«Άξιον Εστίν» Μ. Μισαηλίδου (και λειτουργικά Ν. Γιάννου)

petros

Παλαιό Μέλος
Μήπως ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρώ το Αξιον Εστι... του Μ.Μισαηλίδου (ήχος μικτός εκ του ζω)
Ανεβάζω και τη σχετική ηχογράφηση
Ευχαριστώ :)
 

Attachments

  • 14. ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ.mp3
    6.5 MB · Views: 736

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρώ το Αξιον Εστι... του Μ.Μισαηλίδου (ήχος μικτός εκ του ζω)
Ανεβάζω και τη σχετική ηχογράφηση
Ευχαριστώ :)

Λάβε,είναι από την Θεία Λειτουργία του κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλου.
Οι μικροδιαφορές είναι του ''εκτελεστή''
 

Attachments

  • Αξιον εστίν Βαρέως με πλ. β Μισ. Μησαϊλίδη.pdf
    34.1 KB · Views: 1,026

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Υπαρχει και στις εκδοσεις του κ. Αστεριου Δεβρελη υπο τον γενικο τιτλο ''ΠΗΔΑΛΙὉΝ'' στον τομο της λειτουργιας .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ ....:) Καλό Πάσχα :rolleyes:

Πέτρο, κοίτα τι σού 'χω!
Από τη "Νέα Ανθολογία" του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη - Σάμος 1921!
Αλλά τί θα το κάνεις σκέτο; Κοίτα και τα λειτουργικά που προσάρμοσα για να γίνει πλήρες το ... κοστούμι:D
Είναι από τις πρώτες μου καταγραφές σε έναν παλαιό υπολογιστή που πειραματιζόμουν...
Αλήθεια σε ... ποιον ήχο ανήκουν; Χρωματικό έχουν, εναρμόνιο έχουν, μινοράκι έχουν, αλλά και διατονικό έχουν! σουβλάκι απ' 'ολα.
Δεν θα πέσουμε έξω αν πούμε "Ήχος πλάγιος ... κόκκινος" (Ή ότι χρώμα επιθυμεί τις):D
 

Attachments

  • Άξιόν εστιν Μ. Μισαηλίδου.jpg
    312.7 KB · Views: 555
  • Λ Ε Ι Τ Ο Υ Ρ Γ Ι Κ Α Βαρύς.pdf
    76.4 KB · Views: 1,391

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νικο
Ευχαριστιες για τα οντι ωραια λειτουργικα . Πριν πολλα χρονια επεχειρησα και εγω κατι παρομοιο . Καπου τα εχω καταχωνιασει σε πρωτογονη κατασταση . Αν τα βρω θα τα ανεβασω οπως ειναι . Τα ειχα πει μια φορα παλια στην εκκλησια , και πελαγωσανε οι παπαδες στις εκφωνησεις .
Καλη Δυναμη .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Νικο
Ευχαριστιες για τα οντι ωραια λειτουργικα . Πριν πολλα χρονια επεχειρησα και εγω κατι παρομοιο . Τα ειχα πει μια φορα παλια στην εκκλησια , και πελαγωσανε οι παπαδες στις εκφωνησεις .
Καλη Δυναμη .

Κι εγώ είπα αυτά μια φορά, πλην όμως ο ένας παπάς που υποτίθεται ήξερε 5 κολλυβομουσικούλια επέμενε να εκφωνεί βαρύ διατονικό! (προφανώς από εγωισμό). Ο άλλος άμουσος ων αλλά σωστή φωνούλα, πήγε στον εναρμόνιο Ζω μια χαρά... Όταν δε είπε την απορία του στον ... μουσικό για τη χασμωδία, του είπε: Ο Νίκος λέει εναρμόνιο, και εγώ διατονικό... μου τα είπε ο ίδιος στο τέλος. Συμπέρασμα στα Σαμιώτικα: Σκότουνι λουλοί πλήρουνι τζιριμέδις!:D
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αλήθεια σε ... ποιον ήχο ανήκουν; Χρωματικό έχουν, εναρμόνιο έχουν, μινοράκι έχουν, αλλά και διατονικό έχουν! σουβλάκι απ' 'ολα.
Δεν θα πέσουμε έξω αν πούμε "Ήχος πλάγιος ... κόκκινος" (Ή ότι χρώμα επιθυμεί τις):D
Σεφκεβζά....:D:D:D
Έχει πάρα πολλά Άξιον εστίν ο γερο Μελέτιος ο Συκιώτης...αγαπημένος κλάδος του Βαρέως "εναρμονίου" ΖΩ στους Αγιορείτες και όχι μόνο...ανέβασα κάποτε εδώ http://psaltologion.com/showthread.php?t=1551 πλην εις μάτην...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Έχει πάρα πολλά Άξιον εστίν ο γερο Μελέτιος ο Συκιώτης...αγαπημένος κλάδος του Βαρέως "εναρμονίου" ΖΩ στους Αγιορείτες και όχι μόνο...ανέβασα κάποτε εδώ http://psaltologion.com/showthread.php?t=1551 πλην εις μάτην...

Πολύ μου ἀρεσε αυτό το άξιον εστί και το ακουστικό από την ορμύλια. http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=2799&d=1215109882

Τόσο ενθουσιάστηκα που τις εικόνες σας κάθισα λίγο και τις έφτιαξα για να τις εκτυπώσω.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Attachments

  • AjionEstiMisailidou.pdf
    85.8 KB · Views: 647
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πάντως η εκτέλεση της επισύναψης του πρώτου μηνύματος (δεν ξέρω από ποιον είναι) δεν συμφωνεί με το κείμενο, εφόσον εκτελεί τον άνω Πα με ύφεση, ενώ βρίσκεται σε εναρμόνιο Ζώ, ενώ ορθά το εκτελούν οι μοναχές της ορμύλιας.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το εν λόγω "Άξιον εστί" από μια θαυμάσια, κατά τη γνώμη μου, εκτέλεση από τον Γ. Νταραβάνογλου κατά τη χθεσινή πρωινή ακολουθία αγίας Τριάδος Πειραιώς (Θα ανεβάσω εν καιρώ και τα άλλα μέλη).
 

Attachments

  • Αξιον εστιν, Mισαηλίδου.mp3
    3.2 MB · Views: 234

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Πέτρο, κοίτα τι σού 'χω!
Από τη "Νέα Ανθολογία" του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη - Σάμος 1921!
Αλλά τί θα το κάνεις σκέτο; Κοίτα και τα λειτουργικά που προσάρμοσα για να γίνει πλήρες το ... κοστούμι:D
Είναι από τις πρώτες μου καταγραφές σε έναν παλαιό υπολογιστή που πειραματιζόμουν...
Αλήθεια σε ... ποιον ήχο ανήκουν; Χρωματικό έχουν, εναρμόνιο έχουν, μινοράκι έχουν, αλλά και διατονικό έχουν! σουβλάκι απ' 'ολα.
Δεν θα πέσουμε έξω αν πούμε "Ήχος πλάγιος ... κόκκινος" (Ή ότι χρώμα επιθυμεί τις):D

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ???????????
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Στο Άξιον εστίν Μισαηλίδου σε ζω εναρμόνιο, οι αγιορείτες, άκουσα αρκετούς εδώ και στο σωλήνα, εκτελούν από τον ζω και πάνω σαν να έχει ο ζω φθορά του διατονικού πα και όχι του ημιφθόρου ατζεμ πού θέλει ζω-νη 12, νη-πα 12. Δεν κάνω κριτική, απλά να προσέχουν οι νέοι ιεροψάλτες.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Στο Άξιον εστίν Μισαηλίδου σε ζω εναρμόνιο, οι αγιορείτες, άκουσα αρκετούς εδώ και στο σωλήνα, εκτελούν από τον ζω και πάνω σαν να έχει ο ζω φθορά του διατονικού πα και όχι του ημιφθόρου ατζεμ πού θέλει ζω-νη 12, νη-πα 12. ......................................................................................................
Και με τη διατονική φθορά του ΖΩ ως φυσικού, ακούγεται......
 
Top