«Μουσική Μέλισσα», Θεοδώρου Φωκαέως, Κωνσταντινούπολη, τ. Α΄, Β΄, Γ΄ (1847) και τ. Δ΄ (1848)

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Α΄ τόμος: αργόν Αναστασιματάριον (βλ. Ανέμη)
Β΄ τόμος: σύντομον Αναστασιματάριον (πρβλ. Πέργαμος)
Γ΄τόμος: στιχηρά Ιδιόμελα (πρβλ. Πέργαμος)
Δ΄τόμος: (επιλογή συνθέσεών του)

Σημ. Το Αναστασιματάριο προβλεπόταν να εκδοθεί σε ένα τόμο.
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από την Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης

(http://www.kozlib.gr/collections/view.php?id=E12926)

Μουσική Μέλισσα τ.Γ΄:
περιέχουσα τα στιχηρά ιδιόμελα, απασών των δεσποτικών και θεομητορικών εορτών και των εορταζόμενων αγίων του όλου ενιαυτού των δώδεκα μηνών, Τριωδίου και Πεντηκοσταρίου, συν τοις απολυτικίοις και εοσοδικοίς αυτών

Εν Γαλατά της Κωνσταντινουπόλεως : Εκ της του Κάστρου Τυπογραφίας, 1847

Μουσική Μέλισσα τ.Δ΄:

περιέχουσα επιτομήν τινά ανθολογίας νεωτέρων μαθημάτων Όρθρου και Λειτουργίας

Εν Γαλατά της Κωνσταντινουπόλεως : Εκ της του Κάστρου Τυπογραφίας, 1847

ΥΓ. Η Πέργαμος μπορεί να περιμένει.
 

Attachments

  • Μουσική Μέλισσα Θ.Φωκαέως τ. Γ΄ (ιδιόμελάριον).pdf
    16.4 MB · Views: 1,375
  • Μουσική Μέλισσα Θ.Φωκαέως τ. Δ΄ (Ανθολογία Όρθρου και Λειτουργίας).pdf
    12.5 MB · Views: 1,460
Last edited:

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Την προηγούμενη εβδομάδα συζητώντας με το Δάσκαλό μου κ. Αγγελινάρα ανέφερα ότι δεν έχω το 2ο τόμο της Μουσικης Μέλισσας του Θεοδώρου Φωκαέως σε ψηφιακή μορφή, γιατί δεν έχω πρόσβαση στη βιβλιοθήκη που τον έχει ψηφιακά ''Πέργαμος".
Ο κ. Αγγελινάρας προσφέρθηκε να μου παραχωρήσει το δικό του βιβλίο (αφού ψάξει να το βρεί πράγμα καθόλου ευκολο, λόγω του μεγάλου όγκου βιβλίων που διαθέτει) για να το ψηφιοποιήσω.
Το βιβλίο που σκάναρα έχει μαζί τον 2ο & 3ο τόμο της σειράς. Ο τρίτος τόμος όμως δεν περιλαμβάνει τα Ιδιόμελα του Τριωδίου & του Πεντηκοσταρίου (όπως έχει αναρτηθεί σε προηγούμενο μήνυμα). Επίσης δεν περιλαμβάνει περιεχόμενα και κατάλογο συνδρομητών. Πιθανόν να του λείπουν αυτές οι σελίδες. Δεν είμαι σε θέση να ξέρω. Δεν έχω προλάβει να ρωτήσω και το Δάσκαλο. Πάντως ο δεύτερος τόμος είναι ολόκληρος.
Αναρτώ λοιπόν το γνήσιο αρχείο όπως ακριβώς το σκάναρα. Σε επόμενο μήνυμα θα ανεβάσω τους δύο τόμους σε ξεχωριστά επεξεργασμένα αρχεία.
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον κ. Γεώργιο Αγγελινάρα για την παραχώρηση του βιβλίου.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο αρχείο σε επόμενο μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Σε συνέχεια του προηγουμένου μηνύματος αναρτώ τον δευτερο τόμο επεξεργασμένο ώστε να καθαριστούν οι εικόνες όσο είναι δυνατόν.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο αρχείο σε επόμενο μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Και ο τρίτος;; τόμος της σειράς επεξεργασμένος (δεν ξέρω γιατί δεν μπορούσα παρά τις πολλές προσπάθειες να ανεβάσω και τα δυο αρχεία pdf στο ίδιο μήνυμα).
 

Attachments

  • Μουσική Μέλισσα τόμος Γ΄.pdf
    4.1 MB · Views: 452

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Την προηγούμενη εβδομάδα συζητώντας με το Δάσκαλό μου κ. Αγγελινάρα ανέφερα ότι δεν έχω το 2ο τόμο της Μουσικης Μέλισσας του Θεοδώρου Φωκαέως σε ψηφιακή μορφή, γιατί δεν έχω πρόσβαση στη βιβλιοθήκη που τον έχει ψηφιακά ''Πέργαμος".
Ο κ. Αγγελινάρας προσφέρθηκε να μου παραχωρήσει το δικό του βιβλίο (αφού ψάξει να το βρεί πράγμα καθόλου ευκολο, λόγω του μεγάλου όγκου βιβλίων που διαθέτει) για να το ψηφιοποιήσω.
Το βιβλίο που σκάναρα έχει μαζί τον 2ο & 3ο τόμο της σειράς. Ο τρίτος τόμος όμως δεν περιλαμβάνει τα Ιδιόμελα του Τριωδίου & του Πεντηκοσταρίου (όπως έχει αναρτηθεί σε προηγούμενο μήνυμα). Επίσης δεν περιλαμβάνει περιεχόμενα και κατάλογο συνδρομητών. Πιθανόν να του λείπουν αυτές οι σελίδες. Δεν είμαι σε θέση να ξέρω. Δεν έχω προλάβει να ρωτήσω και το Δάσκαλο. Πάντως ο δεύτερος τόμος είναι ολόκληρος.
Αναρτώ λοιπόν το γνήσιο αρχείο όπως ακριβώς το σκάναρα. Σε επόμενο μήνυμα θα ανεβάσω τους δύο τόμους σε ξεχωριστά επεξεργασμένα αρχεία.
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον κ. Γεώργιο Αγγελινάρα για την παραχώρηση του βιβλίου.

Ευχαριστίες πολλές για την ανάρτηση με την οποία ολοκληρώνεται η σπάνια και αξιόλογη αυτή συλλογή.

Από το αρχείο pdf του Β΄ τόμου απουσιάζουν οι σελ. 2 και 3 του μουσικού κειμένου (Μακάριος ανήρ, πλ. δ΄). Πρόκειται για κακέκτυπο αντίτυπο ή οφείλεται σε παράλειψη κατά την ψηφιοποίηση;
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες πολλές για την ανάρτηση με την οποία ολοκληρώνεται η σπάνια και αξιόλογη αυτή συλλογή.

Σύμφωνα με τη σελίδα τίτλου του Β΄ τόμου (βλ. συνημμένο), το αντίτυπο που ψηφιοποιήθηκε δωρήθηκε στον Ι. Καστρουνή στις 15 Ιανουαρίου του 1854 από τον ίδιο τον εκδότη (Θ.Π.Π. Φωκαέα, διαμένοντα και διακονούντα στα Ταταύλα), ο οποίος διαγράφει το "(τόμους) τρεις" δεδομένου ότι η συλλογή εκδόθηκε τελικά σε τέσσερις τόμους.

Από το αρχείο pdf του Β΄ τόμου απουσιάζουν οι σελ. 2 και 3 του μουσικού κειμένου (Μακάριος ανήρ, πλ. δ΄). Πρόκειται για κακέκτυπο αντίτυπο ή οφείλεται σε παράλειψη κατά την ψηφιοποίηση;

Ο "Πονήσας" ή ο "Δωρήσας" γράφει;
15/1/(18)54 ή 15/1/(19)54;
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
.... Από το αρχείο pdf του Β΄ τόμου απουσιάζουν οι σελ. 2 και 3 του μουσικού κειμένου (Μακάριος ανήρ, πλ. δ΄). Πρόκειται για κακέκτυπο αντίτυπο ή οφείλεται σε παράλειψη κατά την ψηφιοποίηση;
Δεν μπορώ να σας απαντήσω αυτή τη στιγμή. Ευτυχώς δεν έχω επιστρέψει ακόμα το βιβλίο, οπότε το βράδυ θα το ξέρουμε.
Το αντίτυπο αυτό ο κ. Αγγελινάρας το έχει αγοράσει από παλαιοβιβλιοπωλείο μεταχειρισμένο, οπότε δεν είναι απίθανο να λείπουν κάποιες σελίδες.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Τελικά δεν είχε πρόβλημα το αντίτυπο αλλά δεν είχα σκανάρει αυτές τις σελίδες εκ παραδρομής. Ανεβάζω λοιπόν μόνο τις ελλείπουσες σελίδες για όσους δεν θέλουν να κατεβάσουν ξανά το αρχείο και θα ανεβάσω ξανά τα συννημένα στα προηγούμενα μηνύματα ώστε να έχουμε ολόκληρο το βιβλίο. Παράκαλω τους συντονιστές να διαγράψουν τα ελλιπή συννημένα.
Ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Υ.Γ. Θερμές ευχαριστίες στον κ. dimitrios.zaganas για την επισήμανση.
 

Attachments

  • Μουσική Μέλισσα Τόμος Β σελίδες 2-3.pdf
    565.1 KB · Views: 175
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Και ο τρίτος;; τόμος της σειράς επεξεργασμένος (δεν ξέρω γιατί δεν μπορούσα παρά τις πολλές προσπάθειες να ανεβάσω και τα δυο αρχεία pdf στο ίδιο μήνυμα).

Από τις πρωτοτυπίες του Γ΄ τόμου -ας σημειωθεί κι εδώ (πρβλ. εδώ), για το επίκαιρο-, είναι ότι στις σελ. 167-175 δημοσιεύονται τα αργά Στιχηρά προσόμοια και το αργό οκτάηχο Δοξαστικό του εσπερινού της Κοιμήσεως, μελοποιηθέντα παρά του εν Βλάγκα Γεωργίου Ρυσίου. Επίσης, στις σελ. 181-184 περιλαμβάνεται μελοποίηση του Δοξαστικού των Αποστίχων της Αποδόσεως (22 Αυγούστου εσπέρας) που συνέθεσε ο Βενιαμίν Συνάδων κατά μίμηση του "Σέ τον αναβαλλόμενον".
 
Top