«Ειρμολόγιον Καλοφωνικόν», Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, Θεοδώρου Φωκαέως, Κωνσταντινούπολη, επίτομο (1835)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ειρμολόγιον καλοφωνικόν. Μελοποιηθέν παρά διαφόρων ποιητών παλαιών τε και νέων διδασκάλων μεταφρασθέν δε εις την νέαν της μουσικής μέθοδον και μετά πάσης επιμελείας διορθωθέν παρά του ενός των τριών Διδασκάλων της ρηθείσης Μεθόδου Γρηγορίου Πρωτοψάλτου της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας. Νυν πρώτον εκδοθέν εις τύπον παρά Θεοδώρου Π. Παράσχου Φωκέως. Εν Κωνσταντινουπόλει, 1835.

 
Last edited:
Επειδή το χρησιμοποιώ σε κάθε εκκλησιαστική χαρά αλλά και προσωπική θλίψη, το καθάρισα, το ξάκρισα, το έβαλα σελιδοδείκτες με σημείωση σε ποια ημέρα ανήκει ο ειρμός, για να το έχω και στο tablet.
Ας υπάρχει και 'δω ως κτήμα του "Ψ".
 

Attachments

  • Καλοφωνικόν ειρμολόγιον Γρηγορίου.pdf
    3.7 MB · Views: 2,233

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστίες @Γεώργιος Καραγιαννάκης και όλοι όσοι εργάζεστε να διευκολύνετε όλους μας με την περιποίηση των ψηφιακών βιβλίων! Ήρθα σε αυτό το θέμα να αναζητήσω σελιδοδεικτοποηιημένη έκδοση του καλοφωνικού ειρμολογίου και ήταν ήδη έτοιμη εδώ. Ευχής έργον κάποια μέρα να δακτυλογρφηθεί όλη η συλλογή καλοφωνικών ειρμών και να εμπλουτισθεί με τόσους άλλους που υπάρχουν στο Ψ!
 
Καλή χρονιά!

Αν μου επιτρέπεται μια μικρή παρατήρηση: Η "Εν βυθώ κατέστρωσε ποτέ" είναι η πρώτη της Κυριακής και όχι των Θεοφανείων.

Ευχαριστούμε πολύ για τούτο το δώρο!

Επειδή το χρησιμοποιώ σε κάθε εκκλησιαστική χαρά αλλά και προσωπική θλίψη, το καθάρισα, το ξάκρισα, το έβαλα σελιδοδείκτες με σημείωση σε ποια ημέρα ανήκει ο ειρμός, για να το έχω και στο tablet.
Ας υπάρχει και 'δω ως κτήμα του "Ψ".
 
Top