«Βυζαντινά Μελωδήματα» 15-4-2015 - Γεώργιος Κυρμελής

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
https://www.youtube.com/watch?v=EoUaDw0SESo



Πολύ σημαντικά ὅσα διηγεῖται ὁ ἀγαπητός Ἄρχων κ. Γεώργιος Κυρμελῆς, ἀπό τῆς παιδικῆς του ἠλικίας, πού εἶναι ἱστορία ἐμπειριῶν καί ἀναμνήσεων ἀπό τήν Σχολή τῆς Ἁγίας Ἀναστασίας, τούς Θεσσαλονικεῖς Πρωτοψάλτες, στή συνέχεια στή Χάλκη καί τά Πατριαρχικά ἀναλόγια, Πρίγγο, Στανίτσα, Νικολαΐδη. Καί ἄλλα πολλά...

Θέμα του στούς Ἱεροψάλτες ἐδῶ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστίες πολλές! Λέει πολλά και ενδιαφέροντα ο αφανής κ. Κυρμελής και είναι η συνέντευξη αυτή κίνητρο για γνωριμία εκ του σύνεγγυς!

Η εκπομπή αυτή πρέπει να παίχτηκε στις 15 Απριλίου. Έχω μια αμφιβολία μήπως παιχτηκε στις 22, αλλά νομίζω πως τότε έβαλα να γράφει και είχε την εκπομπή με τον κ. Δεβρελή σε επανάληψη. Πάντως, σχετικά με την παρούσα, είχα αμελήσει και δεν την έγραψα...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η εκπομπή αυτή πρέπει να παίχτηκε στις 15 Απριλίου. Έχω μια αμφιβολία μήπως παιχτηκε στις 22, αλλά νομίζω πως τότε έβαλα να γράφει και είχε την εκπομπή με τον κ. Δεβρελή σε επανάληψη.
Ἔβαλα στόν τίτλο τήν 15η (μέ ἐπιφύλαξη), καθόσον ἡ 22α ἦταν παραμονή τοῦ Ἁγίου Γεωργίου καί εἶχε ἀναμετάδοση ἀπό τόν Μητροπολιτικό Νεαπόλεως. Ἴσως ὅμως νά εἶχε τελειώσει ὁ ἑσπερινός. Δέν παίχτηκε καί σπότ γι᾿ αὐτήν τήν ἐκπομπή —ἀπ᾿ ὅ,τι εἶδα στό κανάλι τους— γιά νά γνωρίζουμε ἀκριβῶς.

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ἔβαλα στόν τίτλο τήν 15η (μέ ἐπιφύλαξη), καθόσον ἡ 22α ἦταν παραμονή τοῦ Ἁγίου Γεωργίου καί εἶχε ἀναμετάδοση ἀπό τόν Μητροπολιτικό Νεαπόλεως. Ἴσως ὅμως νά εἶχε τελειώσει ὁ ἑσπερινός. Δέν παίχτηκε καί σπότ γι᾿ αὐτήν τήν ἐκπομπή —ἀπ᾿ ὅ,τι εἶδα στό κανάλι τους— γιά νά γνωρίζουμε ἀκριβῶς.

Είχε τελειώσει νομίζω η αναμετάδοση, είχα γράψει άλλωστε, νομίζω, την εκπομπή. Ίσως από φόβο μην καθυστερήσουνε να μην προγραμματίσανε καινούριο.
 
Top