«Εκλογάριον»

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὑπάρχει σέ αὐτό τό ψηφιοποιημένο βιβλίο, ὅπως ἔχω γράψει ἐδῶ, ἀπό τήν σελ. 437-462 τοῦ pdf, ἤτοι σσ. 425-450 τοῦ βιβλίου. Ἄν μπορεῖ κανείς νά τίς ξεχωρίσει καί νά φτιάξει ἕνα pdf θά ἦτο εὐχῆς ἔργον.

Εἶδα ὅτι εἶναι πανομοιότυπον μέ τήν ἐμπορική ἔκδοση τῶν Ἐκδόσεων Ρηγοπούλου, ἐκτός τῶν Ἀνοιξανταρίων μετά τῶν τριαδολογικῶν στίχων, πού ὑπάρχουν στό (νέον) Ἐγκόλπιον Ἀναγνώστου καί Ψάλτου τῆς Ἀ.Δ. (σελ. 159) καί στό Συλλειτουργικόν τῆς Σιμωνόπετρας (σελ. 25) καί τοῦ Μακάριος ἀνήρ, πού εἶναι οἱ α΄, β΄ καί γ΄ Ψαλμοί. Ἐπίσης διά τάς ἑορτάς τοῦ Προδρόμου ἔχει μία Ἐκλογή (σελ. 444/456 pdf) ἐνῶ τοῦ Ρηγόπουλου ἔχει δύο χωριστές διά Γενέσιον καί Ἀποτομήν. Ἀκόμη τήν Ἐκλογήν Ἐπὶ τῶν ποταμῶν Βαβυλῶνος τήν ἔχει στό τέλος.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άμεση ανταπόκριση! Να είσαι καλά.

Ευχαριστώ αμφοτέρους και εκ μέρους φίλου που μου το ζήτησε (το ήθελα και εγώ όμως αν και έχω και το έντυπο).
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Έχει εκδοθεί και από το τυπογραφείο των Υιών Σωτ. Σχοινά Βόλου με τον τίτλο «Εκλογή εκ των ψαλμών του προφήτου και βασιλέως Δαβίδ. Η έκδοση που έχω εγώ είναι η τετάρτη και έχει ως χρονολογία έκδοσης το 1986. Δεν αναγράφει όμως την χρονολογία της πρώτης έκδοσης. Ως προς τη δομή του είναι σχεδόν όμοιο με αυτό που ανέβασε ο κ. Κουνατίδης. Παρουσιάζει μόνο λίγες διαφορές. Τις τρεις τις αναφέρει και ο π. Μάξιμος στη σύγκριση με την έκδοση του Ρηγόπουλου. Αρχικά έχει και το "Μακάριος Ανήρ". Για τις εορτές του γενεσίου του τιμίου Προδρόμου και της αποτομής της κεφαλής του έχει δύο διαφορετικές εκλογές. Επίσης τον πολυέλεο "Επί τον ποταμόν Βαβυλώνος" τον έχει στην αρχή. Έχει και μία εκλογή για την εορτή του προφήτου Ηλιού. Τέλος έχει και τα δοξαστικά από τους μακαρισμούς του α' ήχου για να ψάλλονται στο τέλος των πολυελέων όταν, χάριν συντομίας, δεν ψάλλεται αργό τριαδικό.

Υ.Γ. Τη συγκεκριμένη έκδοση την έχω δει να χρησιμοποιείται και σε πολλά αγιορείτικα μοναστήρια.
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Παρατήρησα ότι στο Εκλογάριον αυτό, όπως και στην έκδοση του Ρηγόπουλου, υπάρχει Εκλογή εις την Κοίμησιν της Αγ. Άννης 25 Ιουλίου. Η ακολουθία όμως του μηναίου, παρ' ότι έχει Αναγνώσματα και Ιδιόμελα Λιτής, δεν έχει στιχολογία Πολυελέου και το μετ' αυτού κάθισμα, ούτε και Ευαγγέλιον του Όρθρου. Πως υπάρχει εκλογή αυτή την ημέρα χωρίς τα παραπάνω στοιχεία;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Παρατήρησα ότι στο Εκλογάριον αυτό, όπως και στην έκδοση του Ρηγόπουλου, υπάρχει Εκλογή εις την Κοίμησιν της Αγ. Άννης 25 Ιουλίου. Η ακολουθία όμως του μηναίου, παρ' ότι έχει Αναγνώσματα και Ιδιόμελα Λιτής, δεν έχει στιχολογία Πολυελέου και το μετ' αυτού κάθισμα, ούτε και Ευαγγέλιον του Όρθρου. Πως υπάρχει εκλογή αυτή την ημέρα χωρίς τα παραπάνω στοιχεία;
Θά συμπληρώνουν ἀπό Θ΄ Δεκεμβρίου.
Ἐκεῖ πάλι, πῶς ἔχει Κάθισμα Πολυελέου χωρίς Εὐαγγέλιο;
Θυμᾶσαι πού σέ μιά ἀκολουθία ἐγώ εἶχα βάλλει Κάθισμα Πολυελέου χωρίς Εὐαγγέλιο καί μοῦ εἶχες κάνει «παρατήρηση»;


 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Παρατήρησα ότι στο Εκλογάριον αυτό, όπως και στην έκδοση του Ρηγόπουλου, υπάρχει Εκλογή εις την Κοίμησιν της Αγ. Άννης 25 Ιουλίου. Η ακολουθία όμως του μηναίου, παρ' ότι έχει Αναγνώσματα και Ιδιόμελα Λιτής, δεν έχει στιχολογία Πολυελέου και το μετ' αυτού κάθισμα, ούτε και Ευαγγέλιον του Όρθρου. Πως υπάρχει εκλογή αυτή την ημέρα χωρίς τα παραπάνω στοιχεία;

Στις μονές (κυρίως) ή στους ναούς που τελείται αγρυπνία για την εορτή αυτή ψάλλεται, σύμφωνα με την τυπική διάταξη της αγρυπνίας, πολυέλεος άσχετα με το αν προβλέπεται ή όχι από το τυπικό για εκείνη την ημέρα. Πόσο μάλον αν πρόκειται για την πανήγυρη της μονής. Το ίδιο συμβαίνει κανονικά και κάθε φορά που τελείται αγρυπνία. Το συγκεκριμένο βιβλίο πιστεύω ότι παραθέτει εκλογές για εορτές που είναι πιο πίθανόν να τελεστεί αγρυπνία. Υπάρχουν μάλιστα και κάποιες κοινές (εις Αποστόλους, εις Ιεράρχας κλπ).
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Θά συμπληρώνουν ἀπό Θ΄ Δεκεμβρίου.
Ἐκεῖ πάλι, πῶς ἔχει Κάθισμα Πολυελέου χωρίς Εὐαγγέλιο;
Θυμᾶσαι πού σέ μιά ἀκολουθία ἐγώ εἶχα βάλλει Κάθισμα Πολυελέου χωρίς Εὐαγγέλιο καί μοῦ εἶχες κάνει «παρατήρηση»;

Τελικά χρειάζονται μια επιδιόρθωση τα εν χρήσει Μηναία. Το θυμάμαι πάτερ...:eek: Συγγνώμη λόγω του νεαρού της ηλικίας μου!!!!!:D

Πάντως έχω στα χέρια μου συμπληρωμένη ακολουθία του Γερασίμου Μικραγιαννανίτου. Είχε εκδοθεί από κελλίον της σκήτης της Μικράς Αγίας Άννης αν θυμάμαι καλά (ή από τον εκδοτικό οίκο "Αστήρ"), και έχει συμπληρωματικά κάθισμα πολυελέου και β΄ κανόνα.
 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπάρχει άραγε το κείμενο του Εκλογαρίου πληκτρολογημένο; Χθές προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το παλαιό βιβλίο που αναφέρθηκε αλλά είναι δύσχρηστο λόγω γραμματοσειράς ιδιαίτερα όταν έχεις να ψάλλεις την εκλογή πολύ γρήγορα, σε χαμηλό φωτισμό κτλ. Ευχαριστώ.
 
Υπάρχει άραγε το κείμενο του Εκλογαρίου πληκτρολογημένο; Χθές προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το παλαιό βιβλίο που αναφέρθηκε αλλά είναι δύσχρηστο λόγω γραμματοσειράς ιδιαίτερα όταν έχεις να ψάλλεις την εκλογή πολύ γρήγορα, σε χαμηλό φωτισμό κτλ. Ευχαριστώ.

Κοιτάξτε και εδώ.

Αναλαμβάνω την πληκτρολόγηση, από την έκδοση Βιέννης του 1793.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπάρχει και άλλη έκδοση σε κυκλοφορία. Τη βρήκα στο Άγ. Όρος και την αγόρασα πριν δυο χρόνια γιατί δεν είχα εκλογάριο στο σπίτι μου. Είναι έκδοση των Ζηλωτών Αγιορειτών Πατέρων και η αξία της ήταν μόλις €1,5. Το κείμενο πρέπει να είναι φωτοτυπία από παλαιότερη έκδοση (Βενετίας;), ενώ η αρίθμηση των σελίδων είναι με άλλους χαρακτήρες, ενίοτε λοξούς, κάτι που πιστοποιεί ότι είναι ετεροχρονισμένη. Η διάταξη πρέπει να είναι σαν του Ρηγόπουλου, με βάση αυτά που αναφέρονται παραπάνω δηλαδή.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αναλαμβάνω την πληκτρολόγηση, από την έκδοση Βιέννης του 1793.

Να είσαι καλά, θα μου είναι πολύ χρήσιμη και σε άλλους πιστεύω. Ευχαριστώ.

Πρόταση: Όταν με το καλό το τελειώσεις μπορούμε να το στείλουμε και στον π. Leo Schefe ίσως να το βάλει στα λειτουργικά του κείμενα.
 
Το ανεβάζω σε αρχείο .doc (Microsoft Word). Το κείμενο είναι όσο πιο πιστή αντιγραφή του παλαιτύπου, που σημαίνει ότι δεν έκανα καμία διόρθωση ακόμα και στα πιο χτυπητά λάθη, και υπάρχουν πολλά: σημεία στίξης, τυπογραφικά, μίξη ημιστιχίων από διαφορετικούς ψαλμούς, κ.ά. Άρα, πρέπει κάποιος να αναλάβει τη διόρθωση του κειμένου, σύμφωνα με την μετάφραση των Ο΄ που βρίσκεται εδώ.
 

Attachments

  • Εκλογάριον.doc
    130.5 KB · Views: 515

goldengreek25

Μέλος
Στο βιβλίο του π. Ιερόθεο, βλέπω πως υπάρχει εκλογιον και για των Αγίων Αναργύρων. Ξέρετε από που έρχετε αυτό;
 
Στο βιβλίο του π. Ιερόθεο, βλέπω πως υπάρχει εκλογιον και για των Αγίων Αναργύρων. Ξέρετε από που έρχετε αυτό;

Τα εν χρήσει μηναία δεν προβλέπουν πολυέλεο για τη μνήμη των αγίων αναργύρων (είτε 1 Νοεμβρίου είτε 1 Ιουλίου). Ίσως η εκλογή είναι μεταγενέστερη σύνθεση για τους ναούς που πανηγυρίζουν τους αγίους.

Και σε pdf...

Ευχαριστούμε πολύ. Ίσως χρειαστεί να το ξαναμετατρέψετε σε pdf με τις υπέροχες εικόνες που ενσωματώσατε στο τωρινό αρχείο, όταν με το καλό διορθωθεί.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Έχει εκδοθεί και από το τυπογραφείο των Υιών Σωτ. Σχοινά Βόλου με τον τίτλο Εκλογή εκ των ψαλμών του προφήτου και βασιλέως Δαβίδ.

Από το αρχείο που βρίσκεται εδώ, μετά από λίγη επεξεργασία (ίσιωμα, κόψιμο, καθάρισμα), επισυνάπτω την έκδοση του 1964.
 

Attachments

  • Εκλογάριον 1964.pdf
    3 MB · Views: 611
Top