«Αναστασιματάριον Αργόν και Σύντομον», Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, Στεφάνου Λαμπαδαρίου, Κωνσταντινούπολη, επίτομο (1863 και 1865)

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Καλησπέρα σας μήπως έχει κάποιος το αναστασιματάριο του Κωνσταντίνου
πρωτοψάλτου;
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα (μέρα),

Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν προσβάσιμα το Δοξασταριο του Κωνσταντινου Τομος Β (Δηλαδή Τριώδο κτλ.) και το Αναστασιματάριο του. Εδικά από το Αναστασιματάριο ψάχνω τα Αξιον εστίν του.........

Σας ευχαριστώ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έχω πρόσβαση στο Αναστασιματάριο, αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω να το φωτοτυπήσω και δεν έχω scanner. Θα δακτυλογραφήσω πάντως τα Άξιον εστίν όποτε έχω χρόνο. Πάρε προς τον παρόν τον πρώτο ήχο και έπεται η συνέχεια. Εάν κάποιος φίλος τα έχει έτοιμα, θα συντομεύσει την όλη διαδικασία...
 

Attachments

  • Αξιον εστίν Κωνσταντίνου Α΄.pdf
    67.3 KB · Views: 446

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αυτό είναι το Άξιον εστίν σε ήχο δεύτερο.

Όσον αφορά στο Αναστασιματάριό του δεν έχω ιδέα εάν έχει επανεκδοθεί (αυτό που έχω στα χέρια μου τυγχάνει να είναι η πρώτη έκδοση), όπως επίσης δεν ήξερα ότι υπήρχε και δεύτερος τόμος του Δοξαστάριού του. Προσωπικά δεν είναι του στυλ μου και δεν ψάλλω απ' τα βιβλία του (έχει συχνές αργές θέσεις στα δοξαστικά του γι' αυτό προτιμώ τον Πέτρο που έχει κι αυτός μεν, αλλά πολύ πιο σπάνια) αλλά γούστα είναι αυτά :wink:.
 

Attachments

  • Αξιον εστίν Κωνσταντίνου Β.pdf
    72.5 KB · Views: 255

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Όσον αφορά στο Αναστασιματάριό του δεν έχω ιδέα εάν έχει επανεκδοθεί (αυτό που έχω στα χέρια μου τυγχάνει να είναι η πρώτη έκδοση)
Χρήστο το έχεις ολόκληρο το αναστασιματάριο του Κων/νου; Το έχει εδώ κι ο Χρήστος ο Ψωμιάδης αλλά λείπουν οι 3-4 πρώτες σελίδες. Σκεφτόμουν να το φωτογραφήσω (μόλις μπορέσω) και να το βάλω εδώ στο φόρουμ μια και δεν έχει επανεκδοθεί. Θα μπορούσες άραγε να μας φωτογραφήσεις-σκανάρεις τις πρώτες σελίδες που δεν έχουμε εμείς;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Βασίλη, το έχω όλο. Όταν λές πρώτες 3-4 σελίδες εννοείς μουσικού κειμένου ή έναν πρόλογο και έναν επικήδειο για τον θάνατο του Κωνσταντίνου που υπάρχει στην αρχή; Δυστυχώς δεν έχω scanner ούτε μπορώ να φωτογραφίσω τις σελίδες, μπορώ όμως κάλλιστα να τις αντιγράψω. Πες μου τι ακριβώς θέλεις και το ανεβάζω. Ξέρω, δεν θα είναι το πρωτότυπο αλλά, η αντιγραφή θα είναι πιστότατη, άνευ διασκευών...

Υ.Γ. Εάν και σε αυτά που ανεβάζω υπάρχουν τυχόν λάθη (ζω και γω όπως όλοι σε έναν πανικό...), στείλτε μου προσωπικό μήνυμα και τα ανεβάζω διορθωμένα.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αυτές είναι οι πρώτες 4 μουσικές σελίδες του βιβλίου. Σε μία πέμπτη, έχω βάλει τους 2 τελευταίους στίχους από τη στιχολογία για όσους την θέλουν ολόκληρη με αυτή τη γραφή. Βασίλη, εάν ανεβάσεις όλο το βιβλίο, εννοείται ότι δεν χρειάζονται, γιαυτό και μπήκαν σε ξεχωριστή σελίδα. Εάν σκοπεύεις δε να το κάνεις, δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσω άλλο "Άξιον εστίν" και να γεμίζω το θέμα με μηνύματα του ενός κειμένου :eek:.

Εύχομαι να το κάνεις πάντως, διότι αξίζει να το μελετήσουμε και να κάνουμε συγκρίσεις με του Ιωάννου και του Πέτρου. εφόσον αν μη τι άλλο, είναι μία ακόμη απόδειξη ότι ενώ όλα τα εγχειρίδια με το ίδιο περιεχόμενο μπορούν να προσφέρουν νέες ιδέες, κανένα εξ αυτών δεν είναι τέλειο.

Υ.Γ. και πάλι συγγνώμη για την έλλειψη των μέσων, ώστε να ανέβαινε το κείμενο φωτογραφημένο :(...
 

Attachments

  • Αναστασιματάριο Κωνσταντινου πρωτες σελιδες.pdf
    91.5 KB · Views: 339

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που έχει το Αναστασιματάριο του Κων/νου Πρωτοψάλτου της εκδόσεως του 1863 (γιατί ο Χρήστος έχει την έκδοση του 1865) και την δυνατότητα να σκανάρει-φωτογραφήσει τις πρώτες σελίδες, δηλαδή από το εξώφυλλο μέχρι και την σελίδα 4 του μουσικού κειμένου-με τον όποιο πρόλογο ή ακόμα και λευκά φύλλα αν υπάρχουν, για να συμπληρώσουμε αυτό που έχω εγώ (από τον κ.Ψωμιάδη) όταν πρώτα ο Θεός τελειώσω την φωτογράφησή του και την επεξεργασία, για να το ανεβάσω ολοκληρωμένο στο φόρουμ.

Ευχαριστώ.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που έχει το Αναστασιματάριο του Κων/νου Πρωτοψάλτου της εκδόσεως του 1863 (γιατί ο Χρήστος έχει την έκδοση του 1865) και την δυνατότητα να σκανάρει-φωτογραφήσει τις πρώτες σελίδες, δηλαδή από το εξώφυλλο μέχρι και την σελίδα 4 του μουσικού κειμένου-με τον όποιο πρόλογο ή ακόμα και λευκά φύλλα αν υπάρχουν, για να συμπληρώσουμε αυτό που έχω εγώ (από τον κ.Ψωμιάδη) όταν πρώτα ο Θεός τελειώσω την φωτογράφησή του και την επεξεργασία, για να το ανεβάσω ολοκληρωμένο στο φόρουμ.

Ευχαριστώ.

Καλημέρα είναι έτοιμο το αναστασιματάριο του Κωνσταντίνου;
Το περιμένω με ''λαχτάρα και αγωνία''. Ευχαριστώ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα είναι έτοιμο το αναστασιματάριο του Κωνσταντίνου;
Το περιμένω με ''λαχτάρα και αγωνία''. Ευχαριστώ
Η φωτογράφηση σχεδόν τελείωσε (απόψε πιστεύω να τελειώσει) αλλά θέλει τώρα επεξεργασία και επανέλεγχο, οπότε αργεί ακόμα...

Έχω μερικές επαγγελματικές υποχρεώσεις και δεν μπορώ να το δουλέψω πολλή ώρα. Πρώτα ο Θεός όμως όταν ετοιμαστεί θα ανέβει. Δεν το έχω ξεχάσει. Απλά πάω πιο αργά τώρα.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Η φωτογράφηση σχεδόν τελείωσε (απόψε πιστεύω να τελειώσει) αλλά θέλει τώρα επεξεργασία και επανέλεγχο, οπότε αργεί ακόμα...

Έχω μερικές επαγγελματικές υποχρεώσεις και δεν μπορώ να το δουλέψω πολλή ώρα. Πρώτα ο Θεός όμως όταν ετοιμαστεί θα ανέβει. Δεν το έχω ξεχάσει. Απλά πάω πιο αργά τώρα.
Επειδή έχω αφήσει κάποια χρεωστούμενα σε βιβλία-σε μέλη του φόρουμ (κι αναφέρομαι κυρίως στον κ.Στράτο Κουδουνέλη αγαπητό φίλο, εξαίρετο ιεροψάλτη και συνάδελφο) επανέρχομαι για λίγο για να δώσω ψηφιοποιημένο στο φόρουμ το Αναστασιματάριο του Κων/νου Πρωτοψάλτου.

http://rapidshare.com/files/236375780/Anastasimatarion.part1.rar
http://rapidshare.com/files/236368433/Anastasimatarion.part2.rar
http://rapidshare.com/files/236370004/Anastasimatarion.part3.rar

Η φωτογράφηση και η επεξεργασία είναι δική μου, από το πρωτότυπο αναστασιματάριο (άλλωστε δεν έχει επανεκδοθεί-για τυχόν προβλήματα πνευματικών δικαιωμάτων) που πήρα από την βιβλιοθήκη του κ.Χρ.Ψωμιάδη. Επειδή όμως έλειπαν οι σελίδες πριν την σελίδα 6 (και το εξώφυλλο και ο πρόλογος), την έλλειψη αυτή μας συμπλήρωσε ο κ.Χρ.Τσακίρογλου.

Ακόμα, οι σελίδες 54, 55, 56 και 57 είναι σκισμένες (εν μέρει). Δεν μπόρεσα να τις βρω από κάπου, οπότε αν κάποιος τις έχει ας τις συμπληρώσει. Για την ώρα παραμένουν μισές.

Δεν γνωρίζουμε ακριβώς ποια έκδοση είναι αυτή που φωτογράφησα (η του κ.Ψωμιάδη) καθώς έλλειπε το εξώφυλλο, και το αναστασιματάριο αυτό έχει εκδοθεί το 1863 και επανεκδοθεί το 1865. (από την οποία έκδοση του 1865 μας έδωσε ο κ.Τσακίρογλου τις πρώτες σελίδες)

Η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη, αλλά και το βιβλίο δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, και η φωτογράφηση δεν έγινε με καλή μηχανή και τις καλύτερες συνθήκες (με μια παλιούτσικη compact Olympus, ένα τρίποδο κι ένα τραπέζι...κουζίνας), αλλά τουλάχιστον (νομίζω πως) μπορεί κανείς να διαβάσει το κείμενο.

Επίτηδες δεν το έκανα pdf επειδή θέλει και κόψιμο στις σωστές διαστάσεις (να φύγουν κάτι δάχτυλα και λοιπά...δαιμόνια) αλλά και ίσιωμα σε πολλές σελίδες, αλλά εγώ δεν είχα τον χρόνο να το κάνω. Αν κάποιος μπορεί και θέλει ας το κάνει και έπειτα ας το κάνει και pdf. Μέχρι τότε, μένει σε αυτή την μορφή (εικόνες jpeg) για να είναι πιο εύκολο για την επεξεργασία.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.
Δεν έχω ξεχάσει την βιβλιοθήκη του Καμαράδου, απλά δεν έχω χρόνο τελευταία. Θα βοηθήσω κι εγώ μόλις βρω χρόνο.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ευχαριστώ πολύ ,πάρα πολύ Βασίλη για την προσφορά σου αυτή στο Ψαλτολόγιο επίσης και για τα καλά σου λόγια.
Ήταν ό,τι καλύτερο δώρο-χαρά μετά από όσα πέρασα το τελευταίο διάστημα.
Το έψαχνα αυτό το βιβλίο από το 1994 που το είχα δει΄''ζωντανά'' στη βιβλιοθήκη του αείμνησστου και εξαίρετου τραγουδιστή X. Πανούτσου.:):):)
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θερμές ευχαριστίες στο Βασίλη, το Χριστάκη και το Χρήστο για την προσφορά του Αναστασιματαρίου. Από μια σύντομη ματιά που του έριξα φαίνεται ενδιαφέρον. Μακάρι να βρεθούν και οι σελίδες που λείπουν και να ολοκληρωθεί η επεξεργασία.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σε έντυπη έκδοση γνωρίζει κανείς αν πωλείται πουθενά?

Απότι γνωρίζω δεν έχει επανεκδοθεί σε έντυπη μορφή. Ίσως στο ebay αν είσαι τυχερός κάποια στιγμή ή σε παλαιοβιβλιοπωλεία για την πρώτη έκδοση.

Επί τη ευκαιρία, έχει κανείς άραγε το πρωτότυπο χειρόγραφο του Κωνσταντίνου στην παλαιά γραφή; Αυτό που εξήγησε ο Στέφανος και προέκυψε το έντυπο δηλαδή.
 
Top