«Έχουσι γνώσιν οι φύλακες» Μ. Πρωτοπρεσβυτέρου Γεωργίου Τσέτση

Status
Not open for further replies.

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
ως ο έσχατος όλων, θα παρακαλούσα να σεβαστούμε τη βαρύνουσα άποψη του π. Τσέτση και να μην υπάρχει πάλι πόλεμος ένθεν κακείθεν.
ευχαριστώ.
 
ως ο έσχατος όλων, θα παρακαλούσα να σεβαστούμε τη βαρύνουσα άποψη του π. Τσέτση και να μην υπάρχει πάλι πόλεμος ένθεν κακείθεν.
ευχαριστώ.

Συμφωνώ αγαπητέ Νίκο πως η γνώμη του Μ.Πρωτοπρεσβυτερου ειναι βαρύνουσα .
Επίσης νομίζω πως απηχεί έν πολλοίς και την επίσημη θεςη του Πατριαρχείου στα τεκταινόμενα .
Λυπάμαι που γίνεται παλι προσπάθεια να υποβαθμιστει οποιαδήποτε φωνη λέει ακριβώς τα αντίθετα απο τα όσα πρεσβεύουν αυτοι που αντιμάχονται τις επισημες αποφάσεις του Πατριαρχείου .
Το άρθρο γράφει καθαρά για τοποτηρητή .
Πράγμα που ειχα γράψει κι εγω στο παρελθόν ,αλλα μου ζήτησαν ....το πατριαρχικό Πιττακιον ....
Ε οχι δά .
Ελπίζω κάποια στιγμη να καταλαγιάσει όλος αυτός ο θόρυβος που αδίκως (κατ εμε ) δημιουργήθηκε .
Παραθέτω εκ νέου τον σύνδεσμο γιατι βλέπω ότι αυτός του Αγγέλου δεν λειτουργεί .
http://www.amen.gr/article/exousi-gnosin-oi-fylakes
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
attachment.php
 

Attachments

  • Screen Shot 2016-05-19 at 14.28.48.png
    Screen Shot 2016-05-19 at 14.28.48.png
    128.6 KB · Views: 642

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
"Οι ψάλτες κλπ., εκφράζουν απόψεις περί ψαλτικής τέχνης, κλπ., κλπ."

Μάλλον ο σεβαστός Πατήρ εδώ θέλει να πει αν καταλαβαίνω καλά, ότι οι αρμόδιοι του πατριαρχείου γνωρίζουν τα του Οίκου τους καλύτερα από όλους, διότι αν μη τι άλλο, οι ψάλτες περί ψαλτικής τέχνης εκφράζουν απόψεις, δεν νομίζω ότι γενικά είναι κακό αυτό...

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Το υπόλοιπο μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ.
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐπὶ τέλους καὶ μιὰ δημόσια ἀντίδραση ἀπὸ ἁρμόδια χείλη. Ἐπὶ τέλους ξεκαθαρίσθηκε ἐπισήμως ποιὰ εἶναι ἡ θέση τοῦ κ. Νεοχωρίτη στὸ πατριαρχεῖο.
Σημαντικὸ πράγμα κατὰ τή γνώμη μου.
Ἐνυπωσιακὸ εἶναι ποὺ τελικὰ χρειάσθηκε τόση πίεση γιὰ νὰ ἀνακοινωθεῖ. Δὲν πειράζει, τὸ ἀποτέλεσμα μετρᾶ.

Στὸ προκείμενο τώρα. Δὲν περίμενα ἀπὸ τὸν σεβαστὸ αἱδεσιμολογιώτατο π. Γεώργιο αὐτὴ τὴν ἐπιθετικὴ συμπεριφορά, καθὼς προσωπικὰ τὸν διαβάζω γενικότερα καὶ ἑκτὸς ψαλτικῆς. Γιὰ ποιὸ λόγο; Ἀμφισβητεῖ κανεὶς σημαντικὸς ἄραγε τὴν συγκεκριμένη ἐπιλογή; Θὰ μποροῦσε νὰ εἶχε ἀρχίσει τὸ κείμενό του ἀπὸ τὶς τελικὲς παραγράφους, ὅπου ὑπερασπίζεται καὶ προβάλει τὴν συγκεκριμένη ἐπιλογή.

Τὰ ἱστορικὰ ἐπιχειρήματα ποὺ ἐπικαλεῖται εἶναι γνωστὰ καὶ τὰ μάλα ἀναλυθεῖ στὸ ἄλλο θέμα καὶ μὲ πάμπολλα μνμ καὶ τῶν δύο πλευρῶν, ποὺ -κατὰ τὴ γνώμη μου- ἀνασκευάζουν ἰκανῶς τὶς ἱστορικὲς ἀναφορὲς τοῦ μουσικολογιωτάτου καὶ σεβαστοῦ πατρός Γεωργίου.

Τὸ βασικό του ἐπιχείρημα εἶναι: «μπορεί να αντιταχθεί ότι τα ακούσματα που είχαμε από τον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό την Μεγάλη Εβδομάδα, το Πάσχα και την Διακαινήσιμο, (που ήδη αναρτήθηκαν σε διάφορα ηλεκτρονικά μέσα), συνηγορούν υπέρ του ορθού της επιλογής.»
Διατυπώθηκαν καὶ πάλι ἀρκετὲς ἀντιρρήσεις ἐπ’ αὐτῆς τῆς θέσης, ποὺ -πάντα κατὰ τὴ γνώμη μου- καλύπτουν αὺτὴ τὴ θέση, ὄχι φυσικὰ ἀπαξιώνοντας τὴν ἀναγνωρισμένη ψαλτικὴ ἀξία τοῦ κ. Νεοχωρίτη, ἁπλὰ ἑστιάζοντας στὸ γεγονὸς τῆς μαθητείας καὶ τὴν ἔλλειψή της. Τέλος πάντων, τὰ ἀκούσματα πολλὲς φορὲς εἶναι καὶ ὑποκειμενικὰ, σὲ ἄλλους ἀρέσει ὁ κ. Νεοχωρίτης, σὲ ἄλλους ὄχι, ποὺ συνηθίσαμε τὸν κ. Ἀστέρη, ἤ μᾶς ἀρέσει ὁ κ. Φλοῖκος.

Καὶ συνεχίζει κατὰ τὰ γνωστὰ ἐπιχειρήματα, ποὺ πλειστάκις ἀκούστηκαν στὸ ἄλλο θέμα ἀπὸ πολλοὺς: «Ο αναλαβών, κατόπιν Σεπτής εντολής, το διακόνημα της Τοποτηρητίας, έχει και πλούσιο φωνητικό τάλαντο και μουσική παιδεία ου την τυχούσαν, αλλά και δέν είναι άμοιρος «Πατριαρχικών ακουσμάτων», όπως διεπιστώθη ήδη, δοθέντος ότι εμαθήτευσε στο πλευρό του πρότριτα, εν γήρει πίονι, αποθανόντος τέως Άρχοντος Λαμπαδαρίου της ΜΧΕ αειμνήστου Ελευθερίου Γεωργιάδη».
Καὶ τὰ δύο σημεία οὐδὲν καινούργιο προθέτουν στὸν μέχρι τώρα διάλογο καὶ ἀντίλογο, ἀπ’ ὅσα διαβάζουμε ἐδῶ καὶ σὲ ἄλλους τόπους.

Κάπου βέβαια ἀναγνωρίζει καὶ τὴν πραγματικότητα: «Είναι λογικό να ασκείται κριτική από τους έχοντας διαφορετική γνώμη». Εἶναι ἐξαιρετικὰ εὐχάριστο, ποὺ τὸ διατυπώνει τόσο καθαρὰ καὶ δείχνει πὼς ἡ Μεγάλη Ἐκκλησία τείνει εὐήκοον οὕς στὶς ἀνησυχίες τοῦ πληρώματός της, ἀκόμη κι ἄν ἀποτελοῦν ἀντίλογο, ἐπιδεικνύνοντας ἐξαιρετικὰ ἐκκλησιαστικὸ πνεύμα.
Μετὰ τὸ ἐπιθετικὸ ἄνοιγμα τοῦ κειμένου του πρὸς τὸ μέρος τῆς ψαλτικῆς κοινῆς γνώμης, ποὺ διατυπώνει διαφορετικὴ ἄποψη, φθάνοντας σὲ σημεῖο ἐπιτίμησης καὶ ὑποτίμησης, ἀποτέλεσε εὐχάριστη αἴσθηση ἡ παραπάνω ἀποστροφή του, σὲ ὅσους τὸν παρακολουθοῦμε και ὄχι μόνο στὰ ψαλτικὰ πράγματα.

Προσωπικά, πάντως, ἐξακολουθῶ νὰ διατελῶ ἐν ἀναμονῇ τῶν συμπερασμάτων τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας.
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος
π.Γεώργιε ευχαριστούμε για την ορθότητα και ειλικρίνεια των λόγων σας. Έτι περισσότερο που "βουλώσατε" πολλάάά στόματα!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
π.Γεώργιε ευχαριστούμε για την ορθότητα και ειλικρίνεια των λόγων σας.

Θα προτιμούσα το μήνυμά σας να τελείωνε εκεί που παραπέμπω...
Δε χρειάζονται τέτοιου είδους φράσεις.... δεν κάνουν καλό.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀπὸ παλαιότερο μνμ μου



Ὅσο ἦταν στὸ ἀναλόγιο τοῦ Ἄρχοντος ὁ κ. Ἀστέρης, οὐδεὶς ἀμφισβητοῦσε τὰ ψαλλόμενα στὸ Πατριαρχεῖο, οὐδεὶς ἔκρινε «ὑπερβολική» τὴν «προσκόλληση» στὰ παραδεδομένα τοῦ πατριαρχείου, οὐδεὶς ἔγραφε πὼς δῆθεν ἔχει ξεφύγει τὸ πράγμα, οὐδεὶς ΟΜΙΛΟΥΣΕ ἐπ' οὐδενί λόγω καὶ κανένα BLOG δὲν ἔγραφε τίποτε.

Τώρα μέσα σ' ἕνα μήνα ξαφνικὰ βγήκαν πλεῖστοι ὅσοι ἐπικριτὲς τῶν πατριαρχικῶν ἀναλογίων καὶ τὶ ὠραία ποὺ τὰ λέει ὁ κ. Νεοχωρίτης καὶ τὶ καλὰ ποὺ ἐπιλέγει αὐτὸ ποὺ νομίζει κλπ. κλπ. ....

Γιατὶ πρὶν δὲν σχολίαζε κανείς, γιατί; Ἄς ἀπαντηθεῖ τὸ ἐρώτημα καὶ ΕΝΤΟΣ καὶ ΕΚΤΟΣ Ψαλτολογίου ...

Καὶ ναὶ κύριοι συνάδελφοι, ὁ Α΄δομέστικος πρέπει δικαιωματικὰ καὶ κατὰ διαδοχὴν νὰ γίνει Ἄρχων Πρωτοψάλτης. Καὶ μὴ βιαστεῖ κανεὶς νὰ γράψει πὼς δῆθεν «θάβω» τὸν κ. Νεοχωρίτη. Εἶναι ἰκανότερος τοῦ Α΄δομεστίκου, ἀλλὰ ὄχι ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ γιὰ τὴν θέση. Ἄλλο τὸ ἕνα ἄλλο τὸ δεύτερο, δὲν συμπίπτουν πάντα.

...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ἈΠὸ ἄλλο μνμ μου

... τὸ θέμα δὲν ἀφορᾶ τὸν κ. Νεοχωρίτη ἀλλὰ τὴν ἔλευσή του στὸ δεξὶ πατριαρχικὸ ἀναλόγιο, πρῶτος ψάλτης ἑλλαδίτης, χωρὶς καμὶα προηγούμενη σχέση μὲ τὴν Πόλη καὶ τὸ περιβάλλον της, ποὺ ὡς τοποτηρητὴς, πιθανότατα θὰ ἀνέλθει καὶ στὸ ἀξίωμα τοῦ Ἄρχοντος.

Αὐτὸ εἶναι τὸ θέμα ... Ἑκτὸς κι ἄν θεωρεῖται ... ἥσσονος σημασίας.
 
π.Γεώργιε ευχαριστούμε για την ορθότητα και ειλικρίνεια των λόγων σας. Έτι περισσότερο που "βουλώσατε" πολλάάά στόματα!
Στο ρελαντί έπεσαν τα επικριτικά σχόλια μετα την παρέμβαση του π. Γεωργιου, όπως είπε και κάποιος φίλος σε προσωπικό του μυνημα αγαπητέ μου συνάδελφε..
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δίκιο έχεις Χρυσοβαλάντη. Αποκλείεται να οφείλεται στο γεγονός ότι επί 350 μηνύματα ανταλλάσουμε επιχειρήματα και ενδέχεται να υπάρχει "κορεσμός" του θέματος.

Και εξ' άλλου, δεν είπε και τίποτα το τρομερό ο π. Γεώργιος Τσέτσης παρά το αυτονόητο και αποδεκτό από όλες τις πλευρές: "Το Πατριαρχείο αποφασίζει".

Στο ρελαντί έπεσαν τα επικριτικά σχόλια μετα την παρέμβαση του π. Γεωργιου, όπως είπε και κάποιος φίλος σε προσωπικό του μυνημα αγαπητέ μου συνάδελφε..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δίκιο έχεις Χρυσοβαλάντη. Αποκλείεται να οφείλεται στο γεγονός ότι επί 350 μηνύματα ανταλλάσουμε επιχειρήματα και ενδέχεται να υπάρχει "κορεσμός" του θέματος.

Και εξ' άλλου, δεν είπε και τίποτα το τρομερό ο π. Γεώργιος Τσέτσης παρά το αυτονόητο και αποδεκτό από όλες τις πλευρές: "Το Πατριαρχείο αποφασίζει".
Βλέπεις συνάδελφε, ἐμεῖς ἀγωνιοῦμε γιὰ τὴν ψαλτικὴ κι ἄλλοι τυρβάζουν ποιὸς θὰ πάρει τὴ «νίκη».
Βέβαια ἀγνοοῦν ἠθελημένα τὸν ὅρο «Πύρρειος νίκη». Τὸ ὄνομα νὰ βγεῖ πρῶτο κι ὅλα τ' ἄλλα, τὶ πειράζει, λίγο ἀπὸ δῶ, λίγο ἀπὸ κεῖ, κάτι θὰ γίνει. ἥπια προσαρμογὴ, ποὺ 'λέγε ὁ Κωστάκης ὁ Καραμανλῆς καὶ μετὰ ... ἀκόμη νιώθουμε τὶ γίνεται στὸν ἑλλαδικὸ χῶρο. Αὐτὴν τὴν ἀντίληψη διδάσκει ἡ Ἑλλάδα τὰ τελευταία χρόνια κι ἀπ' ὅτι φαίνεται ἐξάγει κιόλας.

ΥΓ. Τοὺς φύλακες ποιὸς τοὺς φυλλάσει; Οὐδείς; Μήπως ἐλέῳ Θεοῦ, ὅπως στὸν μεσαίωνα;
 
Ειλικρινά δεν καταλαβαινω την εμμονή .
Γινόμαστε βασιλικότεροι του Βασιλέως ;
Δηλαδη ούτε λιγο ούτε πολυ ,στο Πατριαρχείο ,δεν ξέρουν τι τους γινεται ...
Και ο ΝΥΝ τοποτηρητής και μελλοντικός πρωτοψάλτης δεν διαφυλάττει την παράδοση και το ύφος και θα έρθει ο Αρμαγεδώνας ...
Όταν αγαπητέ μου στο παρελθόν έγραφες πως ...
 

Attachments

  • image.jpeg
    image.jpeg
    229.2 KB · Views: 123

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ειλικρινά δεν καταλαβαινω την εμμονή .
Γινόμαστε βασιλικότεροι του Βασιλέως ;
Δηλαδη ούτε λιγο ούτε πολυ ,στο Πατριαρχείο ,δεν ξέρουν τι τους γινεται ...
Τό Πατριαρχεῖο τή δουλειά του κι ἐμεῖς 20.000 μέλη μουσικοί τήν ἄποψή μας.
Νομίζω ὅτι αὐτός εἶναι καί ὁ σκοπός τοῦ φόρουμ.
Ἥ γνώμη τῶν ψαλτῶν δέν πρέπει νά εἶναι στό ρελαντί ὅπως εἰπώθηκε παραπάνω.
Πρέπει ὅλοι νά ἐκφράζουμε τήν ἄποψή μας εἰδικά σέ ἐθνικά ζητήματα ὅπως τό ἐν λόγω ἔστω καί λανθασμένα.
 
Last edited:
Τό Πατριαρχεῖο τή δουλειά του κι ἐμεῖς 20.000 μέλη μουσικοί τήν ἄποψή μας.
Νομίζω ὅτι αὐτός εἶναι καί ὁ σκοπός τοῦ φόρουμ.
Ἥ γνώμη τῶν ψαλτῶν δέν πρέπει νά εἶναι στό ρελαντί ὅπως εἰπώθηκε παραπάνω.
Πρέπει ὅλοι νά ἐκφράζουμε τήν ἄποψή μας εἰδικά σέ ἐθνικά ζητήματα ὅπως τό ἐν λόγω ἔστω καί λανθασμένα.
Ἐάν ἔγραφε ὁ π. Γεώργιος ἐδῶ φυσικά καί θά

Δεν ειδα 20.000 μέλη να καταθέτουν την άποψη τους .
Ξέρεις αγαπητέ Δημήτρη ,πως απο τα 20.000 μέλη ,δεν ειναι ολα ενεργά .
Εδώ ανακυκλώνουν μηνύματα (σχεδόν ίδιου περιεχομένου ) συγκεκριμένα άτομα .Γνωμη εχει ο καθένας ,ειναι σεβαστή και καταγράφηκαν όλες σχεδόν οι απόψεις .
Το να αναγάγουμε βέβαια τη διαδοχή του πρωτοψάλτη στο Πατριαρχείο σε εθνικό θέμα ,πρώτη φορα το ακούω .
Θα μπορούσες να γράψεις ,μείζων θέμα .
Αλλα εθνικό ;
Να σου παραθέσω εγω ένα σωρό εθνικά θέματα ,που ειναι σε εξέλιξη και χρήζουν άμεσης λύσης ....
Ο π.Γεωργιος ,δεν ειναι κανένας τυχαίος ...
Εχει βαρύνουσα σημασία η άποψη του .
Δεν ξέρω αν ειναι μέλος του φόρουμ (δεν μπορω να το πω με βεβαιότητα ) .
Οπως ειχα γράψει και παλιότερα ,το Πατριαρχείο ,παρακολουθεί τα γραφόμενα (σαφώς και δεν επηρεάζεται )
Εχω την αίσθηση ομως ότι ενοχλείται .
 
Status
Not open for further replies.
Top