«Λειτουργία», Κωνσταντίνου Πρίγγου, τόμος Α' και Β' (εκδ. 1974)

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το Δοαξαστάριον του Πρίγγου, η Μ. Εβδομάς και το Αναστασιματάριον μέχρι του Θεοτοκίου των Εσπερίων Στιχηρών Δ΄Ήχου εκδόθηκαν από τον ίδιο. Όμως για την ιστορία, ο Πρίγγος απέστελνε τα χειρόγραφα στους Αβραάμ Ευθυμιάδη και Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο και εκείνοι τα διόρθωναν ορθογραφικά και ρυθμικά και προσέθεταν ορισμένες (λάθος συχνάκις) υφεσοδιέσεις κατά τα ωδειακά θεωρητικά διατεταγμένα της εποχής (που όμως δεν ακολουθούσε ο Πρίγγος και το προφορικο του ύφος και ευτυχώς ανέτρεψε ο μεγάλος θεωρητικός Σίμων Καράς για να εκτραπεί και ο ίδιος προς το άλλο άκρον...). Εν πάσει περιπτώσει τα βιβλία αυτά έίναι γνήσια.
Το υπόλοιπο Αναστασιματάριον συμπληρώθηκε μετά θάνατον από την πένα (ευτυχώς) του Νερατζή. Εδώ υπάρχουν δυο σενάρια. Το πρώτο είναι η ηχογράφηση αρκετών ύμνων από το γέροντα Πρίγγο στο Νερατζή, από τους οποίους όμως δε μπορούσε να συμπληρωθεί βιβλίο. Το δεύτερο σενάριο είναι ο ισχυρισμός του μακαριστού διαδόχου του ΑΠΜΧΕ Θρασυβούλου Στανίτσα ότι εκείνος μετά το θάνατο του Πρίγγου παρέδωσε πλήρη σειρά μαγνητοταινιών στο Νερατζή για να απομαγνητοφωνήσει, ώστε να συμπληρώσει το έργο. Υποψιάζομαι ότι η συνέχεια του βιβλίου συνιστά συνδυασμό και των δυο εκδοχών. Εξάλλου φαίνεται από το ύφος, παρά τα πάμπολλα τυπογραφικά και ορθογραφικά λάθη. Αυτά μέχρι και τους Αίνους του ΠΛ Δ΄. Τα 11 Εωθινά Δοξαστικά προέρχονται από άγνωστη πηγή με μόνη τη σημείωση ότι "εγράφησαν ζώντος του διδασκάλου" (από ποιούς;). Όμως, αφενός είναι πολλά τα λάθη τους σε σημείο που να μη βγαίνει νόημα σε κάποιες γραμμές, αφετέρου δε η εκδοχή αυτή των Εωθινών, αν και όσο είναι γνήσια (επειδή οι παραξενιές και οι καρκατσουλιές είναι πολλές), είναι παλαιότερη από εκείνη των ηχογραφήσεων που σώζονται και ανήκει εν πολλοίς στις εξωπατριαρχικές συνθέσεις-αποδόσεις του Πρίγγου.
Η δίτομη Λειτουργία Πρίγγου είναι ένα νόθο έργο που διασταυρώνει ακαθόριστα χαμένα χειρόγραφα Πρίγγου, και (πιθανότατα) χαλκευμένα μέλη και ψευδεπίγραφα μέλη καθώς και μεταφερθέντα μέλη από εκδόσεις και χειρόγραφα τρίτων συχνά χωρίς την άδειά τους (Καραμάνη, Χρυσάνθου, Ταλιαδώρου, Μήτρου κλπ) όλα από κάποιον δικηγόρο Ανδρέα Λεωνίδου Παπανδρέου ο οποίος είχε (άγνωστο πώς...) πάρει και τα δικαιώματα των εκδόσεων από τους κληρονόμους Πρίγγου. Ανθρωπίνως και ηθικώς δε θέλω να πω κουβέντα μη μπλέξουμε και σε δικαστήρια και τα αφήνω στην κρίση του καθενός. Μουσικώς όμως συνιστά νοθεία, κακοποίηση και παραπλάνηση μεγάλου βαθμού και διασυρμό του μουσικού Πρίγγου μέσα από κακότυπες, ανεξέλεγκτες, κακοφτιαγμένες "ρωσικές σαλάτες".
Η συνέχεια για όλα τα βιβλία Πρίγγου, γνήσια και μη, είναι η προκρούστειου τύπου κατά το σύστημα Καρά, "διόρθωση" των βιβλίων (στη Λειτουργία τι να διορθώσεις να πάρει η ευχή; το χαίρε χάος αμέτρητον;) και ο εμπλουτισμός τους από μέλη απομαγνητοφωνημένα. Εδώ τιμώ το μόχθο του κ. Κωνσταντίνου αλλά τα λάθη απομαγνητοφώνησης είναι πολλά και αποχρωματίζουν το έξοχο ύφος του διδασκάλου Πρίγγου. Και ναι, ο Πρίγγος εκτελεί (ιδίως στα τελευταία καταγραφέντα του) έλξεις συχνά. Και ναι, πολλοί επίγονοί του δεν τις πολυσυνέλαβαν. Επίσης ο Πρίγγος εκτελεί με τρόπο που μόλις τον πιάνει το αυτί περίτεχνες και ακριβές αναλύσεις αβίαστα σα να μιλάει. Και δυστυχώς οι αρκετούτσικες παραφωνίες του (λόγω ηλικίας και ασθενείας κυρίως) δυσχεραίνουν το έργο της απομαγνητοφώνησης. Όμως και πολλά δεν τα κατενόησε ο κ.Κωνσταντίνου και πολλά τα επινόησε για να "εντάξει" τον Πρίγγο στο σύστημα Καρά ή και τα φαντασιώθηκε. Αλλά επειδή scripta manent η νίκη φοβούμαι ότι θα είναι δική τους αφού θα διαιωνίσουν τις παρεμβάσεις τους εκδοτικά.
Μια παράκληση και πρόταση προς αυτούς όμως: Κύριοι (Κωνσταντίνου και συνεργάτες), έστω και έτσι, μην επανεκδώσετε το βαναυσούργημα "Λειτουργία Πρίγγου-Παπανδρέου" αλλά απομαγνητοφωνήσατε ό,τι υπάρχει, εξασφαλίστε νομίμως ό,τι έχει διασώσει στα ωραιότατα χειρογραφημένα βιβλιάριά του Ο μακαριστός ΑΠΜΧΕ Βασίλειος Νικολαΐδης, ψάξτε να βρείτε απομαγνητοφωνήσεις άριστες μελών Πρίγγου υπό Στανίτσα καθώς και χειρόγραφα Χερουβικών και άλλων μελών που "βόσκουν" σε προσωπικά αρχεία. Ο μακαριστός ΑΜΜΧΕ Αβραάμ Ευθυμιάδης είχε στα αρχεία του (τα έχουν και μαθητές του) τη μοναδική πλήρη αυθεντική σειρά Λειτουργικών Πρίγγου και πολλά άλλα μέλη, μια και ήταν κοντά του επί δεκαετίες. Κι αν μπορείτε, με επίπονη και κριτική εργασία (αρετές που δε σας λείπουν) να "ξεσκαρτάρετε" κι ό,τι μπορείτε από τη "Λειτουργία Πρίγγου-Παπανδρέου". Κοινό μυστικό βέβαια συνιστά η υπεραφθονία Πριγγικών παπαδικών θέσεων στις εκδεδομένες Λειτουργίες των άξιων μαθητών και συνεχιστών του Καραμάνη, Θεοδοσόπουλου, Ταλιαδώρου, όπως και στα μέλη επί χειρογράφων Στανίτσα.

Ναι μεν αλλά

αρχή άνδρα δείκνυσι, και έκδοσιν εκδότην... Και οι λίθοι κεκράξονται!

Δ.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Κύριε Μπουλμπουτζή και όσοι ενδιαφέρομενοι,

ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με το θέμα της συνέχειας του Αναστασιματαρίου. Πάντως δεν ξεκαθαρίστηκε τι είναι ποιού στην παρούσα μορφή του έργου. Τα Εωθινά είναι το πιο σκοτεινό σημείο. Και ο Α.Λ.Παπανδρέου πρόσωπο σκοτεινών μουσικών σελίδων.

Και για να ρίξω και μια βόμβα: Ο μακαρίτης ο Στανίτσας δεν περιορίστηκε στη συμμετοχή στην αντικατάσταση των μελών Πρίγγου για το Αναστασιματάριο. Μέγα μέρος (πιθανότατα όλο) το Τριώδιό του δόθηκε ομοίως με σειρά μαγνητοταινιών στο Σαλτάρη ο οποίος και τις απομαγνητοφώνησε, επιμεληθείς το όλο έργο. Φίλος μου έχει αρκετό μέρος αυτών των ταινιών (τις άκουσα κι εγώ), που η χάρη τους έχει φθάσει και μέχρι τον Έβρο!

Όχι, ο μακαρίτης ο Αβραάμ δεν εξέδωσε ποτέ Λειτουργικά Πρίγγου αλλά μόνον τα δικά του. Ένας από τους λόγους ήταν ότι δε δεχόταν στην εκκλησιαστική μουσική μακαμόηχους.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κύριε Μπουλμπουτζή και όσοι ενδιαφέρομενοι,

ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με το θέμα της συνέχειας του Αναστασιματαρίου. Πάντως δεν ξεκαθαρίστηκε τι είναι ποιού στην παρούσα μορφή του έργου. Τα Εωθινά είναι το πιο σκοτεινό σημείο. Και ο Α.Λ.Παπανδρέου πρόσωπο σκοτεινών μουσικών σελίδων.

Και για να ρίξω και μια βόμβα: Ο μακαρίτης ο Στανίτσας δεν περιορίστηκε στη συμμετοχή στην αντικατάσταση των μελών Πρίγγου για το Αναστασιματάριο. Μέγα μέρος (πιθανότατα όλο) το Τριώδιό του δόθηκε ομοίως με σειρά μαγνητοταινιών στο Σαλτάρη ο οποίος και τις απομαγνητοφώνησε, επιμεληθείς το όλο έργο. Φίλος μου έχει αρκετό μέρος αυτών των ταινιών (τις άκουσα κι εγώ), που η χάρη τους έχει φθάσει και μέχρι τον Έβρο!

Όχι, ο μακαρίτης ο Αβραάμ δεν εξέδωσε ποτέ Λειτουργικά Πρίγγου αλλά μόνον τα δικά του. Ένας από τους λόγους ήταν ότι δε δεχόταν στην εκκλησιαστική μουσική μακαμόηχους.

Υπάρχει τουλάχιστον ένα πρόσωπο μέσα στο φόρουμ που γνωρίζει λογικά καλύτερα από όλους πώς εξεδόθη το Τριώδιον και τί ηχογραφήσεις Τριωδίου έκανε ο Στανίτσας. Γιορτάζει και σήμερα...
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κύριε Μπουλμπουτζή και όσοι ενδιαφέρομενοι,

Όχι, ο μακαρίτης ο Αβραάμ δεν εξέδωσε ποτέ Λειτουργικά Πρίγγου αλλά μόνον τα δικά του. Ένας από τους λόγους ήταν ότι δε δεχόταν στην εκκλησιαστική μουσική μακαμόηχους.

Αλλά αντέγραψε ο αυτός Αβραάμ μακαμόηχους για ένα συμπλήρωμα παράρτημα έκδοσης Θ. Λειτουργίας στη δεκαετία του 70 αν δεν απατώμαι...
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αλλά αντέγραψε ο αυτός Αβραάμ μακαμόηχους για ένα συμπλήρωμα παράρτημα έκδοσης Θ. Λειτουργίας στη δεκαετία του 70 αν δεν απατώμαι...

Δεν είπα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με την άποψή του...
Αυτό που λέτε είναι αληθές για τον επιμελητή και αντιγραφέα Ευθυμιάδη... Ας μην πούμε περισσότερα...
 
Ανδρέα Λεωνίδου Παπανδρέου ο οποίος είχε (άγνωστο πώς...) πάρει και τα δικαιώματα των εκδόσεων από τους κληρονόμους Πρίγγου.

Έχω την εντύπωση ότι ο Παπανδρέου είχε παντρευτεί την κόρη του Πρίγγου. Αυτό μετ΄ επιφυλάξεως.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανδρέα Λεωνίδου Παπανδρέου ο οποίος είχε (άγνωστο πώς...) πάρει και τα δικαιώματα των εκδόσεων από τους κληρονόμους Πρίγγου.

Έχω την εντύπωση ότι ο Παπανδρέου είχε παντρευτεί την κόρη του Πρίγγου. Αυτό μετ΄ επιφυλάξεως.

Όσοι έχουν παρτίδες με κληρονόμους κάτι θα ξέρουν για το αν αληθεύει...

δ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Έχω και τους δύο τόμους. δεν έχω χρόνο για σκαναρίσματα κλπ και βέβαια υπάρχει και το θέμα των δικαιωμάτων για ανέβασμα εδώ. Πάντως, θα μπορούσα να τα ΄δωσω σε όποιον επιθυμεί για φωτοτύπηση και προσωπική χρήση, αλλά και διανομή σε όποιους επιθυμεί. Αν είναι κάποιος ενδιαφερόμενος, στην Αθήνα, ας μου γράψει ΠΜ, να συνεννοηθούμε.
(Εσύ αγαπητέ Nικόλαε είσαι στο Λονδίνο νομίζω; κάτι μπορεί να γίνει ίσως και για σένα. Θα προσπαθήσουμε να το φροντίσουμε)
Γιάννης Αρβανίτης

σκαναρίστηκε κάτι;;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σε ψηφιακά αρχεία υπάρχουν, όμως όχι στο Διαδίκτυο. Ήταν αρκετά επικίνδυνες για το forum οι ως τώρα καταγγελίες για υλικό του Πρίγγου ώστε να μην είναι δυνατόν να αναρτηθούν τα αρχεία αυτά. Αν θέλετε, σας τα στέλνω σε ΠΜ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μὴν τὸ ἀνακοινώνεις συνάδελφε, θὰ φᾶς κι ἄλλο ἐξώδικο :wink:
 

dimitris

Παλαιό Μέλος

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Πάντως, συγκρίνοντάς την, με τα άλλα πονήματα του μακαριστού Άρχοντα (Δοξαστάριον, Μ. Εβδομάδα), θα' λεγα ότι "είναι δύσκολη", διότι περιέχει μαθήματα αναλυμένα με δίγοργα, τρίγοργα κ.ά. ποικίλματα, τα οποία ένας "μέσος ψάλτης", θα δυσκολευόταν με ευκολία να ερμηνεύσει...
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Αλλά αντέγραψε ο αυτός Αβραάμ μακαμόηχους για ένα συμπλήρωμα παράρτημα έκδοσης Θ. Λειτουργίας στη δεκαετία του 70 αν δεν απατώμαι...
Όχι δεν αντέγραψε αυτά που γράφετε ο Αβραάμ Ευθυμιάδης .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όχι δεν αντέγραψε αυτά που γράφετε ο Αβραάμ Ευθυμιάδης .
Μιλώ για τη β έκδοση της Επιτόμου Θ. Λειτουργίας του Χ. Ταλιαδώρου. Αν δεν κάνω λάθος, περιέχει τα λειτουργικά του Πρίγγου σε ήχο α.
 
Last edited:

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Μιλώ για τη β έκδοση της Επιτόμου Θ. Λειτουργίας του Χ. Ταλιαδώρου. Αν δεν κάνω λάθος, περιέχει τα λειτουργικά του Πρίγγου σε ήχο α.
Το κατάλαβα βεβαίως.

Τα λειτουργικά αυτά κυκλοφορούσαν στην Θεσσαλονίκη σε χειρόγραφα εξ αντιγραφής από τον ένα στον άλλον.

Δεν χρειάστηκε να αντιγράψει κάτι ο αείμνηστος Παππούς.

Μεταπολεμικά θεωρήθηκαν.... σουξέ..!!
Ο Δάσκαλος ηχογράφησε δισκάκι με το Αξιόν εστίν.
Αργότερα όμως παραμελήθηκαν.
Στα 11χρόνια που ήμουν εκεί δύο φορές τα είπε ...και εντελώς μόνος του.

Για την ιστορία.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Έχω και εγώ τους δύο τόμους Της Λειτουργίας του Πρίγγου. Μάλιστα ο πρώτος τόμος έπεσε στα χέρια μου με έναν πολύ αστείο τρόπο. Όταν ήμουν φοιτητής ήδη είχα αγοράσει τον δεύτερο τόμο. Είχα σηκώσει όλα τα βιβλιοπωλεία ,που πουλούσαν μουσικά να βρω τον Α τόμο και δεν υπήρχε πουθενά ! Γνώρισα λοιπόν κάποιον άλλο φοιτητή -μεγάλο αλητάμπουρα- που ο πατέρας του ήταν ψάλτης. Επειδή κατάλαβε την μανία μου με τη βυζαντινή μουσική , μου λέει. "Ο πατέρας μου πουλάει κάποια βιβλία Βυζαντινής μουσικής , 500 δραχμές το ένα ,θέλεις να σου φέρω κανένα" ( το ποσό για τη δεκαετία του 80΄ ήταν αρκετά μεγάλο)"Βέβαια του απάντησα " Μου έφερε λοιπόν τον Α και Β τόμο της λειτουργίας του Πρίγγου. κράτησα μόνο τον Α τόμο γιατί τον Β τον είχα . Χαθήκαμε και μετά από 5-6 χρόνια που τον συνάντησα μου εκμυστηρεύτηκε ότι τα βιβλία που μου έφερε, τότε τα είχε "αφαιρέσει" από τη βιβλιοθήκη του πατέρα του ,γιατί είχε ανάγκη από λεφτά. Χαθήκαμε και πάλι για αρκετά χρόνια και ύστερα σε κάποια επίσκεψη μου στο Άγιο Όρος τον συνάντησα τυχαία ως μοναχό πλέον.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πάντως, συγκρίνοντάς την, με τα άλλα πονήματα του μακαριστού Άρχοντα (Δοξαστάριον, Μ. Εβδομάδα), θα' λεγα ότι "είναι δύσκολη", διότι περιέχει μαθήματα αναλυμένα με δίγοργα, τρίγοργα κ.ά. ποικίλματα, τα οποία ένας "μέσος ψάλτης", θα δυσκολευόταν με ευκολία να ερμηνεύσει...
Καί "μεγάλος ψάλτης" θα είχε πρόβλημα τότε και νυν. Πάντως μας έκανε καλό γιατί τότε εν Ελλάδι δέν γνωρίζαμε από αναλύσεις και πολλά τρίγοργα, εκτός του Αγίου Ορους πού έψελναν Νικόλαο κ.α. Εδώ τα λέγαμε με μετροφωνία. Καλό μας έκανε ο Παπανδρέου, Θεός σχωρεσοι τον Ανδρέα, γιατί πρίν τα ακούσματα και το ιντερνετ μας εισήγαγε σε άλλον άγνωστο χώρο καλλωπιστικών. Μάλλον γενικά το ονοματεπώνυμο Ανδρέας Παπανδρέου φέρνει καινοτομίες στην χώρα. :)
Δέν κατάλαβα γιατί τόσος πόλεμος εναντίον του.
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
............................................ Πάντως μας έκανε καλό γιατί τότε εν Ελλάδι δέν γνωρίζαμε από αναλύσεις και πολλά τρίγοργα, εκτός του Αγίου Ορους πού έψελναν Νικόλαο κ.α. .........................................................................................................................
Θα διαφωνήσω, εδώ, μαζί σας, διότι η ομορφιά & η αρχοντιά της μουσικής μας βρίσκεται, κατά τη γνώμη μου, "στην απλότητα & στη λιτότητα των θέσεων των μελών", όπως π.χ. στα μαθήματα, που εμπεριέχονται στο Δοξασταριό του, κι όχι στους εξεζητημένους λαρυγγισμούς...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Να πω, για τους λαρυγγισμούς, ότι σύμφωνα με το δικό μου αυτί τουλάχιστον, όταν οι λαρυγγισμοί είναι υπέρ το δέον πολλοί, στην ουσία το άκουσμα είναι το ίδιο με το να μην υπάρχουν καθόλου λαρυγγισμοί... Στην ουσία δηλαδή οι λαρυγγισμοί παύουν να είναι στολίδια και γίνονται ένα σολφέζ, απλώς με πολλές αναλύσεις. Γι' αυτό και ποτέ δεν συμπάθησα κάποιες συγκεκριμένες αγιορείτικες σχολές και επειδή γενικά υπάρχει πολύς φανατισμός από τους θιασώτες αυτού του ύφους, τους λέω ότι στο Άγιον Όρος δεν ψάλλουν όλοι (ευτυχώς) σαν μέλισσες που ζουζουνίζουν... :D
 
Top