«Εξομολογείσθε τω Κυρίω» Οκτάηχο Πέτρου Εφεσίου

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω για παρτιτούρα του ίδιου πολυελαίου "εξομολογείσθε τω Κυρίω" του Πέτρου Εφεσίου, τον οκτάηχο. Όποιος μπορεί να συνδράμει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Υπάρχει στον δεύτερο τόμο της ανθολογίας (του όρθρου), που δεν έχω κοντά μου να σκανάρω .
Αλλά έχει αναρτηθεί κείμενο και ηχητικό εδώ , από τον eiryk .
 
Έχει ανεβεί εδώ, σε εικόνες και σε pdf.

κ Νεοκλή σε ότι αίτημα και θέμα ρωτήσω ή δημιουργήσω πάντα μου απαντάτε κατατοπιστικότατα και πολύ σύντομα τί να πω;;;:eek::eek::eek: είναι το κάτι άλλο ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για την καλοσύνη σας και ο Θεός να σας ευλογεί και να σας έχει καλά :eek::eek::eek::):):)
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
κ Νεοκλή σε ότι αίτημα και θέμα ρωτήσω ή δημιουργήσω πάντα μου απαντάτε κατατοπιστικότατα και πολύ σύντομα τί να πω;;;:eek::eek::eek: είναι το κάτι άλλο ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για την καλοσύνη σας και ο Θεός να σας ευλογεί και να σας έχει καλά :eek::eek::eek::):):)

Σας ευχαριστώ και εγώ πολύ όλους, για την ευγενική και άμεση ανταπόκρισή σας στο αίτημά μου, που ήταν, όπως αποδείχθηκε, επιθυμία και αίτημα και άλλων συναδέλφων. Άλλωστε είναι υπέροχος πολυέλαιος και αξίζει τον κόπο να τον μελετάμε και να τον ψάλλουμε σε κάθε ευκαιρία. Ο Θεός να σας έχει όλους καλά.
 

Adam_x

Active member
Χαίρετε.
Γνωρίζετε εάν υπάρχει, εκτός από το εξομολογήσθε τω κυρίω, και δούλοι κύριον οκτάηχο;;; Εάν ναι, που μποεώ να το βρώ;;;
Ευχαριστώ. Καλό υπόλοιπο της σαρακοστής σας εύχομαι.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... δούλοι κύριον οκτάηχο;;; ....
Απεναντίας, ο δεύτερος [πολυέλεος] (επίσης Δούλοι Κύριον ηχ α´), «ος κέκληται Κουκουμάς προς του εαυτού ποιητού μεταθείς την κλήσιν» (κατά μία χειρόγραφη ένδειξη), είναι ενιαία σύνθεση του «μαΐστορα» Νικολάου Κουκουμά (παραμένει άγνωστος ο ακριβής χρόνος που έζησε) με μεγάλη επιβολή και διάδοση στα χειρόγραφα (παλαιά και νεώτερα). Ενδιαφέρον στην περίπτωση αυτή παρουσιάζει η β´ Στάση του Εξομολογείσθε τω Κυρίω, ο οποίος φέρεται ως οκτάηχος. Πρόκειται για τον μοναδικό οκτάηχο Πολυέλεο στην ιστορία της μουσικής (και από τα πρώτα οκτάηχα συνθετικά σύνολα) και ο οποίος αποτελεί ασφαλώς το μακρυνό πρότυπο του όμοιου οκτάηχου Πολυελέου του Πέτρου Εφεσίου (α´ μισό του 19ου αι., βλ. Οκτάηχα CD 14ο).

(από εδώ)
 
Top