«Εξομολογείσθε τω Κυρίω» Ήχος Πλ. Α', Αγιορείτικος, μονή Ιβήρων, 1906, καταγραφή Θ. Γεωργιάδου

ixadin

Ηχάδιν
Πολυέλαιος Θεοδοσίου Γεωργιάδου σύντομος κατ΄ απαγγελίαν καλογήρου Μονής Ιβήρων 1906.

Δεν νομίζω ότι πρόκειται περί αυτογράφου του Θ. Γεωργιάδου αλλά δεν μπορώ να μάθω, διότι ο κάτοχός του αείμνηστος Σπύρος Ατσαλάκης έχει αποδημήσει εις Κύριον.
 

Attachments

  • Πολυέλαιος Θ. Γεωργιάδου.pdf
    6.7 MB · Views: 3,153

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
"Εξομολογεισθε τω Κυριω" σε ηχο πλ.α (αν δεν ειναι πλ.α, ειναι α)
Ειναι πασιγνωστο, ψελνεται συνεχεια (ξεκιναει καπως: πα-πα-πα-πα-δι-κε-κε)
Ελπιζω να καταλαβατε :)

Ψαχνω, λοιπον, τις δευτερες φωνες (αν δεν υπαρχουν γραμμενες, και προχειρα εξ ακοης αν υπαρχει μια παρτιτουρα θα ειμαι υπερ-ικανοποιημενος!)
Ειναι επισης χαρακτηριστικοτατες!

Ευχαριστω!
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
"Εξομολογεισθε τω Κυριω" σε ηχο πλ.α (αν δεν ειναι πλ.α, ειναι α)
Ειναι πασιγνωστο, ψελνεται συνεχεια (ξεκιναει καπως: πα-πα-πα-πα-δι-κε-κε)
Ελπιζω να καταλαβατε :)


Πιθανον να ειναι του Γεωργιαδου... [Αλλα εξακολουθω να χρειαζομαι την δευτερη φωνη, οχι το κειμενο που ανεβηκε ηδη]
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μήπως υπάρχει αυτό το κείμενο σε πιο καθαρή γραφή ή έστω ένας απλός Πολυέλεος «Εξομολογείσθε τῶ Κυρίῳ» σε πλ.α΄ χωρίς αλλαγές ήχων;
Ευχαριστώ πολύ.
 
....ή έστω ένας απλός Πολυέλεος «Εξομολογείσθε τῶ Κυρίῳ» σε πλ.α΄ χωρίς αλλαγές ήχων;
Στο βιβλίο της Σιμωνόπετρας "ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ ΧΟΡΟΣ, τ. Γ' ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΙ" υπάρχουν σίγουρα αρκετοί (περί τους 10, αν θυμάμαι καλά). Μέσα σε αυτούς και εις σε ήχο δ' λέγετο, αυτόν που ψάλλει ο αγιος Παϊσιος που εορτάζει κι αύριο! Σε αμιγή πλ. α' δεν νομίζω να έχει.
Ο Δημήτριος Σουρλατζής στη λειτουργία του έχει μελοποιημένους περί του 4-5 στίχους μόνον. Το αυτόν κι ο Σωτήριος Αρβανίτης.
Τώρα σε συλλογές ... θα επανέλθω στο μέλλον γιατί δεν έχω πρόσβαση στην ψηφιακή μου βιβλιοθήκη από εδώ που είμαι. Αν και μάλλον θα με προφθάσει κάποιο άλλο μέλος μέχρι τότε(ελπίζω)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Στο βιβλίο της Σιμωνόπετρας "ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ ΧΟΡΟΣ, τ. Γ' ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΙ" υπάρχουν σίγουρα αρκετοί (περί τους 10, αν θυμάμαι καλά). Μέσα σε αυτούς και εις σε ήχο δ' λέγετο, αυτόν που ψάλλει ο αγιος Παϊσιος που εορτάζει κι αύριο! Σε αμιγή πλ. α' δεν νομίζω να έχει.
Ο Δημήτριος Σουρλατζής στη λειτουργία του έχει μελοποιημένους περί του 4-5 στίχους μόνον. Το αυτόν κι ο Σωτήριος Αρβανίτης.
Τώρα σε συλλογές ... θα επανέλθω στο μέλλον γιατί δεν έχω πρόσβαση στην ψηφιακή μου βιβλιοθήκη από εδώ που είμαι. Αν και μάλλον θα με προφθάσει κάποιο άλλο μέλος μέχρι τότε(ελπίζω)
Σας ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ Είναι για τη σημερινή αγρυπνία. Ο λόγος για τον οποίο θέλαμε αμιγή πλ.α΄ και όχι κάτι πιο «μουσικό» είναι ότι αρέσει στον λαό να συμψάλλει το εφύμνιο «ὅτι εἰς τὸν αἰῶνα».
 

alex7305

Well-known member
Μήπως υπάρχει αυτό το κείμενο σε πιο καθαρή γραφή ή έστω ένας απλός Πολυέλεος «Εξομολογείσθε τῶ Κυρίῳ» σε πλ.α΄ χωρίς αλλαγές ήχων;
Ευχαριστώ πολύ.
Εκ Κολλυβαδικών ναμάτων:
 

Attachments

  • Εξομολογείσθε (κολλυβάδικο).pdf
    132.6 KB · Views: 207

Π. Σ.

Σπυρίδων
Εκ Κολλυβαδικών ναμάτων:

Το μουσικο κειμενο ειναι απο τα "Μελωδήματα Σκιάθου", με μέλη των Κολυβάδων μοναχών Σκιάθου.
Ηχητικα που αντιστοιχουν στα μουσικα κειμενα του βιβλιου, απο τον χορο Αγιοπολιτης υπο Ιωαννου Ατβανιτη, εδω.
Ο πολυελαιος αυτος ακουγεται στο mp3 Νο 08.
 
Last edited:
Top