«Αγγελικός Χορός» Ι. Μ. Σίμωνος Πέτρας

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει σχετικά με τα βιβλία της σειράς Αγγελικός Χορός;
Τα αναζητώ και δεν μπορώ να βρώ πουθενά.
Μόνο η Αποστολική Διακονία (Κατάστημα της Αθήνας) έχει δυο τελευταία αλλά δεν γνώριζαν ούτε ποια βιβλία είχαν. Μου απάντησαν δε, ότι δεν αναμένεται να προμηθευτούν άλλα τώρα κοντά.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι , θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μήπως μπορεί κάποιος να σκανάρει και να ανεβάσει τις σελίδες με τα ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ του βιβλίου της Θείας Λειτουργίας της Σιμωνόπετρας από την σειρά Αγγελικός χορός.......ευχαριστώ
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Γνωρίζεται κάποιο βιβλιοπωλείο που μπορώ να βρώ την σειρά "ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ ΧΟΡΟΣ" της Ι.Μ Σίμωνος πέτρας στην αθήνα;.
Έχω αποτανθεί στο χριστιανικό βιβλιοπωλείο στην Λ.Ηλιουπόλεως(παράλληλος Λ.Βουλιαγμένης) στον Άγιο Δημήτριο,όπως και στο βιβλιοπωλείο της αποστολικής διακονίας στην αθήνα .
Στό μέν πρώτο είχαν έναν τόμο αλλά δεν μπορούνε να μου φέρουν τα υπόλοιπα έτσι μου είπαν,και όταν ρώτησα γιατί μου είπαν πώς δέν μπορούν γιατί έχουν σταματήσει την συνεργασία με τόν εκδοτικό οίκο,στο δέ δεύτερο βιβλιοπωλείο δέν συνεργάζονται και αυτοί με τον ίδιο εκδοτικό οίκο .
Όποιος έχει στην κατοχή του την σειρά των βιβλίων και μπορεί να μου πεί από που τα αγόρασε θα τον ευχαριστούσα !

Τα βιβλία που ψάχνω αναλυτικά είναι:
Τόμος: Α' Εσπερινός
Τόμος: Β' Όρθρος
Τόμος: Γ' Πολυέλαιοι
Τόμος: Δ' Θεία λειτουργία
Τόμος: Ε' Κοινωνικά .
 
Αγόρασα και τους πέντε τόμους από το βιβλιοπωλείο της Δάφνης σε μια επίσκεψη μου στο Αγιο όρος το 2009. Και μάλιστα σε καλή τιμή. 100 ευρώ και οι πέντε, αν και δεν τους έχω ψάξει αλλού.
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
και γω την θεια λειτουργια και τα κοινωνικα προσφατα απο κει τα αγορασα απο την δαφνη και σε πολυ καλη τιμη...απο την ινδικτο αγορασα το ψαλτηριον τερπνον...

μου δωσανε και μια ''καρτουλα'' λεγοντας οτι,''οτι αλλο θελησεις απο βιβλια η κατι αλλο παρε τηλ και εμεις τα αποστελουμε παντου...''

τα στοιχεια είναι τα εξης:

ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΑ-ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ Τ.Κ 63087
ΤΗΛ:23770 22389
FAX:23770 22439
www.monastiriaka.gr
e-mail:info@monastiriaka.gr
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Αγόρασα και τους πέντε τόμους από το βιβλιοπωλείο της Δάφνης σε μια επίσκεψη μου στο Αγιο όρος το 2009. Και μάλιστα σε καλή τιμή. 100 ευρώ και οι πέντε, αν και δεν τους έχω ψάξει αλλού.

Ναί τόσο κοστίζουν 20 ευρώ μου τον άφηνε τον ένα που βρήκα.Πρέπει να πάω κάποια στιγμή στο Όρος ,γιατί δεν έχω ξανά πάει και να τα αγοράσω από κεί.Τόσα βιβλιοπωλεία στην Αθήνα και να μην το έχουν ;!!!παρά μόνο στην εκδοτική; τις ινδίκτου ;.Κρίμα
 
μήπως μπορεί κανείς να μου πεί τα περιεχόμενα του βιβλιου Αγγελικός Χορός τομος β' ( όρθρος )? απο Ι.Μ Σιμωνοπετρας?
 
Θα ήθελα να ρωτήσω στην αγάπησας την γνώμη σας για την προκείμενη Θεία Λειτουργία σε σχέση με άλλα αξιόλογα βιβλία και αν υπάρχουν και κάποιες προτάσεις για την επίθυμία μου να αγοράσω κάποιο βιβλίο για την Θεία Λειτουργία (από Θεσ/νικη)
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Τα αναζητώ και δεν μπορώ να βρώ πουθενά.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι , θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

Ευρέθησαν τα βιβλία.
Πλήρης η σειρά των 5 τόμων στο βιβλιοπωλείο ΅Ο ΣΩΤΗΡ΅ στο κέντρο των αθηνών .
Ιδού η διεύθυνση και το τηλέφωνο:

Σόλωνος 100
10680 ΑΘΗΝΑ
210 3622108
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μιας και έπιασα σήμερα τη βιβλιοκριτική, απλώς να σχολιάσω ότι η συγκεκριμένη σειρά θα έπρεπε να μετονομαστεί σε «Τραγούδια και μουσικές ασκήσεις για το δημοτικό» και όχι «Αγγελικός Χορός»:p
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πώς τεκμηριώνεται η "βιβλιοκριτική" σου βάσει αυτού;

Η συντριπτική πλειοψηφία των συνθέσεων οι οποίες δεν εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία είναι συνθέσεις άλλων συνθετών. Υπάρχουν όμως πολλά άλλα βιβλία για να βρει κάποιος αυτές τις συνθέσεις. Οι συνθέσεις της Σιμωνόπετρας εμπίπτουν ακριβώς σε αυτήν την κατηγορία την οποία ανέφερα πριν. Δεν έχει κάτι να πει αυτό.
 

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Γεια σας μηπως μπορει να ανεβασει καποιος τις σελιδες 309-310 και 315-316 του Αγγελικού Χορού Τόμος Α Εσπερινός γιατι μου σκίστηκαν, αν γινεται έγχρωμα για να τις κολήσω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Γεια σας μηπως μπορει να ανεβασει καποιος τις σελιδες 309-310 και 315-316 του Αγγελικού Χορού Τόμος Α Εσπερινός γιατι μου σκίστηκαν, αν γινεται έγχρωμα για να τις κολήσω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν το ανέβασμα 3-4 σελίδων από το πιο πάνω βιβλίο πλήττει πνευματικά δικαιώματα, ας διαγράφει η παράθεση από τους διαχειριστές!
 

Attachments

  • Αγγ.Χορός σελ. 309 Εσπερινού.doc
    258 KB · Views: 523
  • Αγγ.Χορός σελ. 310 Εσπερινού.doc
    260.5 KB · Views: 243
  • Αγγ.Χορός σελ. 315 Εσπερινού.doc
    259 KB · Views: 208
  • Αγγ.Χορός σελ. 316 Εσπερινού.doc
    294.5 KB · Views: 222

Someone

New member
θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα να βρώ τόμους της σειράς "Αγγελικός Χορός" στο διδίκτυο σε ηλεκτρονική μορφή
 

Ε. Ε.

Active member
Μηπως μπορει καποιος να ανεβασει τα περιεχομενα του εσπερινου και του ορθρου;
 
Top