«Η Οκταηχία στην Ελληνική Λειτουργική Υμνογραφία», διδακτορική διατριβή Α. Αλυγιζάκη

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ολόκληρη η διατριβή διατίθεται από το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης

http://thesis.ekt.gr/0578

Δεν ξέρω πώς μπορεί να κατεβεί σε ένα αρχείο.

Ευχαριστώ το Γιώργο Μ. για την υπόδειξη του συνδέσμου σε άλλο θέμα.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω πώς μπορεί να κατεβεί σε ένα αρχείο.

Για να κατέβουν τα αρχεία αυτά θέλει λίγο χρόνο. Μπορείτε να τυπώσετε τις σελίδες (μας δίνει η σελίδα αυτή την δυνατότητα) σε pdf αρχείο και όχι σε φύλλο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τυπώνεται όλο το βιβλίο μαζί, αλλά μία μία οι σελίδες. Έτσι πρέπει να «τυπώσουμε» όλες τις σελίδες ξεχωριστά σε pdf αρχεία και μετά ενώνουμε τις σελίδες σε ένα αρχείο με το Adobe Acrobat Pro.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο βιβλίο, εάν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα δικαιώματα και για να αποφύγετε την φασαρία του κατεβάσματος, θα μπορούσα να το ανεβάσω εγώ, γιατί το έχω σκανάρει από δικό μου αντίτυπο. Αν μας επιτρέψει ο διαχειρηστής θα ανέβει, αλλιώς...μία μία οι σελίδες «τύπωμα»!!!

Ευχαριστώ

Νεκτάριος Κόντης
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το πρόβλημα είναι ότι δεν τυπώνεται όλο το βιβλίο μαζί, αλλά μία μία οι σελίδες.
Το πρόβλημα είναι ότι ούτε κι αυτό γίνεται: απ' ότι βλέπω κάθε φορά στο τύπωμα παραλείπεται μία σελίδα, γιατί θεωρείται διπλή, σαν βιβλίο: παραλείπει την αριστερή σελίδα και τυπώνει μόνο τη δεξιά (τουλάχιστον εμένα έτσι μου κάνει). Αν βρει κανείς τρόπο να εμφανίζει για τύπωμα κάθε σελίδα, ας μας πει. Έτσι τουλάχιστον σιγά-σιγά γίνεται η δουλειά.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το πρόβλημα είναι ότι ούτε κι αυτό γίνεται: απ' ότι βλέπω κάθε φορά στο τύπωμα παραλείπεται μία σελίδα, γιατί θεωρείται διπλή, σαν βιβλίο: παραλείπει την αριστερή σελίδα και τυπώνει μόνο τη δεξιά (τουλάχιστον εμένα έτσι μου κάνει). Αν βρει κανείς τρόπο να εμφανίζει για τύπωμα κάθε σελίδα, ας μας πει. Έτσι τουλάχιστον σιγά-σιγά γίνεται η δουλειά.

Ἐπέλεξε κάτω ἀριστερὰ μία μία σελίδα
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ἐπέλεξε κάτω ἀριστερὰ μία μία σελίδα
Το έχω κάνει, αλλά όταν πατάς μετά το εικονίδιο του εκτυπωτή, εφόσον είναι αριστερή η σελίδα, δεν εμφανίζεται, παρά εμφανίζεται η δεξιά. Δεν υπάρχει δηλ. τρόπος να εμφανίσεις για εκτύπωση την αριστερή σελίδα.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Το έχω κάνει, αλλά όταν πατάς μετά το εικονίδιο του εκτυπωτή, εφόσον είναι αριστερή η σελίδα, δεν εμφανίζεται, παρά εμφανίζεται η δεξιά. Δεν υπάρχει δηλ. τρόπος να εμφανίσεις για εκτύπωση την αριστερή σελίδα.

Ναι, το αντιμετώπισα και εγώ αυτό το πρόβλημα. Ιδού και η λύση:
Βάζετε να εμφανίζονται οι σελίδες μία μία και όχι αντικρυστά από τα δύο κουμπάκια που έχει κάτω από τις σελίδες. Όταν λοιπόν εμφανίζει τις σελίδες μία μία τυπώνετε την πρώτη. Μετά κάνετε scrolling για να πάτε για την επόμενη σελίδα, η οποία έρχεται από κάτω. Εκεί είναι το κόλπο. Όταν θα ανεβάσετε πάνω την πρώτη να μην την εξαφανίσετε εντελώς, ώστε να βλέπετε μόνο την δεύτερη. Να αφήσετε λίγο να φαίνεται και το τέλος της πρώτης και το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης, όχι μόνο η δεύτερη. Τότε (κατά περίεργο τρόπο) τυπώνει τις σελίδες με τη σειρά.
Για να γίνει καλύτερα αντιληπτό αυτό που λέω επισυνάπτω και μία φωτο με το πώς φαίνεται στην δική μου οθόνη το τέλος της πρώτης και η αρχή της δεύτερης σελίδας.

Ελπίζω να δουλέψει σε σας. Εγώ πάντως για ένα βιβλίο που κατέβασα εκτύπωσα όλες τις σελίδες.

Νεκτάριος Κόντης
 

Attachments

  • 01.jpg
    75.9 KB · Views: 66

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀθάνατο ἑλληνικὸ δαιμόνιο, πρῶτο στὴν πατέντα, μπράβο συνάδελφε! :wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Screenshot δοκίμασες;
Ὁ Mozilla ἔχει ἕνα πρόσθετο ὀνόματι ScreenGrab! τὸ ὁποῖο σοῦ δίνει τήν δυνατότητα νὰ μετατρέψῃς σὲ ἀρχεῖα jpg ὅλα τὰ δισέλιδα (ἤ τὶς σελίδες μονές ἄν τὸ θέλῃς), ἕνα-ἕνα (κἀπως χρονοβόρο ἀλλὰ δουλεύει). Τὸ πρόβλημα εἶναι ὅτι ἡ ἀρχικὴ ἀνάλυση τῶν σελίδων, ὅπως ἔχουν ἀνέβει, εἶναι χαμηλή, γι' αὐτὸ καὶ ὑπάρχει θόλωμα καὶ κόκκος γύρω ἀπὸ τὰ γράμματα, ποὐ ἤδη εἶναι μικρὰ.

Ἄλλος τρόπος εἶναι νὰ διπλοπατᾶς ἐπάνω στὴν σελίδα ἤ μὲ δεξί κλὶκ νὰ τὴν ἀνοίγῃς σὲ διαφορετικό παράθυρο καὶ μετά μὲ δεξί κλικ σε κάθε παράθυρο νά σώζῃς σὲ JPG σὲ ἕνα φάκελλο. Ἐπειδή τὰ σώζει ἀριθμημένα, μετά τὰ ἐπιλέγεις ὅλα μαζί καὶ ζητᾶς μετατροπή σὲ ἔνιαῖο pdf.

χς
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τελικά υπάρχει τρόπος, γι' αυτή και οποιαδήποτε άλλη διατριβή.
Κάνουμε δεξί κλικ πάνω σε μία σελίδα και κάνουμε αντιγραφή (copy) τον σύνδεσμο (link) της εικόνας. Σε κάθε σύνδεσμο εικόνας, ένας αριθμός αντοπροσωπεύει την συγκεκριμένη σελίδα. Στη συγκεκριμένη διατριβή, ο σύνδεσμος :
http://thesis.ekt.gr/thesisBookReader/getPicture?id=578&p=225&r=0, αντιπροσωπεύει τη σελίδα 225 (p=225). Άρα με ένα οποιοδήποτε download manager, ζητάμε να μας κατεβάσει όλους του συνδέσμους, από p=1 σε p=323. Αποθηκεύουμε τις εικόνες σε ένα φάκελο και μετά «εκτυπώνουμε» σε PDF.
Το αποτέλεσμα στα συνημμένα.

ΥΓ.Όταν η πρόσβαση στις διατριβές είναι ελεύθερη, και με κάποιο, έστω και πολύπλοκο τρόπο, μπορείς κανείς να κατεβάσει και να δημιουργήσει ένα αρχείο PDF, το να μη δίνεται αυτή η δυνατότητα απευθείας από την ιστοσελίδα του ΕΚΤ, μήπως λέγεται σαδισμός (που στρέφεται εναντίον κυρίως αυτών με τις λιγότερες γνώσεις, γιατί κάποιος άλλος θα βρεί τελικά τον τρόπο);
 

Attachments

  • «Η Οκταηχία στην Ελληνική Λειτουργική Υμνογραφία», (Α. Αλυγιζάκη).part2.rar
    24.7 MB · Views: 374
  • «Η Οκταηχία στην Ελληνική Λειτουργική Υμνογραφία», (Α. Αλυγιζάκη).part1.rar
    25.7 MB · Views: 332
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άρα με ένα οποιοδήποτε download manager, ζητάμε να μας κατεβάσει όλους του συνδέσμους, από p=1 σε p=323
Υπάρχει κάποιος σύντομος τρόπος να γίνει αυτό ή, παραδοσιακά, 1-1;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει κάποιος σύντομος τρόπος να γίνει αυτό ή, παραδοσιακά, 1-1;
Οι download managers το κάνουν αυτόματα. (Multiple downloading με wildcard).
Ανεβάζω μια εικόνα από το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (fdm).
Αν ο σύνδεσμος μιας εικόνας της παραπάνω διατριβής είναι : http://thesis.ekt.gr/thesisBookReader/getPicture?id=578&p=225&r=0
τότε στο URL γράφω http://thesis.ekt.gr/thesisBookReader/getPicture?id=578&p=(*)&r=0 [(*) αντί για 225],
και ως σύνολο αριθμών (=επιθυμητό αριθμό σελίδων) 1-323.
Από κει και πέρα αναλαμβάνει το πρόγραμμα τα υπόλοιπα.
 

Attachments

  • fdm screenshot.jpg
    131.2 KB · Views: 31
Last edited:
Top