«Άσπιλε αμόλυντε» - Ηχογραφήσεις

pano

Μέλος
Γνωριζετε αν διασωζεται ηχητικα το ''Ασπιλε αμολυντε...'' του Ακαθιστου υμνου απο τους μεγαλους δασκαλους μας(Στανιτσα,Καραμανη,Παναγιωτιδη,Χατζημαρκο,Χρυσανθο,Ταλιαδωρο)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τον Ταλιαδώρο, υπάρχει εδώ.
Και από τον Περιστέρη, εδώ.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Του Γ. Σύρκα το 1985 που είχε αποχωρήσει πριν μερικά χρόνια από την ενεργό δράση ως Πρωτοψάλτης. Του αριστερού (Και δος ημίν) ψάλλει ο υποφαινόμενος, μαθητής τότε.
 

Attachments

  • Aspile korfos 1985 Syrkas Lekkas.mp3
    10.3 MB · Views: 221

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ενα Άσπιλε και από μένα τον ελάχιστο σε δρόμο μινόρε (νιαβέντ - νεχαβέντ... αν προτιμάτε:wink:)
 

Attachments

  • Ίχνος εγγραφής11ασπιλε.mp3
    8 MB · Views: 213

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μ' αρέσει πολύ το ψάλσιμό σας κ. Νίκο. Θα σας ήταν εύκολο να ανεβάζατε κι άλλα;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Παπαδημητρίου, αν και με ψαλτικό ύφος εκτελεσμένο, μου φάνηκε πιο τραγουδιστικό από το συνηθισμένο, ειδικά μετά το "ίνα ανοίξη καμοί" και με αποκορύφωμα το "αποδεικνύουσα" (μια παρατήρηση που την περιμένατε σίγουρα). Αλλά αυτή η παρατήρηση δεν επισκιάζει κατά τη γνώμη μου την πραγματικά χαρισματική φωνή σας και αφετέρου την αυτοσχεδιαστική ευφυία (που ακολουθεί προσεχτικά τα νοήματα).
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Θα προσπαθήσω να διαλέξω...
δεν μ΄ αρέσει και πολύ να ανεβάζω δικές μου ηχογραφήσεις γιατί ελοχεύει και ο κίνδυνος του .... καλαμιού:D

Καλύτερα να σε "ανεβάζουν" άλλοι, παρά να "ανεβαίνεις" μόνος σου:D

Ανεβάζω όμως για χατίρι του Παναγιώτη και τα υπόλοιπα ("Υπερένδοξε...κτλ.")
Ακούγεται και ο δεξιός μου.
Μόνο προσοχή τα φάλτσα... τι να κάνουμε γλιστράει ο δρόμος
 

Attachments

  • Ίχνος εγγραφής13.mp3
    2.6 MB · Views: 99

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Αγαπητέ κ. Παπαδημητρίου, αν και με ψαλτικό ύφος εκτελεσμένο, μου φάνηκε πιο τραγουδιστικό από το συνηθισμένο, ειδικά μετά το "ίνα ανοίξη καμοί" και με αποκορύφωμα το "αποδεικνύουσα" (μια παρατήρηση που την περιμένατε σίγουρα). Αλλά αυτή η παρατήρηση δεν επισκιάζει κατά τη γνώμη μου την πραγματικά χαρισματική φωνή σας και αφετέρου την αυτοσχεδιαστική ευφυία (που ακολουθεί προσεχτικά τα νοήματα).

Ναι, ναι το περίμενα και ευχαριστώ!
Το τραγουδιστικό το έχω λίγο (άμα με πιάσει)
Αλλά η απόδοση των νοημάτων και η ευκρίνεια των ψαλλομένων με απασχολεί πολύ.
Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Άγιος Θωμάς 1992

Είναι αυτό με το ΣΣΣΣΤΤ
 

Attachments

  • 01 ASPILE KAI DOS THN ORAIOTHTA - BASILIKOS PATRAS.mp3
    15.1 MB · Views: 142

pindaros

Νέο μέλος
Ενα Άσπιλε και από μένα τον ελάχιστο σε δρόμο μινόρε (νιαβέντ - νεχαβέντ... αν προτιμάτε:wink:)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ !:)
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Aπό τον Γιώργο Ντόβολο, πρωτοψάλτη αγίου Δημητρίου Νέας Ελβετίας Βύρωνος:
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ακουσα πολλες απαγγελιες του '' Ασπιλε αμολυντε ... '' και εκφραζοντας την αποψη μου , με '' γαληνεψαν '' δυο συναδελφοι , ο κ. Γ. Ντοβολος και ο κ. Νικ. Παπαδημητριου [ Καλαματα]. Ο πρωτος , απλος, σεμνος . μεγαλοπρεπης !! Ο Κ. Παπαδημητριου , αν και το απαγγελει σε ηχο πλ. α ` ειναι γλυκυτατος , τονιζει μουσικα σωστα το νοημα των λεξεων διαθετει πολυ εκφραστικη φωνη. !!! Τα μεγαλα Ονοματα, συναδελφοι , δεν εχουν σχεση στις απαγγελιες τους με τα αλλα μελωδηματα τους.. Θα ελεγα οτι μερικοι [ προσωπικη αποψη ] εξ αυτων κουραζουν πολυ !!! Ειχα την απαγγελια του αειμν. Καραμανη. Ηταν οντως μεγαλοπρεπης !!! αλλα δεν την βρισκω... Γενικα οι Μεγαλοι απεφευγαν τις απαγγελιες εκτος Καραμανη και Παναγιωτιδη.. Ακουσα πολυ παλια τον αειμνηστο Δ. Μητρου στον Πειραια να απαγγελει το Συμβολο της Πιστεως και δεν καταλαβαινα τις λεξεις, ''Ψευδιζε.. '' Η ταπεινοτητα μου , εχει ανεβασει το '' Ασπιλε , αμολυντε.. '' απο τους Χαιρετισμους Στο Ανω Καλαμακι [ Θεομητωρ ] το 2010. Ειναι στην υποενοτητα μου '' Χαιρετισμοι '' (σύνδεσμος)... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Last edited by a moderator:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
κι άλλη μια μοναδική εκτέλεση από τον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα!!
 

Attachments

  • ΑΣΠΙΛΕ.mp3
    8.1 MB · Views: 121
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
κι άλλη μια μοναδική εκτέλεση από τον Άρχοντα!!

μ'αρέσαν πολλές θέσεις κι ο παθητικός που κάνει σ'ενα σημείο..επίσης μ'αρεσε την Πάσαν ελπίδαν μου..που το ψάλλει..Ανεπανάληπτος!!!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
και μια ετέρα ηχογράφηση απ' τον Αγ.Δημήτριο (1973)!!
 

Attachments

  • Άσπιλε (Θρ.Στανίτσας, 13-4-1973).mp3
    7.5 MB · Views: 71

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Κι άλλη μια ηχογράφηση του Άσπιλε από τον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα η οποία στο αρχείο μου λέει χρονολογία μάλλον 1971..:cool:

Κάθε ερμηνεία μοναδική κι ανεπανάληπτη!!!
 

Attachments

  • ASPILE Thrasivoulos Stanitsas (mallon to 1971).mp3
    7.3 MB · Views: 75
Top