«Αινείτε» Ήχος Πλ. Α' Ιωάννου Κουκουζέλη

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Το κοινωνικό του Αγίου Ιωάννη του Κουκουζέλη ήχος πλ.α σε ηχητικό. Ψάλλουν οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης με χοράρχη το Γρ. Στάθη. Από τον πρώτο δίσκο της χορωδίας με τίτλο Ιωάννης Παπαδόπουλος ο Κουκουζέλης και Μαΐστωρ.
 

Attachments

  • 12 Κοινωνικό Ήχος πλ.α .wma
    7.9 MB · Views: 464

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Επισυνάπτω το ηχητικό και από την ΕΛΒΥΧ, από το CD με τη Θ. Λειτουργία που έχει εκδόσει:
 

Attachments

  • 16 Αινειτε πλ α Kουκουζέλους.mp3
    9.6 MB · Views: 250

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρακαλώ, γνωρίζει κάποιος να μας πει αν ο ψάλτης που ψάλλει (αριστοτεχνικά) το μονωδιακό τμήμα στην εκτέλεση των Μαϊστόρων που υπάρχει εδώ είναι ο Παναγιώτης Σουσούνης;
(είναι πάντως "έγγιστα προσπεφυκώς"...)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρακαλώ, γνωρίζει κάποιος να μας πει αν ο ψάλτης που ψάλλει (αριστοτεχνικά) το μονωδιακό τμήμα στην εκτέλεση των Μαϊστόρων που υπάρχει εδώ είναι ο Παναγιώτης Σουσούνης;
(είναι πάντως "έγγιστα προσπεφυκώς"...)
Γι' αυτόν πρόκειται, μιας και το αναφέρει και το φυλλάδιο του δίσκου.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Καλημέρα σε όλους.

Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα:

α) ποιες εκτελέσεις αυτού του θεσπέσιου παλαιού μαθήματος γνωρίζετε; (ξέρω μόνο από ΕΛΒΥΧ -όπως και από έναν συγγενή τους ρουμάνικο χορό-, από Μαΐστορες και μία πρόσφατη από τον χορό του Ιονίου Πανεπιστημίου).

β) (αν, όπως είναι η εντύπωσή μου, η ψαλμώδηση του μαθήματος είναι πολύ σπάνια, δυσανάλογα προς την ποιότητά του) γιατί πιστεύετε δεν είναι πιο δημοφιλές τόσο στη λατρεία, όσο και στις διάφορες εκδηλώσεις βυζαντινής μουσικής;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιώργος Μ.;99469 said:
Καλημέρα σε όλους.

Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα:

α) ποιες εκτελέσεις αυτού του θεσπέσιου παλαιού μαθήματος γνωρίζετε; (ξέρω μόνο από ΕΛΒΥΧ -όπως και από έναν συγγενή τους ρουμάνικο χορό-, από Μαΐστορες και μία πρόσφατη από τον χορό του Ιονίου Πανεπιστημίου).

β) (αν, όπως είναι η εντύπωσή μου, η ψαλμώδηση του μαθήματος είναι πολύ σπάνια, δυσανάλογα προς την ποιότητά του) γιατί πιστεύετε δεν είναι πιο δημοφιλές τόσο στη λατρεία, όσο και στις διάφορες εκδηλώσεις βυζαντινής μουσικής;

α) Έχει ψαλεί και στα εγκαίνια του Μεγάρου Μουσικής Θεσ/νίκης από τον χορό ''Μακεδονία'' υπό τη διεύθυνση του Άρχοντος Χ. Ταλιαδώρου στις 2 Ιανουαρίου του 2000. Δε γνωρίζω αν έχει κυκλοφορήσει ηχογράφηση.

Δ.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ. Αφού δεν ξέρεις άλλη, δεν υπάρχει άλλη...:D

Για το β κάποια σκέψη;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιώργος Μ.;99483 said:
Ευχαριστώ. Αφού δεν ξέρεις άλλη, δεν υπάρχει άλλη...:D

Για το β κάποια σκέψη;

α) υπερβολές... Μπορεί και να το έχει ψάλει η πάλαι ποτέ Πανεπιστημιακή Βυζαντινή Χορωδία υπό τη δ/νση του νυν Άρχοντος Αντωνίου Αλυγιζάκη.

β) η χρονική έκτασή του δε βοηθά-μάλλον και η μόνη (παλαιά) έντυπη παράθεσή του από τον Αγαθ. Κυριαζίδη κάτι δείχνει-εξαιρούνται οι μετά το 80 ευάριθμες αναδημοσιεύσεις του ... Πβ ενδεικτικά τί γράφει προεισαγωγικά στα Κοινωνικά του ο Χ. Ταλιαδώρος ήδη από τα τέλη του 60 στην Επίτομο Λειτουργία του.


Δ.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
α) Έχει ψαλεί και στα εγκαίνια του Μεγάρου Μουσικής Θεσ/νίκης από τον χορό ''Μακεδονία'' υπό τη διεύθυνση του Άρχοντος Χ. Ταλιαδώρου στις 2 Ιανουαρίου του 2000. Δε γνωρίζω αν έχει κυκλοφορήσει ηχογράφηση.

Δ.
Να κάτι που θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω! Παρακαλώ όποιον έχει την ηχογράφηση ή, καλύτερα, το βίντεο, ας μας το κοινοποιήσει.
 
Top