«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.8

Στην έκδοση 4.8 έχουν γίνει οι εξής αλλαγές:

Έχει γίνει διόρθωση στην αρκτική μαρτυρία του πλ. δ' εκ του γα.

Προστέθηκε στις μαρτυρίες, το μαρτυρικό σημείο του β' ήχου για τους φθόγγους Πα, Γα, Κε κτλ.

Προστέθηκε η γραμματοσειρά BZ Byzantina2 (έχω αλλάξει το όνομα της) που μας διέθεσε το μέλος του ψαλτολογίου dimitris τον οποίο και ευχαριστώ πολύ.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK4_8.zip
    2 MB · Views: 99

papline

Παλαιό Μέλος
Στην έκδοση 4.9 έχουν γίνει οι εξής προσθήκες - αλλαγές:

Εκτός από το δεξί κλικ, πλέον υπάρχουν και κουμπιά για την εμφάνιση των κρυφών κουμπιών. Η επιλογή είναι πολύ χρήσιμη αν γράφουμε σε οθόνη αφής.

Έχει προστεθεί η δυνατότητα να γράφουμε με έντονους (Bold) χαρακτήρες όποια κατηγορία μουσικών "σημείων" θέλουμε. Την επιλογή θα τη βρείτε στις ρυθμίσεις δίπλα στην αντίστοιχη της σκιάς. Σε ένα γραμμένο κείμενο δίνεται η δυνατότητα να κάνουμε έντονους όποιους χαρακτήρες θέλουμε από τον αυτοματισμό "Αλλαγή Χρωμάτων".

Έχει διορθωθεί ένα πρόβλημα που υπήρχε στην εισαγωγή διαστολών μετά από απόστροφο.


Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK4_9.zip
    2 MB · Views: 110
Καλησπέρα!!! Αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα: Έχω εγκαταστήσει την έκδοση 4.6 και όταν πατώ κάποιον χαρακτήρα μου βγάζει στο Word γράμματα και αριθμούς. Τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ!!!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα!!! Αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα: Έχω εγκαταστήσει την έκδοση 4.6 και όταν πατώ κάποιον χαρακτήρα μου βγάζει στο Word γράμματα και αριθμούς. Τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ!!!

Καλησπέρα.
Το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται όταν δεν έχουν εγκατασταθεί οι γραμματοσειρές του προγράμματος. Θα πρέπει να τις εγκαταστήσετε.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
?
Κύριε Παπαδόπουλε ευχαριστώ πολύ.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω να μη μου τα βγάζει.... αλαμπουρνέζικα??
 

Attachments

  • Χωρίς τίτλο.png
    265.4 KB · Views: 40

papline

Παλαιό Μέλος
?
Κύριε Παπαδόπουλε ευχαριστώ πολύ.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω να μη μου τα βγάζει.... αλαμπουρνέζικα??

Το πρόβλημα αυτό είναι λίγο περίεργο.
Παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα σε κάποιες εκδόσεις των windows αλλά τα "αλαμπουρνέζικα" είναι σε όλα τα μηνύματα και μενού, διορθώνεται αν τρέξετε το αρχείο Greek.reg το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=10:greek . Στο δικό σας υπολογιστή παρουσιάζετε σε κάποια σημεία αφού βλέπω ότι τα μενού στη βασική φόρμα διαβάζονται κανονικά. Αν θέλετε δοκιμάστε να τρέξετε το αρχείο και ενημερώστε με.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Το έτρεξα αλλά δεν έχω αποτέλεσμα... Μια από τα ίδια....
Ίσως κάτι να τρέχει με το word.... δεν ξέρω... :(

Κύριε Καραγιαννάκη ... γκουγκλάρω για λεξικά αλαμπουρνέζικων.... :D:D:D
 

papline

Παλαιό Μέλος
Εκτός απ' το να τρέξετε το αρχείο Greek.reg πρέπει να κάνετε και επανεκκίνηση.

Αν δε διορθωθεί το πρόβλημα δοκιμάστε να εγκαταστήσετε τις γραμματοσειρές που επισυνάπτω.
 

Attachments

  • sserifeg.zip
    150 KB · Views: 50

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Επανεκκίνηση έγινε... Γραμματοσειρές εγκαταστάθηκαν... Απεγκατέστησα κι ένα πρόσθετο του word μήπως και....
Αποτέλεσμα αρνητικό... μια απ' τα ίδια...!! :(
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην έκδοση 4.10 έχουν γίνει οι εξής προσθήκες - αλλαγές:

Προστέθηκε η δυνατότητα εισαγωγής διπλών ισοκρατημάτων. Η εισαγωγή διπλού ισοκρατήματος γίνετε πολύ εύκολα πατώντας τους δυο χαρακτήρες ισοκρατήματος με τη σειρά που θέλετε να εμφανιστούν.

Όσοι χρήστες του προγράμματος χρησιμοποιούν τη γραμματοσειρά "MK Ison" θα πρέπει να την ξανά εγκαταστήσουν για να υπάρχει ομοιομορφία των "απλών" ισοκρατημάτων με τα "διπλά".

Τη νέα έκδοση μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=87:mk-4.10

Ευχαριστώ όλους τους χρήστες του προγράμματος που συνεχίζουν να μου στέλνουν τις προτάσεις - παρατηρήσεις τους για το πρόγραμμα, καθώς και αυτούς που μου στέλνουν τα μουσικά κείμενα που έχουν πληκτρολογήσει - γράψει με το ΜΚ για να αναρτηθούν στη βιβλιοθήκη του ΜΚ.
 

lefteris74

Νέο μέλος
Καλή σας μέρα και καλή εβδομάδα.
Έκανα ότι μου είπατε με το office 2003 αλλά δε κατάφερα τίποτα. Έψαξα για να ξαναεγκαταστήσω το office 2003 αλλά δεν το βρήκα οπότε θεώρησα ιδανική ευκαιρία να εγκαταστήσω το office 2007 με το οποίο πράγματι δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Απλά ήθελα έτσι να δείτε λίγο το θέμα της στοίχισης και γι' αυτό σας επισυνάπτω το δοξαστικό του εσπερινού της Υπαπαντής για να μου πείτε αν εγώ φταίω σε κάτι.
Τέλος αν έχω γράψει κάτι σε μια έκδοση μπορώ να το επιμεληθώ ή οτιδήποτε σε άλλη πιο πρόσφατη;
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Doxa&NynEspYpapantis.pdf
    209.3 KB · Views: 112

papline

Παλαιό Μέλος
Απλά ήθελα έτσι να δείτε λίγο το θέμα της στοίχισης και γι' αυτό σας επισυνάπτω το δοξαστικό του εσπερινού της Υπαπαντής για να μου πείτε αν εγώ φταίω σε κάτι.
Καλησπέρα.
Βλέποντας το κείμενο σας εντοπίζω κάποια προβλήματα στη στοίχιση τα οποία δεν μπορώ να γνωρίζω πως προέκυψαν. Πιθανόν να προσθέσατε μουσικά σημάδια μετά την εισαγωγή του ποιητικού κειμένου, σ' αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να επανακαθορίσετε τη θέση του ποιητικού κειμένου σε σχέση με το μουσικό, δηλαδή να πάτε στην εισαγωγή ποιητικού κειμένου και απλά στα σημεία που υπάρχει πρόβλημα να ξανά καταχωρίσετε το ποιητικό κείμενο πατώντας enter. Αν θέλετε να βελτιώσετε τη θέση σε κάποια μουσικά σημεία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την τακτοποίηση για να τα φέρετε στη θέση που θέλετε.
Γενικά η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε για το σωστότερο αποτέλεσμα είναι να γράψετε το μουσικό κείμενο να κάνετε με την τακτοποίηση ότι διορθώσεις θέλετε και μετά να προσθέσετε το ποιητικό κείμενο.

Τέλος αν έχω γράψει κάτι σε μια έκδοση μπορώ να το επιμεληθώ ή οτιδήποτε σε άλλη πιο πρόσφατη;
Ευχαριστώ.

Από την έκδοση 2.0 και μετά υπάρχει συμβατότητα και μπορείτε να χρησιμοποιείτε όποια νεότερη έκδοση θέλετε.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν υπάρχει απόλυτη συμβατότητα του word 2010 με το 2007. Δηλαδή αν γράψουμε ένα κείμενο και το αποθηκεύσουμε σε μορφή word 2010, αν το ανοίξουμε με το 2007 υπάρχει πρόβλημα στη στοίχιση. Eγώ τα δικά μου κείμενα τα αποθηκεύω σε μορφή word 2003 οπότε με ότι έκδοση word και αν ανοιχτούν δεν παρουσιάζουν πρόβλημα.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην έκδοση 4.11 έχουν γίνει οι εξής προσθήκες - αλλαγές:

Προστέθηκε η δυνατότητα εισαγωγής των υφέσεων κάτω από τους μουσικούς χαρακτήρες και των διέσεων πάνω από τους μουσικούς χαρακτήρες. Η διαδικασία εισαγωγής γίνεται με διαδοχικά πατήματα των υφέσεων - διέσεων. Δηλαδή πλέον έχουμε 4 δυνατές θέσεις τοποθέτησης τους. Αν το αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι ικανοποιητικό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την τακτοποίηση.

Βελτιώθηκε η θέση τοποθέτησης σε κάποιες περιπτώσεις των ισοκρατημάτων-μέτρων-διαστολών-υφέσεων-απλής και των βελών για την πένα.
Να υπενθυμίσω ότι σε κάποιες περιπτώσεις παίζει σημαντικό ρόλο η σειρά με την οποία γράφουμε τους διάφορους χαρακτήρες σε ένα σύμπλεγμα.

Τη νέα έκδοση μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=120:mk4_11

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Στέφανος

Στέφανος Συμεωνίδης
Καλημέρα σας,

Επισυνάπτω την Δοξολογία Μελχισεδέκ επισκόπου Ρεδαιστού σε Ήχο πλ.α', την οποία αντέγραψα από φωτοτυπία (μάλλον της χορωδίας των Μαϊστόρων) η οποία δεν ήταν (κατ' εμέ) πολύ ευανάγνωστη.

Παρακαλώ, εάν κάποιος από τους συναδέλφους παρατηρήσει κάποιο λάθος, ας το υποδείξει ώστε να το διορθώσω.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ τον κ. Παπαδόπουλο Δημήτρη για το εύχρηστο πρόγραμμα που μας δίδει απλόχερα. Έχει πολύ σημασία η δωρεά του διότι, όχι μόνο μας το δώρησε και...ΤΕΛΟΣ...αλλά, ενδιαφέρεται καθημερινώς για την αναβάθμισή του.

Ο Θεός μαζί σας.

Στέφανος Συμεωνίδης
Ιεροψάλτης Ιερού Ησυχαστηρίου Μεταμορφώσεως του Σωτήρος
(Οσίου Πορφυρίου του Καυσοκαλυβίτου) - Μήλεσι Αττικής
 

Attachments

  • Η πρώτη Δοξολογία Μελχισεδέκ επισκόπου Ραιδεστού.pdf
    201.2 KB · Views: 118
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Προστέθηκε η δυνατότητα εισαγωγής διπλών ισοκρατημάτων. Η εισαγωγή διπλού ισοκρατήματος γίνετε πολύ εύκολα πατώντας τους δυο χαρακτήρες ισοκρατήματος με τη σειρά που θέλετε να εμφανιστούν.
Μα διπλό ισοκράτημα, ως γνωστόν, δεν υπάρχει στη βυζαντινή μουσική, η σχετική συζήτηση το έχει εξαντλήσει το θέμα. Νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν αυτή η δυνατότητα, ούτε και οι λεγόμενοι "παλαιοί χαρακτήρες", πράγματα που εξυπηρετούν μόνο τη γνωστή σχολή, όπως έχω ξαναπεί, και τίποτα περισσότερο. Τα συγχαρητήριά μου βεβαίως για την αγωνία σου, συνάδελφε, να κάνεις όσο το δυνατόν πληρέστερο το πρόγραμμα, καθώς και για τις συνεχείς αναβαθμίσεις!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μα διπλό ισοκράτημα, ως γνωστόν, δεν υπάρχει στη βυζαντινή μουσική, η σχετική συζήτηση το έχει εξαντλήσει το θέμα. Νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν αυτή η δυνατότητα, ούτε και οι λεγόμενοι "παλαιοί χαρακτήρες", πράγματα που εξυπηρετούν μόνο τη γνωστή σχολή, όπως έχω ξαναπεί, και τίποτα περισσότερο. Τα συγχαρητήριά μου βεβαίως για την αγωνία σου, συνάδελφε, να κάνεις όσο το δυνατόν πληρέστερο το πρόγραμμα, καθώς και για τις συνεχείς αναβαθμίσεις!

Αν δεν τα έβαζε θα γινόταν μεροληπτικός. Πρέπει να σεβαστούμε την γνώμη τους για διπλά ισοκρατήματα και σημάδια παλαιάς γραφής, έστω κι αν είναι λάθος. Ας υπάρχει κι αυτή η επιλογή, δεν τρέχει και τίποτα. Σιγά τα λάχανα... :D

Ευχαριστώ! :)
 

Στέφανος

Στέφανος Συμεωνίδης
Καλημέρα σας,

Επισυνάπτω την Δοξολογία Μελχισεδέκ επισκόπου Ρεδαιστού σε Ήχο πλ.α', την οποία αντέγραψα από φωτοτυπία (μάλλον της χορωδίας των Μαϊστόρων) η οποία δεν ήταν (κατ' εμέ) πολύ ευανάγνωστη.

Παρακαλώ, εάν κάποιος από τους συναδέλφους παρατηρήσει κάποιο λάθος, ας το υποδείξει ώστε να το διορθώσω.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ τον κ. Παπαδόπουλο Δημήτρη για το εύχρηστο πρόγραμμα που μας δίδει απλόχερα. Έχει πολύ σημασία η δωρεά του διότι, όχι μόνο μας το δώρησε και...ΤΕΛΟΣ...αλλά, ενδιαφέρεται καθημερινώς για την αναβάθμισή του.

Ο Θεός μαζί σας.

Στέφανος Συμεωνίδης
Ιεροψάλτης Ιερού Ησυχαστηρίου Μεταμορφώσεως του Σωτήρος
(Οσίου Πορφυρίου του Καυσοκαλυβίτου) - Μήλεσι Αττικής

Επισυνάπτω εκ νέου το αρχείο με την Δοξολογία έχοντας κάνει κάποιες απαραίτητες διορθώσεις.

Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Η πρώτη Δοξολογία Μελχισεδέκ επισκόπου Ραιδεστού.pdf
    209 KB · Views: 202

papline

Παλαιό Μέλος
Θέλω να ενημερώσω τους χρήστες του προγράμματος ΜΚ που μου στέλνουν προτάσεις - παρατηρήσεις για τη βελτίωση του, λόγο έλειψης χρόνου από μέρους μου το διάστημα αυτό, θ' αργήσουν λίγο να υλοποιηθούν οι προτάσεις τους.

Υπενθυμίζω ότι τις παρατηρήσεις - προτάσεις σας για βελτίωση του ΜΚ μπορείτε να τις στέλνετε στο προσωπικό μου email που θα βρήτε στις οδηγίες χρήσης του προγράμματος.

Ευχαριστώ.
Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στη νέα βελτιωμένη έκδοση έχουν γίνει οι εξής προσθήκες-βελτιώσεις:

Διορθώθηκε ένα πρόβλημα με την τοποθέτηση του ποιητικού κειμένου κάτω από την υποροή με γοργό παρεστιγμένο.

Βελτιώθηκε η θέση τοποθέτησης των μέτρων σε κάποιες περιπτώσεις.

Προστέθηκε επιλογή στις ρυθμίσεις για να επιτρέπεται η αλλαγή γραμμής πριν από απόστροφο με γοργό. Στις προηγούμενες εκδόσεις δεν μπορούσε να γίνει αλλαγή γραμμής πριν από την απόστροφο με γοργό ή πριν από συνεχές ελαφρόν (για το συνεχές ελαφρόν συνεχίζει να ισχύει) δηλαδή οι χαρακτήρες αυτοί δεν ήταν ποτέ πρώτοι σε μια γραμμή, κάτι που βοηθά στην ανάγνωση του κειμένου αλλά σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργεί ανομοιομορφία στην απόσταση μεταξύ των μουσικών χαρακτήρων.

Και τέλος έχει γίνει μια προσθήκη για όσους θέλουν να γράψουν κείμενο με το πολυτονικό σύστημα πχ έναν τίτλο ή έναν στίχο κτλ. αλλά δεν έχουν εγκατεστημένο πολυτονικό πληκτρολόγιο στον υπολογιστή τους ή τους είναι δύσκολο (όπως εγώ) να θυμούνται τους διάφορους συνδυασμούς πλήκτρων για την εισαγωγή των "πνευμάτων". Η λειτουργία του εικονικού πληκτρολογίου είναι απλή, με το ποντίκι επιλέγουμε το "πνεύμα" και στη συνέχεια το γράμμα που θέλουμε να εισάγουμε στο κείμενο μας.

Τη νέα έκδοση μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:
http://papline.gr/index.php/yliko/category/1-?download=140:mk-4.12

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 
Top