«Άξιον εστίν» μοναχού Νεκταρίου Βλάχου - Ήχος Α΄

Αναζητώ σε ηλεκτρονική μορφή το "Άξιον εστί" του Νεκταρίου Βλάχου σε πρώτο από τον Μουσικό Θησαυρό.Επίσης υπάρχει και στον Μουσικό Πανδέκτη της Ζωής,τόμο 4.Το ίδιο "Άξιον εστί" το έχει διασκευάσει ο Μελέτιος και το έχω σε περίπτωση που μου το στείλει κάποιος αντί του πρώτου.Ψάχνω του Νεκταρίου αυτούσιο. Αν έχετε την καλοσύνη παρακαλώ όπως μου το αποστείλετε. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Nikos

Member
Αναζητώ σε ηλεκτρονική μορφή το "Άξιον εστί" του Νεκταρίου Βλάχου σε πρώτο από τον Μουσικό Θησαυρό.Επίσης υπάρχει και στον Μουσικό Πανδέκτη της Ζωής,τόμο 4.Το ίδιο "Άξιον εστί" το έχει διασκευάσει ο Μελέτιος και το έχω σε περίπτωση που μου το στείλει κάποιος αντί του πρώτου.Ψάχνω του Νεκταρίου αυτούσιο. Αν έχετε την καλοσύνη παρακαλώ όπως μου το αποστείλετε. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ορίστε απο τον Πανδέκτη της Ζωής, τόμος 4ος.
 

Attachments

  • σάρωση0002.jpg
    428.1 KB · Views: 543
  • σάρωση0003.jpg
    159.5 KB · Views: 235

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή τελεταία ασχολήθηκα λίγο με αυτό το μέλος, μου κίνησε την απορία η αναφορά στη σελίδα αυτή, που έχει το βιογραφικό του Σεραφείμ Γεροθεοδώρου, ότι:

Πολλοί μάλιστα έψαλαν συχνά και το περίφημο «Άξιον εστίν», σε ήχο α', που είχε γράψει και έψαλε ο ίδιος και που ήταν σύντμηση και διασκευή του γνωστού «Άξιον εστί» του Νεκταρίου Βλάχου.

Εγώ στην εκτέλεσή του στο δίσκο γραμμοφώνου ακούω να κάνει όμοια διασκευή του μέλους με αυτή που έκανε 15 χρόνια νωρίτερα ο Μανέας, οπότε εικάζω πως θα πρόκειται για καταγραφή της εκτελέσεως εκείνης και όχι για εκ νέου διασκευή.

Όπως και να 'χει, έχει μήπως κανείς το κείμενο του Γεροθεοδώρου; Θα πρέπει να έχει μεγάλο ενδιαφέρον, διότι αυτή η διασκευή χρησιμοποιείται στις δύο παλαιότερες ηχογραφημένες μαρτυρίες του μέλους!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με αφορμή άλλο θέμα, κάθισα και έψαξα σήμερα τη Θεία Λειτουργία του κ. Παπαζαρή, όπου συμπεριλαμβάνεται και αρκετό ανέκδοτο υλικό χειρογράφων των Κωνσταντίνου Πανά, Γεωργίου Σύρκα κα. Εκεί συνάντησα και το «Άξιον εστίν» αυτό καταγεγραμμένο από δίσκο γραμμοφώνου του Πέτρου Μανέα από τον Κωνσταντίνο Πανά. Παραθέτω εδώ τις συγκεκριμένες σελίδες. Εντούτοις, φαίνεται πως άλλη ηχογράφηση είχε στα αυτιά του ο Κωνσταντίνος Πανάς και όχι το γνωστό δίσκο του Μανέα, εκτός κι αν υπάρχει και άλλος δίσκος του ιδίου πρωτοψάλτου, κάτι που όμως δε μαρτυρείται στους γνωστούς καταλόγους δίσκων. Το μέλος αυτό το ηχογράφησε και ο Σεραφείμ Γεροθόδωρος, αλλά ούτε με αυτόν ταυτίζεται η καταγραφή.

Πάντως, η αναφορά της πηγής του Πανά σε ένα δίσκο τόσο σπάνιο, που αν δεν τον έβγαζε κάποιος στο e-bay θα ξέραμε μόνο αναφορικά την ύπαρξή του από καταλόγους, μας κάνει να διερωτώμαστε για το υλικό που είχε στο αρχείο του, καθώς και για το τι απέγινε...
 

Attachments

  • Άξιον εστίν Νεκταρίου Βλάχου α' υπό Μανέα, καταγραφή Πανά.pdf
    468.6 KB · Views: 280

Παράφωνος

Νέο μέλος
Επίσης κι εδώ, πολύ καλαίσθητο! Είναι το έκτο PDF. Το πρώτο στην δεύτερη σειρά, με τίτλο "ΑΘΩΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ - Θεία Λειτουργία Β (2018)", σελ. 108.
Κι εκτέλεση από την ΕΛΒΥΧ εδώ.
 
Last edited:
Top