«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

papline

Παλαιό Μέλος
Κύριε Παπαδόπουλε χαίρετε. Θα ήθελα αν γίνεται να προστεθεί η λειτουργία "αυξομείωσης" του μεγέθους του πληκτρολογίου του προγράμματος, επειδή έχω στην κατοχή μου ένα λάπτοπ 10 ιντσών και όταν ανοίγω το πρόγραμμα, καλύβει σχεδόν όλη την οθόνη και δε φαίνεται το έγγραφο Word. Ευχαριστώ πολύ.

Απ' ότι φαίνεται τελικά, θα μπει στην επόμενη έκδοση αυξομείωση του μεγέθους της βασικής φόρμας(πληκτρολογίου) της εφαρμογής. Αν θέλετε πείτε μου αν αντιμετωπίζετε πρόβλημα και στις άλλες φόρμες; ( Ρυθμίσεις, αλλαγή γραμματοσειρών κτλ). Δηλαδή αν χωράνε στην οθόνη του Η/Υ.

Σε τι ανάλυση δουλεύει η οθόνη του υπολογιστή σας;
 

YANNIS

Μέλος
Απ' ότι φαίνεται τελικά, θα μπει στην επόμενη έκδοση αυξομείωση του μεγέθους της βασικής φόρμας(πληκτρολογίου) της εφαρμογής. Αν θέλετε πείτε μου αν αντιμετωπίζετε πρόβλημα και στις άλλες φόρμες; ( Ρυθμίσεις, αλλαγή γραμματοσειρών κτλ). Δηλαδή αν χωράνε στην οθόνη του Η/Υ.

Σε τι ανάλυση δουλεύει η οθόνη του υπολογιστή σας;

Σας ευχαριστώ για την προσθήκη που θα κάνετε. Η οθόνη του υπολογιστεί δουλεύει σε (1024 επί 600 pixel) σε Windows XP. Στα υπόλοιπα δε φαίνεται να έχω πρόβλημα γιατί η οθόνη των "Ρυθμίσεων", αλλάζει μέγεθος.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Συγγνωμη για την διακοπη της συζητηση σας, αλλα υπαρχει ενα προβληματακι. Ο αστερισκος δια ετερες θεσεις, πρωτον, μετακινηται μονο καθετως, σε περιπτωση που θελουμε να διορθωσουμε την θεση του, και δευτερον, μολις τιθεται, οταν παω να πληκτρολογησω τον επομενο μουσικο φθογγο, μου τον πεταει μια ή περισσοτερες σειρες παρακατω!

Ευχαριστω εκ των προτερων!:):):D:D:D:D:D
 

papline

Παλαιό Μέλος
Συγγνωμη για την διακοπη της συζητηση σας, αλλα υπαρχει ενα προβληματακι. Ο αστερισκος δια ετερες θεσεις, πρωτον, μετακινηται μονο καθετως, σε περιπτωση που θελουμε να διορθωσουμε την θεση του, και δευτερον, μολις τιθεται, οταν παω να πληκτρολογησω τον επομενο μουσικο φθογγο, μου τον πεταει μια ή περισσοτερες σειρες παρακατω!

Ευχαριστω εκ των προτερων!:):):D:D:D:D:D

Η μετακίνηση αριστερά εξαρτάται από το πλάτος του τελευταίου χαρακτήρα πριν τον αστερίσκο. Δηλαδή αν έχουμε έναν χαρακτήρα με πολύ μικρό ή μηδενικό πλάτος δεν είναι δυνατή η μετακίνηση του προς τ' αριστερά, τέτοιοι χαρακτήρες είναι τα γοργά-κλάσμα-απλή-σύνδεσμος-ομαλό-αντικένωμα κτλ. Προς τα δεξιά μετακίνηση μπορεί να γίνει όσο είναι το πλάτος του αστερίσκου.

Τώρα για το άλλο που λέτε ότι σας πετάει μια ή περισσότερες σειρές παρακάτω, επειδή σε μένα δεν παρουσιάζεται τέτοιο πρόβλημα αν θέλετε στείλτε μου ή ανεβάστε ένα δείγμα "doc" για να καταλάβω συμβαίνει.

Ευχαριστώ για την παρατήρηση.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.4

Στη νέα έκδοση έχουν προστεθεί δύο νέοι χαρακτήρες, ένας μεγάλος σύνδεσμος που επεκτείνεται σε τρεις μουσικούς χαρακτήρες και το διπλό ομαλό. Για να γράψουμε τους χαρακτήρες αυτούς πατάμε δύο κλικ πάνω στο κουμπί του συνδέσμου ή του ομαλού αντίστοιχα. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να επανεγκαταστήσουμε τις γραμματοσειρές BZ Byzantina και MK Byzantine.
Μια ακόμη νέα λειτουργία που προστέθηκε είναι ότι πλέον όταν η ανάλυση της οθόνης μας είναι χαμηλή, μπορούμε να αυξομειώσουμε το μέγεθος της βασικής φόρμας με τα πλήκτρα ctrl+ και ctrl-. Το αποτέλεσμα δεν είναι και πολύ καλό αλλά είναι η μοναδική λύση όταν η φόρμα του προγράμματος καταλαμβάνει τον περισσότερο χώρο της οθόνης και μας δυσκολεύει να εργαστούμε.

Τα αρχεία του προγράμματος βρίσκονται και στη σελίδα http://papline.webnode.gr

Επειδή σκέφτομαι να οργανώσω μια βιβλιοθήκη με κείμενα που έχουν γραφεί με το ΜΚ θα ήθελα να δω αν υπάρχει ενδιαφέρον από τους χρήστες του προγράμματος να διαθέσουν τα κείμενα τους. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει ένα mail (θα το βρείτε στις οδηγίες χρήσης) ή ένα μήνυμα μέσω της παραπάνω σελίδας, για να δω αν υπάρχει ενδιαφέρον και ανάλογα να πράξω.

Ευχαριστώ.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK4_4.zip
    2.5 MB · Views: 52

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Τι γινεται οταν εχουμε αρχισει να γραφουμε ενα εργο με την εκδοση 4.3.3, και ξαφνικα σκαει :p:D:p:D η 4.4??? Μπορουμε να συνεχισουμε με την καινουργια εκδοση να γραφουμε χωρις κανενα προβλημα το παρον εγγραφο, ή πρεπει να το τελειωσουμε με την εκδοση που το αρχισαμε??
 

papline

Παλαιό Μέλος
Τι γινεται οταν εχουμε αρχισει να γραφουμε ενα εργο με την εκδοση 4.3.3, και ξαφνικα σκαει :p:D:p:D η 4.4??? Μπορουμε να συνεχισουμε με την καινουργια εκδοση να γραφουμε χωρις κανενα προβλημα το παρον εγγραφο, ή πρεπει να το τελειωσουμε με την εκδοση που το αρχισαμε??

Από την έκδοση 2.0 και μετά κανένα πρόβλημα. Γράφουμε με τη νεότερη έκδοση.
 

ixadin

Ηχάδιν
Μήπως θα μπορούσατε να ανεβάσετε ή να μου στείλετε ένα δείγμα και με ομαλό;

Ευχαριστώ.

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση
 

Attachments

  • deigma.png
    deigma.png
    7 KB · Views: 175

papline

Παλαιό Μέλος
Υπαρχει ελλειψη στο πανελ των ηχων, ο νενανω! Ειναι Δι και απο πανω εχει την φθορα του σκληρου χρωματικου Δι ....

Δεν είναι η μόνη αρκτική μαρτυρία στην οποία υπάρχει πρόβλημα, με την έννοια ότι θα πρέπει να εισάγουμε τη φθορά από την καρτέλα των φθορών και στη συνέχεια με την τακτοποίηση να την τοποθετήσουμε στη σωστή θέση.
Θα προσπαθήσω σε επόμενη έκδοση να υπάρχουν έτοιμες όλες οι αρκτικές μαρτυρίες ολοκληρωμένες.

Προς το παρών μπορείτε να αντιγράφετε τις αρκτικές μαρτυρίες από το αρχείο που έχει δημιουργήσει παλαιότερα ο πατήρ Εφραίμ το οποίο και επισυνάπτω. (Είναι πιο εύκολο από την εισαγωγή μέσω του ΜΚ)
 

Attachments

  • MartyriesHxou.doc
    54 KB · Views: 33

YANNIS

Μέλος
Κύριε Παπαδόπουλε χαίρετε. Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όμως. Καθώς ανοίγω το πρόγραμμα, η φόρμα εξαφανίζεται. Δε φαίνεται στην οθόνη, μάλλον επειδή είναι μικρή η ανάλυση της οθόνης. Θα μπορέσετε να το διορθώσετε; Ευχαριστώ πολύ.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Κύριε Παπαδόπουλε χαίρετε. Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όμως. Καθώς ανοίγω το πρόγραμμα, η φόρμα εξαφανίζεται. Δε φαίνεται στην οθόνη, μάλλον επειδή είναι μικρή η ανάλυση της οθόνης. Θα μπορέσετε να το διορθώσετε; Ευχαριστώ πολύ.

Ανοίξτε το αρχείο MK.ini, βρείτε το [Placement] που είναι κάπου στη μέση του αρχείου και αλλάξτε τις τιμές στο Top=0 και Left=0. Λογικά θα εμφανιστεί η φόρμα στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης. Σε κάθε περίπτωση παρακαλώ ενημερώστε με. (καλύτερα με προσωπικό μήνυμα)
 

papline

Παλαιό Μέλος
Aπό λάθος μου, στις εκδόσεις από την 4.3 και μετά, λείπει ένα CheckBox πάνω από τις μαρτυρίες το οποίο τσεκάρουμε όταν θέλουμε να γράψουμε χαμηλή μαρτυρία.

Σύντομα θα διορθωθεί.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Διορθώθηκε το πρόβλημα με το checkbox για τις κάτω μαρτυρίες.
 

Attachments

  • MK4_4_1.zip
    2.5 MB · Views: 90

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 4.5

Στη νέα έκδοση έχει προστεθεί μια νέα καρτέλα για να εισάγουμε τις Αρκτικές Μαρτυρίες πιο εύκολα, πλέον δεν χρειάζεται να γράφουμε πολλούς χαρακτήρες για τη δημιουργία μιας Αρκτικής Μαρτυρίας, απλά επιλέγουμε αυτή που θέλουμε να εισάγουμε στο έγγραφο μας.

Βελτιώθηκε η στοίχιση της απλής-διπλής στη δίφωνη ανάβαση (ολίγον+κέντημα).
Διορθώθηκε ένα προβληματάκι με την εισαγωγή των μονών χαρακτήρων "ου", "στ" κτλ που υπήρχε στην εισαγωγή τους από τα κουμπιά και όχι από το πληκτρολόγιο.

Έχει δημιουργηθεί η νέα γραμματοσειρά MKPalaia και έχουν γίνει βελτιώσεις στις υπάρχουσες ΜΚ γραμματοσειρές από τον Κωνσταντίνο Τρύφωνος τον οποίο και ευχαριστώ θερμά. Για να δείτε τις αλλαγές στις γραμματοσειρές θα πρέπει να ξανά εγκαταστήσετε τις γραμματοσειρές ΜΚ.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK4_5.zip
    2.6 MB · Views: 130
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Νά΄σαι καλά σωθήκαμε.
Ἒγραφα τό κάθισμα Δεῡτε ἲδωμεν στό ὁποῖο μέτρησα 20 φθορές. Μέ τή νέα ἒκδοση ΜΚ τοποθετήθηκαν στή θέση τους σέ χρόνο μηδέν ἐνῶ γνωρίζουμε ὃλοι τί τραβάγαμε γιά νά βάλουμε μιά φθορά στή θέση της.
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κύριε Παπαδόπουλε καλημέρα,

Αν υπάρχει ο απιατούμενος χρόνος και η δυνατότητα, θα πρότεινα την υλοποίηση των παρακάτω:

  1. Τα ισοκρατήματα να απεικονίζονται έντονα (bold)
  2. Το μέγεθος των μονών χαρακτήρων "ου", " στ" , του γορθμικού και του πελαστικού, να προσαρμόζεται στο μέγεθος της τρέχουσας γραμματοσειράς του ποιητικού κειμένου.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

papline

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κύριε Παπαδόπουλε καλημέρα,

Αν υπάρχει ο απιατούμενος χρόνος και η δυνατότητα, θα πρότεινα την υλοποίηση των παρακάτω:

  1. Τα ισοκρατήματα να απεικονίζονται έντονα (bold)
  2. Το μέγεθος των μονών χαρακτήρων "ου", " στ" , του γορθμικού και του πελαστικού, να προσαρμόζεται στο μέγεθος της τρέχουσας γραμματοσειράς του ποιητικού κειμένου.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για το μέγεθος των μονών χαρακτήρων "ου", " στ" , του γορθμικού και του πελαστικού καθώς και για το χρώμα του γορθμικού, πελαστικού ήδη έχω βάλει επιλογή μετά από την πρόταση-παρατήρηση κι άλλου μέλους της κοινότητας και στην επόμενη έκδοση θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής.

Για τα ισοκρατήματα θα προσπαθήσω εντός των ημερών να το φτιάξω.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Για το μέγεθος των μονών χαρακτήρων "ου", " στ" , του γορθμικού και του πελαστικού καθώς και για το χρώμα του γορθμικού, πελαστικού ήδη έχω βάλει επιλογή μετά από την πρόταση-παρατήρηση κι άλλου μέλους της κοινότητας και στην επόμενη έκδοση θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής.

Για τα ισοκρατήματα θα προσπαθήσω εντός των ημερών να το φτιάξω.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Θέλω να σας ενημερώσω ότι η νέα ιστοσελίδα του προγράμματος "Μουσικά Κείμενα" είναι έτοιμη. Η σελίδα είναι στημένη σε free server (δυστυχώς τα οικονομικά μου δε μου επιτρέπουν να πληρώσω για hosting) και υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί, οπότε δε γνωρίζω τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν στη λειτουργία της.

Όποιος χρήστης του προγράμματος θέλει μπορεί να μου στείλει με e-mail τα κείμενα που έγραψε με το ΜΚ για να αναρτηθούν στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του προγράμματος.
Σας παρακαλώ στα κείμενα που θα στείλετε να αναφέρετε αν είναι δυνατόν σε ποιον ανήκουν. Καθώς επίσης αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για τα συγκεκριμένα κείμενα.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης.
 
Top