«Δοξαστάριον», Πέτρου του Πελοποννησίου, Γεώργιου Βιολάκη Πρωτοψάλτου, Κωνσταντινούπολη, τ. Α΄ και Β΄ (1899)

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μήπως είναι εφικτή η δημοσίευση κάποιας εκδόσεως του εν λόγω Δοξαστάριου, χωρίς "κινδύνους";
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Έχει κάποιος υπόψιν του αν το Δοξαστάριο του Βιολάκη κυκλοφορεί ψηφιοποιημένο ; Αν ναι, θα μπορούσε να το ανεβάσει προς κοινόν όφελος (των εχόντων ή μη την έντυπο επαν-έκδοση) ; Ευχαριστώ.
 
Last edited:

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ἐδῶ βρίσκεται δωρεὰν τὸ Δοξαστάριον τοῦ Πέτρου Πελοποννησίου ποὺ ἐξέδωσε ὁ Γεώργιος Βιολάκης τὸ 1899:
http://books.google.com/books?id=EpBAAAAAYAAJ&source=gbs_navlinks_s
Γιὰ κάποιο λόγο, αὐτοὶ οἱ σύνδεσμοι δὲν λειτουργοῦν γιὰ τοὺς χρῆστες ἐκτὸς Ἀμερικῆς. Γι᾽ αὐτὸ τὸ ἀνέβασα τὸ PDF στὸ Ψαλτολόγιον τώρα στὸ ἑξῆς link:
http://psaltologion.com/attachment.php?attachmentid=24007&d=1265569996
 

Attachments

  • Doxastarion Petrou kai Violaki.pdf
    8.1 MB · Views: 2,692
Last edited by a moderator:
βέβαια το εν λόγω βιβλίο κυκλοφορεί σε έντυπη μορφή από τις εκδόσεις Ρηγόπουλος
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ὁ Βιολάκης ἰσχυρίζεται στὴν ἐπιστολή του πρὸς τὸν Πατριάρχη (στὰ Προλεγόμενα τοῦ βιβλίου) ὅτι τήρησε «ἀκριβέστατα μετὰ τῆς προσηκούσης ὀρθογραφικῆς ἀκριβείας κατὰ τοὺς κανόνας τῶν διδασκάλων» ἀλλὰ στὴν πραγματικότητα, ὅλα τὰ ὀρθογραφικὰ λάθη (ἰδιαίτερα μὲ τὸ ψηφιστόν) στὸ βιβλίο του βρίσκονται ἐκεῖ ἀκριβῶς ποὺ ἄλλαξε τὸ μέλος τοῦ Πέτρου Ἐφεσίου!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Στις σελίδεσ 6 και 8 του PDF (στην "τιτλοσελίδα", δηλαδή), γράφει ΤΟΜΟΣ ΠΡΩΤΟΣ. Υπάρχει και ΔΕΥΤΕΡΟΣ τόμος αυτού του Δοξασταρίου;

Απόστολος
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στις σελίδεσ 6 και 8 του PDF (στην "τιτλοσελίδα", δηλαδή), γράφει ΤΟΜΟΣ ΠΡΩΤΟΣ. Υπάρχει και ΔΕΥΤΕΡΟΣ τόμος αυτού του Δοξασταρίου;

Απόστολος


Ναι, το Τριώδιο-Πεντηκοστάριο που είναι ενσωματωμένο.

δ.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ναι, το Τριώδιο-Πεντηκοστάριο που είναι ενσωματωμένο.

δ.

Ενσωματωμένο ΠΟΥ; Εγώ βλέπω μόνο ένα τόμο που αρχίζει από της Ινδίκτου και τελειώνει (στην σελίδα 288) με την 29η Αυγούστου εορτή του Προδρόμου. Δεν βλέπω τίποτα για Τριώδιο και Πεντηκοστάριο.

Απόστολος
 

amentzelos

Μέλος
Και στην σελιδα 288 του βιβλιου γραφει τελος Α τομου αρα υπαρχει και τομος β .
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει και ΔΕΥΤΕΡΟΣ τόμος αυτού του Δοξασταρίου;
Ὁρίστε!
Διορθῶστε με, σᾶς παρακαλῶ ἂν κάνω λάθος, ἀλλὰ νομίζω ὅτι αὐτὸ τὸ δοξαστάριο εἶναι τὸ πρῶτο ποὺ ἔχει τὰ καθημερινὰ ἰδιόμελα γιὰ τὴ Σαρακοστή (δηλαδή, ὄχι μόνο γιὰ τὴν Τετάρτη καὶ τὴν Παρασκευὴ ἀλλὰ καὶ γιὰ τὶς ἄλλες μέρες τῆς ἑβδομάδας).
 

Attachments

  • Doxastarion Petrou B' (Triodion & Pentecostarion) - Violaki - 1899.pdf
    9.6 MB · Views: 1,177

Shota

Παλαιό Μέλος
Ὁρίστε!
Διορθῶστε με, σᾶς παρακαλῶ ἂν κάνω λάθος, ἀλλὰ νομίζω ὅτι αὐτὸ τὸ δοξαστάριο εἶναι τὸ πρῶτο ποὺ ἔχει τὰ καθημερινὰ ἰδιόμελα γιὰ τὴ Σαρακοστή (δηλαδή, ὄχι μόνο γιὰ τὴν Τετάρτη καὶ τὴν Παρασκευὴ ἀλλὰ καὶ γιὰ τὶς ἄλλες μέρες τῆς ἑβδομάδας).

Έτσι λέει και ο Βιολάκης (σελ. 315). Ο μελοποιός είναι ο ίδιος.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το βιβλίο αυτό έχει ανεβεί και στην «Ανέμη». Φαίνεται ότι προέρχεται από το ίδιο πρωτότυπο, λείπει όμως το υδατογράφημα του Google.
 
Χριστός ανέστη σε όλους.
Έχω κάνει επεξαργασία και στους δύο τόμους, ώστε να είναι πιο εύκολη και καθαρή η εκτύπωσή τους.
Τους έχω καθαρίσει όσο γίνεται από τις μαύρες σκιές (ο 1ος είχε πάρα πολλές), έχω "ξακρύσει" τις σελίδες ώστε να μην υπάρχουν δυσανάλογα κενά, τις έχω κεντράρει, και τις έχω βελτιώσει στην εμφάνιση (όσο μπορούσα). Επίσης τον 2ο τόμο τον έχω σελιδοποιήσει σε μία σελίδα ανά σελίδα, (από δύο που ήταν πριν) ώστε να είναι πιό εύχρηστος, μιας και τον χρειαζόμαστε αυτές τις ημέρες.
Τα αρχεία μεγάλωσαν αρκετά, παρά τις προσπάθειες μου να κατεβάσω τα kb μετά την επεξεργασία, χωρίς να "χάσουν" τα κείμενα την καλή ανάλυση.
Αυτός είναι και ο λόγος που τα έχω σπάσει σε περισσότερα αρχεία.

Γ.Κ.
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ - ΠΕΤΡΟΥ 1899 Α_Part2.pdf
    9.9 MB · Views: 600
  • ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ - ΠΕΤΡΟΥ 1899 Α_Part3.pdf
    10 MB · Views: 436
  • ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ - ΠΕΤΡΟΥ 1899 Α_Part4.pdf
    2 MB · Views: 330
  • ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ - ΠΕΤΡΟΥ 1899 Β_Part1.pdf
    10 MB · Views: 396
  • ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ - ΠΕΤΡΟΥ 1899 Β_Part2.pdf
    10 MB · Views: 382
  • ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ - ΠΕΤΡΟΥ 1899 Β_Part3.pdf
    8.3 MB · Views: 373
  • ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ - ΠΕΤΡΟΥ 1899 Α_Part1.pdf
    9.9 MB · Views: 504
Last edited by a moderator:
E

emakris

Guest
Αυτό και αν είναι σημαδιακό! Κοιτάξτε παρακάτω τι κωδικό μου ζήτησε να πληκτρολογήσω η "Ανέμη", προκειμένου να κατεβάσω το Δοξαστάριο του Βιολάκη. "Ionans not", δηλ. "όχι σε αυτούς από το Ιόνιο"!!! Σα να σου λέει, "άντε από κει, μου θέλετε και Βιολάκη"! :D:D:D
 

Attachments

  • Παράξενο.jpg
    439.9 KB · Views: 75

NKontis

Παλαιό Μέλος
Ο ίδιος πρώτος τόμος του Δοξασταρίου του Πέτρου κατά Βιολάκη φτιαγμένος λίγο ακόμα και κατά πολύ μικρότερος στο μέγεθος για να μπορούν φορητές μηχανές όπως iPad (φτού, φτού, μακρυά από εμάς τέτοια αμαρτωλά πράγματα!!! :mad:) να διαχειρίζονται το αρχείο γρηγορότερα. Να τους πέφτει δηλ. πιο ελαφρύ στο στομάχι :D

Θα ακολουθήσει και ο δεύτερος τόμος μόλις του γράψω τους σελιδοδείκτες. Κατά τα άλλα είναι ήδη έτοιμος.
 

Attachments

  • Δοξαστάριο Πέτρου (Βιολάκη) τόμ Α.pdf
    5 MB · Views: 1,098

NKontis

Παλαιό Μέλος
Ορίστε και ο δεύτερος τόμος. Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου έκανε κάτι κολπάκια και αναγκάστηκα και έγραψα τους σελιδοδείκτες τρεις φορές. Υπολογιστές σου λένε μετά, έξυπνα πράγματα!!! Και μάλιστα με λιγότερες σελίδες βγήκε μεγαλύτερο σε μέγεθος από τον πρώτο!!! (Σ᾽ αυτό να ομολογήσω πως δεν φταίει ο υπολογιστής αλλά εγώ που όταν το έφτιαχνα δεν είχα σκοπό να το κάνω μικρό).
 

Attachments

  • Δοξαστάριο Πέτρου (Βιολάκη) τόμ Β.pdf
    11.7 MB · Views: 1,077
Top