«Εγώ είμαι η παράδοση»

Status
Not open for further replies.
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Αντιγράφηκε από το θέμα Περί του διαστήματος ΝΗ-ΠΑ (ΔΙ-ΚΕ) στους χρωματικούς ήχους Β' ειρμολογικό και Πλ. Β'.

ναι...γι΄ αυτά μιλούσα σε σχέση με
Αγαπητοί συνάδελφοι παρακολούθησα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα και καταλήγω σε ένα νέο ερώτημα-συμπέρασμα: αν ζούσαν όλοι οι Άρχοντες σαν τον Στανίτσα και τον Θεοδοσόπουλο ή ακόμη και τον Πρίγγο , πόσα θα μπορούσαμε να διδαχτούμε...Πάντως εγώ που έκατσα δίπλα(κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα) στον Άρχοντα κ.Βασίλειο Εμμανουηλίδη περί τα 2,5 χρόνια ουδέποτε μου ανέλυσε τέτοια θεωρητικά ζητήματα όχι γιατί με σνόμπαρε ότι δεν θα καταλάβω ή γιατί τα θεωρούσε πολύ εξειδικευμένα, αλλά γιατί όπως πάντα πολύ ευγενικά μου έλεγε : παιδί μου άστα για αργότερα αυτά...πρώτα να μάθεις εξ ακοής να πατάς τα διαστήματα όπως στα λέω εγώ όπως και εγώ τα άκουσα από τον Άρχοντα Στανίτσα!Πληροφοριακά ενημερώνω για πρώτη φορά το φόρουμ για όσους δεν γνωρίζουν ότι ο Άρχοντας Εμμανουηλίδης ήταν μαθητής του Άρχοντα Στανίτσα για 2,5 έτη στην Πόλη και υπάρχουν και σχετικές πομπίνες τις οποίες δεν είδα ποτέ, όπου ο Στανίτσας του ψέλνει όλο το αναστασιματάριο παραλλαγή και μέλος.Άν ποτέ μας αφήσει αυτή την παρακαταθήκη ο κ.Εμμανουηλίδης με την ευαισθησία που τον διακρίνει σαν άνθρωπο, τότε ίσως ακούσομε ποια διαστήματα είναι τόνοι και πώς προφέρονται(πιστέψτε με είναι πολύ δύσκολο πράγμα για λεπτολόγους σαν τους Άρχοντες να αποδεχτούν ότι το τάδε διάστημα το είπες καλά ή το δείνα), και έτσι κάθε συζήτηση θεωρητική θα είναι περιττή-επιτρέψτε μου, όταν τα έχεις ακούσει από την πηγή απευθείας!Συγγνώμη για την φλυαρία αλλά ελπίζω να φάνηκαν χρήσιμες οι πληροφορίες στα μέλη του φόρουμ.
Με αγάπη για την μουσική μας.
 

greek487

Tasos N.

Έχω μία ηχογράφηση, όπου ο Κ. Πρίγγος λέει:
"Αυτό το λέω εγώ. Και ότι λέω εγώ είναι Νόμος".

Ακούτε τον ξανά και μετά μας πείτε σε ποια συζήτηση το είπε και σε ποια έννοια. :cool:

Όπως μου είπε μαθητής του Ταλιαδώρου ότι τους έλεγε στα μαθήματα, "Εγώ είμαι η παράδοση".

Αλλά δεν ρώτησα 'σε ποια συζήτηση το είπε και σε ποια έννοια'. Δεν είναι τόσο λεπτές και πολύπλοκες αυτές οι προτάσεις να χρειάζονται περισσότερη εξήγηση.



. . .
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όπως μου είπε μαθητής του Ταλιαδώρου ότι τους έλεγε στα μαθήματα ότι, "Εγώ είμαι η παράδοση".

Αλλά δεν ρώτησα 'σε ποια συζήτηση το είπε και σε ποια έννοια'. Δεν είναι τόσο λεπτές και πολύπλοκες αυτές οι προτάσεις να χρειάζονται περισσότερη εξήγηση.



. . .


So what?
 
Όπως μου είπε μαθητής του Ταλιαδώρου ότι τους έλεγε στα μαθήματα, "Εγώ είμαι η παράδοση".

Αλλά δεν ρώτησα 'σε ποια συζήτηση το είπε και σε ποια έννοια'. Δεν είναι τόσο λεπτές και πολύπλοκες αυτές οι προτάσεις να χρειάζονται περισσότερη εξήγηση.



. . .

Δεν έγραψα ότι έγραψα αξιωματικά αλλά με αγάπη για την μουσική μας αγαπητέ συνάδελφε Τάσο.Εντάξει καταλαβαίνω με ποιο πνεύμα γράφεις και συμφωνώ ότι οι παλιοί Άρχοντες και ο Ταλιαδώρος το είχαν αυτό το στύλ του ότι σας λέω αυτό είναι και τελείωσε!Να σου πω έχω ακούσει και χειρότερα γιατί έχω συναναστραφεί κύκλο κων/τών ψαλτών με συγκεκριμμένες θέσεις για την μουσική και την θεωρία της όπου πολλές φορες με βρίσκουν αντίθετο για το απόλυτο του θέματος!
Όμως κάποια πράγματα δυστυχώς ή ευτυχώς στη ζωή δεν γίνονται αλλιώς.Αν δεν ακούσεις από την πηγή λες και προφέρεις άλλα αντί άλλων δυστυχώς, γι'αυτό τον λόγο όλοι οι σημερινοί μεγάλοι συνάδελφοι πρωτοψάλτες και κάπως μεγαλύτεροι από εμάς σε ηλικία φρόντισαν να ακούσουν ή να μαθητεύσουν κοντά σε έναν τέτοιον Άρχοντα αναλόγως με τον τόπο καταγωγής του ο καθένας.Και ο Στανίτσας είναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ και ο Ταλιαδώρος και ο Πρίγγος και ο Θεοδοσόπουλος και ο Περιστέρης και ο Αγγελόπουλος και ο Εμμανουηλίδης και τόσοι άλλοι. Στο μουσικό επίπεδο αυτών των ανθρώπων που πρόσφεραν και προσφέρουν τόσα πολλά στην μουσική μας δεν μπορούμε να μην πούμε ότι ΝΑΙ!αυτός ειναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ!Μην μας τρομάζει αυτό.Και πάλι συγγνώμη για την φλυαρία!
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Δεν έγραψα ότι έγραψα αξιωματικά αλλά με αγάπη για την μουσική μας αγαπητέ συνάδελφε Τάσο.Εντάξει καταλαβαίνω με ποιο πνεύμα γράφεις και συμφωνώ ότι οι παλιοί Άρχοντες και ο Ταλιαδώρος το είχαν αυτό το στύλ του ότι σας λέω αυτό είναι και τελείωσε!Να σου πω έχω ακούσει και χειρότερα γιατί έχω συναναστραφεί κύκλο κων/τών ψαλτών με συγκεκριμμένες θέσεις για την μουσική και την θεωρία της όπου πολλές φορες με βρίσκουν αντίθετο για το απόλυτο του θέματος!
Όμως κάποια πράγματα δυστυχώς ή ευτυχώς στη ζωή δεν γίνονται αλλιώς.Αν δεν ακούσεις από την πηγή λες και προφέρεις άλλα αντί άλλων δυστυχώς, γι'αυτό τον λόγο όλοι οι σημερινοί μεγάλοι συνάδελφοι πρωτοψάλτες και κάπως μεγαλύτεροι από εμάς σε ηλικία φρόντισαν να ακούσουν ή να μαθητεύσουν κοντά σε έναν τέτοιον Άρχοντα αναλόγως με τον τόπο καταγωγής του ο καθένας.Και ο Στανίτσας είναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ και ο Ταλιαδώρος και ο Πρίγγος και ο Θεοδοσόπουλος και ο Περιστέρης και ο Αγγελόπουλος και ο Εμμανουηλίδης και τόσοι άλλοι. Στο μουσικό επίπεδο αυτών των ανθρώπων που πρόσφεραν και προσφέρουν τόσα πολλά στην μουσική μας δεν μπορούμε να μην πούμε ότι ΝΑΙ!αυτός ειναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ!Μην μας τρομάζει αυτό.Και πάλι συγγνώμη για την φλυαρία!

Και ο Αγγελοπουλος ειναι η παραδοση???:eek:
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Δεν έγραψα ότι έγραψα αξιωματικά αλλά με αγάπη για την μουσική μας αγαπητέ συνάδελφε Τάσο.Εντάξει καταλαβαίνω με ποιο πνεύμα γράφεις και συμφωνώ ότι οι παλιοί Άρχοντες και ο Ταλιαδώρος το είχαν αυτό το στύλ του ότι σας λέω αυτό είναι και τελείωσε!Να σου πω έχω ακούσει και χειρότερα γιατί έχω συναναστραφεί κύκλο κων/τών ψαλτών με συγκεκριμμένες θέσεις για την μουσική και την θεωρία της όπου πολλές φορες με βρίσκουν αντίθετο για το απόλυτο του θέματος!
Όμως κάποια πράγματα δυστυχώς ή ευτυχώς στη ζωή δεν γίνονται αλλιώς.Αν δεν ακούσεις από την πηγή λες και προφέρεις άλλα αντί άλλων δυστυχώς, γι'αυτό τον λόγο όλοι οι σημερινοί μεγάλοι συνάδελφοι πρωτοψάλτες και κάπως μεγαλύτεροι από εμάς σε ηλικία φρόντισαν να ακούσουν ή να μαθητεύσουν κοντά σε έναν τέτοιον Άρχοντα αναλόγως με τον τόπο καταγωγής του ο καθένας.
Και ο Στανίτσας είναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ και ο Ταλιαδώρος και ο Πρίγγος και ο Θεοδοσόπουλος και ο Περιστέρης και ο Αγγελόπουλος και ο Εμμανουηλίδης
και τόσοι άλλοι. Στο μουσικό επίπεδο αυτών των ανθρώπων που πρόσφεραν και προσφέρουν τόσα πολλά στην μουσική μας δεν μπορούμε να μην πούμε ότι ΝΑΙ!αυτός ειναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ!Μην μας τρομάζει αυτό.Και πάλι συγγνώμη για την φλυαρία!

Φιλε μου απο τους εφτα που αναφερεις , οι Περιστερης και Αγγελοπουλος δεν ειναι παραδοση . Οντας εξωπαραδοσιακοι και οι δυο εχουν μεταξυ τους τεραστιες διαφορες . Ο μακαριστος Περιστερης φωνητικα υπηρξε αηδονι , πλην ομως εψαλλε κατα τον δυτικο τροπο και τις περισσοτερες φορες θυμιζε "belcanto" (κοινως οπερα) . Τελικα πιστευω οτι το "εξωπαραδοσιακο" του Περιστερη , εστιαζεται στην εκφορα του μελους . Στον αντιποδα ο Αγγελοπουλος οντας δογματικος και σκληροπυρηνικος Καραιστης , αλλοιωνει συστηματικα την παραδοση με φανταστικες υφεσοδιεσεις , εξωπραγματικες ερμηνειες των χαρακτηρων ποιοτητας , ασχετα ισοκρατηματα ( ΜΕΓΑΛΕ ΑΡΧΟΝΤΑ ΣΤΑΝΙΤΣΑ !!!!!!!!) και οτι αλλο εκτος Πατριαρχικης Παραδοσεως μπορεις να φανταστεις . Τωρα θα μου πεις ...........;
Υπαρχει απαντηση , απλα ψαξε να τη βρεις ..........!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Και ο Αγγελοπουλος ειναι η παραδοση???:eek:

Μάζεψε το στόμα σου κ ειρωνείες στους δικούς
σου δασκάλους. Απορώ πως σου επιτρέπουν οι
Συντονιστές αλλά ξέρεις κ τα γράφεις διότι δια ζώσης
θα λάμβανες "άλλη" απάντηση.:mad:

Έχουν "ασυλία" κάποια μέλη;
Να ξέρουμε έτσι πληροφοριακά για να μπούμε
κ εμείς στο club...
 
S

Sotres

Guest
Μάζεψε το στόμα σου κ ειρωνείες στους δικούς
σου δασκάλους. Απορώ πως σου επιτρέπουν οι
Συντονιστές αλλά ξέρεις κ τα γράφεις διότι δια ζώσης
θα λάμβανες "άλλη" απάντηση.:mad:

Έχουν "ασυλία" κάποια μέλη;
Να ξέρουμε έτσι πληροφοριακά για να μπούμε
κ εμείς στο club...

Παύλε τώρα το κατάλαβες; αλλά θα ήθελες να μπεις σε τέτοιο club; άσε καλύτερα! Λυκούργος και σε όποιον αρέσει! Εξάλλου περί ορέξεως; ο καθένας διαλέγει τη μερίδα του φαγητού που του αρέσει!Κάποτε ο κ. Καρασταμάτης έγραψε ότι τον τέταρο ήχο τώρα τον μαθαίνει!(θέμα σχετικό με τον Αρβανίτη). Εγώ θα θελα να τον ρωτήσω: θα πληρωθεί αύριο από το αναλόγιό του;;;
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Παύλε τώρα το κατάλαβες; αλλά θα ήθελες να μπεις σε τέτοιο club; άσε καλύτερα! Λυκούργος και σε όποιον αρέσει! Εξάλλου περί ορέξεως; ο καθένας διαλέγει τη μερίδα του φαγητού που του αρέσει!Κάποτε ο κ. Καρασταμάτης έγραψε ότι τον τέταρο ήχο τώρα τον μαθαίνει!(θέμα σχετικό με τον Αρβανίτη). Εγώ θα θελα να τον ρωτήσω: θα πληρωθεί αύριο από το αναλόγιό του;;;

Δεν ειπα για τον τεταρτο εκ του βου. Για τον Αγια ειπα οτι ακομα τον μαθαινω. Και αυριο θα ψαλλω ενα ωραιοτατο χερουβικο σε ηχο τεταρτο εκ του βου και θα πληρωθω κανονικοτατα! Αληθεια...θα θελατε να το ακουσετε?
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Παιδιά ηρεμήστε λίγο...
Παύλε και Σωτήρη, έχετε κατα νού ότι κάποιοι φαντάζονται ότι παίρνουν πόντους μέσα στο Ψαλτολόγιο βρίζοντας. σ αυτό βέβαια, μεγάλο ρόλο παίζουν και τα thanks από πρωτοκλασσατους αντιπροσώπους των οιωνδήποτε σχολών...
ο νοών νοείτω...
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Παιδιά ηρεμήστε λίγο...
Παύλε και Σωτήρη, έχετε κατα νού ότι κάποιοι φαντάζονται ότι παίρνουν πόντους μέσα στο Ψαλτολόγιο βρίζοντας. σ αυτό βέβαια, μεγάλο ρόλο παίζουν και τα thanks από πρωτοκλασσατους αντιπροσώπους των οιωνδήποτε σχολών...
ο νοών νοείτω...

Ετσι μπραβο...μαζεψε τους λιγο....
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δεν ειπα για τον τεταρτο εκ του βου. Για τον Αγια ειπα οτι ακομα τον μαθαινω. Και αυριο θα ψαλλω ενα ωραιοτατο χερουβικο σε ηχο τεταρτο εκ του βου και θα πληρωθω κανονικοτατα! Αληθεια...θα θελατε να το ακουσετε?

τον Τέταρτο εκ του Πα τον ξέρεις;;
εμείς δεν καιγόμαστε να ακούσουμε, αλλά αν εσύ θέλεις...μπορείς να το ανεβάσεις και να μας αναλύσεις και τις θέσεις.
καλή δύναμη.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
τον Τέταρτο εκ του Πα τον ξέρεις;;
εμείς δεν καιγόμαστε να ακούσουμε, αλλά αν εσύ θέλεις...μπορείς να το ανεβάσεις και να μας αναλύσεις και τις θέσεις.
καλή δύναμη.

τον ξέρει...... στο λέω γω .......μόνο μην του πεις να τον απηχήσει με''αγια'':D:D:D:D
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
τον Τέταρτο εκ του Πα τον ξέρεις;;
εμείς δεν καιγόμαστε να ακούσουμε, αλλά αν εσύ θέλεις...μπορείς να το ανεβάσεις και να μας αναλύσεις και τις θέσεις.
καλή δύναμη.

Τον στιχηραρικο εννοεις?
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Και αυριο θα ψαλλω ενα ωραιοτατο χερουβικο σε ηχο τεταρτο εκ του βου και θα πληρωθω κανονικοτατα! Αληθεια...θα θελατε να το ακουσετε?
αυτό είναι παράδοση;;
ρωτάω εξ αφορμής δικής σου ειρωνικής παρατήρησης...
Αρχικό μήνυμα απο karastamatis ioannis
Και ο Αγγελοπουλος ειναι η παραδοση???
 
S

Sotres

Guest
Δεν ειπα για τον τεταρτο εκ του βου. Για τον Αγια ειπα οτι ακομα τον μαθαινω. Και αυριο θα ψαλλω ενα ωραιοτατο χερουβικο σε ηχο τεταρτο εκ του βου και θα πληρωθω κανονικοτατα! Αληθεια...θα θελατε να το ακουσετε?

Όχι.
 
S

Sotres

Guest
τον Τέταρτο εκ του Πα τον ξέρεις;;
εμείς δεν καιγόμαστε να ακούσουμε, αλλά αν εσύ θέλεις...μπορείς να το ανεβάσεις και να μας αναλύσεις και τις θέσεις.
καλή δύναμη.

Αγαπητέ κ. Νικο, μην μας βάζετε δύσκολα...:D
 
Status
Not open for further replies.
Top