«Δοξαστάριον», Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, Στεφάνου Α΄ Δομεστίκου, Κωνσταντινούπολη, τ. Α΄ και Β΄ (1841)

Έγραψες πάλι!:wink:Ένα ευχαριστώ είναι λίγο και για τον κόπο σου και για την παραχώρηση του βιβλίου από το Νεοκλή. Υγεία να έχετε εύχομαι!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τελικά, βρήκα καιρό και ανεβάζω (νωρίτερα από το βράδυ) το

Δοξαστάριον Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου (Κων/πολις, 1841) - Β' Τόμος

Οι σελίδες 20,21,24,25,28,29 και 32 είναι κακέκτυπες. Εαν τυχόν κάποιος μπορέσει να τις βρει και να τις σκανάρει ή φωτογραφήσει, ας τις ανεβάσει και θα τις αντικαταστήσω στο αρχείο που ανέβασα.

Είθε το Δοξαστάριο αυτό να είναι χρήσιμο σε όλους!

ΧΚΣ

Χάρη, χρόνια πολλά για σήμερα Σάββατο.

Το ευχαριστώ δεν αρκεί για να εκφράσει κάποιος και σε σένα και στον Νεοκλή τί μας προσφέρετε. Στον β τόμο, δεν ολοκληρώνεται πέραν της 213ης σελίδας το έργο ή δεν ανέβηκε το υπόλοιπο από σφάλμα; Σταματά το αρχείο με την α σελίδα του Δ Εωθινού.

Δ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Χάρη, χρόνια πολλά για σήμερα Σάββατο.
To ξεκαθαρίζεις, γιατί ξέρεις πως θα τόπαιρνα για αύριο...:D:wink::D

Στον β τόμο, δεν ολοκληρώνεται πέραν της 213ης σελίδας το έργο ή δεν ανέβηκε το υπόλοιπο από σφάλμα; Σταματά το αρχείο με την α σελίδα του Δ Εωθινού.
Από σφάλμα δικό μου! Τα κάνει πότε-πότε αυτά ο φύλακας άγγελός μου, για να κοροϊδεύει τον πειρασμό...:eek::rolleyes::eek:

Πρόσθεσα τις 10 τελευταίες σελίδες και το ξανανέβασα. Θα πρέπει τώρα να ξανακατεβάσετε το σωστό. Ζητώ συγγνώμη από όλους για την ταλαιπωρία! :(

ΧΚΣ
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
To ξεκαθαρίζεις, γιατί ξέρεις πως θα τόπαιρνα για αύριο...:D:wink::D


Από σφάλμα δικό μου! Τα κάνει πότε-πότε αυτά ο φύλακας άγγελός μου, για να κοροϊδεύει τον πειρασμό...:eek::rolleyes::eek:

Πρόσθεσα τις 10 τελευταίες σελίδες και το ξανανέβασα. Θα πρέπει τώρα να ξανακατεβάσετε το σωστό. Ζητώ συγγνώμη από όλους για την ταλαιπωρία! :(

ΧΚΣ

Χάρη, είσαι

Αρχηγός! Ταχύς εις αντίληψιν!

Τα Χρόνια πολλά μετρούν για την ιδιότητά σου ως εκπαιδευτικού.

Για τ' αυριανά, ες άσωτον τα σπουδαία

Ευχαριστίες
Δ.

ΥΓ Πολύ περίεργο το ότι δεν υπάρχει πρόλογος!
 
P

ptz

Guest
To ξεκαθαρίζεις, γιατί ξέρεις πως θα τόπαιρνα για αύριο...:D:wink::D


Από σφάλμα δικό μου! Τα κάνει πότε-πότε αυτά ο φύλακας άγγελός μου, για να κοροϊδεύει τον πειρασμό...:eek::rolleyes::eek:

Πρόσθεσα τις 10 τελευταίες σελίδες και το ξανανέβασα. Θα πρέπει τώρα να ξανακατεβάσετε το σωστό. Ζητώ συγγνώμη από όλους για την ταλαιπωρία! :(

ΧΚΣ

-Χάρη δεν έγραψες.Γράφεις κάθε μέρα.Πολλά ευχαριστώ.Και χρόνια πολλά γιά τη μέρα. Π.ΤΖ
 

Thanasis

Θανάσης Δήμος
Θερμές ευχαριστίες στον κ.Λευκόπουλο και τον κ.Συμεωνίδη για τη μεγάλη προσφορά τους.
 
Last edited:

ioannis1751

Ιωάννης
Καλησπέρα!! κάποιες απο τις σελίδες?στον δεύτερο τόμο δεν διακρίνονται διοτι πάνω στο κείμενο έχει και άλλο κείμενο με αποτέλεσμα να μην διακρίνονται!μπορεί να ξανα ανέβει?
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Πολύ περίεργο το ότι δεν υπάρχει πρόλογος!

Μα υπάρχει! Ο π. Κωνσταντίνος Τερζόπουλος δίνει ένα απόσπασμα στη διδακτορική διατριβή του.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μα υπάρχει! Ο π. Κωνσταντίνος Τερζόπουλος δίνει ένα απόσπασμα στη διδακτορική διατριβή του.

Ευχαριστώ. Μήπως λοιπόν έχουμε εδώ β έκδοση από την οποία αφαιρείται ο πρόλογος; Ή ο πρόλογος περιελήφθη σε άλλο βιβλίο που εξέδωσε ο Στέφανος;

Δ.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ. Μήπως λοιπόν έχουμε εδώ β έκδοση από την οποία αφαιρείται ο πρόλογος; Ή ο πρόλογος περιελήφθη σε άλλο βιβλίο που εξέδωσε ο Στέφανος;

Δ.

Ο Γεώργιος Χατζηθεοδώρου λέει ότι βρήκε κάποια άλλη αχρονολόγητη (και μάλλον κλεψίτυπη) έκδοση. Από το είδος του χαρτιού υποθέτει ότι τυπώθηκε γύρω στη δεκαετία του 1890.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Καλησπέρα!! κάποιες απο τις σελίδες?στον δεύτερο τόμο δεν διακρίνονται διοτι πάνω στο κείμενο έχει και άλλο κείμενο με αποτέλεσμα να μην διακρίνονται!μπορεί να ξανα ανέβει?

Έγραψα γι αυτές τις σελίδες πως είναι πρόβλημα της έκδοσης:

Οι σελίδες 20,21,24,25,28,29 και 32 είναι κακέκτυπες. Εαν τυχόν κάποιος μπορέσει να τις βρει και να τις σκανάρει ή φωτογραφήσει, ας τις ανεβάσει και θα τις αντικαταστήσω στο αρχείο που ανέβασα.

Η έκδοση αυτή όντως, όπως γράφει ο Shota:

Από το είδος του χαρτιού υποθέτει ότι τυπώθηκε γύρω στη δεκαετία του 1890.

Δεν περιλαμβάνει καθόλου προλόγους ή ο,τιδήποτε εισαγωγικό. Ακόμα βλέπουμε πως σε σχέση με το πρωτότυπο της, η αρχική σελίδα των τίτλων διαφέρει, καθώς λείπει η χρονολογία, ο τόπος έκδοσης κλπ. (βλ. συνημμένα)

Χαραλάμπης
 

Attachments

  • Πέργαμος - Δοξαστάριο Κωνσταντίνου σελ 001.jpeg
    389.2 KB · Views: 68
  • Doxastarion_Kwnstantinou_B_Σελίδα_001.jpg
    337.2 KB · Views: 69

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νεοκλή και Χάρη, ευχαριστούμε πολύ αμφοτέρους για την προσφορά και τον κόπο! Θησαυρός... Η χαρά πολλαπλασιάζεται αναλογιζόμενοι πόσο καιρό ψάχναμε το Β' τόμο και δεν τον βρίσκαμε. Αξίζει να μελετηθεί (και) ο Β' τόμος και να αναφερθούν σχόλια που δεν έχουν ακουστεί για τα μέλη του Κωνσταντίνου (ή/και τις μεταγραφές του Στεφάνου).

Βλέπω κάτι σημάδια περιστασιακά που μοιάζουν με κέντημα και συμβολίζουν κάποιο είδος διαστολής ή τέλος φράσεως ή είναι κάτι άλλο;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νεοκλή και Χάρη, ευχαριστούμε πολύ αμφοτέρους για την προσφορά και τον κόπο! Θησαυρός... Η χαρά πολλαπλασιάζεται αναλογιζόμενοι πόσο καιρό ψάχναμε το Β' τόμο και δεν τον βρίσκαμε. Αξίζει να μελετηθεί (και) ο Β' τόμος και να αναφερθούν σχόλια που δεν έχουν ακουστεί για τα μέλη του Κωνσταντίνου (ή/και τις μεταγραφές του Στεφάνου).

Βλέπω κάτι σημάδια περιστασιακά που μοιάζουν με κέντημα και συμβολίζουν κάποιο είδος διαστολής ή τέλος φράσεως ή είναι κάτι άλλο;

Δημήτρη, αντιγράφω από το τέλος του Α τόμου:

''ΔΗΛΩΣΙΣ

Επειδή πολλών βαρειών κατά την εκτύπωσιν εθραύσθη η ουρά
εφιστώμεν την προσοχήν των κκ. ιεροψαλτών όπως μη συγχαίωνται αι θραυσθείσαι βαρείαι με το κέντημα.''
 

Attachments

  • 1841_Doxastarion_Kwnstantinou_A.jpg
    44.7 KB · Views: 54

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Η έκδοση αυτή όντως, (...) δεν περιλαμβάνει καθόλου προλόγους ή ο,τιδήποτε εισαγωγικό. Ακόμα βλέπουμε πως σε σχέση με το πρωτότυπο της, η αρχική σελίδα των τίτλων διαφέρει, καθώς λείπει η χρονολογία, ο τόπος έκδοσης κλπ.

Που θα πάει, δεν θα τη πετύχουμε και την κανονική έκδοση κάπου!
Υπομονή να έχουμε.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Με την ευκαιρία απόκτησης αυτού του βιβλίου, είπα να δοκιμάσω και την διαδικασία ψηφιοποίησης από την «Ανέμη». Αφού λοιπόν ο Χάρης το ψηφιοποίησε, το ανέβασε και μου το επέστρεψε, το έστειλα κι εκεί. Ένα χρόνο μετά, βλέπω ότι το βιβλίο έχει ανεβεί εδώ. Το πρωτότυπο δεν το έχω παραλάβει ακόμη, αλλά περιμένω.
 
K

konman

Guest
Χριστος Ανεστη

Ο Γεώργιος Χατζηθεοδώρου λέει ότι βρήκε κάποια άλλη αχρονολόγητη (και μάλλον κλεψίτυπη) έκδοση. Από το είδος του χαρτιού υποθέτει ότι τυπώθηκε γύρω στη δεκαετία του 1890.

Οντως,

διαβαστε τον προλογο στο συννημενο..


Παρακαλω οποιος εχει το Δοξασταριο του Κωνσταντινου εκδοσεων Πολυχρονακη να το συγκρινει με αυτο που ανεβηκε στο φορουμ και να μας πει.


Μπορει να ειναι απλως μια δευτερη πιο αργη εκδοχη πολυ κοντα στου Ιακωβου.
Προσωπικα το περιμενα λιγο πιο συντομο οπως των μαθητων του Φιλανθιδη και Γεωργιαδη...

Οπως και να χει ειναι εξαιρετο.

Παντως εδω αναφερεται σε ενα πιο αργο Πετρο και ποιο συντομο Ιακωβο -δηλαδη οτι πρεπει για Δοξαστικα,-
επισης αναφερει πως "προκειται για δημιουργια ενος αργοσυντομου τροπου μελοποιιας τον οποιο παραδιδει ο Κωνσταντινος ως δειγμα εξελιξεως του νεου στιχηραρικου μελους οπως αυτο εφτασε μεχρι τον ΙΘ αιωνα"....κλπ.
 

Attachments

  • doksastarion.pdf
    659.7 KB · Views: 242
E

emakris

Guest
Με την ευκαιρία απόκτησης αυτού του βιβλίου, είπα να δοκιμάσω και την διαδικασία ψηφιοποίησης από την «Ανέμη». Αφού λοιπόν ο Χάρης το ψηφιοποίησε, το ανέβασε και μου το επέστρεψε, το έστειλα κι εκεί. Ένα χρόνο μετά, βλέπω ότι το βιβλίο έχει ανεβεί εδώ. Το πρωτότυπο δεν το έχω παραλάβει ακόμη, αλλά περιμένω.

Μπράβο κ. Λευκόπουλε! Έτσι προωθείται η τέχνη και η επιστήμη. Όσοι τα φυλάνε ζηλότυπα για τον εαυτό τους, είναι σαν να προσπαθούν να σταματήσουν την πρόοδο. Έχω μαλώσει άσχημα στο παρελθόν για αυτό το λόγο και έχω διακόψει μια σημαντική συνεργασία με άτομο, που υπήρξε και ενεργό μέλος του φόρουμ.
Πάντως στην "Ανέμη" αναφέρεται το όνομά σας. Φαντάζομαι ότι θα σας επιστρέψουν και το βιβλίο. Ε, δε νομίζω πια...
Είθε κάποια μέρα να δούμε να ανεβαίνουν και μουσικά χειρόγραφα (υπάρχουν μερικά στο διαδίκτυο, αλλά είναι λίγα και όχι τα πλέον σημαντικά). Εγώ θα ανέβαζα ευχαρίστως τα λίγα που έχω σε ψηφιακή μορφή (από την Εθνική Βιβλιοθήκη), αλλά υπάρχει το θέμα των δικαιωμάτων. Μακάρι να αλλάξει αυτή η πολιτική.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Εγώ θα ανέβαζα ευχαρίστως τα λίγα που έχω σε ψηφιακή μορφή (από την Εθνική Βιβλιοθήκη), αλλά υπάρχει το θέμα των δικαιωμάτων. Μακάρι να αλλάξει αυτή η πολιτική.

Εν τω μεταξύ θα ήταν χρήσιμο να ανοιχτεί ένα θέμα για το καθένα, στον οικείο τόπο, ώστε να πληροφορηθούμε όλοι τα σχετικά με τα χειρόγραφα αυτά και τα περιεχόμενά τους. Ήδη υπάρχουν εκεί λεπτομέρειες για αρκετά από αυτά. Άλλωστε έχει αποδειχθεί ότι εάν κάποιος ενδιαφερθεί για ένα συγκεκριμένο (ή και περισσότερα), μπορεί να απευθυνθεί στην ΕΒΕ και να το αποκτήσει.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Που θα πάει, δεν θα τη πετύχουμε και την κανονική έκδοση κάπου!
Υπομονή να έχουμε.

Και ιδού! Το γνήσιο και αυθεντικό.
Στην Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης :

Δοξαστάριον : περιέχον τα δοξαστικά όλων των δεσποτικών, και θεομητορικών εορτών, των τε εορταζομένων αγίων του όλου ενιαυτού, του τε τριωδίου και πεντηκοσταρίου / μελοποιηθέν παρά Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας ; εξηγηθέν δε απαραλλάκτως εις την νέαν της μουσικής μέθοδον παρά Πρώτου Δομεστίκου Στεφάνου ; νυν πρώτον τύποις εις τύπον δαπάνη του τε Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου και των φιλομούσων συνδρομητών

Εν Κωνσταντινουπόλει : Εκ της Πατριαρχικής Τυπογραφίας διευθυνομένης παρά Στ. Δομεστίκου και Θ. Αργυράμμου, 1841
 

Attachments

  • Δοξαστάριον Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου 1841 (τ. Α΄).rar
    19.1 MB · Views: 447
  • Δοξαστάριον Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου 1841 (τ. Β΄).pdf
    15.9 MB · Views: 559
Top