Ψαλτοδρόμιο:Μία αντιπροσφορά για την επέτειο των τριών χρόνων του Ψαλτολογίου

ixadin

Ηχάδιν
Υπάρχει και σε άλλους πρόβλημα κωδικοποίησης της γλώσσας στο "Εισαγωγή Στοιχείων"; (Μπαίνω από Chrome).

Ναι και σε εμένα από Firefox σε Linux. Απλώς παίζεις με τις κωδικοποιήσεις:wink:
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εις πολλά έτη αδελφέ κ. Νικόλαε Δεσπότη .Χίλια μπράβο σου αξίζουν......
Νοιώθω ότι το ψαλτολόγιο μας φέρνει πιο κοντά και μας προτρέπει στο να εργαζόμεθα για το κοινό καλό όσον αφορά τον εμπλουτισμό των γνώσεών μας..........
Συγχαρητήρια......:):):)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ναι και σε εμένα από Firefox σε Linux. Απλώς παίζεις με τις κωδικοποιήσεις:wink:
Εμένα σε linux (ubuntu 10.10) και Firefox (3.6.12) κανένα πρόβλημα με την κωδικοποίηση στην εισαγωγή στοιχείων.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Λοιπόν, όσο το δουλεύεις προκύπτουν πολλά ζητήματα:
α. Κατά την καταχώρηση, στο Είδος Ύμνου η σειρά μού φάνηκε κάπως περίεργη...
β. Δεν υπάρχει ευχέρεια να διορθώσεις μια καταχώριση στην οποία έγινε λάθος.
γ. Μόλις πρωτοεμφανίζεται η σελίδα στο searh.html ήδη έχει 900τόσες καταχωρήσεις και όσο προστίθενται τόσο αργεί η εμφάνισή της. Μήπως θα έπρεπε να ήταν αλά google, δηλ. είτε στη σελίδα αναζήτησης να μην υπήρχε τίποτα είτε (καλύτερο) να υπήρχε ένας ορισμένος αριθμός από τις καταχωρήσεις και μετά να σου τα εμφάνιζε κατά σελίδες;
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Μπράβο Νικόλα,
Περιμένω τόσο καιρό καμιά παρατήρηση. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος ασχολείται.
Α. Για το ταξινόμηση ύμνου προσπάθησα να τα βάλω κατά σειρά ανά ακολουθία - μυστήριο.
Εσπερινού, Όρθρου, κ.ο.κ. Θεώρησα ότι είναι πιο εύκολο για εύρεση με αυτή τη σειρά. Πάντως παίζει και η αυτόματη επιλογή (Πληκτρολογώντας σε πάει στην επιλογή). Δεν παίζει μόνο σε ΙΕ6.
Β. Για τη διόρθωση-διαγραφή υπάρχει ένα θέμα. Εάν μπορεί ο καθένας μπορεί εν δυνάμει ένας «άσχετος» ή το χειρότερο «κακόβουλος» να τα κάνει μπάχαλο και να μην ξέρεις τι είναι σωστό και τι όχι. Πρέπει νομίζω εφόσον δεν γίνεται login από το χρήστη να το δια χειρίζεται κάποιος υπεύθυνος.
Login να βάλουμε;
Γ. Για την ταχύτητα υπάρχει ένα θέμα το είδα από την πρώτη στιγμή. Θα δω πως μπορώ να το αντιμετωπίσω. Προς το παρών οι εγγραφές δεν εισέρχονται καταιγιστικώς οπότε πιστεύω έχω λίγη άνεση χρόνου.

Η πρώτη βελτίωση που θέλω είναι να υπάρχει η δυνατότητα νέας καταχώρησης απευθείας στα πεδία εισαγωγής (Είδος ύμνου, Μελωδός, Ψάλτης, Εορτή).

Υ.Γ.Προς το αγαπητό κύριο Κερμελίδη.
Επειδή καταχωρώ σχεδόν ό,τι μας προσφέρετε, θα σας παρακαλούσα ο ρυθμός του να μην είναι κατα ριπάς. Δεν σας προλαβαίνω.:D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Β. Για τη διόρθωση-διαγραφή υπάρχει ένα θέμα. Εάν μπορεί ο καθένας μπορεί εν δυνάμει ένας «άσχετος» ή το χειρότερο «κακόβουλος» να τα κάνει μπάχαλο και να μην ξέρεις τι είναι σωστό και τι όχι. Πρέπει νομίζω εφόσον δεν γίνεται login από το χρήστη να το δια χειρίζεται κάποιος υπεύθυνος.
Login να βάλουμε;
Κοίτα, μια ενδιάμεση λύση είναι η εξής: να μην υπάρχει μεν login, αλλά η φόρμα εισαγωγής να μην εισάγεται αμέσως αλλά μόνο αφού την εγκρίνεις εσύ ή κάποιος συνεργάτης σου στο administration. Το θέμα είναι ότι έτσι θα καθυστερεί η εισαγωγή νέων στοιχείων. Θα έλεγα για την αρχή ας το αφήσουμε χύμα, αφού υπάρχει ανάγκη να γίνουν πολλές καταχωρήσεις, κι όταν καταχωρηθεί το μεγαλύτερο μέρος του Ψαλτολογίου ή αν προκύψει πρόβλημα με άσχετες εισαγωγές, βλέπουμε.
 

ixadin

Ηχάδιν
γ. Μόλις πρωτοεμφανίζεται η σελίδα στο searh.html ήδη έχει 900τόσες καταχωρήσεις και όσο προστίθενται τόσο αργεί η εμφάνισή της. Μήπως θα έπρεπε να ήταν αλά google, δηλ. είτε στη σελίδα αναζήτησης να μην υπήρχε τίποτα είτε (καλύτερο) να υπήρχε ένας ορισμένος αριθμός από τις καταχωρήσεις και μετά να σου τα εμφάνιζε κατά σελίδες;

Εμένα μου αρέσει αυτό που βλέπω σε μεγάλες ιστοσελίδες, όπου έχει μόνο τα πεδία και διαλέγεις και αμέσως προσαρμόζονται τα αποτελέσματα. Το αλά google το βρίσκω λίγο brutal. Άσε που βλέποντας τα έτοιμα πεδία, μπαίνεις και σε πειρασμό να δοκιμάσεις και άλλες γεύσεις.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εμένα μου αρέσει αυτό που βλέπω σε μεγάλες ιστοσελίδες, όπου έχει μόνο τα πεδία και διαλέγεις και αμέσως προσαρμόζονται τα αποτελέσματα. Το αλά google το βρίσκω λίγο brutal. Άσε που βλέποντας τα έτοιμα πεδία, μπαίνεις και σε πειρασμό να δοκιμάσεις και άλλες γεύσεις.
Για δώσε κανα παράδειγμα να καταλάβουμε, γιατί εδώ τα πεδία στις διάφορες κατηγορίες είναι δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες...
 
Νομίζω πώς θά ἦταν πολύ χρήσιμο νά ὑπάρχει καί πεδίο χρονολογίας γιά τά ἠχητικά καί τά χργφ. Γιά δέ τά ἔντυπα, ἀντίστοιχα, τίτλος καί χρονολογία ἐκδόσεως. Ἐμένα τουλάχιστον θά μέ ἐξυπηρετοῦσε τά μέγιστα.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Νομίζω πώς θά ἦταν πολύ χρήσιμο νά ὑπάρχει καί πεδίο χρονολογίας γιά τά ἠχητικά καί τά χργφ. Γιά δέ τά ἔντυπα, ἀντίστοιχα, τίτλος καί χρονολογία ἐκδόσεως. Ἐμένα τουλάχιστον θά μέ ἐξυπηρετοῦσε τά μέγιστα.
π.Συμεών την ευχή σας.
Εκτός των πεδίων - στηλών που εμφανίζονται επιπροσθέτως υπάρχουν και τα πεδία - στήλες:
Ιστοσελίδα: Να εμφανίζεται η ιστοσελίδα από όπου προέρχεται ο σύνδεσμος
Ποιότητα αρχείου: Όπου να καταγράφεται εάν είναι ακουστικό η ποιότητα του ήχου
Κατάσταση - αξιοπιστία: Για τα έγγραφα εάν είναι χειρόγραφο, αντίγραφο, ακριβές (σκαναρισμένο) από συγκεκριμένο βιβλίο, τύπος αντιγράφου π.χ. με μελωδό κ.ο.κ.
Χρονολογία
Διάρκεια
Συλλογή -βιβλίο: Εάν η εγγραφή είναι μέρος ενός βιβλίου ή συλλογής
Σελίδα: Εάν είναι μέρος συλλογής καταγράφουμε και τη σελίδα
Δικαιώματα: Εάν τυχόν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα.
Αυτή είναι η πλήρης ανάπτυξη των δεδομένων.
Όλα τα τελευταία πεδία πλην του πρώτου προϋποθέτει ότι κατεβάζεις και "ελέγχεις" το αρχείο.
Εγώ δυστυχώς δεν έχω το χρόνο για κάτι τέτοιο.

Εάν υπάρχει συμμετοχή η υποδομή υπάρχει. Μπορούμε να εμφανίσουμε τα πεδία στη φόρμα εισαγωγής και να προσθέσουμε τις στήλες (να είναι προαιρετική η εμφάνιση) στα αποτελέσματα.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χωρίς να έχω όλη την απαραίτητη εμπειρία επί του θέματος, μου φαίνεται οτι προσπαθείς να υλοποιήσεις πολλά βασικά πράγματα από το μηδέν. Ίσως εάν χρησιμοποιούσες ένα έτοιμο πακέτο (δωρεάν) δικτυακής βάσης να σου έδινε αυτά που θές (αναζητήσεις, σελιδοποίηση, δυνατότητα διορθώσεων κτλ.) έτοιμα; Δεν ξέρω και δεν το έχω ψάξει και ίσως το εξετάσατε ήδη. Απλά το αναφέρω. Κοιτούσα το

http://www.grubba.net/

για παράδειγμα το οποίο είναι κλειστό όμως (δεν λέει εάν επιτρέπει πρόσβαση στη βάση εκτός από συγκεκριμένους εγγεγραμμένους χρήστες).
 

ixadin

Ηχάδιν
Εμένα μου αρέσει αυτό που βλέπω σε μεγάλες ιστοσελίδες, όπου έχει μόνο τα πεδία και διαλέγεις και αμέσως προσαρμόζονται τα αποτελέσματα. Το αλά google το βρίσκω λίγο brutal. Άσε που βλέποντας τα έτοιμα πεδία, μπαίνεις και σε πειρασμό να δοκιμάσεις και άλλες γεύσεις.

Εννοώ ότι στην υπάρχουσα αρχική σελίδα θα μου άρεσε να έβλεπα στην κορυφή να υπάρχουν σε γραμμές κουμπιά με τις τιμές των υπαρχόντων πεδίων και με το πάτημα να περιορίζονται από κάτω τα αποτελέσματα. Είναι ακριβώς η λογική που υπάρχει τώρα απλά πιο "γυαλιστερή":eek:
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Αγαπητοί,
Σήμερα πρόσθεσα στη σελίδα ένα κειμένου όπου μπορεί κάποιος να πληκτρολογεί όποιον συνδιασμό κειμένου και να επιλέγονται μόνο αυτές οι εγγραφές.
Το πολύ καλό σε αυτό το add in είναι οι αναζήτηση σε όλα τα πεδία καθώς όχι μοναδικής επιλογής αλλά συνδυασμών.
Π.χ. πληκτρολογούμε χερουβ σταν
και επιλέγονται τα Χερουβικά που είναι μελωδός ή έχει ψάλλει ο Στανίτσας.
Εύχομαι να παίζει σε όλους σωστά.
Περιμένω παρατηρήσεις εντυπώσεις.

Επίσης προσέθεσα και ένα σύνδεσμο να ανοίγει απευθείας η φόρμα εισαγωγής για όποιον καλοθελητή....

ΥΓ. Οι καταχωρίσεις συνεχίζονται. Μην ξεχνάμε όσο περισσότερες εγγραφές τόσο το καλύτερο.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νίκο, πάρα πολύ χρήσιμο το add-on για όσους θέλουν γρήγορη εύρεση (όχι λεπτομερειακή). Δίνει αποτελέσματα καθώς πληκτρολογείς, εντυπωσιακό...Συγχαρητήρια.

Όσο για την εισαγωγή στοιχείων:
  • Έκανες πολύ καλά που την έβαλες ως link.
  • Θα επιμείνω ότι χρειαζόμαστε μια χαρτογράφηση του υποψήφιου προς ένταξη υλικού. Αν αυτό είναι μια λίστα, μπορεί να ενταχθεί ως παράρτημα (ή ως σύνδεσμος) στο Ψαλτοδρόμιο;
  • Επίσης, θα ήταν καλό αν κάποιος αναλάβει να εισαγάγει π.χ. έναν ψάλτη, να τον κάνει ολόκληρο ο ίδιος, ώστε να μην γίνονται διπλοεγγραφές.

Νομίζω ότι απλώς δεν έχουμε ακόμα ζεσταθεί...
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Με βάση την ανάρτηση αυτή προκύπτουν κάποιες παρατηρήσεις:
1 Αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω αριθμό που παραπέμπει σε αντίστοιχη εγγραφή του Ψαλτοδρομίου, αντί να υπάρχει το link. Δυστυχὠς το link δεν μπορούσα να το έχω από το Ψαλτοδρόμιο (έπρεπε να ανοίγω κάθε μήνυμα, για να το αντιγράψω και ήταν λίγο χρονοβόρο). Έχω προτείνει στον Νίκο να υπάρχει πεδίο με ολόκληρο το link για να διευκολύνει πιθανά copy paste σαν κι αυτό που επιχείρησα. Πόσο εφικτό είναι;
2 Είναι επιτακτική ανάγκη να μπορούμε να διορθώνουμε λανθασμένες εγγραφές. Ήδη σε αυτά που ανέβασα υπάρχουν λανθασμένες εγγραφές (δικές μου) που με τα υπάρχοντα εργαλεία δεν μπορώ να τις διορθώσω στο Ψαλτοδρόμιο.
3 Μόνο χειροκίνητα και με αντιπαραβολή μπορεί κάποιος να αντιληφθεί αν αυτό που καταχωρεί υπάρχει ήδη ή όχι. Γι' αυτό είναι σημαντικό ένας ιεροψάλτης / μελωδός κ.λπ. να καταχωρείται από έναν κάθε φορά. Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος διπλοεγγραφών.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Όπως μου είπε ο Νίκος, έχει φτιάξει και φόρμα διόρθωσης καταχωρήσεων. Το δε νέο εργαλείο πολυ-αναζήτησης είναι πολύ τρομερό!
Αυτό που θα ήθελα να συστήσω είναι όποιος ανεβάζει στο εξής αρχεία, να τα καταχωρεί πάραυτα και στο Ψαλτοδρόμιο. Είναι ένας πρόσθετος ολιγόχρονος κόπος, που μπορεί να αποδειχθεί όμως πολύ σημαντικό στο μέλλον, όταν κάποιος θα αναζητήσει το υλικό αυτό. Μην ξεχνάτε άλλωστε πως ό,τι βρίσκεται και στο Ψαλτοδρόμιο προβάλλεται εις διπλούν!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Kε Δεσποτη,πολλα συγχαρητηρια και σας ευχαριστουμε!
Πολλες ευχαριστιες και στα υπολοιπα μελη που συνεβαλλαν για να ολοκληρωθει το σπουδαιο αυτο εργο!...:)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολλες ευχαριστιες και στα υπολοιπα μελη που συνεβαλλαν για να ολοκληρωθει το σπουδαιο αυτο εργο!...:)
Αγαπητέ φίλε, δεν ξέρω κατά πόσο έχει βοηθήσει τεχνικά ο Νϊκος Θεοτοκάτος, κατά τ' άλλα το έργο αυτό είναι ιδέα, σχεδιασμός, υλοποίηση και ανάπτυξη από έναν μόνο άνθρωπο, τον Νίκο Δεσπότη και νομίζω καιρός είναι να αρχίσουμε να βάζουμε όλοι - τουλάχιστον περισσότεροι - ένα χεράκι, για να προχωρήσει αυτή η ωραία προσπάθεια...
 
Top