«Θεία Λειτουργία» Κωνσταντίνου Τσάρα

P

ptz

Guest
-Περιήλθε στα χέρια μου-ευγενής προσφορά του-το εν θέματι βιβλίο του αγαπητού συναδέλφου Κων.ΤΣΑΡΑ,τον οποίο γνωρίζω μόνο μέσω ψαλτολογίου.Εχει μικρό σχήμα εγκολπίου,και αποτελείται από 400 περίπου σελίδες.
-Θα ήθελα προ οποιασδήποτε περί αυτού γνώμης μου,να επισημάνω ότι ύστερα από 30 και χρόνια ''επαγγελματικής'' ψαλτικής πορείας στα αναλόγια πολλών Εκκλησιών,αλλά και μετά 15ετή συμμετοχή μου στους Μαίστορες,έχω ''κατασταλάξει'' τόσο στο ''ρεπερτόριο'',όσο και στα αρεστά σε μένα μέλη.Και βέβαια με κύριο κορμό τα μέλη του Λαμπαδαρίου Πέτρου.Εννεκα τούτου έχω μία επιφύλαξη στα νεώτερα βιβλία.
-Ξεφυλλίζοντας λοιπόν και σιγοψάλλοντας διάφορα από το πόνημα του συναδέλφου,βρέθηκα προ μιάς ευχάριστης έκπληξης.Κατ αρχήν είναι λίαν εύχρηστο για τα αναλόγια,γιατί τα έχει όλα όσα χρειάζεται ένας ψάλτης στην Θ.Λειτουργία.Καθαρό στην γραφή και ορθογραφημμένο.Εχει πολλά παλαιά μέλη[χερουβικά-κοινωνικά κλπ],πασίγνωστα σε όλους.Από τα νέα μέλη-συνθέσεις του συναδέλφου
όπως χερουβικά,λειτουργικά,Αξιον εστίν κλπ,έμεινα σφόδρα ικανοποιημένος,επειδή ειλικρινά είναι απλά[όχι απλο.ι.κά]βγαίνανε όλα με τη μία,χωρίς ακροβασίες,άσκοπες υψιφωνίες,περιττές παραχορδές,συνεχή δίγοργα και τρίγοργα και με εξωεκκλησιαστικές γραμμές.Με μία πρόταση είναι γεμάτα παλαιές μελικές γραμμές όμορφα απανθισμένες.
-Τον συγχαίρω δημοσίως αν και μάλλον θα προσκρούσω στην μετριοφροσύνη του.
-Εύχομαι ή να το εκδόσει επίσημα και γιά όλους ή αν το βλέπει ερασιτεχνικά-ρομαντικά να το διαθέσει μέσω του ψαλτολογίου σε όλους.Σας διαβεβαιώ είναι πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο.
-Τέλος παρακαλώ και πάλι τους αρμοδίους περί των μουσικών κειμένων συντονιστάς,να ανοίξουν λήμμα στο όνομά του,στο θέμα ''Συνθέσεις μελών του φόρουμ'',γιατί νομίζω έχει πολλά να προσφέρει.Ας τον ωθήσουμε και μείς.
-Δυστυχώς δεν έχω σκάνερ για να δείτε τα περιεχόμενα.
-Συγνώμη για το μήκος του μηνύματος.Π.ΤΖ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μετὰ ἀπὸ αὐτὲς τὶς συστάσεις ἀναμένουμε μὲ ἀνυπομονησία κάποιο δείγμα, εἰδικὰ ἀπὸ τὰ λειτουργικά.
 
[FONT=&quot]Έστειλε και σε μένα αυτό το βιβλίο και το β[/FONT][FONT=&quot]ρίσκω στο αναλόγιο πολύ βολικό επίσης η μουσική ορθογραφία του είναι σωστή και οι γραμμές του κλασικές . Του αξίζει ένα μεγάλο ΕΥΓΕ!
[/FONT]

1) k_tsaras@yahoo.gr
2) κ, το τηλέφωνό του είναι 6944944320
 
υπάρχει εκδομένο το βιβλίο αυτό;;;
Αν ναι θα ήθελα να μάθω πως και από που θα μπορούσα να το προμηθευθώ από Θεσσαλονίκη. Είδα το δείγμα και ενθουσιάστηκα

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και να πάρω γνώμες για άλλα βιβλία Θείας Λειτουργίας (θα ήθελα κυρίως το βιβλίο που θα προμηθευτώ να έχει μια ποικιλία από σύντομα μαθήματα τρισάγια, χερουβικά, λειτουργικά κ.α λόγω του ότι ψάλω κυρίως το Σάββατο (ως μαθητευόμενος) και δεν γίνεται εκτενής αλλά σε σεβαστα πλαίσια συντομή)
Μάλλον στο δευτερο σκέλος είμαι λίγο εκτός θέματος αν υπάρχει κάποιο θέμα που να συζητούν περι τούτου παρακαλώ να μου το υποδείξετε να πάρω πληρωφορίες
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και να πάρω γνώμες για άλλα βιβλία Θείας Λειτουργίας (θα ήθελα κυρίως το βιβλίο που θα προμηθευτώ να έχει μια ποικιλία από σύντομα μαθήματα τρισάγια, χερουβικά, λειτουργικά κ.α λόγω του ότι ψάλω κυρίως το Σάββατο (ως μαθητευόμενος) και δεν γίνεται εκτενής αλλά σε σεβαστα πλαίσια συντομή)

(Προσπάθησα να σας στείλω ΠΜ, αλλά είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα).

Στο φόρουμ υπάρχουν ωραίες συλλογές (π.χ. Τσακίρογλου, Παπαζαρής κ.ά.), αλλά αν μιλάτε για εκδεδομένα βιβλία, (τουλάχιστον από όσα εγώ έχω δει) το "προφίλ" που ζητάτε αντιστοιχεί πλήρως στη λειτουργία του αείμνηστου Δ. Σουρλαντζή.
 
Στο φόρουμ υπάρχουν ωραίες συλλογές (π.χ. Τσακίρογλου, Παπαζαρής κ.ά.), αλλά αν μιλάτε για εκδεδομένα βιβλία, (τουλάχιστον από όσα εγώ έχω δει) το "προφίλ" που ζητάτε αντιστοιχεί πλήρως στη λειτουργία του αείμνηστου Δ. Σουρλαντζή.

Ευχαριστώ για την γνώμη σας μετα από μια "έρευνα αγοράς" και πέρνοντας γνώμες και από φίλους γνώστες του αντικειμένου κατέληξα σε αυτήν την επιλογη και το σχολιό μου για αυτό το βιβλίο είναι ότι είναι πολύ καλό (βεβαια όπως κάθε βιβλίο με τις ατέλιες του π.χ δεν έχει ποικηλία από αλληλουια του αποστόλου παρα μόνο δύο αλλα εμένα προσωπικά δεν μου χρειάζεται αυτό)
Σε γενικές γραμμές ειναι πολύ καλό.
Τώρα για το θέμα των ΠΜ θα τα ενεργοποιήσω πάραυτα
ευχαριστώ για τον χρόνο σας κ Γεώργιε.:):):)
 
Top