«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.6

Στην έκδοση 4.6 του προγράμματος έχει προστεθεί η δυνατότητα να επιλέγουμε το μέγεθος για τους μονούς χαρακτήρες "ου", " στ" , το γορθμικόν και το πελαστικόν, επίσης δίνεται η δυνατότητα να επιλέξουμε το χρώμα για το γορθμικόν και το πελαστικόν.

Προστέθηκε επιλογή για να γράφουμε τα ισοκρατήματα έντονα (bold).

Διορθώθηκε η θέση του γοργού κάτω από τα κεντήματα.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK4_6.zip
    2.7 MB · Views: 142

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Μέχρι σήμερα προτιμούσα τα χειρόγραφα, αλλά από σήμερα αισθάνομαι ότι ανακάλυψα την Αμερική!!! Χίλιες ευχαριστίες στον κ. Παπαδόπουλο για το πολύτιμο εργαλείο που μας προσέφερε.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Θέλω να ενημερώσω τους χρήστες του "Μουσικά Κείμενα" ότι μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το ΜΚ έχει καλύτερη συμπεριφορά (πιο γρήγορη απόκριση) στις εκδόσεις word 2007 και 2010.

Στις εκδόσεις word 2003 και 2013 λειτουργεί χωρίς προβλήματα αλλά υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση όταν εισάγουμε ποιητικό κείμενο ή όταν κάνουμε εισαγωγή σύνθετων χαρακτήρων.

Επίσης δοκιμάστηκε στις εκδόσεις windowsXP, windows 7, windows 8.1 και δεν παρουσίασε πουθενά κάποιο πρόβλημα συμβατότητας.

Κιλκίς Δημήτρης Παπαδόπουλος
 

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.7

Στην τελευταία έκδοση του προγράμματος έχει προστεθεί η δυνατότητα ν’ αλλάζουμε το μέγεθος του γορθμικού, πελαστικού στα ήδη γραμμένα κείμενα καθώς επίσης ν’ αποθηκεύουμε και να εφαρμόζουμε set ρυθμίσεων στην «Αλλαγή Γραμματοσειρών». Σας θυμίζω ότι τα χρώματα στα ήδη γραμμένα κείμενα μπορούμε να τα αλλάξουμε από την επιλογή «Αλλαγή Χρωμάτων»

Βελτιώθηκε η θέση του κλάσματος κάτω από πεταστή όταν υπάρχει και ψηφιστό.

Προστέθηκε στις γραμματοσειρές ένα μεγαλύτερο ομαλό το οποίο εισάγεται με δυο κλικ πάνω στο κουμπί του ομαλού. (για να το χρησιμοποιήσετε πρέπει να ξανά εγκαταστήσετε τις γραμματοσειρές BZByzantina και ΜΚByzantine)

Προστέθηκαν στην αρχική φόρμα οι διαστολές-μέτρα που χρησιμοποιούνται πιο συχνά. Για την εισαγωγή πατάμε διαδοχικά κλικ πάνω στα κουμπιά ανάλογα με το χαρακτήρα (για τις διαστολές) ή τη θέση που θέλουμε να γίνει η εισαγωγή (για τα μέτρα).

Βελτιώθηκε ένα προβληματάκι (μήνυμα σφάλματος) που υπάρχει όταν τρέχουμε για πρώτη φορά το πρόγραμμα στις εκδόσεις word 2010 και 2013. Πλέον εμφανίζεται μήνυμα με οδηγίες για να ξέρει ο χρήστης τι να κάνει την πρώτη φορά που τρέχει το πρόγραμμα όταν χρησιμοποιεί τις παραπάνω εκδόσεις.

Τακτοποιήθηκαν λίγο τα αρχεία του προγράμματος σε υποφακέλους. Για όσους θέλουν να κρατήσουν τις ρυθμίσεις του προγράμματος από προηγούμενες εκδόσεις πρέπει ν’ αντιγράψουν τα παλιά αρχεία των ρυθμίσεων στους σχετικούς φακέλους.

Καλά Χριστούγεννα!!! Με υγεία και Ευτυχία!!!

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK4_7.zip
    2 MB · Views: 99
Ευχαριστώ θερμά και εγώ τον αγαπητό Δημήτρη, έγραψα στα γρήγορα με το πρόγραμμα του ενα μελουδάκι για να το μοιραστώ μαζί σας.

Ναυπλιώτικο το ύφος πάντα, τι άλλο.

Καλό και ευλογημένο το 2014, υγεία πάνω απ όλα, αγάπη κι ομόνοια σε όλο τον κόσμο.
 

Attachments

  • Εκ νεοτητος μου.pdf
    55.4 KB · Views: 154
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το καλύτερο δωρεάν πρόγραμμα Β.Μ, και γενικώς καλύτερο από πολλά εμπορικά. Έτσι όπως πάει...θα το συστηματοποιήσω κ' εγώ.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
κ. Παπαδόπουλε,

καταρχήν συγχαρητήρια για το υπέροχο πρόγραμμά σας, και ευχαριστίες θερμές για την δωρεάν διάθεσή του.

Όμως, σας παρακαλώ να με βοηθήσετε σε κάτι. Γιατί ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να διαβάσει τις ελληνικές γραμματοσειρές του προγράμματος, και μου βγάζει στη θέση των ελληνικών γραμμάτων σύμβολα; Και αυτό είναι πολύ σοβαρό, γιατί δεν μου επιτρέπει να γράψω ελληνικά στο ποιητικό κείμενο. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να διορθώσω αυτό το πρόβλημα;
 
κ. Παπαδόπουλε,

καταρχήν συγχαρητήρια για το υπέροχο πρόγραμμά σας, και ευχαριστίες θερμές για την δωρεάν διάθεσή του.

Όμως, σας παρακαλώ να με βοηθήσετε σε κάτι. Γιατί ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να διαβάσει τις ελληνικές γραμματοσειρές του προγράμματος, και μου βγάζει στη θέση των ελληνικών γραμμάτων σύμβολα; Και αυτό είναι πολύ σοβαρό, γιατί δεν μου επιτρέπει να γράψω ελληνικά στο ποιητικό κείμενο. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να διορθώσω αυτό το πρόβλημα;

Νομίζω έχει απαντηθεί νωρίτερα, δοκιμάστε αυτό..
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=177180&postcount=16
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Φοβερό πρόγραμμα και πολύ καλοφτιαγμένο, οι πίνακες και η εισαγωγή χαρακτήρων είναι έτσι όπως θα τα περίμενε κάποιος που δεν έχει ιδέα από τέτοια προγράμματα! Νομίζω όμως ότι υπάρχουν βασικές ελλείψεις στην εισαγωγή παλαιών χαρακτήρων, που είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία για ερευνητικούς σκοπούς. Εγώ δεν βρήκα ούτε καν τους βασικούς χαρακτήρες ανάβασης και κατάβασης μίας φωνής: στην ανάβαση λ.χ., ενώ υπάρχει η οξεία και το ολίγον, δεν υπάρχει το κούφισμα, το πελαστόν και τα δύο κεντήματα, αντίστοιχα στην κατάβαση δεν υπάρχουν οι δύο απόστροφοι και το κρατημοϋπόρροο κλπ. Βλέπω επίσης κάποια άφωνα σημάδια, όπως το λύγισμα, την παρακλητική, το τρομικό, πολλά όμως απουσιάζουν (κράτημα, ξηρόν κλάσμα, ημίφωνο, ημίφθορο κλπ.). Εικάζω ότι αυτό συμβαίνει επειδή τα παλαιά σημάδια είναι παρμένα από τη γραμματοσειρά BZ palaia, η οποία, περιέργως, δεν έχει όλα τα παλαιά σημάδια, όπως φαίνεται από το όνομα, αλλά μόνο αυτά που "επανέφερε" ο Καράς (θα έπρεπε να ονομάζεται δηλ. BZ Karas...).

Δεν θέλω να σας μπλέξω με μουσικές έριδες περί των σημαδιών αυτών, αλλά έτσι όπως είναι τα παλαιά σημάδια χρησιμεύουν μόνο για χρήση από υποστηρικτές της θεωρίας του Καρά και όχι για ερευνητικούς σκοπούς. Θα παρακαλούσα, εάν είναι δυνατό, να συμπεριληφθούν γραμματοσειρές με όλα τα παλαιά σημάδια. Επίσης, θα επιθυμούσα και κάποιο άλλο σετ με κάπως πιο καλλιτεχνικές γραμματοσειρές. Δεν γνωρίζω βέβαια εάν υπάρχουν ελεύθερες τέτοιου είδους γραμματοσειρές, παλαιές και καλλιτεχνικές... Οι "απαιτήσεις" μου αυτές βέβαια δεν μειώνουν την αξία του προγράμματος. Ευχαριστώ!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Φοβερό πρόγραμμα και πολύ καλοφτιαγμένο, οι πίνακες και η εισαγωγή χαρακτήρων είναι έτσι όπως θα τα περίμενε κάποιος που δεν έχει ιδέα από τέτοια προγράμματα! Νομίζω όμως ότι υπάρχουν βασικές ελλείψεις στην εισαγωγή παλαιών χαρακτήρων, που είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία για ερευνητικούς σκοπούς. Εγώ δεν βρήκα ούτε καν τους βασικούς χαρακτήρες ανάβασης και κατάβασης μίας φωνής: στην ανάβαση λ.χ., ενώ υπάρχει η οξεία και το ολίγον, δεν υπάρχει το κούφισμα, το πελαστόν και τα δύο κεντήματα, αντίστοιχα στην κατάβαση δεν υπάρχουν οι δύο απόστροφοι και το κρατημοϋπόρροο κλπ. Βλέπω επίσης κάποια άφωνα σημάδια, όπως το λύγισμα, την παρακλητική, το τρομικό, πολλά όμως απουσιάζουν (κράτημα, ξηρόν κλάσμα, ημίφωνο, ημίφθορο κλπ.). Εικάζω ότι αυτό συμβαίνει επειδή τα παλαιά σημάδια είναι παρμένα από τη γραμματοσειρά BZ palaia, η οποία, περιέργως, δεν έχει όλα τα παλαιά σημάδια, όπως φαίνεται από το όνομα, αλλά μόνο αυτά που "επανέφερε" ο Καράς (θα έπρεπε να ονομάζεται δηλ. BZ Karas...).

Δεν θέλω να σας μπλέξω με μουσικές έριδες περί των σημαδιών αυτών, αλλά έτσι όπως είναι τα παλαιά σημάδια χρησιμεύουν μόνο για χρήση από υποστηρικτές της θεωρίας του Καρά και όχι για ερευνητικούς σκοπούς. Θα παρακαλούσα, εάν είναι δυνατό, να συμπεριληφθούν γραμματοσειρές με όλα τα παλαιά σημάδια. Επίσης, θα επιθυμούσα και κάποιο άλλο σετ με κάπως πιο καλλιτεχνικές γραμματοσειρές. Δεν γνωρίζω βέβαια εάν υπάρχουν ελεύθερες τέτοιου είδους γραμματοσειρές, παλαιές και καλλιτεχνικές... Οι "απαιτήσεις" μου αυτές βέβαια δεν μειώνουν την αξία του προγράμματος. Ευχαριστώ!

Όπως πολύ σωστά αναφέρετε τα παλαιά σημάδια είναι από τη γραμματοσειρά "BZ Palaia" η οποία δεν περιλαμβάνει όλα τα σημάδια, γενικά όλο το πρόγραμμα στήθηκε πάνω στις γραμματοσειρές ΒΖ και στη συνέχεια δημιουργήθηκαν οι γραμματοσειρές ΜΚ.
Οι κυριότερος λόγος που δεν υπάρχουν όλα τα παλαιά σημάδια είναι η άγνοια από μέρους μου της παλαιάς γραφής. Ακόμη και αυτά τα λίγα σημάδια που περιλαμβάνονται στο ΜΚ μπήκαν με πολύ μεγάλη επιφύλαξη από μέρους μου όσον αφορά τη λειτουργικότητα του προγράμματος, αφού όπως προανέφερα δεν έχω ιδέα περί της παλαιάς γραφής.

Για το θέμα των καλλιτεχνικών γραμματοσειρών, ήδη στο πρόγραμμα περιλαμβάνεται το σετ γραμματοσειρών ΜΚ που είναι λίγο πιο καλλιτεχνικές από το σετ ΒΖ. Εδώ πρέπει να πω ότι όπως είναι στημένο το πρόγραμμα, αν κάποιος δημιουργήσει νέες γραμματοσειρές με την ίδια αντιστοίχηση "χαρακτήρων - γραμμάτων" των γραμματοσειρών ΒΖ, δε χρειάζεται από μέρους μου κάποια τροποποίηση στο πρόγραμμα αφού μπορούμε στις ρυθμίσεις του προγράμματος να επιλέξουμε τις γραμματοσειρές με τις οποίες γράφουμε.
Ήδη έχω εντοπίσει κάποια κείμενα στο διαδίκτυο γραμμένα με το ΜΚ και γραμματοσειρές διαφορετικές από αυτές που περιλαμβάνει το πρόγραμμα αλλά δυστυχώς τις γραμματοσειρές αυτές δε γνωρίζω ποιος τις έφτιαξε και γιατί δεν τις διαθέτει και σε άλλους χρήστες.

Η χαρά μου θα είναι μεγάλη αν κάποιος δημιουργήσει κι άλλες γραμματοσειρές και τις διαθέσει προς χρήση σε όλους όπως έκανε ο Κωνσταντίνος Τρύφωνος με τις ΜΚ γραμματοσειρές.

Παπαδόπουλος Δημήτρης.

Υ.Γ. Να κάνω κι ένα παράπονο(αν και δεν το συνηθίζω), μόνο από ένα χρήστη του προγράμματος έχω λάβει κείμενα για τη βιβλιοθήκη του προγράμματος. Νομίζω ότι δεν είναι κακό να μοιραζόμαστε τα κείμενα που γράφουμε γιατί έτσι γλιτώνουμε όλοι από αρκετό κόπο-χρόνο.
 
Η χαρά μου θα είναι μεγάλη αν κάποιος δημιουργήσει κι άλλες γραμματοσειρές και τις διαθέσει προς χρήση σε όλους όπως έκανε ο Κωνσταντίνος Τρύφωνος με τις ΜΚ γραμματοσειρές.

Παπαδόπουλος Δημήτρης.

Υ.Γ. Να κάνω κι ένα παράπονο(αν και δεν το συνηθίζω), μόνο από ένα χρήστη του προγράμματος έχω λάβει κείμενα για τη βιβλιοθήκη του προγράμματος. Νομίζω ότι δεν είναι κακό να μοιραζόμαστε τα κείμενα που γράφουμε γιατί έτσι γλιτώνουμε όλοι από αρκετό κόπο-χρόνο.


Έλα μη μου στεναχωριέσαι, μου ραγίζεις την καρδούλα.
Πάρε ένα δωράκι αντίδωρο για την σελίδα σου, μαζί με αυτό που είχα ανεβάσει..

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=184070&postcount=205


Για όσους κοπιάζουν όπως και ο κ. Παπαδόπουλος και πολλοί άλλοι, απλά ευχαριστούμε θερμά.

Πεντηκοστός ψαλμός σε απαγγελία του αειμνήστου Αθανασίου Παναγιωτίδη, μικρού αποκωδικοποιητή (όπως τον θεωρώ προσωπικά) του Μέγα Ναυπλιώτη.

Ο οποίος με έβαλε στον δρόμο τον σωστό όσον αναφορά την ταπεινή ψαλτική μου πορεία.

Είς μνημόσυνον αιώνιον αυτών.. των μεγάλων στη ψυχή και την καρδιά μου ανθρώπων.

Καταγραφή υπο Αστερίου Δεβρελή μελοποιού και εκδότου.

Θα έχει κανένα λαθάκι, δεν το διόρθωσα.
 

Attachments

  • Ν ψαλμος Παναγιωτιδη.pdf
    314.2 KB · Views: 143
  • Ν ψαλμος Παναγιωτιδη.docx
    34.5 KB · Views: 22

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ήδη έχω εντοπίσει κάποια κείμενα στο διαδίκτυο γραμμένα με το ΜΚ και γραμματοσειρές διαφορετικές από αυτές που περιλαμβάνει το πρόγραμμα αλλά δυστυχώς τις γραμματοσειρές αυτές δε γνωρίζω ποιος τις έφτιαξε και γιατί δεν τις διαθέτει και σε άλλους χρήστες.

Η χαρά μου θα είναι μεγάλη αν κάποιος δημιουργήσει κι άλλες γραμματοσειρές και τις διαθέσει προς χρήση σε όλους όπως έκανε ο Κωνσταντίνος Τρύφωνος με τις ΜΚ γραμματοσειρές.
Eιχα τροποποιήσει τήν ΒΖ byzantina άπό τήν 1η έκδοση αλλά δέν τήν ανέβασα γιατί έχει τό ίδιο όνομα με τήν πρωτότυπη που σημαίνει ότι άν κάποιος κάνει εγκατάσταση της τροποποιημένης γραμματοσειράς θά απεγκατασταθεί η πρωτότυπη. Δέν έχω προσθέσει τούς επι πλέον χαρακτήρες των καινούριων εκδόσεων ΜΚ.
 

Attachments

  • BZByzantina_7.zip
    11.4 KB · Views: 81

dimitris

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι δεν είναι κακό να μοιραζόμαστε τα κείμενα που γράφουμε γιατί έτσι γλιτώνουμε όλοι από αρκετό κόπο-χρόνο.
Ανεβάζω μερικά γιά τη βιβλιοθήκη.
 

Attachments

  • moysika gia bibliothiki.zip
    495.5 KB · Views: 125

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἀνέβασα τήν καινούρια ἔκδοση wine πού ἀναβαθμίστηκε πρό ἡμερῶν (φορτώνει προγράμματα windows σέ linux).
Ἐγκατέστησε τά ms office 2007 κανονικά. Ἄνοιξα τό ΜΚ τό ὁποῖο βρήκε μόνο του καί ἄνοιξε τό office ἀλλά παρουσίασε πρόβλημα ὅπως φαίνεται κι ἀπ τήν εἰκόνα.
Στά windows μπαῖνω βασικά γιά νά γράψω κείμενα μουσικῆς.
Ἄν μπορεῖ νά γίνει κάτι γιά νά παίζει καί στά linux, εὐχαριστοῦμε.
Τό πρόβλημα εἶναι νά ἀνοιγοκλείνεις συνέχεια τόν η/υ γιά νά μπαίνεις ἀπ τό ἕνα λειτουργικό σύστημα στό ἄλλο.
Εὐχαριστῶ.

Υ.Γ. Τό γράφω δημόσια γιά νά βοηθήσουν ὅλοι οἱ πληροφορικοί.
 

Attachments

  • Στιγμιότυπο από 2014-01-05 13:25:47.png
    325.1 KB · Views: 51

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Προσωπικά έχω βρει πολύ πιο λειτουργικό από το wine τη φόρτωση προγραμμάτων windows μέσα από το virtual box. Το μόνο μειονέκτημα είναι η κατανάλωση μνήμης και η μη υποστήριξη 3D γραφικών. Πάντως σε μηχάνημα με μνήμη 2GB και εγκατάσταση windows xp σε virtual box, τέτοιου τύπου προγράμματα παίζουν απροβλημάτιστα. Μάλιστα, τα windows xp φορτώνουν πιο γρήγορα από τα κανονικά!
 

Στέφανος

Στέφανος Συμεωνίδης
Ο θεός να έχει καλά τους δημιουργούς του προγράμματος! Πολύ εύκολο στη χρήση.
Εξαιρετική δουλειά, μπράβο!!!!

Εκ βάθους καρδίας ευχαριστώ,

Στέφανος Συμεωνίδης
 

lefteris74

Νέο μέλος
Θέλω να ενημερώσω τους χρήστες του "Μουσικά Κείμενα" ότι μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το ΜΚ έχει καλύτερη συμπεριφορά (πιο γρήγορη απόκριση) στις εκδόσεις word 2007 και 2010.

Στις εκδόσεις word 2003 και 2013 λειτουργεί χωρίς προβλήματα αλλά υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση όταν εισάγουμε ποιητικό κείμενο ή όταν κάνουμε εισαγωγή σύνθετων χαρακτήρων.

Επίσης δοκιμάστηκε στις εκδόσεις windowsXP, windows 7, windows 8.1 και δεν παρουσίασε πουθενά κάποιο πρόβλημα συμβατότητας.

Κιλκίς Δημήτρης Παπαδόπουλος

Καλησπέρα σας. Χρόνια Πολλά και ο Νέος Χρόνος να σας χαρίζει υγεία και κάθε καλό.
Πραγματικά το πρόγραμμα το οποίο διαθέσατε στο psaltologio είναι όντως καταπληκτικό. Θα ήθελα μόνο να σας ρωτήσω το εξής: Έχω το office 2003 και όταν πατάω το "W" μου εμφανίζει ένα μύνημα ότι "Interface not supported". Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το υποστηρίζει. Έκανα και επανεκκίνηση του Η/Υ όταν το κατέβασα και αποζιπάρισα το πρόγραμμά σας μήπως και επανέλθει. Αν μπορείτε πείτε μου τι μπορεί να συμβαίνει.
Ευχαριστώ.
Με εκτίμηση
Βεργιός Ελευθέριος
Πρωτοψάλτης Ι. Ναού Υπαπαντής του Κυρίου Αμαρουσίου
 

papline

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σας. Χρόνια Πολλά και ο Νέος Χρόνος να σας χαρίζει υγεία και κάθε καλό.
Πραγματικά το πρόγραμμα το οποίο διαθέσατε στο psaltologio είναι όντως καταπληκτικό. Θα ήθελα μόνο να σας ρωτήσω το εξής: Έχω το office 2003 και όταν πατάω το "W" μου εμφανίζει ένα μύνημα ότι "Interface not supported". Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το υποστηρίζει. Έκανα και επανεκκίνηση του Η/Υ όταν το κατέβασα και αποζιπάρισα το πρόγραμμά σας μήπως και επανέλθει. Αν μπορείτε πείτε μου τι μπορεί να συμβαίνει.
Ευχαριστώ.
Με εκτίμηση
Βεργιός Ελευθέριος
Πρωτοψάλτης Ι. Ναού Υπαπαντής του Κυρίου Αμαρουσίου

Καλή χρονιά κι ευλογημένη.

Το πρόβλημα που περιγράφετε μου αναφέρθηκε ακόμη μια φορά.Δυστυχώς δεν μπόρεσα να δώσω λύση επειδή σε όσους υπολογιστές κι αν δοκίμασα το ΜΚ, δεν παρουσιάστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα. Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ δύσκολο να βρω τι φταίει αν δεν αντιμετωπίσω προσωπικά το ίδιο πρόβλημα.

Αν θέλετε δοκιμάστε τα παρακάτω μήπως και βρούμε τι φταίει:
1) Απενεργοποιήστε προσωρινά το antivirus αν έχετε και στη συνέχεια ανοίξτε το ΜΚ. Υπάρχει μια περίπτωση το antivirus να μπλοκάρει το ΜΚ επειδή στέλνει εντολές σε άλλο πρόγραμμα (word).

2) Τρέξτε το βοηθητικό πρόγραμμα του office "Διαγνωστικά του Microsoft Office" μήπως και κάτι δεν πάει καλά στο word.

Σας παρακαλώ αν τα δοκιμάσετε να με ενημερώσετε για το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ
Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Καλησπέρα σας. Χρόνια Πολλά και ο Νέος Χρόνος να σας χαρίζει υγεία και κάθε καλό.
Πραγματικά το πρόγραμμα το οποίο διαθέσατε στο psaltologio είναι όντως καταπληκτικό. Θα ήθελα μόνο να σας ρωτήσω το εξής: Έχω το office 2003 και όταν πατάω το "W" μου εμφανίζει ένα μύνημα ότι "Interface not supported". Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το υποστηρίζει. Έκανα και επανεκκίνηση του Η/Υ όταν το κατέβασα και αποζιπάρισα το πρόγραμμά σας μήπως και επανέλθει. Αν μπορείτε πείτε μου τι μπορεί να συμβαίνει.
Ευχαριστώ.
Με εκτίμηση
Βεργιός Ελευθέριος
Πρωτοψάλτης Ι. Ναού Υπαπαντής του Κυρίου Αμαρουσίου
Δοκιμαστε τα ακολουθα:
1. START και μετα RUN
2. Στο command prompt γραψε winword /r
3. Οταν επανελθει στο command prompt γραψε EXIT
4. Τρεξε ξανα το ΜΚ
5. Αν ακομα υπαρχει το προβλημα επανεγγατεστησε το WORD
 
Top