Τ00. Τα πλήθη... Μελετίου Συκεώτου κατ᾿ απόδοση Αθ. Βουρλή

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιο μέλος του φόρουμ να καταγράψει το παρόν ιδιόμελο του Τριωδίου.
 

Attachments

  • 11.Τα πλήθη...-Πλάγιος του Δευτέρου-Αθανάσιος Βουρλής.mp3
    1.8 MB · Views: 244

ixadin

Ηχάδιν
Έχει πολλές επιρροές από τά Πεντηκοσταρια του Α. Κυριαζίδη.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ορίστε... Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι υπέρ της λεπτομερούς καταγραφής του ακούσματος.

Σας ευχαριστώ θερμά! Δεν πιστεύω να υπάρχουν παρεξηγήσεις. Ούτως ή άλλως ούτε εγώ είμαι υπέρ της λεπτομερούς καταγραφής του ακούσματος. Αντίθετα, πιστεύω πως το κείμενο θα πρέπει να είναι γραμμένο με απλές γραμμές και ο ψάλτης θα το στολίσει όπως θέλει.
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ορίστε... Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι υπέρ της λεπτομερούς καταγραφής του ακούσματος.

Μπράβο Χρήστο, ωραίος και ακριβής.

Δύο σημειώσεις:

"ως ο Δαυίδ βοώ σοι" έχεις λάθος συλλαβή κάτω από το συνεχές ελαφρόν (σου ξέφυγε)

"της ευσπλαγχνίας σου" δε θέλει τροχό
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δύο σημειώσεις:

"ως ο Δαυίδ βοώ σοι" έχεις λάθος συλλαβή κάτω από το συνεχές ελαφρόν (σου ξέφυγε)

"της ευσπλαγχνίας σου" δε θέλει τροχό
Έχεις δίκιο και στα δύο Κώστα. Το κακό είναι ότι έχασα το αρχείο του μελωδού, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω καμία επεξεργασία, μόνο να το ξαναγράψω. :( Όταν βρω λίγο χρόνο θα το κάνω. Ίσως κάποιος άλλος "Μελωδός" αν μπορούσε να προσφέρει μία εθελοντική εργασία; Το κείμενο είναι μικρό ούτως ή άλλως...
Sorry...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έχεις δίκιο και στα δύο Κώστα. Το κακό είναι ότι έχασα το αρχείο του μελωδού, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω καμία επεξεργασία, μόνο να το ξαναγράψω. :( Όταν βρω λίγο χρόνο θα το κάνω. Ίσως κάποιος άλλος "Μελωδός" αν μπορούσε να προσφέρει μία εθελοντική εργασία; Το κείμενο είναι μικρό ούτως ή άλλως...
Sorry...
... Για τον λόγο αυτό και επειδή συχαίνομαι να αφήνω μισοτελιωμένες δουλειές, το παραθέτω με κάποιες ορθογραφικές και αισθητικές διορθώσεις, μαζί με το αρχείο του μελωδού (για να μην το ξαναχάσω...:mad:), καθώς και με τις δικές σου ορθές επισυμάνσεις.
 

Attachments

  • Τα πλήθη Αθανασίου Βουρλή.pdf
    106.2 KB · Views: 317
  • Τα πλήθη Βουρλή.mel
    8.6 KB · Views: 38
Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιο μέλος του φόρουμ να καταγράψει το παρόν ιδιόμελο του Τριωδίου.
Καλησπέρα το παρών Ιδιόμελο ειναι του γέροντος Μελετίου Συκεωτου εδω απλως το ψαλλει ο κ. Βουρλης δεν είναι δική του σύνθεση.
 

gakostas

Γκαζίνος Κων/νος
Καλησπέρα το παρών Ιδιόμελο ειναι του γέροντος Μελετίου Συκεωτου εδω απλως το ψαλλει ο κ. Βουρλης δεν είναι δική του σύνθεση.
Είναι καταγεγραμμένο στον όρθρο (ΑγγλικόςΧορός ) των εκδόσεων της Σιμωνόπετρας σελ. 81
 
Top