«Δοξαστάριον του Όλου Ενιαυτού», Νικολάου Γεωργίου πρωτοψ. Σμύρνης, τ.Α΄ (1873)-τ. Β΄ (1879)

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στο Δημοτικό Κέντρο Ιστορίας & Τεκμηρίωσης Βόλου έχει αναρτηθεί και είναι διαθέσιμο για επισκόπηση και κατέβασμα το :

«Δοξαστάριον του όλου ενιαυτού : περιέχον τα δοξαστικά των τε εορταζομένων και μη εορταζομένων Αγίων μετά των Ιδιομελών των Δεσποτικών και Θεομητορικών εορτών και τίνων Αγίων μετά των απολυτικίων αυτών και άλλων τινών. 2ος τ. / μελοποιηθέντα παρά Νικολάου Πρωτοψάλτου Σμύρνης. -- 1η έκδ.. -- εν Σμύρνη : τύποις Ν. Πρωτοψάλτου Σμύρνης, 1879. -- 306 σ.»

Το μετέτρεψα σε PDF και το ανεβάζω.
 

Attachments

  • Δοξαστάριον του όλου ενιαυτού Νικολάου Πρωτοψάλτου Σμύρνης (1879).pdf
    17.1 MB · Views: 2,840
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ο πρώτος τόμος (Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος) εντοπίστηκε πουθενά;

Ο τόμος εντοπίστηκε, αυτός που θα τον σκανάρει μας λείπει.
Τον έχω κι εγώ, τον έχει κι άλλος, απ' ότι ξέρω.
 
Ο τόμος εντοπίστηκε, αυτός που θα τον σκανάρει μας λείπει.
Τον έχω κι εγώ, τον έχει κι άλλος, απ' ότι ξέρω.

Έχουμε κανένα νεότερο;
Πολύ πιο γρήγορος τρόπος ψηφιοποίησης είναι με ψηφιακή μηχανή αντί για σκάνερ. Επίσης αν το βιβλίο μπορεί να φωτοτυπηθεί, μπορεί να σκαναριστεί σε 5 λεπτά με ειδικό φωτοαντιγραφικό μηχάνημα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έχουμε κανένα νεότερο;
Πολύ πιο γρήγορος τρόπος ψηφιοποίησης είναι με ψηφιακή μηχανή αντί για σκάνερ. Επίσης αν το βιβλίο μπορεί να φωτοτυπηθεί, μπορεί να σκαναριστεί σε 5 λεπτά με ειδικό φωτοαντιγραφικό μηχάνημα.

Δυστυχώς, ουδέν νεώτερον. Το βιβλίο το έχω εγώ, καθώς και άλλο μέλος στην Αθήνα, απ' ό,τι ξέρω, αλλά χρειάζεται χρόνο και λίγο κόπο για την πρώτη μέθοδο και χρήμα για την δεύτερη. Όποιος διαθέτει κάτι από τα δύο, ας επικοινωνήσει μαζί μου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Το βιβλίο το έχω εγώ, ...
Παρότι πέρασαν 5,5 χρόνια, δεν θυμάμαι γιατί παρέλειψα να το ανεβάσω, μια που το σκανάρισα στο μεταξύ.
Ιδού και ο πρώτος τόμος, για να είναι πλήρες το έργο.
 

Attachments

  • Δοξαστάριον Νικολάου ΓΕΩΡΓΙΟΥ πρωτ. Σμύρνης τ.Α΄ (1873).pdf
    4.9 MB · Views: 462
Top