«Αγνή Παρθένε Δέσποινα...»

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να κάνω το διάστιχο μικρότερο;
ευχαριστώ!
Μορφή, παράγραφος, επιλέγεις το διάστιχο που θέλεις.

Το έχω γραμμένο με τον Μελωδό, με την διαφορά ότι άλλαξα τους ρυθμικούς παρατονισμούς, στους νοηματικά σωστούς ρυθμικούς τονισμούς.
Το επισυνάπτω εάν σας κάνει οκ.
 

Attachments

  • Αγνή Παρθένε Δέσποινα.pdf
    418.7 KB · Views: 1,665
Μορφή, παράγραφος, επιλέγεις το διάστιχο που θέλεις.

Το έχω γραμμένο με τον Μελωδό, με την διαφορά ότι άλλαξα τους ρυθμικούς παρατονισμούς, στους νοηματικά σωστούς ρυθμικούς τονισμούς.
Το επισυνάπτω εάν σας κάνει οκ.
Το έχω κάνει αλλά και πάλι υπάρχει μεγάλο κενό.
Επίσης αυτά τα αρχιγράμματα που μπορώ να τα βρω;
Ευχαριστώ
 

Γρηγόριος

Νέο μέλος
Σε ευχαριτούμε θερμά αγαπητέ! Να έχεις πάντα την ευλογία του Αγίου Νεκταρίου για το διακόνημα που μας προσέφερες!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ανεβάζω μια καταγραφή με το πακέτο συγγραφής ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ, η οποία είναι πιο λιτή και απέριττη και επομένως κατά τη γνώμη μου πιο ευανάγνωστη. Έχουν διορθωθεί μικρολαθάκια που εμφανίζονται σε άλλες καταγραφές (λάθη στα λόγια, διέσεις που έχουν μετακινηθεί σε γειτονικές θέσεις, αλλαγές ισοκρατήματος σε λάθος σημείο, κλπ). Αν και με ξενίζουν κάποια ισοκρατήματα (Γα, Ζω), τα διατήρησα αφενός από σεβασμό στην αρχική καταγραφή και αφετέρου για να μπορούν να το χρησιμοποιήσουν και όσοι το έχουν συνηθίσει έτσι.
 

Attachments

  • agniPartheneDespoina.pdf
    105.9 KB · Views: 904
Γραμμενο με την Βυζαντινη Καλαμο.
Ελπίζω να σας αρέσει η γραφή
ευχαριστώ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟ ΕΛΕΓΧΟ...ΞΕΧΑΣΤΗΚΑΝ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ...πχ.ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΙΡΑ στο Θε...απόστροφος αντι για ισοβαθμιο...και στην σελιδα 4 στο Μαρια ...νυμφη...ξεχαστηκαν δυο χαρακτηρες...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΠΟΛΥ --ARBEL--
 

apanagiotidis

Νέο μέλος
Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το κείμενο από τον Αγγελικό χορό της Ι.Μ Σίμωνος Πέτρας?

ευχαριστώ
 
Top