«Λειτουργία», Κωνσταντίνου Πρίγγου, τόμος Α' και Β' (εκδ. 1974)

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Επειδή το έφερε σήμερα η συζήτηση να ρωτήσω τί γίνεται με τους δύο τόμους της "Λειτουργίας" που εξέδωσε ο Ανδρέας Λ. Παπανδρέου;
Ti ισχύει με τα δικαιώματα;

Επ' ευκαιρία, αναζητώ εδώ και μια δεκαετία τον πρώτο τόμο και δεν μπορώ να τον βρω πουθενά, ούτε σε φωτοτυπίες. Ο δεύτερος (τον οποίο και κατέχω) υπάρχει σχεδόν σε όλα τα εκκλ. βιβλιοπωλεία.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; :wink:
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Επειδή το έφερε σήμερα η συζήτηση να ρωτήσω τί γίνεται με τους δύο τόμους της "Λειτουργίας" που εξέδωσε ο Ανδρέας Λ. Παπανδρέου;
Ti ισχύει με τα δικαιώματα;

Επ' ευκαιρία, αναζητώ εδώ και μια δεκαετία τον πρώτο τόμο και δεν μπορώ να τον βρω πουθενά, ούτε σε φωτοτυπίες. Ο δεύτερος (τον οποίο και κατέχω) υπάρχει σχεδόν σε όλα τα εκκλ. βιβλιοπωλεία.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; :wink:

Έχω και τους δύο τόμους. δεν έχω χρόνο για σκαναρίσματα κλπ και βέβαια υπάρχει και το θέμα των δικαιωμάτων για ανέβασμα εδώ. Πάντως, θα μπορούσα να τα ΄δωσω σε όποιον επιθυμεί για φωτοτύπηση και προσωπική χρήση, αλλά και διανομή σε όποιους επιθυμεί. Αν είναι κάποιος ενδιαφερόμενος, στην Αθήνα, ας μου γράψει ΠΜ, να συνεννοηθούμε.
(Εσύ αγαπητέ Nικόλαε είσαι στο Λονδίνο νομίζω; κάτι μπορεί να γίνει ίσως και για σένα. Θα προσπαθήσουμε να το φροντίσουμε)
Γιάννης Αρβανίτης
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
(Εσύ αγαπητέ Nικόλαε είσαι στο Λονδίνο νομίζω; κάτι μπορεί να γίνει ίσως και για σένα. Θα προσπαθήσουμε να το φροντίσουμε)
Γιάννης Αρβανίτης
Θερμές ευχαριστίες εκ των προτέρων!
Θα παραβρίσκομαι στην Αθήνα στις 10-14 Δεκεμβρίου, οπότε θα χαρώ ιδιαίτερα για οποιαδήποτε συνάντησή μας.
Εννοείται ότι αυτό ισχύει και για όλα τα μέλη/φίλοι του Ψαλτολογίου!

ΥΓ: Διαμένω ωστόσο λίγο πιο κοντά εις τας Αθήνας... στο Μόναχο. :)
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Επειδή το έφερε σήμερα η συζήτηση να ρωτήσω τί γίνεται με τους δύο τόμους της "Λειτουργίας" που εξέδωσε ο Ανδρέας Λ. Παπανδρέου;
Ti ισχύει με τα δικαιώματα;

Επ' ευκαιρία, αναζητώ εδώ και μια δεκαετία τον πρώτο τόμο και δεν μπορώ να τον βρω πουθενά, ούτε σε φωτοτυπίες. Ο δεύτερος (τον οποίο και κατέχω) υπάρχει σχεδόν σε όλα τα εκκλ. βιβλιοπωλεία.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; :wink:

Έχω και τους δύο τόμους. δεν έχω χρόνο για σκαναρίσματα κλπ και βέβαια υπάρχει και το θέμα των δικαιωμάτων για ανέβασμα εδώ. Πάντως, θα μπορούσα να τα ΄δωσω σε όποιον επιθυμεί για φωτοτύπηση και προσωπική χρήση, αλλά και διανομή σε όποιους επιθυμεί. Αν είναι κάποιος ενδιαφερόμενος, στην Αθήνα, ας μου γράψει ΠΜ, να συνεννοηθούμε.
(Εσύ αγαπητέ Nικόλαε είσαι στο Λονδίνο νομίζω; κάτι μπορεί να γίνει ίσως και για σένα. Θα προσπαθήσουμε να το φροντίσουμε)
Γιάννης Αρβανίτης

Και σε μένα υπάρχουν. Δεν τους έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Άθλια έκδοση, γεμάτη από λάθη, χάλια χαρτί, "επιμέλεια" ανεπαρκής. Αναμφισβήτητα και ως πραγματοποίηση και ως εκτέλεση έκδοσης εξέθεσαν τον Πρίγγο. Τα ξαναγράψαμε εκτενώς αυτά εδώ στο Ψαλτολόγιον.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Και σε μένα υπάρχουν. Δεν τους έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Άθλια έκδοση, γεμάτη από λάθη, χάλια χαρτί, "επιμέλεια" ανεπαρκής. Αναμφισβήτητα και ως πραγματοποίηση και ως εκτέλεση έκδοσης εξέθεσαν τον Πρίγγο. Τα ξαναγράψαμε εκτενώς αυτά εδώ στο Ψαλτολόγιον.

Αφου δεν τους θες, δεν τους δινεις σε μας που τους χρειαζομαστε καμια φορα. Να μην σκονιζονται και στην βιβλιοθηκη!!! :D
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Αφου δεν τους θες, δεν τους δινεις σε μας που τους χρειαζομαστε καμια φορα. Να μην σκονιζονται και στην βιβλιοθηκη!!! :D

Σε ένα περιβόλι και τα γαϊδουράγκαθα χρειάζονται, έστω και ως παράδειγμα προς αποφυγήν. Άλλωστε, δεν είπα ότι "δεν τους θέλω".:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σε ένα περιβόλι και τα γαϊδουράγκαθα χρειάζονται, έστω και ως παράδειγμα προς αποφυγήν. Άλλωστε, δεν είπα ότι "δεν τους θέλω".:)

Μανόλη,

Αν έχεις γαϊδουράγκαθα, ξέχνα το περιβόλι. Άρα μάλλον αφού έχεις περιβόλι, οι τόμοι που αποστρέφεσαι δεν μπορεί να είναι γαϊδουράγκαθα!:wink:

Δ.

Υγ Κι αφού ο λόγος το' φερε, πβ. Ιερεμ. ιβ, 10.
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Μανόλη,

Αν έχεις γαϊδουράγκαθα, ξέχνα το περιβόλι. Άρα μάλλον αφού έχεις περιβόλι, οι τόμοι που αποστρέφεσαι δεν μπορεί να είναι γαϊδουράγκαθα!:wink:

Δ.

Αγαπητέ μου δεν συμφωνώ
παντού, σε όλα τα περιβόλια, τα εντός και τα εκτός, τα εγγύς και τα μακράν, υπάρχουν και τέτοια. Μην πας μακρυά. Κάπου εδώ...κοντά. Φυσιολογικά πράγματα.
Το γιατί δεν μου αρέσουν αυτοί οι τόμοι το εξήγησα, το γιατί δεν έπρεπε καν να εκδοθούν το έγραψα παλαιότερα, μην γενικεύουμε, μην το πάμε αλλού..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ε, καλά! Από το «Άθλια έκδοση, γεμάτη από λάθη, χάλια χαρτί, "επιμέλεια" ανεπαρκής» μέχρι το «γαΙδουράγκαθα» και το «παράδειγμα προς αποφυγήν» υπάρχει χάσμα μέγα! Καλώς ή κακώς, εξεδώθησαν. Το κείμενο, όμως, παρά το ότι είναι γεμάτο λάθη και αποτελεί εν πολλοίς πρόχειρες καταγραφές τρίτων, δεν παύει να αποδίδεται στον Πρίγγο, έστω κι αν υπάρχουν αμφιβολίες για ορισμένα μέλη! Οπότε, το «thanks» για το πρώτο μήνυμα, για τα άλλα δεν μπορώ να συμφωνήσω...
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Ε, καλά! Από το «Άθλια έκδοση, γεμάτη από λάθη, χάλια χαρτί, "επιμέλεια" ανεπαρκής» μέχρι το «γαΙδουράγκαθα» και το «παράδειγμα προς αποφυγήν» υπάρχει χάσμα μέγα! Καλώς ή κακώς, εξεδώθησαν. Το κείμενο, όμως, παρά το ότι είναι γεμάτο λάθη και αποτελεί εν πολλοίς πρόχειρες καταγραφές τρίτων, δεν παύει να αποδίδεται στον Πρίγγο, έστω κι αν υπάρχουν αμφιβολίες για ορισμένα μέλη! Οπότε, το «thanks» για το πρώτο μήνυμα, για τα άλλα δεν μπορώ να συμφωνήσω...

Μα δεν είπα τίποτα για το κείμενο, ούτε ότι δεν είναι του Πρίγγου. Για την έκδοση μιλώ. Το εάν έπρεπε να γίνουν μην τα λέμε πάλι. Το πώς έγιναν λέμε. Και εάν ζούσε...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΟΚ! Τότε συμφωνούμε απόλυτα! Θυμάμαι τι λέγατε και μου έκανε εντύπωση η κυνικότητα του εκδότη (Θεός σχωρέσ' τον). Απλά, συνήθως ένας αρνητικός γενικός χαρακτηρισμός συνήθως συνεπάγεται σε αφορισμό του συνόλου.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Καλως η κακως εξεδοθησαν. Τουλαχιστον δεν κυκλοφορουν σε στυλ μπροσουρα, και κακεκτυπες φωτοτυπιες, πολλες φορες στα μυστικα... οπως π.χ. τα χειρογραφα του κυρ-Θρασυβουλου και αλλων Πρωτοψαλτων του παρελθοντος.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Και σε μένα υπάρχουν. Δεν τους έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Άθλια έκδοση, γεμάτη από λάθη, χάλια χαρτί, "επιμέλεια" ανεπαρκής. Αναμφισβήτητα και ως πραγματοποίηση και ως εκτέλεση έκδοσης εξέθεσαν τον Πρίγγο. Τα ξαναγράψαμε εκτενώς αυτά εδώ στο Ψαλτολόγιον.

Συμφωνώ (εν μέρει) μαζί σας. Η (ενίοτε έντονη) ευαισθησία μας για τον Πρίγγο δεν πρέπει, όμως, να εξαντλείται μόνο στην έκδοση της Θ.Λειτουργίας από τον Παπανδρέου υπερτονίζοντας τα προφανή...Και μια "προσεγμένη" έκδοση, γεμάτη "διορθώσεις", με άριστο χαρτί και με περισσή "επιμέλεια" θα μπορούσε να εκθέσει τον Πρίγγο!

ΥΓ. Γνωρίζοντας την πείρα και το μεράκι σας (ως συγγραφέα, εκδότη και επιμελητή πάμπολλων βιβλίων), θα ήθελα την γνώμη σας (στο οικείο θέμα, κατόπιν συνεννόησης με τον Διαχειριστή) και για τις μετά το 1974 εκδόσεις Πρίγγου. Ευχαριστώ.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Συμφωνώ (εν μέρει) μαζί σας. Η (ενίοτε έντονη) ευαισθησία μας για τον Πρίγγο δεν πρέπει, όμως, να εξαντλείται μόνο στην έκδοση της Θ.Λειτουργίας από τον Παπανδρέου υπερτονίζοντας τα προφανή...Και μια "προσεγμένη" έκδοση, γεμάτη "διορθώσεις", με άριστο χαρτί και με περισσή "επιμέλεια" θα μπορούσε να εκθέσει τον Πρίγγο!

ΥΓ. Γνωρίζοντας την πείρα και το μεράκι σας (ως συγγραφέα, εκδότη και επιμελητή πάμπολλων βιβλίων), θα ήθελα την γνώμη σας (στο οικείο θέμα, κατόπιν συνεννόησης με τον Διαχειριστή) και για τις μετά το 1974 εκδόσεις Πρίγγου. Ευχαριστώ.

Επειδή το οικείο θέμα είναι κλειστό, δίνω εδώ μια ειλικρινή συνάμα όμως και διπλωματική απάντηση στον εκλεκτό και ρέκτη κ. Δημήτριο Ζαγκανά: Δεν τις έχω αυτές τις εκδόσεις.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Επειδή η αρχική προσφορά μου για την Λειτουργία του Κ. Πρίγγου μάλλον ξεχάστηκε εν μέσω.... ακανθών :), επιτρέψτε μου να την επαναλάβω. Μπορώ επίσης να προσφέρω και κάποια άλλα βιβλία, όπως π.χ. Λειτουργία Αντ. Σύρκα, Λειτουργικά Αλ. Κεχαγιόπουλου, Τριώδιον Αντ. Σύρκα κά. Επειδή ειλικρινά δεν έχω τον χρόνο να κάνω την σχετική εργασία, παρακαλώ κάποιον να προσφερθεί να την κάνει και να προσφέρει και στο υπόλοιπο φόρουμ. Αν υπάρχει τέτοια επιθυμία, ας επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου.
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Επειδή η αρχική προσφορά μου για την Λειτουργία του Κ. Πρίγγου μάλλον ξεχάστηκε εν μέσω.... ακανθών :), επιτρέψτε μου να την επαναλάβω. Μπορώ επίσης να προσφέρω και κάποια άλλα βιβλία, όπως π.χ. Λειτουργία Αντ. Σύρκα, Λειτουργικά Αλ. Κεχαγιόπουλου, Τριώδιον Αντ. Σύρκα κά. Επειδή ειλικρινά δεν έχω τον χρόνο να κάνω την σχετική εργασία, παρακαλώ κάποιον να προσφερθεί να την κάνει και να προσφέρει και στο υπόλοιπο φόρουμ. Αν υπάρχει τέτοια επιθυμία, ας επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου.

Θα παραβρίσκομαι στην Αθήνα στις 10-14 Δεκεμβρίου

Αγαπητέ κ. Αρβανίτη,
θερμές ευχαριστίες εκ των προτέρων για την προσφορά και διάθεση των ως άνω δυσεύρετων συγγραμμάτων στο ευρύτερο κοινό. Εγώ πάντος προσφέρομαι εθελοντικά (όσοι πιστοί προσέλθετε :D) το τετραήμερο της παραμονής μου στην Αθήνα να αφιερώσω έστω και μια μέρα για την παραλαβή, φωτοτύπιση και επιστροφή των παραπάνω βιβλίων. Βέβαια η δε σάρωση θα επακολουθήσει προσεχώς στο Μόναχο :).

Όσο για την περαιτέρω ανάρτηση στο Ψαλτολόγιο, θα πρέπει να μας διευκρινιστεί :confused: από του διαχειριστές αν είναι εφικτό και επιτρεπτό να γίνει κάτι τέτοιο λόγω (τυχόν) πνευματικών δικαιωμάτων!
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
(Το μήνυμα τροποιήθηκε παρακάτω κατόπιν περισκέψεως)
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Το Δοαξαστάριον του Πρίγγου, η Μ. Εβδομάς και το Αναστασιματάριον μέχρι του Θεοτοκίου των Εσπερίων Στιχηρών Δ΄Ήχου εκδόθηκαν από τον ίδιο. Όμως για την ιστορία, ο Πρίγγος απέστελνε τα χειρόγραφα στους Αβραάμ Ευθυμιάδη και Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο και εκείνοι τα διόρθωναν ορθογραφικά και ρυθμικά και προσέθεταν ορισμένες (λάθος συχνάκις) υφεσοδιέσεις κατά τα ωδειακά θεωρητικά διατεταγμένα της εποχής (που όμως δεν ακολουθούσε ο Πρίγγος και το προφορικο του ύφος και ευτυχώς ανέτρεψε ο μεγάλος θεωρητικός Σίμων Καράς για να εκτραπεί και ο ίδιος προς το άλλο άκρον...). Εν πάσει περιπτώσει τα βιβλία αυτά έίναι γνήσια.
Το υπόλοιπο Αναστασιματάριον συμπληρώθηκε μετά θάνατον από την πένα (ευτυχώς) του Νερατζή. Εδώ υπάρχουν δυο σενάρια. Το πρώτο είναι η ηχογράφηση αρκετών ύμνων από το γέροντα Πρίγγο στο Νερατζή, από τους οποίους όμως δε μπορούσε να συμπληρωθεί βιβλίο. Το δεύτερο σενάριο είναι ο ισχυρισμός του μακαριστού διαδόχου του ΑΠΜΧΕ Θρασυβούλου Στανίτσα ότι εκείνος μετά το θάνατο του Πρίγγου παρέδωσε πλήρη σειρά μαγνητοταινιών στο Νερατζή για να απομαγνητοφωνήσει, ώστε να συμπληρώσει το έργο. Υποψιάζομαι ότι η συνέχεια του βιβλίου συνιστά συνδυασμό και των δυο εκδοχών. Εξάλλου φαίνεται από το ύφος, παρά τα πάμπολλα τυπογραφικά και ορθογραφικά λάθη. Αυτά μέχρι και τους Αίνους του ΠΛ Δ΄. Τα 11 Εωθινά Δοξαστικά προέρχονται από άγνωστη πηγή με μόνη τη σημείωση ότι "εγράφησαν ζώντος του διδασκάλου" (από ποιούς;). Όμως, αφενός είναι πολλά τα λάθη τους σε σημείο που να μη βγαίνει νόημα σε κάποιες γραμμές, αφετέρου δε η εκδοχή αυτή των Εωθινών, αν και όσο είναι γνήσια (επειδή οι παραξενιές και οι καρκατσουλιές είναι πολλές), είναι παλαιότερη από εκείνη των ηχογραφήσεων που σώζονται και ανήκει εν πολλοίς στις εξωπατριαρχικές συνθέσεις-αποδόσεις του Πρίγγου.
Η δίτομη Λειτουργία Πρίγγου είναι ένα νόθο έργο που διασταυρώνει ακαθόριστα χαμένα χειρόγραφα Πρίγγου, και (πιθανότατα) χαλκευμένα μέλη και ψευδεπίγραφα μέλη καθώς και μεταφερθέντα μέλη από εκδόσεις και χειρόγραφα τρίτων συχνά χωρίς την άδειά τους (Καραμάνη, Χρυσάνθου, Ταλιαδώρου, Μήτρου κλπ) όλα από κάποιον δικηγόρο Ανδρέα Λεωνίδου Παπανδρέου ο οποίος είχε (άγνωστο πώς...) πάρει και τα δικαιώματα των εκδόσεων από τους κληρονόμους Πρίγγου. Ανθρωπίνως και ηθικώς δε θέλω να πω κουβέντα μη μπλέξουμε και σε δικαστήρια και τα αφήνω στην κρίση του καθενός. Μουσικώς όμως συνιστά νοθεία, κακοποίηση και παραπλάνηση μεγάλου βαθμού και διασυρμό του μουσικού Πρίγγου μέσα από κακότυπες, ανεξέλεγκτες, κακοφτιαγμένες "ρωσικές σαλάτες".
Η συνέχεια για όλα τα βιβλία Πρίγγου, γνήσια και μη, είναι η προκρούστειου τύπου κατά το σύστημα Καρά, "διόρθωση" των βιβλίων (στη Λειτουργία τι να διορθώσεις να πάρει η ευχή; το χαίρε χάος αμέτρητον;) και ο εμπλουτισμός τους από μέλη απομαγνητοφωνημένα. Εδώ τιμώ το μόχθο του κ. Κωνσταντίνου αλλά τα λάθη απομαγνητοφώνησης είναι πολλά και αποχρωματίζουν το έξοχο ύφος του διδασκάλου Πρίγγου. Και ναι, ο Πρίγγος εκτελεί (ιδίως στα τελευταία καταγραφέντα του) έλξεις συχνά. Και ναι, πολλοί επίγονοί του δεν τις πολυσυνέλαβαν. Επίσης ο Πρίγγος εκτελεί με τρόπο που μόλις τον πιάνει το αυτί περίτεχνες και ακριβές αναλύσεις αβίαστα σα να μιλάει. Και δυστυχώς οι αρκετούτσικες παραφωνίες του (λόγω ηλικίας και ασθενείας κυρίως) δυσχεραίνουν το έργο της απομαγνητοφώνησης. Όμως και πολλά δεν τα κατενόησε ο κ.Κωνσταντίνου και πολλά τα επινόησε για να "εντάξει" τον Πρίγγο στο σύστημα Καρά ή και τα φαντασιώθηκε. Αλλά επειδή scripta manent η νίκη φοβούμαι ότι θα είναι δική τους αφού θα διαιωνίσουν τις παρεμβάσεις τους εκδοτικά.
Μια παράκληση και πρόταση προς αυτούς όμως: Κύριοι (Κωνσταντίνου και συνεργάτες), έστω και έτσι, μην επανεκδώσετε το βαναυσούργημα "Λειτουργία Πρίγγου-Παπανδρέου" αλλά απομαγνητοφωνήσατε ό,τι υπάρχει, εξασφαλίστε νομίμως ό,τι έχει διασώσει στα ωραιότατα χειρογραφημένα βιβλιάριά του Ο μακαριστός ΑΠΜΧΕ Βασίλειος Νικολαΐδης, ψάξτε να βρείτε απομαγνητοφωνήσεις άριστες μελών Πρίγγου υπό Στανίτσα καθώς και χειρόγραφα Χερουβικών και άλλων μελών που "βόσκουν" σε προσωπικά αρχεία. Ο μακαριστός ΑΜΜΧΕ Αβραάμ Ευθυμιάδης είχε στα αρχεία του (τα έχουν και μαθητές του) τη μοναδική πλήρη αυθεντική σειρά Λειτουργικών Πρίγγου και πολλά άλλα μέλη, μια και ήταν κοντά του επί δεκαετίες. Κι αν μπορείτε, με επίπονη και κριτική εργασία (αρετές που δε σας λείπουν) να "ξεσκαρτάρετε" κι ό,τι μπορείτε από τη "Λειτουργία Πρίγγου-Παπανδρέου". Κοινό μυστικό βέβαια συνιστά η υπεραφθονία Πριγγικών παπαδικών θέσεων στις εκδεδομένες Λειτουργίες των άξιων μαθητών και συνεχιστών του Καραμάνη, Θεοδοσόπουλου, Ταλιαδώρου, όπως και στα μέλη επί χειρογράφων Στανίτσα.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το υπόλοιπο Αναστασιματάριον συμπληρώθηκε μετά θάνατον από την πένα (ευτυχώς) του Νερατζή. Εδώ υπάρχουν δυο σενάρια. Το πρώτο είναι η ηχογράφηση αρκετών ύμνων από το γέροντα Πρίγγο στο Νερατζή, από τους οποίους όμως δε μπορούσε να συμπληρωθεί βιβλίο. Το δεύτερο σενάριο είναι ο ισχυρισμός του μακαριστού διαδόχου του ΑΠΜΧΕ Θρασυβούλου Στανίτσα ότι εκείνος μετά το θάνατο του Πρίγγου παρέδωσε πλήρη σειρά μαγνητοταινιών στο Νερατζή για να απομαγνητοφωνήσει, ώστε να συμπληρώσει το έργο.
Όπως έχω καταλάβει από τους προλόγους των βιβλίων, η συνέχεια του Αναστασιματαρίου του Πρίγγου καταγράφηκε πρωτογενώς από τις ηχογραφήσεις του Νεραντζή, αλλά δε διατηρήθηκε αυτούσια στην έκδοση. Σημειωτέον πως αυτά που είχα ανεβάσει δεν είναι το σύνολο των ηχογραφήσεων, καθώς λείπει μια κασέτα που δεν ήρθε ακόμη στα χέρια μου και συμπληρώνει το puzzle. Ο ίδιος ο Νεραντζής ξεκαθαρίζει τα πράγματα στο κείμενό του στη νέα έκδοση του Αναστασιματαρίου. Εκεί φαίνεται ο τρόπος που συντίθενται οι δύο εκδοχές που αναφέρατε. Παραθέτω παρακάτω τη σχετική παράγραφο του κειμένου του (ελπίζω να μας συγχωρήσουνε οι έχοντες τα δικαιώματα το μικρό απόσπασμα από την εν λόγω έκδοση).
View attachment Eisagogi.jpg

Ο μακαριστός ΑΜΜΧΕ Αβραάμ Ευθυμιάδης είχε στα αρχεία του (τα έχουν και μαθητές του) τη μοναδική πλήρη αυθεντική σειρά Λειτουργικών Πρίγγου και πολλά άλλα μέλη, μια και ήταν κοντά του επί δεκαετίες.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λέτε. Γνωρίζετε αν ο μακαριστός τα περιέλαβε στις εκδόσεις του υμνολογίου του (το οποίο δυστυχώς δεν έχω στα χέρια μου);
 
Last edited:
Top