«Μουσικόν Πεντηκοστάριον» Γαβριήλ Κουντιάδου

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Έχει κανείς σκαναρισμένο το Πεντηκοστάριο του γέροντος Γαβριήλ να μας το ανεβάσει?????????????????????? Υπό όψιν ότι εξαντλημένο εδώ κ 10 χρονάκια.....
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Υπό όψιν ότι εξαντλημένο εδώ κ 10 χρονάκια.....

Όχι ακριβώς. Εγώ το αγόρασα πριν ένα-δυο χρόνια.
 
Ανεβάζω και τα δύο Άξιόν εστιν που παραθέτει. Το δεύτερο επονομάζεται ''εξωτερικόν'΄. Αν κατάφερνε κάποιος να βάλει έναν μερακλή ( σαν τον Κυριαζή Δασκαλούδη) να το αποδώσει, θα ήταν ωραία...

Δ.

Μηπως θα μπορουσε καποιος να ανεβασει αυτο το Αξιον εστι του πλ α ? Ευχαριστω !!!
 

melos

Νέο μέλος
το εχει καποιος σκαναρισμενο το βιβλιο? μπορει να τανεβασει?
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μηπως θα μπορουσε καποιος να ανεβασει αυτο το Αξιον εστι του πλ α ? Ευχαριστω !!!

Το "Άξιον εστί" το ονομαζόμενο "εξωτερικόν" είναι του πλ.β΄ ήχου και έχει ανεβεί μαζί με το άλλο ομόηχο στο ίδιο μήνυμα #26.
 
Το "Άξιον εστί" το ονομαζόμενο "εξωτερικόν" είναι του πλ.β΄ ήχου και έχει ανεβεί μαζί με το άλλο ομόηχο στο ίδιο μήνυμα #26.
Ευχαριστω! :) Εγω ζητώ Αξιον εστι του πλ α (τα Οχρίδα)απο Ιωαννις Χαρμοσινος;
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Απλά να σας αναφέρω ότι πριν λίγους μήνες βρέθηκα σε θρησκευτικό βιβλιοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας ... ο ιδιοκτήτης του βιβλιοπωλείου μου είπε ότι 2 βιβλία τα οποία ζητά πολύς κόσμος είναι 1 η Λειτουργία του Σουρλαντζή και 2 το Πεντηκοστάριον του πατρός Κουντιάδου .......(Είναι κ τα 2 φυσικά εξαντλημένα) Για το βιβλίο του Σουρλαντζή μου είπε ότι είχε μιλήσει με την γυναίκα κ την κόρη του Σουρλαντζή κ ζήτησε να του δώσουν την άδεια για να κάνει το βιβλιοπωλείο του επανέκδοση του βιβλίου κ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ .....Μην το ψάχνετε ....όταν φεύγει κάποιος ....αν περιμένεις μετά να βρεις άκρη με τους κληρονόμους ..σκούρα τα πράγματα ........

Του Π. Κουντιάδου το έχω έτοιμο προς έκδοσιν
 
Μετά από αιτήματα φίλων και συναδέλφων στο Ψαλτολόγιον και επειδή ήθελα να προσφέρω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι αξιόλογο ως αντίδωρο στα τόσα πολλά που έχω ωφεληθεί από το φόρουμ, σκανάρισα με πολύ κόπο και αναρτώ σε μορφή pdf για όλους τους φίλους το Μουσικόν Πεντηκοστάριον του μοναχού Γαβριήλ Κουντιάδου.

Πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο, εξαντλημένο εδώ και χρόνια από τα βιβλιοπωλεία. Όταν το απέκτησα (περίπου δέκα χρόνια πριν) δεν του έδωσα την πρέπουσα σημασία, έχοντας ήδη σχεδόν καθιερώσει το "ρεπερτόριο" των ημερών. Ωστόσο, ερευνώντας, διαβάζοντας συνεχώς και διευρύνοντας τις πηγές μου, το μελέτησα επισταμένως και τα τελευταία τέσσερα χρόνια το χρησιμοποιώ ανελλιπώς και σχεδόν αποκλειστικά για όλη την περίοδο του Πεντηκοσταρίου.

Το προσφέρω, λοιπόν, στην "ψαλτολογική" κοινότητα και προτρέπω όλους τους φίλους να το μελετήσουν και να το χρησιμοποιήσουν. Ο π. Γαβριήλ Κουντιάδης στηρίχθηκε πάνω στη γνήσια παράδοση και άφησε ένα έργο πλήρες, συμπληρωμένο από πολλά εξαιρετικά δικά του μαθήματα, όπως π.χ. δοξολογίες αργοσύντομες, πολλά χερουβικά και άξιον εστί. Έχει καταβασίες, εξαποστειλάρια και προσόμοια για όλες τις περιπτώσεις, τρισάγια, Κοινωνικά για όλες τις εορτές, διάφορες εκδοχές του "Φωτίζου" και του "Αναστάσεως ημέρα" (σε διαφορετικά σημεία του βιβλίου), τα αναστάσιμα των πρώτων ημερών της Διακαινησίμου και πολλά άλλα!

Το "διαφημίζω" :) γιατί πραγματικά μου αρέσει και το έχω καθιερώσει μετά από μελέτη και σύγκριση με ότι έψαλλα προηγουμένως (εννοείται πάντα σχετικά με την περίοδο του Πεντηκοσταρίου).

Παρακαλώ μόνο να συγχωρήσετε σε ορισμένα σημεία τις δικές μου παρεμβολές (κυρίως ισοκρατήματα, αλλά και κάποιες σημειώσεις και παραπομπές), καθώς (όπως ανέφερα πιο πάνω) χρησιμοποιώ το βιβλίο στο αναλόγιο και το συμπλήρωνα με τρόπο που με εξυπηρετούσε χωρίς να σκεφτώ να το κρατήσω καθαρό.

Εύχομαι να χρησιμεύσει σε όλους και να έχετε όλοι δύναμη για τη "φορτωμένη" ψαλτικά περίοδο του Πάσχα!
 

Attachments

  • ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟΝ (Κουντιάδη).rar
    23.7 MB · Views: 1,381

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Για μεγαλύτερη ευκολία πάρτε το εδώ κομμένο σε μονές σελίδες ...κ πάλι ευχαριστούμε .....


Ίσως ένα από τα πιο αξιόλογα βιβλία που έχουν αναρτηθεί στο Ψαλτολόγιο, κατά την ταπεινή μου άποψη. Συγχαρητήρια στον δωρίσαντα! Θερμές ευχαριστίες!
Προς δόξαν του αναστάντος Χριστού!

Καλό Πάσχα σε όλους !
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Μετά από αιτήματα φίλων και συναδέλφων στο Ψαλτολόγιον και επειδή ήθελα να προσφέρω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι αξιόλογο ως αντίδωρο στα τόσα πολλά που έχω ωφεληθεί από το φόρουμ, σκανάρισα με πολύ κόπο και αναρτώ σε μορφή pdf για όλους τους φίλους το Μουσικόν Πεντηκοστάριον του μοναχού Γαβριήλ Κουντιάδου.

Πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο, εξαντλημένο εδώ και χρόνια από τα βιβλιοπωλεία. Όταν το απέκτησα (περίπου δέκα χρόνια πριν) δεν του έδωσα την πρέπουσα σημασία, έχοντας ήδη σχεδόν καθιερώσει το "ρεπερτόριο" των ημερών. Ωστόσο, ερευνώντας, διαβάζοντας συνεχώς και διευρύνοντας τις πηγές μου, το μελέτησα επισταμένως και τα τελευταία τέσσερα χρόνια το χρησιμοποιώ ανελλιπώς και σχεδόν αποκλειστικά για όλη την περίοδο του Πεντηκοσταρίου.

Το προσφέρω, λοιπόν, στην "ψαλτολογική" κοινότητα και προτρέπω όλους τους φίλους να το μελετήσουν και να το χρησιμοποιήσουν. Ο π. Γαβριήλ Κουντιάδης στηρίχθηκε πάνω στη γνήσια παράδοση και άφησε ένα έργο πλήρες, συμπληρωμένο από πολλά εξαιρετικά δικά του μαθήματα, όπως π.χ. δοξολογίες αργοσύντομες, πολλά χερουβικά και άξιον εστί. Έχει καταβασίες, εξαποστειλάρια και προσόμοια για όλες τις περιπτώσεις, τρισάγια, Κοινωνικά για όλες τις εορτές, διάφορες εκδοχές του "Φωτίζου" και του "Αναστάσεως ημέρα" (σε διαφορετικά σημεία του βιβλίου), τα αναστάσιμα των πρώτων ημερών της Διακαινησίμου και πολλά άλλα!

Το "διαφημίζω" :) γιατί πραγματικά μου αρέσει και το έχω καθιερώσει μετά από μελέτη και σύγκριση με ότι έψαλλα προηγουμένως (εννοείται πάντα σχετικά με την περίοδο του Πεντηκοσταρίου).

Παρακαλώ μόνο να συγχωρήσετε σε ορισμένα σημεία τις δικές μου παρεμβολές (κυρίως ισοκρατήματα, αλλά και κάποιες σημειώσεις και παραπομπές), καθώς (όπως ανέφερα πιο πάνω) χρησιμοποιώ το βιβλίο στο αναλόγιο και το συμπλήρωνα με τρόπο που με εξυπηρετούσε χωρίς να σκεφτώ να το κρατήσω καθαρό.

Εύχομαι να χρησιμεύσει σε όλους και να έχετε όλοι δύναμη για τη "φορτωμένη" ψαλτικά περίοδο του Πάσχα!

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για το υπέροχο δώρο! Να είστε καλά
 
Χριστός Ανέστη σε όλα τα μέλη!μήπως υπάρχουν μουσικές εκτελέσεις από κάποιον από το βιβλίο του Κουντιάδου?ευχαριστω εκ των προτέρων!
 
Top