«Δοξαστάριον», Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, Στεφάνου Α΄ Δομεστίκου, Κωνσταντινούπολη, τ. Α΄ και Β΄ (1841)

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Διαχωρίστηκε από άλλο θέμα για το Aναστασιματάριον Κων/νου Πρωτοψάλτου. Το θέμα αυτό εδώ είναι μόνο για το Δοξαστάριο πλέον.


Καλησπέρα (μέρα),

Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν προσβάσιμα το Δοξασταριο του Κωνσταντινου Τομος Β (Δηλαδή Τριώδο κτλ.) και το Αναστασιματάριο του. Εδικά από το Αναστασιματάριο ψάχνω τα Αξιον εστίν του.........

Σας ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Όσον αφορά στο Δοξαστάριο του Κωνσταντίνου, το έχω, αλλά σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο;Έχω κάποιες υποψίες για το εάν είναι όντως του Κωνσταντίνου, διότι οι θέσεις που περιέχει είναι λίγο περίεργες. Στην έκδοση πάντως αναφέρεται ότι είναι πιστή αντιγραφή της πατριαρχικής εκδόσεως του 1844...
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...διότι οι θέσεις που περιέχει είναι λίγο περίεργες...

Ναι, ΑΥΤΟ είναι, και σε εμένα είχαν κάνει εντύπωση οι θέσεις δια το ασυνήθιστόν τους.
Και τα Άξιον Εστίν του έχουν ιδιόμορφες θέσεις.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους!

Κατα δεύτερον τα βιβλία τα θέλω διότι απλώς ψάλλω από αυτά..... (για παράδειγμα κοιτάχτε το δοξαστικό των στιχηρών του εσπερινού των Χριστουγλεννων (αυτά μελετάω αυτή τη περίοδο.... ) φοβερές γραμμές!!)
.....αλλά όχι και να κάτσετε να το σκανάρετέ....!!! Σας ευχαριστώ πολύ αλλά μην΄χάσετε το χρόνο σας....εκτός και το κάνετε για σας οπότε θα σας ήμουν ευγνώμων αν το ανεβάζατε κιολας.....

Ευθύμιε έχετε και το Β Τόμο;;;; Ο πρώτος επανεκδόθηκε από το Πολυχρονάκη αλλά ο πρώτος αγνοώ (μήπως ο Ρηγόπουλος;;;; τουλάχιστον έτσι φαίνεται να λεέι ο Χατζηθεωδώρου....)

Δηλαδή, ο Β τόμος του δοξασταριου και το Αναστασιμτάριον έχουν επανεκδοθεί δηλαδή μπορώ να τα αγοράσω; Αν όχι και αν μου επιτρέπετε τότε πως έχετε προσβαση;;;

Ευχαριστώ και πάλι!
 

kiltzanidis

Μέλος
Τελικα τι εγινε με το Β' τομο απο το Δοξασταριον του Κων/νου Πρωτοψαλτου;
Mπορουμε να το βρουμε καπως;Ή να ανεβει σε ηλεκτρονικη μορφη εδω ή αλλιως να το αγορασουμε...
 

George

Ιεροψάλτης
Δώστε μου λίγες μέρες να το τελειώσω, είχα κάνει format τον υπολογιστή μου και δεν ήξερα που το είχα βάλει, μόλις το βρήκα.

Συγνώμη για την ταλαιπωρία.
 
P

ptz

Guest
-Ψαχνοντας στα κιταπια του πατρικου στη Μανη,βρήκα σημερα σε ''φυλλο και φτερό'' ένα βιβλίο με τίτλο''ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΙΧΗΡΑΡΙΟΥ'' του Κων-νου.Παραθέτω σε φωτοτυπία το πρώτο φύλλο-δεν υπάρχει η αρχη.Είναι το γνωστο Δοξαστάριο του αειμνήστου? Π,ΤΖ
 

Attachments

  • ΣΤΙΧΗΡΑΡΙΟΝ ΚΩΝ-ΝΟΥ.jpg
    267.8 KB · Views: 232

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;42562 said:
-Ψαχνοντας στα κιταπια του πατρικου στη Μανη,βρήκα σημερα σε ''φυλλο και φτερό'' ένα βιβλίο με τίτλο''ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΙΧΗΡΑΡΙΟΥ'' του Κων-νου.Παραθέτω σε φωτοτυπία το πρώτο φύλλο-δεν υπάρχει η αρχη.Είναι το γνωστο Δοξαστάριο του αειμνήστου? Π,ΤΖ

Ναι, φαίνεται η αρχή του Α΄ τόμου, όμως που περιλαμβάνει τα δοξαστικά του Ενιαυτού. Ο A τόμος μόνο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πολυχρονάκη, ο Β' ( στιχηράριο Τριωδίου-Πεντηκοσταρίου) δεν έχει ανατυπωθεί, και είναι ο σπανιότερος...

Δ.

Υγ Ήλπιζα ότι ο σύνδεσμος που υπάρχει στην ιστοσελίδα του Πολυχρονάκη θα δούλευε. Δυστυχώς το αρχείο με δείγμα του α τόμου δεν ανοίγει....
 
Last edited:

ioannis1751

Ιωάννης
Καλησπέρα μήπως υπάρχει δυνατότητα να ανέβει το δοξαστάριο του κωσταντίνου πρωτοψάλτου?
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Διαχώρισα αυτό το θέμα από εκείνο για το Αναστασιματάριον του Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου και συγχώνευσα ένα πρόσφατο που ζητούσε τον Α᾽ τόμο με την ελπίδα να ανεβούν και οι δύο τόμοι του δοξασταρίου εδώ κάποια στιγμή. Ευχαριστώ.
 
Ο Β΄ τόμος υπάρχει στην Πέργαμο. Κάποιος είχε πει ότι ο κ.Χαλδαιάκης είπε ότι όποιος θέλει μπορεί να ζητήσει κάτι. Αν τον ξέρει κανείς ας το ζητήσει και αν του το δώσει, ας το ανεβάσει (τα στοιχήματα για το αν θα το δώσει σε πμ:p)
 

Attachments

  • resize,scale=0.jpg
    130.3 KB · Views: 123

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στο γραφείο προϊσταμένου ιερού ναού της Θεσσαλονίκης, ανακάλυψα σήμερα, και δανείστηκα πάραυτα, κατόπιν αδείας φυσικά (όχι από τη σημαία :D) Το Δοξαστάριο του Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου, που περιλαμβάνει τον πρώτο και δεύτερο τόμο, δεμένους μαζί. Παραθέτω τα εξώφυλλα. Δεν έχω τη δυνατότητα ούτε το χρόνο να το σκανάρω και να το ψηφιοποιήσω. Αν κάποιος μπορεί να αναλάβει αυτή τη δουλειά, με σκοπό να το αναρτήσει κατόπιν στο «Ψαλτολόγιο», ας επικοινωνήσει μαζί μου, για να του δανείσω. Ο πρώτος τόμος βέβαια κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Ι.Πολυχρονάκη», ο συγκεκριμένος όμως μπορεί κάλλιστα να αναρτηθεί δημοσίως, αφου δεν θα υπάρχουν δικαιώματα.
 

Attachments

  • Δοξ_ΚΠ.jpg
    939.1 KB · Views: 199

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στο γραφείο προϊσταμένου ιερού ναού της Θεσσαλονίκης, ανακάλυψα σήμερα, και δανείστηκα πάραυτα, κατόπιν αδείας φυσικά (όχι από τη σημαία :D) Το Δοξαστάριο του Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου, που περιλαμβάνει τον πρώτο και δεύτερο τόμο, δεμένους μαζί. Παραθέτω τα εξώφυλλα. Δεν έχω τη δυνατότητα ούτε το χρόνο να το σκανάρω και να το ψηφιοποιήσω. Αν κάποιος μπορεί να αναλάβει αυτή τη δουλειά, με σκοπό να το αναρτήσει κατόπιν στο «Ψαλτολόγιο», ας επικοινωνήσει μαζί μου, για να του δανείσω. Ο πρώτος τόμος βέβαια κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Ι.Πολυχρονάκη», ο συγκεκριμένος όμως μπορεί κάλλιστα να αναρτηθεί δημοσίως, αφου δεν θα υπάρχουν δικαιώματα.

Εύγε. Και τον πρώτο μπορείς να αναρτήσεις. Ο εκδ. οίκος του Πολυχρονάκη έχει δικαιώματα επί του αναδημοσιευθέντος, και όχι επί του πρωτοτύπου. Εξ άλλου ίσως να υπάρχει και εισαγωγή στο πρωτότυπο που απουσιάζει από την επανέκδοση. Πράσινο φως για την ανάρτηση και των 2 τόμων.

Εν αναμονή,
Δ.
 
Στο γραφείο προϊσταμένου ιερού ναού της Θεσσαλονίκης, ανακάλυψα σήμερα, και δανείστηκα πάραυτα, κατόπιν αδείας φυσικά (όχι από τη σημαία :D) Το Δοξαστάριο του Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου, που περιλαμβάνει τον πρώτο και δεύτερο τόμο, δεμένους μαζί. Παραθέτω τα εξώφυλλα. Δεν έχω τη δυνατότητα ούτε το χρόνο να το σκανάρω και να το ψηφιοποιήσω. Αν κάποιος μπορεί να αναλάβει αυτή τη δουλειά, με σκοπό να το αναρτήσει κατόπιν στο «Ψαλτολόγιο», ας επικοινωνήσει μαζί μου, για να του δανείσω. Ο πρώτος τόμος βέβαια κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Ι.Πολυχρονάκη», ο συγκεκριμένος όμως μπορεί κάλλιστα να αναρτηθεί δημοσίως, αφου δεν θα υπάρχουν δικαιώματα.

Μπράβο σας κύριε Λευκόπουλε και ευχαριστούμε που σπεύσατε να το μοιραστείτε μαζί μας. Ο Β΄τόμος θα αναπληρώσει ένα μεγάλο κενό που υπήρχε στην εν Ψαλτολογίω βιβλιοθήκη. Πιστεύω κάποιος από τους φίλους μας από την όμορφη πόλη σας (Συμεωνίδης, Μπουλμπουτζής και άλλα άξια μέλη) να μπορέσουν να το ψηφιοποιήσουν.
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων και Καλό Τριώδιο σας εύχομαι!
 
Μπράβο . Καιρό το ψάχναμε. Ας αναλάβει κάποιος ,να του ανάψουμε λαμπάδα ( μαζί με τον Νεοκλή που το ανεκάλυψε )
..Υ.Γ. ευχαρίστως να αναλάμβανα εγώ αλλά είμαι τελείως " μυρωδιά " από σκαναρίσματα ..
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εύγε. Και τον πρώτο μπορείς να αναρτήσεις. Ο εκδ. οίκος του Πολυχρονάκη έχει δικαιώματα επί του αναδημοσιευθέντος, και όχι επί του πρωτοτύπου. Εξ άλλου ίσως να υπάρχει και εισαγωγή στο πρωτότυπο που απουσιάζει από την επανέκδοση. Πράσινο φως για την ανάρτηση και των 2 τόμων.

Εν αναμονή,
Δ.
Εγώ έστειλα ήδη μήνυμα στο Νεοκλή. Αναλαμβάνω!

ΧΣ
 
Μπράβο . Καιρό το ψάχναμε. Ας αναλάβει κάποιος ,να του ανάψουμε λαμπάδα ( μαζί με τον Νεοκλή που το ανεκάλυψε )
..Υ.Γ. ευχαρίστως να αναλάμβανα εγώ αλλά είμαι τελείως " μυρωδιά " από σκαναρίσματα ..

..ειδικά για τον Χαράλαμπο ( μια που είμαστε αμφότεροι Πόντιοι ) λαμπάδα στην Παναγία Σουμελά:)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τελείωσα λοιπόν, την ψηφιοποίηση και επεξεργασία και των δύο τόμων αυτού του ιστορικού έργου. Τα έχω φτιάξει σε μορφή που εκτυπώνεται άμεσα σε εκτυπωτή laser ή και σε καλό φωτοτυπείο πηγαίνοντας το pdf αρχείο. Δεν έχει δηλαδή μαυρίλες και σκούρες περιοχές. Βέβαια σε πολλά σημεία το πρωτότυπο είχε πολύ μικρά περιθώρια και χρειάστηκαν ειδικές τεχνικές στο σκανάρισμα για να μη χαθεί τίποτα από το κείμενο. Νομίζω, το αποτέλεσμα είναι καλό τελικά. :)

Ανεβάζω λοιπόν στο FTP του analogion.com, σε αυτό το μήνυμα το

Δοξαστάριον Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου (Κων/πολις, 1841) - Α' Τόμος

Μέχρι το βραδάκι θα ανεβάσω και τον Β' Τόμο.

ΧΚΣ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τελικά, βρήκα καιρό και ανεβάζω (νωρίτερα από το βράδυ) το

Δοξαστάριον Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου (Κων/πολις, 1841) - Β' Τόμος

Οι σελίδες 20,21,24,25,28,29 και 32 είναι κακέκτυπες. Εαν τυχόν κάποιος μπορέσει να τις βρει και να τις σκανάρει ή φωτογραφήσει, ας τις ανεβάσει και θα τις αντικαταστήσω στο αρχείο που ανέβασα.

Είθε το Δοξαστάριο αυτό να είναι χρήσιμο σε όλους!

ΧΚΣ
 
Top