«Δούλοι Κύριον», Ήχος Γ', Γρηγορίου Πρωτοψάλτου

Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι μπορεί κάποιος να ανεβάσει το Δούλοι Κύριον σε Γ' του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου;
 
Last edited by a moderator:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Οπωσδήποτε, μπορείτε να βρείτε το μάθημα στην Ανέμη, όπου σε αυτή τη διεύθυνση, έχοYν ανέβει οι 3 από τους 4 τόμους της Πανδέκτης. Στον 2ο τόμο είναι τα μαθήματα του Όρθρου και ο Πολυέλεος "Δούλοι Κύριον" υπό Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, εις ήχον Γ' βρίσκετAι στις σελίδες 202 έως 222. Από το View document, μπορείτε να τις ανοίξετε και να τις αποθηκέυσετε μία-μία, ενώ από το Download θα κατεβάσετε ολόκληρο τον Τόμο σε ένα μεγάλο pdf.

Χαραλάμπης
 
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Σάρωση από το "Ταμείον Ανθολογίας" Θεοδώρου Φωκαέως (Όρθρος τόμος Α΄). Εάν θελήσετε και τα δόξα και νυν (το βιβλίο μας παραπέμπει στον ομόηχο πολυέλεο "Επί τον ποταμόν" του ίδιου συνθέτη) ενημερώστε με, εκτός κι αν προλάβει κάποιος άλλος φίλος.
 

Attachments

  • Δούλοι Κύριον Γρηγορίου Πρωτοψάλτου.pdf
    1.8 MB · Views: 670

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ο εν λόγω πολυέλεος άγνωστος (εγώ έμαθα την ύπαρξή του πολύ πρόσφατα-βέβαια πρέπει να πω ότι εγώ και οι πολυέλεοι είμαστε "μαλωμένοι" προ αμνημονεύτων χρόνων-το σκεπτικό μου απλό: το εν χρήσει τυπικόν τους έχει υποβιβάσει) στον Ελλαδικό χώρο είναι δημοφιλής αρκετά στη Ρουμανία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο εν λόγω πολυέλεος άγνωστος (εγώ έμαθα την ύπαρξή του πολύ πρόσφατα-βέβαια πρέπει να πω ότι εγώ και οι πολυέλεοι είμαστε "μαλωμένοι" προ αμνημονεύτων χρόνων-το σκεπτικό μου απλό: το εν χρήσει τυπικόν τους έχει υποβιβάσει) στον Ελλαδικό χώρο είναι δημοφιλής αρκετά στη Ρουμανία.

Γιατὶ γράφετε πὼς εἶναι ἄγνωστος στὸν ἑλλαδικὸ χῶρο;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Γιατὶ γράφετε πὼς εἶναι ἄγνωστος στὸν ἑλλαδικὸ χῶρο;

Αν κάνουμε μία δημοσκόπηση μεταξύ ενοριακών ψαλτών νομίζω το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει. Εξάλλου δεν ανήκει στη διδακτέα ύλη των σχολών.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν κάνουμε μία δημοσκόπηση μεταξύ ενοριακών ψαλτών νομίζω το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει. Εξάλλου δεν ανήκει στη διδακτέα ύλη των σχολών.

Μπορεί να είναι «άγνωστο» ως πρακτική εφαρμογή στο αναλόγιο, όμως δεν θα έλεγα το ίδιο και ως άκουσμα. Θυμάμαι ότι αυτό όπως και μερικά ακόμη (π.χ. το χερουβικό σε γ΄ήχο του Γρηγορίου κ.ά.) τα είχα μάθει απέξω από τις πολλές φορές που τα άκουγα, όταν πρωτοκυκλοφόρησαν οι κασέτες της χορωδίας του Στανίτσα. Εϊναι 20 χρόνια από τότε;
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Μπορεί να είναι «άγνωστο» ως πρακτική εφαρμογή στο αναλόγιο, όμως δεν θα έλεγα το ίδιο και ως άκουσμα. Θυμάμαι ότι αυτό όπως και μερικά ακόμη (π.χ. το χερουβικό σε γ΄ήχο του Γρηγορίου κ.ά.) τα είχα μάθει απέξω από τις πολλές φορές που τα άκουγα, όταν πρωτοκυκλοφόρησαν οι κασέτες της χορωδίας του Στανίτσα. Εϊναι 20 χρόνια από τότε;

Αγαπητέ μου Νεοκλή, η εκδήλωση και οι δίσκοι βυνιλίου για τον Γρηγόριο έγιναν και κυκλοφόρησαν από το ΙΒΜ τη δεκαετία του 1970. Περνάνε τα χρόνια...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητέ μου Νεοκλή, η εκδήλωση και οι δίσκοι βυνιλίου για τον Γρηγόριο έγιναν και κυκλοφόρησαν από το ΙΒΜ τη δεκαετία του 1970. Περνάνε τα χρόνια...

Το 1976 για την ακρίβεια σε δίσκους βινυλίου, αλλά και τη δεκαετία του 80 κυκλοφορήθηκε και σε μορφή διπλής κασσέτας...( στην προ CD εποχή...

Δ.


Αν κάνουμε μία δημοσκόπηση μεταξύ ενοριακών ψαλτών νομίζω το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει. Εξάλλου δεν ανήκει στη διδακτέα ύλη των σχολών.

Το διδακτικό curriculum το μονοπωλούν ακόμη ( παρά κάποιες εξαιρέσεις) εκδόσεις επώνυμης Αδελφότητας, αλλά όπως κάθε μονοπώλιο έχει αρκετά τρωτά σημεία... όπως μια μονομέρεια επιλεκτικότητας που οφείλεται ακόμη και σε λάθη παραδρομής, και περίεργης ασυνέπειας, αφού πχ περιωνυμη παραλειφθείσα Δοξολογία ανατυπώθηκε σε νεώτερες/η έκδοση/εκδοσεις, αλλά δυστυχώς απουσιάζει από όλες τις ανατυπώσεις.... Αντίστοιχη ''μοίρα'' επιφυλάχθηκε και για το Ειρμολόγιον του Ιωάννου....
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν κάνουμε μία δημοσκόπηση μεταξύ ενοριακών ψαλτών νομίζω το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει. Εξάλλου δεν ανήκει στη διδακτέα ύλη των σχολών.

Στὶς ἑνορίες -πλήν ἐξαιρέσεων- δέν ψάλλονται καθόλου πολυέλεοι (έδῶ δὲν ψάλλονται ἄλλα κι ἄλλα). Ἐπομένως ...

Ἡ διδακτέα ὕλη εἶναι ἁπλὰ ἀνέκδοτο στὶς περισσότερες «σχολές» -πλὴν ἐξαιρέσεων.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... αλλά και τη δεκαετία του 80 κυκλοφορήθηκε και σε μορφή διπλής κασσέτας...( στην προ CD εποχή...)....

Είπα κι εγώ. Δεν είμαι και ..... τόσο παλιός!
 
Top