«Ιχνηλατώντας την παλιά Λάρισα: Η εκκλησιαστική χορωδία του Αγίου Νικολάου» (άρθρο Ν. Παπαθεοδώρου)

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Ο διευθυντής της χορωδίας από το ΄54 έως το ΄72 ήταν ο παππούς μου (πατέρας της μητέρας μου).

Επίσης την περίοδο που σταμάτησε να ψέλνει η χορωδία πρωτοψάλτης στο ναό ήταν ο δάσκαλός μου και νυν πρωτοψάλτης .

Ευχαριστώ, λοιπόν, για την αφιέρωση γιατί με το ναό και τους χορούς του (Ευρωπαϊκούς και Βυζαντινούς) με συνδέουν πολλά.
 
Ο τελευταίος μαέστρος δε, ήταν μαέστρος και στην παιδική χορωδία του "Αγίου Αθανασίου" Λάρισας, όπου ήμουν χορωδός (8-16 ετών) και είχαμε κατακτήσει σε ευρωπαϊκό διαγωνισμό παιδικών χορωδιών το 2ο βραβείο στην κατηγορία folklore με το τραγούδι "Άϊντε Καραγκούνα" σε τετράφωνη εκτέλεση. Πολλοί δε μετά την ενηλικίωσή τους καταρτίσανε τι ανδρικές χορωδίες που αναφέρονται στο τέλος με παγκόσμιες επιτυχίες. Εγώ "λοξοδρόμησα" στην Βυζαντινή Μουσική!
 
Βέβαια να συμπληρώσω ότι οι χορωδία του ναού δεν σταμάτησε να ψάλλει δυτικότροπα, αφού ήταν της μόδας οι γάμοι στους κεντρικούς μεγάλους ναούς να γίνονται από την εν λόγω χορωδία "ψάλλοντας" τετράφωνα από τους γυναικωνίτες. Έπαιρνα μέρος συχνά (με ήθελε ο μαέστρος για τον απόστολο - καλό μεροκάματο!) μέχρι στην λήξη της μόδας αυτής, επειδή άρχισαν στους γάμους να ζητούν βυζαντινούς χορούς. Εκεί σταμάτησε οριστικώς το τετράφωνο στην Λάρισα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρακαλείται και ο κ. Ηλίας Παπαδόπουλος να μας πει για τη συμμετοχή του στο ως άνω χορωδιακό σχήμα. :):):)
 
Συμμετοχή δεν είχα στην εν λόγω χορωδία, όμως εχρημάτισα λαμπαδάριος στον Άγιο Νικόλαο 8-9 χρόνια. Τότε, ερχόντουσαν και λέγανε την Κασσιανή από τον γυναικωνίτη.
Ώσπου, μία Μ. Τρίτη...
Καυχᾶσθαι δὴ οὐ συμφέρει μοι... οἶδα ἄνθρωπον ἐν Χριστῷ πρὸ ἐτῶν οκτώ· εἴτε ἐν σώματι οὐκ οἶδα, εἴτε ἐκτὸς τοῦ σώματος οὐκ οἶδα, ὁ Θεὸς οἶδεν· ἁρπαγέντα τὸν τοιοῦτον ἕως γυναικωνίτου.
καὶ οἶδα τὸν τοιοῦτον ἄνθρωπον· εἴτε ἐν σώματι εἴτε ἐκτὸς τοῦ σώματος οὐκ οἶδα, ὁ Θεὸς οἶδεν·
ὅτι ἡρπάγη εἰς τὸν γυναικωνίτην καὶ είπεν εις τον χοράρχην και εις τινάς χορωδούς ἄρρητα ρήματα, ἃ οὐκ ἐξὸν ἀνθρώπῳ λαλῆσαι.
ὑπὲρ τοῦ τοιούτου καυχήσομαι, ὑπὲρ δὲ ἐμαυτοῦ οὐ καυχήσομαι εἰ μὴ ἐν ταῖς ἀσθενείαις μου.
ἐὰν γὰρ θελήσω καυχήσασθαι, οὐκ ἔσομαι ἄφρων· ἀλήθειαν γὰρ ἐρῶ.

Και δεν ξαναήλθαν.
 

greek487

Tasos N.
Ο διευθυντής της χορωδίας από το ΄54 έως το ΄72 ήταν ο παππούς μου (πατέρας της μητέρας μου).

Επίσης την περίοδο που σταμάτησε να ψέλνει η χορωδία πρωτοψάλτης στο ναό ήταν ο δάσκαλός μου και νυν πρωτοψάλτης .

Ευχαριστώ, λοιπόν, για την αφιέρωση γιατί με το ναό και τους χορούς του (Ευρωπαϊκούς και Βυζαντινούς) με συνδέουν πολλά.
Μνημόνευσε και το όνομα του, Χριστιανέ μου, έτσι για την ιστορία! :) Πρόκειται για τον Κωνσταντίνο Τσέλιο;

 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Μνημόνευσε και το όνομα του, Χριστιανέ μου, έτσι για την ιστορία! :) Πρόκειται για τον Κωνσταντίνο Τσέλιο;

Ναι. Πρόκειται για τον Κωνσταντίνο Τσέλιο, πατέρα της μητέρας μου.

Και ο πρωτοψάλτης και δάσκαλός μου, που ανέφερα, είναι ο εξαιρετικός Αθανάσιος Παναγούλης, μαθητής του Χατζημάρκου.
 
Last edited:
Top