυπογραφείο του Αγίου όρους.Παραθέτω σχετική ιστοσελίδα με πληροφορίες για τον λαμπρό δάσκαλο.http://gym-n-souliou.ser.sch.gr/prosopikotites/kountiadisbalanos.htm

Έχω το βιβλίο. Αν χρειαστεί κάποιος φωτοτυπία μπορώ να δώσω.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Πολύ αξιόλογο βιβλίο
Έχει πλήρεις τις ακολουθίες, απολυτίκια, καθίσματα, κανόνες, καταβασίες, προσόμοια, δοξαστικά, πολύ ωραίες σύντομες δοξολογίες και Θ. Λειτουργία. Γενικά οι γραμμές του είναι κλασικές με λίγο πιο αναλυτική γραφή.


Όταν το πήρα εγώ από τον κ Παπαχρόνη (πριν 1 χρόνο), του χαν μείνει 5-6 μόνο....
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολύ αξιόλογο βιβλίο
Έχει πλήρεις τις ακολουθίες, απολυτίκια, καθίσματα, κανόνες, καταβασίες, προσόμοια, δοξαστικά, πολύ ωραίες σύντομες δοξολογίες και Θ. Λειτουργία. Γενικά οι γραμμές του είναι κλασικές με λίγο πιο αναλυτική γραφή.


Όταν το πήρα εγώ από τον κ Παπαχρόνη (πριν 1 χρόνο), του χαν μείνει 5-6 μόνο....

περιέχει και ένα Άξιόν εστιν πλ. β στην Κυριακή των αγίων Πατέρων, ό,τι πρέπει για να βάλει κάποιος τον Δασκαλούδη ή τον Βαζά να το ερμηνεύσουν...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το πιο ενδιαφέρον για μένα στο εξαίρετο αυτό βιβλίο είναι ένα "Άξιον εστι" σε ήχο πλ. α΄ γραμμένο από τον αείμνηστο π. Γαβριήλ όταν βρισκόταν αιχμάλωτος στη Βουλγαρία τον καιρό του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Αποτελεί διασκευή από την Σλαβονική στην Ελληνική της περίφημης (μεταξύ των Ορθοδόξων Βουλγάρων κλπ νοτίων Σλάβων) σύνθεσης του Εξαρχικού ψάλτη του 19ου αι. Joван Хармосин "Охридское" (δηλ. μέλος Οχρίδος).
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το πιο ενδιαφέρον για μένα στο εξαίρετο αυτό βιβλίο είναι ένα "Άξιον εστι" σε ήχο πλ. α΄ γραμμένο από τον αείμνηστο π. Γαβριήλ όταν βρισκόταν αιχμάλωτος στη Βουλγαρία τον καιρό του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Αποτελεί διασκευή από την Σλαβονική στην Ελληνική της περίφημης (μεταξύ των Ορθοδόξων Βουλγάρων κλπ νοτίων Σλάβων) σύνθεσης του Εξαρχικού ψάλτη του 19ου αι. Joван Хармосин "Охридское" (δηλ. μέλος Οχρίδος).

Κια μια κ ο λόγος περί αιχμαλώτων, και ο Κων/πολίτης Αλἐξανδρος Κεχαγιόπουλος έχει συνθέσει Άξιόν εστιν που δημοσιεύει στη Λειτουργία του, το οποίο και συνέθεσε ως αιχμάλωτος πολέμου ( μάλλον κ αυτός των Βουλγάρων-δεν μπορώ να το ελέγξω εδώ όπου βρίσκομαι...


Δ.
 

amentzelos

Μέλος
Βρηκα ένα τελευταιο βιβλιο ξεχασμενο σε ενα βιβλιοπολειο στις Σερρες.
Ειναι επανεκδοση σε ενα τομο.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
περιέχει και ένα Άξιόν εστιν πλ. β στην Κυριακή των αγίων Πατέρων, ό,τι πρέπει για να βάλει κάποιος τον Δασκαλούδη ή τον Βαζά να το ερμηνεύσουν...

Μηπως θα μπορουσε καποιος να ανεβασει αυτο το Αξιον εστι του πλβ ? Ευχαριστω !!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βασικα το κειμενο . Δεν λεω οχι και στο μελος .:):):)

Ανεβάζω και τα δύο Άξιόν εστιν που παραθέτει. Το δεύτερο επονομάζεται ''εξωτερικόν'΄. Αν κατάφερνε κάποιος να βάλει έναν μερακλή ( σαν τον Κυριαζή Δασκαλούδη) να το αποδώσει, θα ήταν ωραία...

Δ.
 

Attachments

  • axion estin pl_b.pdf
    493 KB · Views: 498

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Βρηκα ένα τελευταιο βιβλιο ξεχασμενο σε ενα βιβλιοπολειο στις Σερρες.
Ειναι επανεκδοση σε ενα τομο.

Εγώ πάντως, όσο κι αν έψαξα δεν κατάφερα να το βρω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μόλις προχθές βρήκα ένα αντίτυπο στο "Περιβόλι της Παναγίας" (Πρασακάκη 9, Θεσσαλονίκη) και το αγόρασα, 30 €. Δεν πρόσεξα να έχει άλλα αντίτυπα. Αν θέλει κανείς να ρωτήσει, τα τηλέφωνα του βιβλιοπωλείου είναι : 2310 231-040, 2310 283-805.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή με την έναρξη του Πεντηκοσταρίου άρχισα να χρησιμοποιώ το «Μουσικό Πεντηκοστάριο» του ιερομονάχου Γαβριήλ Κουντιάδου συστηματικά, ακόμη και για τη Θ.Λειτουργία, έκανα μια πρόχειρη καταγραφή των όσων περιέχει και δεν ανήκουν στην ύλη του Πεντηκοσταρίου, ως υπόμνηση και ευρετήριο για μένα αλλά και για όποιον άλλον θα του είναι χρήσιμο.

Περιέχει λοιπόν :

Δοξολογίες(σύντομες)
  1. α΄σ.522
  2. β΄σ.201
  3. β΄σ.370 (αργοσύντομη)
  4. γ΄σ.230
  5. πλ.α΄σ.291
  6. πλ.α΄σ.327 (έως κάτω Κε)
  7. πλ.β΄σ.154 (με βαρύ)
  8. πλ.β΄σ.160
  9. πλ.β΄σ.456
  10. πλ.δ΄σ.414
  11. πλ.δ΄σ.477
Τρισάγια-Δύναμις
  1. γ΄σ.235
  2. α΄σ.295 (με δύναμις)
  3. α΄σ.332 (σύντομο)
  4. Όσοι εις Χριστόν α΄(2) σ.72 & 462 (με δύναμις)
Χερουβικά
  1. α΄ (2) σ.41, σ.168,
  2. β΄ (2) σ.74, σ.207
  3. γ΄ (2) σ.93, σ.236
  4. δ΄(άγια) (3) σ.264, σ.297, σ.385
  5. δ΄(λέγετος) σ.555
  6. πλ.α΄σ.333
  7. πλ.β΄(2) σ.115, σ.419
  8. βαρύς σ.464
  9. πλ.δ΄σ.527
Λειτουργικά
  1. α΄σ.238
  2. β΄σ.209
  3. γ΄ σ.96
  4. δ΄(λέγετος) σ.299
  5. πλ.α΄ (4) σ.44, σ.78, σ.170, σ.337
  6. πλ.β΄(2) σ.422, σ.424
  7. βαρύς σ.467
  8. πλ.δ΄(2) σ.267, σ.530
Άξιον Εστί
  • 2 σε πλ.β΄ (το ένα το γνωστό και φερόμενο υπό διάφορα ανόματα)
  • 1 σε βαρύ εναρμόνιο (αν και ανώνυμο, είναι του Μ.Μισαηλίδου)
  • 1 σε βαρύ χρωματικό εναρμόνιο
  • 3 σε πλ.α΄
Κοινωνικά (για όσα δεν αναφέρει άλλον συνθέτη)

  • Σώμα Χριστού... σε α΄, β΄, δ΄(άγια), πλ.α΄ (2)
  • Ο τρώγων μου... σε δ΄(άγια)
  • Ανέβη ο Θεός... σε δ΄(άγια)
  • Αινείτε... σε πλ.β΄, πλ.δ΄
  • Αγαλλιάσθε... σε πλ.α΄

Υπάρχει ακόμη ο Ν΄Ψαλμός μελοποιημένος σε β΄, βαρύ και πλ.α΄
με τα αντίστοιχα πεντηκοστάρια

ΕΝΑΣ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΕΛΟΠΟΙΟΣ, ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Πληροφορίες για το βίο και το συγγραφικό έργο του μακαριστού γέροντα βλέπε σχετικά στο
σύνδεσμο ,από όπου και τα παρακάτω στοιχεία :


''Κατά την περίοδο της βουλγαρικής κατοχής 1941-1944 όταν και πάλι κατελήφθη η μονή από τους Βούλγαρους, διώχθηκε μαζί με άλλους μοναχούς και κατέφυγε στην Ιερά Μονή της Αγίας Αναστασίας της Φαρμακολυτρίας όπου υπηρέτησε ως ιεροψάλτης και ηγούμενος της μονής.Παράλληλα προσέφερε υπηρεσίες δάσκαλου στην εκεί λειτουργούσα ιερά εκκλησιαστική σχολή.''


''Η έκδοση του Μουσικού Πεντηκοσταρίου έχει προ πολλού εξαντληθεί και ευχής έργον θα ήταν να βρεθούν χρηματοδότες για την επανέκδοση του.''
 
Top