«Καλλικέλαδος Αηδών», Βασιλείου Νικολαΐδου Ζαγκλιβερινού, Θεσσαλονίκη, επίτομη (1882)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
κ.Τσαβαρή Μιχαήλ χαίρετε!
Θα σας παρακαλούσα εάν έχετε συλλέξει κάποια ιστορικά στοιχεία περί του ανδρός Βασιλείου Νικολαϊδου του Ζαγκλιβερινού να μας τα κοινοποιήσετε, καθότι στο Ζαγκλιβέρι (Νομός Θεσσαλονίκης) υπάρχει άγνοια περί αυτού.
Στό Λεξικόν της Βυζαντινής Μουσικής - Γεωργίου Παπαδόπουλου Πρωτέκδικου ἀναφέρεται ὅτι «εγεννήθη εις Ζαγκλιβέριον και απεβίωσεν εν Αθήναις τω 1926 εις ηλικίαν 80 ετών. Έψαλεν εν Σμύρνη, εν Θεσ/νίκη και εν Αθήναις».
Ἄρα, ἁπλῶς γεννήθηκε στό Ζαγκλιβέρι τό 1846 καί σύντομα προφανῶς μετοίκησε.
Τό ὅτι ἔψαλλε στή Θεσσαλονίκη ὑπάρχει μαρτυρία καί σ᾿ αὐτό τό θέμα.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στό Λεξικόν της Βυζαντινής Μουσικής - Γεωργίου Παπαδόπουλου Πρωτέκδικου ἀναφέρεται ὅτι «εγεννήθη εις Ζαγκλιβέριον και απεβίωσεν εν Αθήναις τω 1926 εις ηλικίαν 80 ετών. Έψαλεν εν Σμύρνη, εν Θεσ/νίκη και εν Αθήναις».
Ἄρα, ἁπλῶς γεννήθηκε στό Ζαγκλιβέρι τό 1846 καί σύντομα προφανῶς μετοίκησε.
Τό ὅτι ἔψαλλε στή Θεσσαλονίκη ὑπάρχει μαρτυρία καί σ᾿ αὐτό τό θέμα.

Στό ἄλλο θέμα δίδεται παραπομπή σέ βιογραφία του ἀπό Τάκης Καλογερόπουλος, Λεξικό της Ελληνικής μουσικής, εκδόσεις Γιαλλελή, 2001, σύνδεσμος πού δέν λειτουργεῖ ἀλλά παρέχεται ἀπό ἐδῶ.
Νικολαΐδης Βασίλειος
(ο Ζαγκλιβερινός). Πρωτοψάλτης, μελοποιός και μουσ/δάσκαλος από το Ζαγκλιβέρι της Χαλκιδικής. Έζησε στο 19ο αι. και λίγο στον 20ό αι. Μελοποίησε πολυποίκιλα μαθήματα, που όμως δεν υιοθετήθηκαν από την Εκκλησία. Ορισμένα από αυτά περιέχονται στην "Καλλικέλαδον Αηδόνα" του 1882, ενώ ο ίδιος εξέδωσε το 1904 δίτομη "Νέα Μουσική Χρηστομάθεια" στην οποία περιέλαβε πλήρη σειρά μαθημάτων (Εσπερινού, Όρθρου και Λειτουργίας).​
Γνωρίζει κανείς γιά τό δίτομο ἔργο "Νέα Μουσική Χρηστομάθεια" 1904;

 
Γνωρίζει κανείς γιά τό δίτομο ἔργο "Νέα Μουσική Χρηστομάθεια" 1904;

Βρήκα αναγγελία εκδόσεως στην Φόρμιγγα της 15.30-10-1903.
Πάντως, μέχρι στιγμής, δεν την έχω ανακαλύψει σε κάποια βιβλιοθήκη.
 

Attachments

  • Φόρμιγξ 15.30-10-1903.jpg
    124.3 KB · Views: 30

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
κ.Τσαβαρή Μιχαήλ χαίρετε!
Θα σας παρακαλούσα εάν έχετε συλλέξει κάποια ιστορικά στοιχεία περί του ανδρός Βασιλείου Νικολαϊδου του Ζαγκλιβερινού να μας τα κοινοποιήσετε, καθότι στο Ζαγκλιβέρι (Νομός Θεσσαλονίκης) υπάρχει άγνοια περί αυτού.
Ηλίας Π.Κορκόντζιλας
κ. Ηλία, θυμάμαι, όταν με τον αείμνηστο, εκ Ζαγκλιβερίου ορμώμενο, Άγγελο Μαργαρίτη, ψάλλαμε στις Ι. πανηγύρεις των Εκκλησιών του χωριού, καθώς το 'χε φέρει η κουβέντα, για τους παλλαιότερους ψάλτες του Ζαγκλιβερίου, είχε πει, σχετικά:
"Πολλά από τα μαθήματα, του Βασιλείου Νικολαϊδου του Ζαγκλιβερινού, δεν μπορώ να τα ψάλλω, ούτε παραλλαγή......"
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Επειδή οι εικόνες είναι ευκρινέστερες από άλλες αναρτήσεις του ιδίου βιβλίου, το έχω ανεβάσει ΕΔΩ.
Αν κάποιος είχε χρόνο θα ήταν καλό να ίσιωναν κάποιες σελίδες, να κόβονταν περιττά περιθώρια, για να είναι το αποτέλεσμα πιο άρτιο.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Επειδή οι εικόνες είναι ευκρινέστερες από άλλες αναρτήσεις του ιδίου βιβλίου, το έχω ανεβάσει ΕΔΩ.
Αν κάποιος είχε χρόνο θα ήταν καλό να ίσιωναν κάποιες σελίδες, να κόβονταν περιττά περιθώρια, για να είναι το αποτέλεσμα πιο άρτιο.

Νεοκλή, όχι ότι υπάρχει ο χρόνος, αλλά αφού έκανες εσύ την αρχή, είπα να κάνω εγώ το τέλος, για να έχουμε όλοι μας κι αυτό το βιβλίο σε βολική ψηφιακή μορφή.

Στην έκδοση που κατέβασες από το Πανεπιστήμιο Πατρών, υπήρχαν αρκετές σελίδες εκτός σειράς και έλειπαν εντελώς οι σελίδες 4-5 και 254-255 του βιβλίου. Οι εκτός σειράς μπήκαν στη θέση τους και οι σελίδες που έλειπαν αναπληρώθηκαν από παλαιότερη ανάρτηση του ίδιου βιβλίου (με διαφορετική ποιότητα βέβαια). Επίσης, στη σελίδα 369 του βιβλίου, λόγω σκισμένου φύλλου, φαινόταν μέρος της πίσω σελίδας. Και εδώ, το κομμάτι που έλειπε αναπληρώθηκε από παλαιότερη ανάρτηση. Τέλος, έφερα το εξώφυλλο μπροστά, αλλά κράτησα και τις αρχικές σελίδες με τις χειρόγραφες σημειώσεις.

Δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο ως προς την επεξεργασία, δεδομένης της ποιότητας της αρχικής σάρωσης, αλλά τουλάχιστον το τελικό αρχείο περιέχει το βιβλίο πλήρες, σε αρκετά καθαρή μορφή και σε μικρό σχετικά μέγεθος (17ΜΒ) για 564 σελίδες. Αν τυχόν παρατηρήσετε κάποιο σφάλμα, πείτε μου για να το διορθώσω, τώρα που έχω ακόμη όλο το υλικό της επεξεργασίας στον υπολογιστή.

Ευχές για καλλικέλαδα αηδονίσματα!!!
 

Attachments

  • Καλλικέλαδος Αηδών Βασιλείου Νικολαΐδου Ζαγκλιβερινού 1882.pdf
    17.3 MB · Views: 319

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
κ.Τσαβαρή Μιχαήλ χαίρετε!
Θα σας παρακαλούσα εάν έχετε συλλέξει κάποια ιστορικά στοιχεία περί του ανδρός Βασιλείου Νικολαϊδου του Ζαγκλιβερινού να μας τα κοινοποιήσετε, καθότι στο Ζαγκλιβέρι (Νομός Θεσσαλονίκης) υπάρχει άγνοια περί αυτού. Βέβαια το χωριό αυτό είχε παράδοση σε ιεροψάλτες που μάθαιναν τη βυζαντινή μουσική στο Άγιον Όρος κατά την εκεί παραμονή τους, όταν μετέφεραν από τα μετόχια της περιοχής εκεί τα σταφύλια.
Ηλίας Π.Κορκόντζιλας

Kαλησπέρα σας. Δυστυχώς δεν έχω πληροφορίες.
 
Top