Χρόνια πολλά (῾Αγίου Χαραλάμπους)

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πολλά τἀ ἔτη τοῦ Χαράλαμπου Συμεωνίδη, πολλά, πολλά!!!​
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἡ φωτοφόρος σου μνήμη ἡλιακάς ἀπαστράπτει χάριτας
καὶ φωτίζει τοὺς πιστῶς ἐν αὐτῷ τιμῶντάς σε
χαρᾶς λαμπροτάτης ἀληθῶς μάρτυς ἐπώνυμε.

Ἀγαπητέ Χάρη,
Νά λάμπεις ἀπό χαρά καί νά μᾶς φωτίζεις στό Ψαλτολόγιον, πού μαζί σου ἑορτάζει, καθώς καί μέ τόν πολυαγαπητό μας Διαχειριστή, προστάτην καί ἔφορον ἔχοντα τόν πολιοῦχον ἅγιον Χαραλάμπην τόν θαυματουργόν!

Βοήθεια στά ἐκ Πύργου Ἠλείας καί σέ ὅλα τά μέλη!

Θερμές εὐχές καί στόν μικρό μας Χαράλαμπο Σαλίβερο μέ τόν ζῆλο του, ἀλλά καί στό ἐκλεκτό μέλος Χαράλαμπο Τσερκέζη, Πρωτοψάλτη τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Δημητρίου Κατσαμπᾶ Ἡρακλείου Κρήτης, ἀγαπητό συνάδελφο καί ὁμογάλακτο τοῦ Χρήστου Τσακίρογλου, πού πολλή τήν βοήθεια, γνώση καί ἐμπειρία του ἔχει καταθέσει ἀθορύβως στό φόρουμ.

Χρόνια πολλά καί εὐλογημένα!!!
Καλό Παράδεισο!!!​

 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χρόνια Πολλά στον αγαπητό φίλο μας και σπουδαιότατο μέλος Χαράλαμπο Συμεωνίδη, αρχηγό του παραρτήματος Βορείου Ελλάδος:)
Χρόνια Πολλά και στον φίλο και ενθουσιώδη μαθητή της μουσικής Σαλίβερο Χαράλαμπο (και κάποιος να του φτιάξει εκείνον τον λογότυπο ως δώρο για τη γιορτή του:)).
Ο άγιος Χαράλαμπος να σας ευλογεί και να σας καθοδηγεί και να σας προστατεύει!

ΥΓ πάτερ, συμπέσαμε...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Και από μένα Χρόνια πολλά και Υπερ Ευλογημένα σε όλους τους εορτάζοντες είτε τήν ονομαστική τους εορτή (Χαραλάμπους, Χαριλάους, Χαρίκλειες) είτε τόν τοπικό τους πολιούχο ). Και ιδιαίτερα στους Αγαπητούς:
Χαράλαμπο (Χάρη) Συμεωνίδη,
Χαράλαμπο Τσερκέζη και
Χαράλαμπο Σαλίβερο.

Βασίλης Κιαμηλίδης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χρονια πολλα και απο μενα στα εορταζωντα μελη του ''Ψαλτολογιον'' και τους αφιερωνω το επισυναπτωμενο ηχητικο .
 

Attachments

  • 3'57''=Χορωδια Γ Συρκα=Προσομοια Αγ Χαραλαμπους Αος.mp3
    2.3 MB · Views: 28
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Χρόνια πολλά καί ἀπό μένα στούς ἀγαπητούς Χαράλαμπο Συμεωνίδη καί Χαράλαμπο Σαλίβερο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το απολυτίκιο του αγίου από τη χορωδία του Γ. Σύρκα (από παλαιότερη εκπομπή του Κ. Αγγελίδη και Λ. Αγγελόπουλου).
 

Attachments

  • Apolytikio_AgXaralampous_D_GSysrkasChoir.mp3
    1.4 MB · Views: 14

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Χρόνια πολλά στον κ. Χαράλαμπο Συμεωνίδη, καθώς και σε όλους που γιορτάζουν σήμερα.
:):)
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ κ.Χάρη
Να σας έχει ο Θεός καλά, να καμαρώνεται την οικογένειά σας.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χρόνια πολλά και καλά και απο μένα σε όλους τους εορτάζοντες και ιδιαίτερα στον φιλομαθή Χαράλαμπο Σαλίβερο.Ομως ιδιαίτερες ευχές πρέπουν και στον δραστήριο.ακάματο,χαρισματικό και καλλιφωνότατο συνάδερφο της ψαλτικής, τον πασίγνωστο σε όλους εδώ στο ψαλτολόγιο λόγω της προσφοράς του ΧΑΡΗ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗ.Λόγω της εορτής του αφιερώνω και ένα υπέροχο άσμα του μάγκα της κρητικής μουσικής του Γιώργη του Τζιμάκη.
 

Attachments

  • 08 Κομμάτι 8.mp3
    3.1 MB · Views: 6
Να ευχηθώ κι εγώ χρόνια πολλά στους συνεορτάζοντες κυρίους Σαλίβερο και Συμεωνίδη.

Κ. Συμεωνίδη, να πω ότι κατά σύμπτωση ο προπάππους μου -από το σόι του πατέρα μου- Συμεωνίδης Γεώργιος λεγόταν, πρόσφυγας Μικρασιάτης και ονομαστός ψάλτης του Ηρακλείου για τους παλαιότερους που τον έζησαν. Έψαλλε επί πολλά χρόνια στον Ι. Ν. Αγ. Κων/νου. Ο μόνος από την οικογένειά του που ασχολήθηκε με τα ψαλτικά έμελλε να είναι ο δισέγγονος, που ούτε κι ο ίδιος δεν το φανταζόταν ποτέ....

Κ. Κιαμηλίδη, θερμά ευχαριστώ για τις ιδιαίτερες ευχές σας. Εύχομαι υγεία και δύναμη σε όλα.

π. Μάξιμε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Δε νομίζω ότι προσέφερα τίποτε το ιδιαίτερο στο φόρουμ πέρα από 5-6 "κατεβατά" (με πολύ μπλα-μπλα) που έγραψα για κάποια θέματα. Συγκρινόμενος ποσοτικά και ποιοτικά με εσάς και άλλους εκλεκτούς φίλους και συναδέλφους, πόρρω απέχω...
Εύχεσθε.

Θερμές ευχαριστίες προς τους υπόλοιπους που μας ευχήθηκαν, αντεύχομαι καλή δύναμη σε όλους για την Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή που μπαίνει και με το καλό να εορτάσουμε το Άγιον Πάσχα!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ευχαριστώ όλους τους φίλους (καλούς, καλύτερους και χειρότερους) του Ψαλτολογίου μας, για τις ευχές τους! Είθε ο Άγιος Χαραλάμπης να μεσιτεύει διηνεκώς προς Κύριον, για τον καθένα και για όλους μας! Να ευχηθώ και στους συνονόματους του φόρουμ μας, αλλά και σε όσους γιορτάζουν τον άγιο ως πολιούχο και προστάτη τους, όπως τον αγαπητό διαχειριστή μας Δημήτρη!

Σφίγγω εγκάρδια το χέρι σε καθέναν χωριστά από εσάς που έχω γνωρίσει προσωπικά (των ιερωμένων ασπάζομαι την δεξιά) και ελπίζω στο εγγύς μέλλον, να γνωριστώ από κοντά και με άλλα μέλη, που γνωριζόμαστε ως τώρα μόνον διαδικτυακά.

Επειδή είμαι από τα μέλη που έχουν εκτεθεί περισσότερο μέσα στο φόρουμ αυτό, θα ήθελα να ζητήσω συγχώρηση, από όσους τυχόν έχω στενοχωρέσει ή και πικράνει, καθώς σαν γνήσιοι Ρωμιοί που είμαστε όλοι, επάνω στις ανταλλαγές επιχειρημάτων και κριτικών, όλο και ξεφεύγουμε σε κάποιες "λεκτικές υπερβολές" και σε προσωπικό επίπεδο. Από την μεριά μου πάντως, θέλω να διαβεβαιώσω τους πάντες, ότι (και λόγω χαρακτήρα) δεν κρατώ σε κανέναν το παραμικρό. Αυτά επ' ευκαιρία της ονομαστικής μου εορτής, αλλά και της εγγιζούσης Μεγάλης Τεσσαρακοστής.

Αργότερα το βραδάκι (αφού ευχηθεί κι ο Ευάγγελος που πάντα το κάνει τελευταίος :D), θα σας ανεβάσω αξιολογώτατο αντιδωράκι! :wink:

Χαραλάμπης
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀγαπητέ Χάρη Συμεωνίδη, νά ζεῖς καί νά εὐφραίνεσαι. Καί πάντα νά σέ καμαρώνουμε μέ τήν ζωντάνια σου.
Εἶμαι πολύ χαρούμενος πού σέ γνώρισα καί γιά τήν βοήθεια που μοῦ ἔχεις προσφέρει σέ ψαλτικά καί τεχνικά θέματα.

Εὔχομαι ἐπίσης ὅ,τι καλύτεροι καί στούς ἄλλους ἑορτάζοντες τοῦ Ψαλτολογίου.

Πολλά τά ἔτη ὅλων, καλλίκαρπα καί ἅγια!
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Εύχομαι ολόψυχα Χρόνια Πολλά στους Χαράλαμπο Τσερκέζη και Χαράλαμπο Σαλίβερο!!!

Ιδιαίτερες ευχές όμως για Έτη Πολλά θα ήθελα να απευθύνω στον φίλο μου Χαράλαμπο Συμεωνίδη!!!

Χάρη μου, σου εύχομαι ολόψυχα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ γεμάτα Υγεία, Ευτυχία και Χαρά!!!

Θα ήθελα επίσης να ευχηθώ τα Χρόνια Πολλά, σε έναν κύριο ο οποίος όταν τον γνώρισα πριν λίγους μήνες και αποχώρησα απο τη γνωριμία - συνάντηση που είχαμε, ένιωσα οτι έχει κάτι το διαφορετικό.
Μια φυσιογνωμία ταπεινού και ευσεβούς ανθρώπου, ο οποίος μέσα του περιέχει μονάχα Χριστό και αγάπη.

Είναι ο Άρχων Υμνογράφος Δρ. Χαράλαμπος Μπούσιας!!!
Έχει γράψει αναρίθμητες ακολουθίες Αγίων της Εκκλησίας μας. Ο Θεός να τον έχει καλά και οι Άγιοι των οποίων τιμά τη μνήμη τους να πρεσβεύουν υπέρ αυτού!

Χρόνια σας Πολλά Άρχοντα έστω και αν δεν είσαστε μέλος του φόρουμ!!!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...

Αργότερα το βραδάκι (αφού ευχηθεί κι ο Ευάγγελος που πάντα το κάνει τελευταίος :D), θα σας ανεβάσω αξιολογώτατο αντιδωράκι! :wink:

Χαραλάμπης


Φιλαράκι, όπως λέτε κι εσείς στη Σαλονίκη, εύχομαι να λάμπεις πάντα από Χαρά, να έχεις υγεία να δοξάζεις τον Θεό, να χαίρεσαι την πανέμορφη κορούλα σου. Επίσης εύχομαι, βεβαίως βεβαίως, να αξιοποιήσεις στο έπακρο το τάλαντο της έρευνας και της μουσικής σου ευφυΐας που έχεις λάβει από τον Κύριο.


Ο Χάρης λοιπόν μάγκες στροφάρει, έχει αντίληψη και θετική σκέψη. Στα αρμονικά έχει πιάσει το νόημα και χαίρομαι που είναι κι αυτός στο φόρουμ γιατί αλλιώς θα ήμουν φωνή βοώντος εν τη ερήμω... :)

Για αυτό λοιπόν φουρουμίτες και κουτσαβάκηδες των συνεδρίων κάντε όλοι στην πάντα να ποστάρει ο Χάρης :

http://www.youtube.com/watch?v=5OD6gx2Ahgs
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αργότερα το βραδάκι (αφού ευχηθεί κι ο Ευάγγελος που πάντα το κάνει τελευταίος :D), θα σας ανεβάσω αξιολογώτατο αντιδωράκι! :wink:
Χαραλάμπης

Φιλαράκι, όπως λέτε κι εσείς στη Σαλονίκη, εύχομαι να λάμπεις πάντα από Χαρά, να έχεις υγεία να δοξάζεις τον Θεό, να χαίρεσαι την πανέμορφη κορούλα σου. Επίσης εύχομαι, βεβαίως βεβαίως, να αξιοποιήσεις στο έπακρο το τάλαντο της έρευνας και της μουσικής σου ευφυΐας που έχεις λάβει από τον Κύριο.

Επειδή εζήλωσα την..δόξα του τελευταίου:D, εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου τα κράτιστα στον φίλτατο Χάρη. Πολύστροφος, ακάματος, δοτικός, φιλότιμός τε και ριζοσπάστης, όπως πάντα, επ᾽αγαθώ της πατρώας ΒΜ !! Να σε χαιρόμαστε !! :)

ΥΓ. Να μην ξεχνιόμαστε, περιμένουμε το (καθιερωμένο βαρβάτο..) δώρο !!:wink:
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Εγώ δεν ειμί Ρωμιός, βάρβαρος ειμί :D

Διασκευή από τον Θούριο του Ρήγα:

Βουλγάροι κι Αρβανίτες, Αρμένιοι και Ρωμιοί,
Αράπηδες και άσπροι, με μια κοινήν ορμή,
Για την μουσικήν μας, να ζώσωμεν σπαθί,
πως ψέλνουμε όλοι αντρίκια, παντού να ξακουσθεί. :p:D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Για αυτό λοιπόν φουρουμίτες και κουτσαβάκηδες των συνεδρίων κάντε όλοι στην πάντα να ποστάρει ο Χάρης :
http://www.youtube.com/watch?v=5OD6gx2Ahgs

Καλά, λέγε εσύ τέτοια και σύντομα ο όγκος του "εγώ" μου θα ξεπεράσει τα 120 κιλά της φυσικής μου υπόστασης :D:D ...δύσκολο να χορέψω τότε, μόνο θα ποστάρω ...και δεν ξέρω, αλλά αυτό δεν μου φαντάζει σαν καλή ευχή. Γιατί τότε:

...από ένα τρελλό κορμί που χόρευε στις βουνοπλαγιές, καταντήσαμε δυο μάτια στηλωμένα στο σκοτάδι...
γράφει κάπου ο ...Τζιμ Μόρισον (μάλλον άσχετο, αλλά για μένα σημαίνει πολλά αυτή τη στιγμή.


Τέλος πάντων, σας ανέβασα εδώ, κάποιες σπάνιες ηχογραφήσεις, που μου είχε στείλει ο Γιώργης ο Παρπαράς, λίγο πριν αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο. Είναι από τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Ιωάννη Σοφρωνιάδη. Θα ακολουθήσει και έτερο κερασματάκι (κυρ Ιωάννη Σοφρωνιάδη συνέχεια) αύριο.:wink:

Καλή ακρόαση!

Χάρης
 
Top