«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Θέλω και εγώ να σας συγχαρώ για το τόσο εύχρηστο και δωρεάν πρόγραμμα συγγραφής μελών ΒΕΜ. Σας εύχομαι καλή πρόοδο στην ζωή σας!

ΥΓ Να δώσω κι εγώ ένα μικρό δείγμα από την χρήση της τελευταίας έκδοσης, είναι το μέλος "Τα πλήθη των πεπραγμένων" από τον δάσκαλο μου π.Νικόλαο Αλεξάκη.
 

Attachments

  • Τα πλήθη (ήχος πλ.β')-Παπά Νικόλας.doc
    48 KB · Views: 220
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Επειδή κάποιοι χρήστες του προγράμματος αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην εγκατάσταση των γραμματοσειρών ανέβασα στη σελίδα papline.gr μια εγκαταστάσιμη έκδοση.

Πρόκειται για την τρέχουσα έκδοση 4.12 οπότε όσοι την έχουν δε χρειάζεται να την κατεβάσουν.

Με την εγκατάσταση του ΜΚ_msi εγκαθίστανται αυτόματα οι γραμματοσειρές και δημιουργούνται συντομεύσεις στην έναρξη και στην επιφάνεια εργασίας.

http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=141:mk_4_12

Παπαδόπουλος Δημήτρης
 
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Στην έκδοση 4.13 έχουν γίνει οι εξής προσθήκες-βελτιώσεις:

Βελτιώθηκε η θέση τοποθέτησης κάποιων χαρακτήρων.

Προστέθηκε επιλογή στην εισαγωγή ποιητικού κειμένου για τη χρήση των χαρακτήρων u-s-z-n στην εισαγωγή γορθμικού, πελαστικού, ου και στ επειδή υπήρχε πρόβλημα στην εισαγωγή ποιητικού κειμένου σε άλλες γλώσσες που χρησιμοποιούν αυτούς τους χαρακτήρες.

Στην φόρμα εισαγωγής του αρχιγράμματος μπορούμε τώρα να κάνουμε την εισαγωγή εκτός από το κουμπί της εισαγωγής και με enter.

Προστέθηκε κουμπί για την εισαγωγή του ποιητικού κειμένου (εκτός του enter). Η επιλογή αυτή βολέυει στην περίπτωση που χρησιμοποιούμε την επιλογή α..ω για την εισαγωγή του ποιητικού κειμένου.

Διορθώθηκε ένα πρόβλημα εμφάνισης των ελληνικών γραμμάτων σε Η/Υ με ξενόγλωσσο λειτουργικό σύστημα.

Έκδοση portable
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=154:mk4.13

Εγκαταστάσιμη έκδοση
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=155:mk4.13_msi
 

papline

Παλαιό Μέλος
Ένα διπλό πρόβλημα που υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις στην εγκαταστάσιμη έκδοση του ΜΚ4.13 είναι ότι δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις με αποτέλεσμα να εμφανίζεται και μήνυμα σφάλματος κατά το κλείσιμο του προγράμματος.

Σύντομα θα δοθούν οδηγίες για την επίλυση του προβλήματος.

Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

papline

Παλαιό Μέλος
Το παραπάνω πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός ότι ο προκαθορισμένος φάκελος προορισμού κατά την εγκατάσταση του προγράμματος δεν έχει σωστά ορισμένα τα δικαιώματα των χρηστών. Αποτέλεσμα αυτού είναι να μην αποθηκεύονται οι αλλαγές στις ρυθμίσεις του προγράμματος και να εμφανίζεται μήνυμα σφάλματος κατά το κλείσιμο του προγράμματος.
Οι λύσεις για την αντιμετώπιση του προβλήματος είναι:
1η Λύση (προτεινόμενη)
Κατά την εγκατάσταση επιλέξτε διαφορετικό φάκελο προορισμού (αντί "C:\Program Files\MK" επιλέξτε "C:\MK".

2η Λύση
Να εκτελείτε κάθε φορά το ΜΚ ως Διαχειριστής (Με δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο του ΜΚ επιλέξτε «Εκτέλεση ως διαχειριστής»).

3η Λύση
(Για τους πιο σχετικούς)
Δώστε πλήρη δικαιώματα σε όλους τους χρήστες στον φάκελο που εγκαταστάθηκε το πρόγραμμα.

Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην έκδοση 4.13.1 διορθώθηκε ένα πρόβλημα που υπήρχε στην εισαγωγή του συνδέσμου.

Στην εγκατάστασιμη έκδοση άλλαξε ο προεπιλεγμένος φάκελος προορισμού της εφαρμογής.

Έκδοση portable
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=156:mk4.13.1

Εγκαταστάσιμη έκδοση
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=157:mk4.13.1_msi
 

DESPOTAS

Μέλος
Στην έκδοση 4.13.1 διορθώθηκε ένα πρόβλημα που υπήρχε στην εισαγωγή του συνδέσμου.

Στην εγκατάστασιμη έκδοση άλλαξε ο προεπιλεγμένος φάκελος προορισμού της εφαρμογής.

Έκδοση portable
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=156:mk4.13.1

Εγκαταστάσιμη έκδοση
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=157:mk4.13.1_msi

Η Έκδοση portable νομίζω δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος......
 

papline

Παλαιό Μέλος
Η Έκδοση portable νομίζω δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος......

Στον δικό μου Η/Υ λειτουργεί κανονικά. Αν θέλει κάποιος άλλος χρήστης ας δοκιμάσει την νέα έκδοση κι ας μ' ενημερώσει.

Υπενθυμίζω ότι για να λειτουργήσει σωστά η portable έκδοση πρέπει να είναι εγκατεστημένες οι γραμματοσειρές του προγράμματος (βρίσκονται στον υποφάκελο fonts του ΜΚ).
 

DESPOTAS

Μέλος
Στον δικό μου Η/Υ λειτουργεί κανονικά. Αν θέλει κάποιος άλλος χρήστης ας δοκιμάσει την νέα έκδοση κι ας μ' ενημερώσει.

Υπενθυμίζω ότι για να λειτουργήσει σωστά η portable έκδοση πρέπει να είναι εγκατεστημένες οι γραμματοσειρές του προγράμματος (βρίσκονται στον υποφάκελο fonts του ΜΚ).

όταν πάω να κάνω αποσυμπίεση μου βγάζει ένδειξη ιού καθώς και ότι δεν υπάρχει αρχείο μέσα για να αποσυμπιεστεί. Απενεργοποίησα την προστασία του υπολογιστή μήπως μπλόκαρε το κατέβασμα, αλλά πάλι μου βγάζει το ίδιο......
 

papline

Παλαιό Μέλος
όταν πάω να κάνω αποσυμπίεση μου βγάζει ένδειξη ιού καθώς και ότι δεν υπάρχει αρχείο μέσα για να αποσυμπιεστεί. Απενεργοποίησα την προστασία του υπολογιστή μήπως μπλόκαρε το κατέβασμα, αλλά πάλι μου βγάζει το ίδιο......

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Κατέβασα το αρχείο σε τρεις Η/Υ με δύο διαφορετικά προγράμματα προστασίας κακόβουλου λογισμικού χωρίς πρόβλημα.

Αν αντιμετωπίζουν κι άλλοι χρήστες παρόμοιο πρόβλημα παρακαλώ να μ' ενημερώσουν

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
απενεργοποιεις το λογισμικο μεχρι να κατεβει και μετα το ενεργοποιεις αφου κατεβει
 

ixadin

Ηχάδιν
Avast και μετά από 1-1,5 βδομάδα το bitdefender. Εχω κάνει αναφορά ότι είναι ψευδής συναγερμός
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην σελίδα του προγράμματος έχει ανέβει η νέα έκδοση 5.0

Στην έκδοση 5.0 έχουν γίνει οι εξής αλλαγές - προσθήκες.

Σημαντική αλλαγή.
Πλέον μπορούμε να γράφουμε σε οποιοδήποτε έγγραφο του Word, δηλαδή δεν είναι απαραίτητο το έγγραφο μας να έχει βασιστεί στο πρότυπο του ΜΚ.
Στη νέα έκδοση έχουν προστεθεί δώδεκα προγραμματιζόμενα κουμπιά. Στα κουμπιά αυτά μπορούμε να αντιστοιχήσουμε έναν συνδυασμό χαρακτήρων από 1 έως 10 (μορφοποιημένους και τακτοποιημένους). Έτσι όταν θέλουμε να πληκτρολογήσουμε τον συγκεκριμένο συνδυασμό χαρακτήρων μπορούμε να τον εισάγουμε στο έγγραφο μας, με το πάτημα ενός κουμπιού. Τα προγραμματιζόμενα κουμπιά έχουν ιδιαίτερη χρησιμότητα στην εισαγωγή μιας Αρκτικής Μαρτυρίας που δεν συμπεριλαμβάνεται στο ΜΚ αλλά μπορεί να γραφτεί ως συνδιασμός χαρακτήρων των γραμματοσειρών του προγράμματος.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην σελίδα του προγράμματος έχει ανέβει η νέα έκδοση 5.0+

Στην έκδοση 5.0+ προστέθηκε μια νέα εκπληκτική δυνατότητα. Σε συνδυασμό με την εφαρμογή MKclient που λειτουργεί σε Android μετατρέπετε την ταμπλέτα σας, σε ένα εύχρηστο πληκτρολόγιο αφής στο οποίο απεικονίζονται όλοι οι μουσικοί χαρακτήρες για την γραφή του μουσικού κειμένου.
Χρησιμοποιώντας το MKclient εκτός της ευκολίας στην πληκτρολόγηση αποκτάμε και περισσότερο χώρο στην οθόνη του υπολογιστή μας αφού μπορούμε να έχουμε ελαχιστοποιημένο το ΜΚ στο PC μας.

Προσοχή!!!
Το MKclient δεν είναι αυτόνομο πρόγραμμα
για συγγραφή αλλά ένα πληκτρολόγιο για το ΜΚ. Για να λειτουργήσει πρέπει να τρέχει ταυτόχρονα το ΜΚ σε κάποιο υπολογιστή με Windows ο οποίος είναι συνδεδεμένος στο ίδιο τοπικό δίκτυο με την ταμπλέτα.

Για να χρησιμοποιήσετε το MKclient ανοίξτε το ΜΚ στο PC και στη συνέχεια το MKclient στην ταμπλέτα. Η σύνδεση μεταξύ των προγραμμάτων γίνεται αυτόματα. Σε περίπτωση προβλήματος της αυτόματης σύνδεσης θα πρέπει να δώσετε την IP υπολογιστή που τρέχει το ΜΚ, στις ρυθμίσεις του MKclient.
Θα πρέπει να προσέξετε την πρώτη φορά που θα τρέξετε το ΜΚ 5.0+, στο μήνυμα του «τείχους προστασίας» των windows, να αποδεχθείτε ότι θα επιτρέπεται η επικοινωνία του ΜΚ στα Ιδιωτικά δίκτυα. Αν χρησιμοποιείτε firewall τρίτου θα πρέπει να το ρυθμίσετε κατάλληλα.

Το MK client δοκιμάστηκε σε Android 4.1.1 και το ΜΚ 5.0+ σε windows 7 και windows 8.1 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στην νέα έκδοση προστέθηκε η δυνατότητα τοποθέτησης του γοργού-δίδοργου κτλ στην απόστροφο του συμπλέγματος «απόστροφος-κεντήματα πάνω σε ολίγον» η προσθήκη γίνεται με δεύτερο πάτημα του γοργού ή δίγοργου. Η ίδια δυνατότητα υπάρχει και για το σύμπλεγμα «ίσον-κεντήματα πάνω σε ολίγο» και αφορά την τοποθέτηση του γοργού-δίγοργου κτλ στο ίσον.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Γεώργιος Κ

ἐγὼ ταύτα οὐ γινώσκω οὐδὲ δύναμαι νοῆσαι, ἐὰν μή μ
Καλημέρα.
Το πρόγραμμα λειτουργεί σε word 2013;
Ευχαριστώ.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα.
Το πρόγραμμα λειτουργεί σε word 2013;
Ευχαριστώ.

Το ΜΚ έχει δοκιμαστεί στις εκδόσεις word 2003-2007-2010-2013. Παρουσιάζει καλύτερη συμπεριφορά στις εκδόσεις 2007-2010 στα κείμενα πολλών σελίδων.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Συγνώμη δε σας έχω ακολουθήσει από την αρχή. Όμως προσπάθησα μόλις σήμερα να εγκαταστήσω το πρόγραμμα μουσικά κείμενα 5+ και δε κατέστη δυνατό. Προσπάθησα και με το msi αλλά και με το exe χωρίς επιτυχία. Μήπως είναι σχεδιασμένο μόνο για Windows 32 γιατί με το msi λαμβάνω το μήνυμα The version of this file is not compatible with version of Windows you're running. Check your computer's system information to see whether you need an x86 (32-bit) or x64 (64-bit) version of the program, and then contact the software publisher.
Για δε το exe αρχείο λαμβάνω το μήνυμα There is a problem with this Windows Installer package. A DLL required for this install to complete could not be run. Contact your support personnel or package vendor.
Και επίσης μου εμφανίζει για msi μόνο ότι είναι μολυσμένο αρχείο Trojware. Win32.Injector.
Προφανώς το msi είναι σχεδιασμένο για την x86 εκδοση μονο; Η εγκατάσταση προσπάθησε να γίνει σε υπολογιστη με x64 Windows
Σας ευχαριστώ
 

papline

Παλαιό Μέλος
Συγνώμη δε σας έχω ακολουθήσει από την αρχή. Όμως προσπάθησα μόλις σήμερα να εγκαταστήσω το πρόγραμμα μουσικά κείμενα 5+ και δε κατέστη δυνατό. Προσπάθησα και με το msi αλλά και με το exe χωρίς επιτυχία. Μήπως είναι σχεδιασμένο μόνο για Windows 32 γιατί με το msi λαμβάνω το μήνυμα The version of this file is not compatible with version of Windows you're running. Check your computer's system information to see whether you need an x86 (32-bit) or x64 (64-bit) version of the program, and then contact the software publisher.
Για δε το exe αρχείο λαμβάνω το μήνυμα There is a problem with this Windows Installer package. A DLL required for this install to complete could not be run. Contact your support personnel or package vendor.
Και επίσης μου εμφανίζει για msi μόνο ότι είναι μολυσμένο αρχείο Trojware. Win32.Injector.
Προφανώς το msi είναι σχεδιασμένο για την x86 εκδοση μονο; Η εγκατάσταση προσπάθησε να γίνει σε υπολογιστη με x64 Windows
Σας ευχαριστώ

Το πρόγραμμα λειτουργεί σε x86 και x64. Το μήνυμα ότι είναι μολυσμένο αρχείο εμφανίζεται σε κάθε νέα έκδοση του ΜΚ μέχρι να γίνει αναφορά για ψευδή συναγερμό στις εταιρίες των αντιβιοτικών από κάποιο χρήστη του προγράμματος. Πριν ανεβάσω οποιοδήποτε αρχείο το ελέγχω με δύο antivirus.

Το πρόβλημα που περιγράφετε παραπάνω δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται. Η προηγούμενη έκδοση λειτουργεί κανονικά; Αν ναι πιθανόν να φταίει κάποιο μπλοκάρισμα απ' το antivirus του υπολογιστή σας.

Για την εγκαταστάσιμη έκδοση, από λάθος μου κατά την εγκατάσταση του προγράμματος ο προεπιλεγμένος φάκελος προορισμού είναι και πάλι ο "C:\Program Files\MK" κι έτσι παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα με την έκδοση 4.13 κατά το κλείσιμο του προγράμματος. Για να το αντιμετωπίσετε αλλάξτε τον φάκελο προορισμού κατά την εγκατάσταση σε "C:\MK"
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Και η πεντε εκδοση το ιδιο ενω η 4.13 μου λεει οτι This installation package could not be opened. Contact the application vendor to vetify thst this is a valid Windows Installer package
Nα μη σας χαλάω το θέμα, θα προσπαθήσω μέσα στο Σαββατοκυριακο και σε διαφορετικό υπολογιστή και αν τα καταφέρω θα σας πω από εβδομάδα.
Να είστε καλά και σας ευχαριστούμε.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Στην νέα έκδοση προστέθηκε η δυνατότητα τοποθέτησης του γοργού-δίγοργου κτλ στην απόστροφο του συμπλέγματος «απόστροφος-κεντήματα πάνω σε ολίγον» η προσθήκη γίνεται με δεύτερο πάτημα του γοργού ή δίγοργου. Η ίδια δυνατότητα υπάρχει και για το σύμπλεγμα «ίσον-κεντήματα πάνω σε ολίγο» και αφορά την τοποθέτηση του γοργού-δίγοργου κτλ στο ίσον.

Ἐγένετο ἐνημέρωσις τοῦ προγράμματος BZQfromMK3.exe Εἰσαγωγῆς (import) ἀρχείων .ΜΚ εἰς τό πρόγραμμα δημιουργίας ἠχητικῆς παραλλαγῆς (ἀνθρωπίνης φωνῆς) BZQ.
Ἀποσυμπιέσατε τό ἀρχεῖον (Ἔκδοσις 4.11) καί ἀντικαταστήσατε τό παλαιόν είς τόν φάκελλον SUPPORT.

Κατέβασμα:
 
Top