«Άξιον Εστίν» Πρωτάτου Ήχος Β' (κλασσικό)

πλανας

Παλαιό Μέλος
Μπορει καποιος να ανεβασει το Αξιον Εστιν του Πρωτατου σε ηχο και κειμενο παρακαλω!!! Ειναι απο τα αγαπημενα μου και δεν το βρηκα!!! Ευχαριστω!!!!!!!! :D
ΒΟηθηστε μας τα νιουφια!!!
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Μπορει καποιος να ανεβασει το Αξιον Εστιν του Πρωτατου σε ηχο και κειμενο παρακαλω!!! Ειναι απο τα αγαπημενα μου και δεν το βρηκα!!! Ευχαριστω!!!!!!!! :D
ΒΟηθηστε μας τα νιουφια!!!

Εάν εννοείς το «συνηθισμένο» σε B', υπάρχει σε όλα τα κλασσικά βιβλία.
 

ioannis1751

Ιωάννης
Kαλησπέρα!αυτο που ψαχνεις υπάρχει και ειναι στον τιτλο αξιον εστιν το αρχαιον κατα την φιλοθειτικη παράδοση.αυτο ψέλνουν και οι πατερες στις καρυες
 

πλανας

Παλαιό Μέλος
Το ειδα στο βιβλιο αγγελικος χωρος...με αυτον τον τιτλο...ειναι αυτο που λεμε το συνηθισμενο ε;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μπορει καποιος να ανεβασει το Αξιον Εστιν του Πρωτατου σε ηχο και κειμενο παρακαλω!!! Ειναι απο τα αγαπημενα μου και δεν το βρηκα!!! Ευχαριστω!!!!!!!! :D
ΒΟηθηστε μας τα νιουφια!!!

Ορίστε το κείμενο, από το βιβλίο "Μουσικός Ανθών" του γέροντος Μελετίου Συκιώτου. Είναι σχεδόν το κλασικό, με κάποιες χαρακτηριστικές αναλύσεις.

Χάρης

ΥΓ. Μόνο πες μας τι σημαίνει "νιούφια", εγώ το νιούδια ξέρω (μήπως είναι σύντμηση του νέος και ούφο ??? :D:p:D)
 

Attachments

  • Άξιον Εστίν Β΄ ήχου Πρωτάτου (κλασικόν).pdf
    146.6 KB · Views: 2,449
  • Άξιον Εστιν Πρωτάτου (κλασικόν).mel
    7.8 KB · Views: 584

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Μπορει καποιος να ανεβασει το Αξιον Εστιν του Πρωτατου σε ηχο και κειμενο παρακαλω!!! Ειναι απο τα αγαπημενα μου και δεν το βρηκα!!! Ευχαριστω!!!!!!!! :D
ΒΟηθηστε μας τα νιουφια!!!

... νιούφια < νεόφυτα;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πάντα είχα απορία.
Αυτή τη μουσική στο συγκεκριμένο τη δίδαξε η Θεοτόκος στο Πρωτάτο;
Είναι έμπνευση του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου;
Ήταν το σύνηθες από αρχαιότητα;
Γιατί έλεγε μόνο αυτό ο Ιάκωβος;
Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάντα είχα απορία.
Αυτή τη μουσική στο συγκεκριμένο τη δίδαξε η Θεοτόκος στο Πρωτάτο;
Είναι έμπνευση του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου;
Ήταν το σύνηθες από αρχαιότητα;
Γιατί έλεγε μόνο αυτό ο Ιάκωβος;
Ευχαριστώ.
 

iakobosgall

Νέο μέλος
καλήμερα σε όλους! θέλω να κάνω μια ερώτηση σε ούλους όσους είναι εδώ. μήπως υπάρχει πουθενά το άξιον εστι του προτατου σε ήχο β΄ σε ηχητική ή γραπτή μορφή????????
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
καλήμερα σε όλους! θέλω να κάνω μια ερώτηση σε ούλους όσους είναι εδώ. μήπως υπάρχει πουθενά το άξιον εστι του προτατου σε ήχο β΄ σε ηχητική ή γραπτή μορφή????????
Καλωσόρισες ἀπό τήν ὡραία Ἔδεσσα!
Ἀφοῦ ἐγκρίθηκε τό 1ο σου μήνυμα, μεταφέρθηκε στό ὑπάρχον θέμα, ὅπου τό μουσικό κείμενο.
Ἠχογράφηση ἐδῶ ἀπό τόν μακαριστό Γερο-Ἀνδρέα.


 
Top