«Εξέδυσάν με» Θ. Βασιλικός 1998 Κινημ. Παλλάς από συναυλία

chriskont

Παλαιό Μέλος
Το εξέδυσάν με δοξαστικο Μ Πέμπτης πλβ σε απόδοση Θ. Βασιλικού απο κινηματοθέατρο Παλλάς Αθήνα 1998 συναυλία με τη συμμετοχή χορδίας και των Π. Πάτρα και Ευ Γκίκα.(συνεργασία μέλους aposto)
 

Attachments

  • Εξέδυσάν με δοξαστικο Μ Πέμπτης πλβ Θ Βασιλικος Κινημ Παλλας 1998.mp3
    4 MB · Views: 212

aposto

Παλαιό Μέλος
Θελω με την σειρα μου να ευχαριστησω θερμα κ μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου τον εκλεκτο φιλο πια κ μελος του forum κ.Χρηστο Κονταξη που για αλλη μια φορα ανεβασε κ παλι ειτε με ηχο στο ψαλτολογιον ειτε με εικονα στο youtube τα DVD που του εστειλα.Επισης να ευχαριστησω κ τον γιο του που χωρις την βοηθεια του δεν θα ειχαμε αυτο το αποτελεσμα.Το δοξαστικο που λεει ο κ.Βασιλικος ειναι σε ζωντανη ηχογραφηση απο το Θεατρον Παλλας που εδοθη συναυλια το 1998 μαζι με τους καταξιωμενους πρωτοψαλτες κυριους Πετρο Πατρα Κ Ευαγγελο Γκικα.Ειχα την χαρα κ την τιμη να ειμαι τοτε αναμεσα στους παρευρισκομενους στην ηλικια τοτε των 16 ετων κ ηταν πραγματικα για μενα κατι το ξεχωριστο να βλεπεις αυτους τους ανθρωπους να απαγγελουν μοναδικα τους υμνους μπροστα τοτε στο καταμεστο θεατρον παλλας που ακομη κ ο εξωστης ητανε γεματος, απο κοσμο.Επισης συγκλονιστικη ηταν κ η απαγγελια του υμνου Σημερον κρεμαται επι ξυλου οπου ο κ.Βασιλικος κανοναρχουσε κ οι κυριοι Πατρας κ Γκικας ψαλλανε το μελος.Να πω τελος οτι αυτη η ηχογραφηση ειναι απο το DVD οπου ο κυριος Κονταξης παρ ολα αυτα καταφερε με ειδικο τροπο να την ανεβασει στο ψαλτολογιον με ηχο.Τον ευχαριστω για αλλη μια φορα κ ευχομαι σε ολους καλη Μεγαλη Εβδομαδα κ καλη Ανασταση.Χθες ημουν με τον κ.Γκικα στο σπιτι μου κ βλεπαμε την σχετικη συναυλια,αμεσως πηραμε τον κ.Βασιλικο τηλ.κ μιλησαμε.
Ακομη κραταει γερα ο δασκαλος κ δεν τιθεται θεμα αντικαταστασης.

Υ.Γ
Να εχετε κατα νου οσοι ειστε θαυμαστες του κ.Βασιλικου οτι σε λιγο καιρο θα κυκλοφορησει βιβλιο με την βιογραφια του κ γενικα για την ψαλτικη του καριερα των 50 χρονων.Ευχαριστω Αποστολος Θεοχαρης.
 
Last edited:
Top